Прескочи до съдържание

Перу и Боливия - някой ден


vino4erpec

Препоръчани мнения

Здравейте, Магеланци, 

Знам, че не е най-подходящият момент за тази тема, дано не се ядосате много.... 

Та, надявам се да осъществя (двамата с жена ми) това пътуване, когато кризата отмине. 

Маршрутът:

Кацане в Лима, две нощувки в Лима. 

Полет Лима - Куско, 4 нощувки в района. 

Полет Куско - Ла Пас, 1 нощувка в Ла Пас, на следващия ден нощен автобус до Сукре. Цял ден и нощувка в Сукре. Автобус до Потоси, нощувка в Потоси. Автобус до Уюни в ранния следобед, нощувка в Уюни. 

На следващата сутрин старт на 3-дневен тур Салар де Уюни. След края на тура, нощен автобус до Ла Пас, ден и нощувка в Ла Пас. 

Дотук са 15 нощувки. 

Следва Boliviahop по маршрут: Ла Пас - Копакабана - Пуно - Арекипа - Наска - Уакачина - Паракас - Лима, по 1 нощувка в Копакабана и Пуно, нощен преход до Арекипа, две нощувки в Арекипа и по една в Наска, Уакачина, Паракас, Лима. 

Общо 24 нощувки, май е прекалено разточително, но пък по-лежерно. 

Понеже това би било първото ми пътуване в Южна Америка, имам следните колкото прозаични, толкова и основополагащи въпроси:

1. Парите - досега съм свикнал да нося достатъчно cash от България и да си ги разнасям с мен, почти не ползвам карти заради комисиони, такси за превалутиране и т. н. Колко обаче е удачно в този регион? Ако носите пари в брой, как ги съхранявате? Сейф в хотела? Колко сигурно е това? А ако няма такъв? Ако ползвате карти - какви? АTM или банка? 

2. Паспортите - с нас или в хотела, или в багажа, или кой знае къде..... 

3. Фотоапарат - удачно ли е да го нося на врата си по щял ден? 

4. Телефони - селфита, снимки или да ги крием? 

5. Хотелите - позволяват ли ранно настаняване или спазват стриктно обявения час за check-in? 

6.  Излизане по тъмно - колко е удачно и сигурно? 

Това е засега, дано не съм бил много досаден. Благодаря предварително за отделеното време и евентуални съвети! 

Връзка към мнение
преди 45 минути , vino4erpec каза:

 

1. Парите - досега съм свикнал да нося достатъчно cash от България и да си ги разнасям с мен, почти не ползвам карти заради комисиони, такси за превалутиране и т. н. Колко обаче е удачно в този регион? Ако носите пари в брой, как ги съхранявате? Сейф в хотела? Колко сигурно е това? А ако няма такъв? Ако ползвате карти - какви? АTM или банка? 

2. Паспортите - с нас или в хотела, или в багажа, или кой знае къде..... 

3. Фотоапарат - удачно ли е да го нося на врата си по щял ден? 

4. Телефони - селфита, снимки или да ги крием? 

5. Хотелите - позволяват ли ранно настаняване или спазват стриктно обявения час за check-in? 

6.  Излизане по тъмно - колко е удачно и сигурно? 

Това е засега, дано не съм бил много досаден. Благодаря предварително за отделеното време и евентуални съвети! 

1. Аз съм плащал и в брой и с карта, не съм имал ядове, носил съм си ги в същото портмоне, което си нося из София. Ако ми се струва съмнително мястото/ресторанта/магазина ... в брой, в големи супермаркети и тн съм си ползвал картата

2. Както се чувстваш комфортно

3. На тези места има много туристи , хора с апарат на врата си - много, не би правило особено впечатление, но примерно по автогари и тн не го носи, аз специално не го нося на врата си изобщо 

4. Телефона си го държа в джоба и го вадя само като имам да снимам/говоря/пиша ... не съм усетил каквото и да е напрежение или лакоми погледи 

5. Аз мисля че повечето хотели позволяват, поне на такива съм попадал, стига стаята ти да е готова 

6. По тъмно в Лима съм излизал само в Сан Исидро и Мирафлорес, беше приятно , не съм имал проблеми, в Куско също. В Потоси и Сукре не съм бил и не мога да кажа, Ла Паз излизах една вечер на ресторант беше ок ама само в хубавите квартали, то където и да си по хубавите квартали са по безопасни, оживени, осветени, с туристи ...

На мен ми е интересно, вие в Салара какво искате да видите, огледалния ефект или ? 

