Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Привет на всички,

От доста време не съм писал тук - май от последното голямо пътешествие което правихма, но сега имам нижда от малко помощ от всички знаещи.

Та ситуацията е следната - в момента живея в Занзибар.

По една "смотана" случайност се прибрах в БГ в началото на март и съответно заседнах тук, т.е. до преди няколко дни не бях заседнал, но после разбрах, че катарците планират да отменят полетите си до октомври и съвсем не е ясно дали ще мога да намеря с кого друг да летя.

Та седейки си така заседнал ми хрумна (на жена ми де) блестящата идея да вземем един бус или джип и да се приберем до Занзибар по суша един вид.

Та пътуването така както аз го виждам Гърция или Италия (не знам как ще е с Италия тези дни), Египет, Судан, Етиопия, Кения, Танзания, Занзибар.

Като цяло подобно пътуване съм обмислял през 2008 (ма тогава удари кризата) та има няколко нерешени проблема:

 

Проблем 1: Как да се стигне с МПС до Египет без да се минава през Сирия или Либия. Знам, че някой хора (срещмахме една словенка с мотор в Занзибар беше минала по този маршут) успяват да хванат нещо от Гърция до Египет, но нито знам какво, нито знам как.

Търси се начин да минем с кола от Европа до Египет без да минаваме през Сирия или Либия. Всякакви идеи биха били добре дошли.

 

Проблем 2: Визи. Ако правилно си представям нещата за Судан и Египет би трябвало да мога да извадя визи от посолствата им тук. С Етиопия обаче не съм съвсем наясно как да стане - нямат посолство тук, на сухопътна граница май не дават визи, а до европейските им посолства малко е трудно да се стигне сега. Също така нямам идея дали мога да взема виза на сухопътната граница с Кения.

Всякаква информация за визите с Египет, Судан, Етиопия и Кения е добре дошла. 

 

Проблем 3: Пътища. Всяка информация от първо лице за пътищата в Египет, Судан, Етиопия и Кения е добре дошла. 

 

Проблем 4: Сигурност. Всяка информация от първо лице за сигурността в Египет, Судан, Етиопия и Кения е добре дошла. 

 

Проблем 5: Животни. Ако тръгнем, ще пътуваме с две кучета. Мислите ли, че ще е проблем. 

Всяка информация за транзитен превоз на животни през изброените държави е добре дошъла.

 

Проблем 6: Всичко останало за което не съм се сетил - ако някой се сети за други проблеми моля да сподели.

 

Предварително благодаря на всички за помоща и съдействието.

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Доста щуро звучи по всички възможни параграфи 🙂

 

Най-вече, за кога го планираш това, защото мисля че повечето граници все още са затворени за лекотоварен трафик, дори не съм сигурен дали можеш да излезеш от България без 14 дневна карантина. Или го имаш предвид за след като се нормализира ситуацията? Ама то тогава и полети ще има, всъщност предполагам че при всички положения с полет ще е по-лесно и първо там ще паднат рестрикциите, защото е по-лесно за контрол. 

  • Браво 1
Връзка към мнение

Докато си изясниш цялата информация, тръгнеш и стигнеш - много е вероятно да пуснат полети дотам. Иначе звучи много приключенско и ми допада. Визите за Етиопия се взимат онлайн, а може би и кенийските. 

  • Браво 1
Връзка към мнение

Не съм проверявал, но съм почти сигурен, че има поне няколко начина да се стигне до Танзания, ако не точно Занзибар. Не са катарците единствени на тоя свят.

А пък до октомври много компании ще тръгнат със сигурност

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята е да се тръгне юни. Иначе няма смисъл - все някой ше лети до там. Още не съм убеден дали няма да мога да хвана турците, но това ще го изясня преди края на месеца. Не съм сигурен, че в Африка границите са затворени още повече сухопътните - това подлежи на проверка. Първата спънка е как да стигна до Египет, ако не преборя това, другото няма смисъл.

Връзка към мнение

Всичко си написал в заглавието-"Луда идея"

 

Малко инфо по темата. Пътища в Египет,Судан и Кения има и те са асфалтови,поне в тази част която засяга твоето пъруване.За Етиопия не мога да кажа,а и не се вижда добре от сателитните изображения.

 

Сигурност в тази част на света не можеш да имаш.В Судан е много опасно.Ако се решиш на това пътуване трябва да помислиш от къде можеш да си наемеш охрана,която да те прекара от граница до граница в Судан.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не знам дали не е само идея засега, но Египет предвижда до края на октомври да дава визи само на хора, ненавършили 47  години. Ако го приемат в чист вид, аз няма да мога да пътувам до Египет преди октомври. Не зная вашите години, но ако сте в застрашената  според египетските власти възраст, го проверете преди да тръгнете.

  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

И още нещо....?!? Няма ферибот между Египет и която и да е част на Европа. Единствените фериботи опериращи в Египет са между Шарм ел Шейх и Хургада.

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 28 минути , krasen_denev каза:

И още нещо....?!? Няма ферибот между Египет и която и да е част на Европа. Единствените фериботи опериращи в Египет са между Шарм ел Шейх и Хургада.