Връзка към мнение

1. Ако използваш здрав разум и не се мотаеш по тъмно из гета , няма поводи за притеснение. В хотелите , където е имало сейф ,съм оставял там пари и паспорти . Не виждам обаче как може да донесеш достатъчно кеш в перуански и боливийски пари от България . . Теглене от АТМ винаги излиза по-евтино и удобно , особено ако имаш Револют . Кеш е хубаво да имаш за всеки случай , ако си загубиш картите - като резервен вариант.  Само в Уюни плащах с долари , както и за бакшиш навсякъде ползвах долари ( за мое удобство ). Навсякъде теглих от банкомати , с минимална или без такса, много много удобно.
Доста хора в нета съветват да ползваш два потрфейла , ако случиш на уличен обир.

 

2. И двете - на всички организирани екскурзии изискват паспорт , при ползване на междуградски автобус  , ако си тръгнал по пътеката да носиш долари от Европа и да сменяш в чейнджове , също ще ти трябва паспорт . 

 

3. През деня ,да

 

4. Не е нужно да се крият , всички са със смартфони в Перу

 

5. Позволяват , да

 

6. Не е проблем изобщо , ако  се прибираш подпийнал в 02.00ч сутринта , може и да има риск.

Връзка към мнение
преди 5 минути , infectedmushroom каза:

 

На мен ми е интересно, вие в Салара какво искате да видите, огледалния ефект или ? 

Здравейте, благодаря за изчерпателния отговор! Относно Уюни - класическият тур за 3 дни, със салара, лагуните и гейзерите. У мен надделява усещането за тръгване от България в края на април или средата на септември, за да избегнем дъждовния и юлско-августовския периоди  и за по-топли и слънчеви дни. Това са и месеците, в които всичко в 3-дневния тур около Уюни е достъпно,но пък отпада огледалният ефект..... 

Връзка към мнение
преди 7 минути , stanislavpp каза:

Саларата е ужасно красива и без огледалният ефект , доста важно е да случите (изберете) качествен гид на място. 

Станислав, благодаря за отзивчивостта. Под достатъчно Cash, имах предвид сумата, която предвиждам да изхарчим на място, в US  dollars да вземем оттук и да обменяме доларите в тамошни банки. 

Теглене от ATM - предполагам с дебитна карта, издадена в БГ? 

Връзка към мнение

Също е вариант ( вижте таксите на вашата банка) , но аз теглих само с дебитна карта на Револют ( както и повечето магеланци) , ако досега не сте си изкарали , сега е момента - винаги ще ви е от полза при пътуванията ...  Революта е много по-добър вариант ( няма месечна такса) , заради по-добрите курсове на обмяна и безтаксовото теглене до определена сума , но и след това таксата е безумно ниска - 2% , много по-добре от който и да е чейндж.

Връзка към мнение
преди 13 минути , stanislavpp каза:

Също е вариант ( вижте таксите на вашата банка) , но аз теглих само с дебитна карта на Револют ( както и повечето магеланци) , ако досега не сте си изкарали , сега е момента - винаги ще ви е от полза при пътуванията ...  Революта е много по-добър вариант ( няма месечна такса) , заради по-добрите курсове на обмяна и безтаксовото теглене до определена сума , но и след това таксата е безумно ниска - 2% , много по-добре от който и да е чейндж.

Ясно, разбрах. Нямам Револют, явно това е вариантът. Благодаря отново за отделеното време и внимание!

Връзка към мнение

Привет, 

Малко отговори и от мен:

 

1. Аз обикновено нося сумата за пътуването в кеш в долари и някаква минимална сума в местната валута, колкото за първото такси и малко отгоре. Сменям останалите пари на място. Боливианос се намират трудно в България, но ако потърсиш достатъчно време предварително може и да откриеш. 

2. Паспорта оставям в хотела и обикалям из града с копие на страницата със снимката. Ако все пак се наложи да го нося със себе си задължително го слагам в нещо под дрехите, така че да не могат да го откраднат. По принцип гледам да резервирам хотели със сейф в стаята. 

3. Доколкото обикаляте из туристически места няма проблем фотоапаратът да виси на врата. Все пак ако се замотаете някъде и се усетите единствени туристи го бутнете в някаква раница или поне го хванете в ръка, така че да не личи от 100 метра, че сте заблудени туристи. 

4. Всички имат мобилни телефони, нямате проблем. При мотаене из пазари и там където има струпване внимавайте от джебчий. Все пак не разчитайте, че ако го пъхнете в задния джоб и се вижда, че няма някой да се пробва да го вземе. Такива неща гледам да са ми под контрола. 

5. Ако стаята ви е свободна никакъв проблем за ранен check in. Ако не - оставяте им багажа и обикаляте до определения час. 

6. Излизане навън по тъмно - понякога зависи и от района, в който е хотела. Винаги можете да помолите за такси. Все пак не е добре да се мотаете по безлюдни и закътани улици, нито да се пияни. 

Миналият септември бяхме на тридневен тур из Салара. Чудно е, но през нощта може да бъде и доста студено. Ние имахме късмет, че хванахме някакъв топъл период, но навсякъде спахме в чували и термобельо. 

Програмата ви е много добра! Късмет и дано скоро осъществите пътуването. 

Връзка към мнение

Здравейте, @mililia,благодаря за съветите. За телефоните - преди две години на световното по футбол в Русия беше пълно с латиноси - мексиканци, бразилци, колумбийци, че даже перуанци.... Това, което още тогава ми направи впечатление, всичко беше с телефони Apple. Скоро обаче четох разни пътеписи за Рио и там се споменаваше телефон в никакъв случай да не се показва. 

Основното ми притеснение е за парите, винаги си нося достатъчно в брой, в много случаи в Европа съм ги държал някъде в багажа. Последното ни пътешествие беше март, тази година, в Йордания. Тръгнахме с достатъчно количество USD и 150 JOD оттук, така че да ни стигнат за цялото време, 10 дни. Динарите бяха точно за такси от летището до Аман и евентуално за да платим първия хотел. Доларите обменяхме в чейндж бюра. През цялото време всичките пари сме ги носили у себе си, без каквито и да е притеснения. Но явно за Южна Америка е малко по-различно....

Връзка към мнение

Носила съм през цялото време пари, документи и фотоапарат със себе си. Единствено се внимава в автобусите  (поне така ни съветваха местните и то в Перу) и другото опасно място е Ел Алто.

Сега прочетох, че ще ползвате Боливия хоп. Сега не ми се занимава да проверявам как са цените, но по мое време бяха над 2 пъти по-скъпи от нормалните автобуси (които в Перу са си супер луксозни). Ползват главно американски туристи (аз имам алергия към тях и ги избягвам много отдалече, а и отделно все едно си на организирана екскурзия).

От Лима (на надморското равнище) летите за Куско, което е на над 3000м височина. Ние нарочно минахме първо през Арекипа, за да се аклиматизираме постепенно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Лили ме подсети за две неща :

 

1) ние летяхме Лима - Куско и нямахме никакъв проблем с аклиматизацията , но два дни предварително започнахме да взимаме ибупрофен ( помага много за предоляване на висока надморска височина).

 

2) ако имате възможност , по-добре направете обиколката наобратно , тоест Лима - Паракас - Арекипа и т.н за да има градация на видяното ! Ние след Куско , РМ , МП и особено след Саларата , края на обиколката в Перу ми се стори много много бледа ...

Връзка към мнение

Здравейте @Childish и @stanislavpp. Точно това беше първоначалният вариант, от Лима по крайбрежието до Арекипа и след това Ла Пас, именно заради аклиматизацията, но го обърнах заради това, което четох за преминаването на сухопътната граница от Перу към Боливия, още повече ако нямаш предварително положена виза. 

Колкото до Boliviahop, описаният маршрут е 169$/човек. По-странното е, че същият, но от Лима към Ла Пас, е 219$.

 

Връзка към мнение

Ваденето на виза не трябва да ви определя маршрута , а обратното - ще извадите виза , там където ви е най-удобно . Виза,  освен в Куско , може да извадите и в Лима , и в Пуно , а и в Европа - примерно в Мадрид . Процеса е един и същ , попълвате онлайн форма , с номера на апликацията ви разпечатват визата в някое от техните консулства по света.


Боливия хоп едва ли ще ползвате , има по-добри варианти . Вземете билети първо и после лесно ще се нагласи програмата , три седмици е съвсем оптимален вариант. Естествено , колкото повече време имате толкова по-добре , доста хора са влюбени и в северно Перу , а и само в Боливия може да изкарате спокойно две-три  седмици.

 

Връзка към мнение

То Перу е лесно за организация, общо взето можеш да кацнеш без нищо друго резервирано и пак да си ок (вероятно напоследък е станало доста натоварено в Мачу Пикчу, та това да е изключение)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.