 

Знам, че няма фериботи, но някак удпяват да минат с кораб или нещо такова. Не знам как точно става.

преди 38 минути , Роми каза:

Не знам дали не е само идея засега, но Египет предвижда до края на октомври да дава визи само на хора, ненавършили 47  години. Ако го приемат в чист вид, аз няма да мога да пътувам до Египет преди октомври. Не зная вашите години, но ако сте в застрашената  според египетските власти възраст, го проверете преди да тръгнете.

Уффф, ако е вярно пропадаме - в момента сме на 47 😞

Връзка към мнение
преди 51 минути , Nemak каза:

че в Африка границите са затворени още повече сухопътните -

В Южна Африка за затворени даже границите между провинциите.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Поне сегашните планове на Turkish Airlines са да започнат полети от юни месец. Приключенската част от пътешествието е ясна, но ще е почти със сигурност по-бавна от колкото със самолет.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 минути , tch каза:

Поне сегашните планове на Turkish Airlines са да започнат полети от юни месец. Приключенската част от пътешествието е ясна, но ще е почти със сигурност по-бавна от колкото със самолет.

Много зависи от авиокомпаниите. Ако мога да летя юни ще летя, но идеята си я харесвам и рано или късно ще я реализирам, ако не тази година, догопдина.

 

преди 36 минути , домосед каза:

В Южна Африка за затворени даже границите между провинциите.

В ЮАР са зле. Там е най-зле от целия континент. Нямам идея защо.

 

Връзка към мнение

Аз не съм проверявал, но със сигурност самолети летят и с тях е по-лесно, защото спестяваш бюрокрацията (и евентуални карантини) по 5-6 граници и ти остават само 2-3. Само си представям - на влизане в Египет - 15 дена карантина, на влизане в Судан - 15 дена карантина и въобще се отказвам да гледам за какво става въпрос наистина... 

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Oт тук пътувате до Турция, нейде около Мерсин ако се не лъжа. От там фери до Кипър. От Кипър има някакви ферита за Израел, избягвате Сирия и Ливан... абе не са ферита, баш пасажерски кораби са, ама има от време на време възможност да се качиш с кола, колело или мАтор. От Израел вече е лесно, през Синай  и тъй нататък. Виза за Судан – вади се в Асуан.

Не ме разпитвайте, не съм го правил лично! Но съм го проучвал многократно, на всичкото отгоре съм подслонявал доста колоездачи, та въпроса с логистиката за тази част на света малко или много ми е позната.
Ферита от Гърция и Италия за Египет няма. 
Друг вариант е да си шипнеш колата с карго кораб, е контейнеровозите приемат да ти вкарат колата в контейнер. Може да направиш групаж с някой друг ако вземеш 20 футов контейнер, 40 футов ти е доста голям. Но за групаж ще трябва да чакаш да се съберете хора.
Има вариант и с кар-кериерите, тъкмо може да пътувате там и като пасажери, ама трябва да се иде до Пирея, че таз нашата глуха провинция наречена България нормални кораби не я посещават.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

В момента Турция е доста зле - не знам дали пускат. Не знам дали ако влязя в Израел с кола ще мога да направя така документите, че да мога да вляза в Судан, т.е. да няма следа, че съм минавал през Израел. Знам, че туристи пешаходци го правят, но за кола ще е трики предполагам. Какво е това с "кар-кериерите" от Пирея. Нямам идея какво е "кар-кериери", но звучи като нещо което може да стане.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Цялостно идеята звучи много интересно, но според мен е практически неосъществима в този момент.

 

От 12 юни обаче Qatar Airways възстановява полетите си от Рим и Атина. От тези градове без проблем може да се доберете до Занзибар, макар и с 2 прекачвания в Доха и Найроби. Ако вече имате съществуващи билети може чрез софийския офис да помолите за премаршрутиране.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От Атина може да стане, но от Рим - не ми се вярва. Вчера четох изявления, че поне до юли няма да има самолетни връзки от Италия с вън от ЕС. Но то за всичко е предпоследно. Но ми се струва по-вироятна връзка през Атина, Виена и Мюнхен с Катарците, а не от Рим.

Връзка към мнение
Георги Матеев

От Атина вероятно би било по-лесно. Иначе принципно Bulgaria Air вече лети отново до Рим, този полет е от днес:

 

Screenshot_20200509-190755_Chrome.jpg.df070a8991098bc98cc4994b613c8af0.jpg

 

И после FCO-DOH-NBO-ZNZ. Или от Атина - ATH-DOH-NBO-ZNZ. Тези билети се продават в момента на сайта на катарците от 12 юни нататък.

Връзка към мнение

Ако ще лети то не е задължително да е от Атина или Рим, може и от друго летище в Европа, откъдето има полети. Преди време бях гледала, че има морска линия Измир - Александрия, но не знам дали в момента функционира.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Nemak каза:

В момента Турция е доста зле - не знам дали пускат. Не знам дали ако влязя в Израел с кола ще мога да направя така документите, че да мога да вляза в Судан, т.е. да няма следа, че съм минавал през Израел. Знам, че туристи пешаходци го правят, но за кола ще е трики предполагам. Какво е това с "кар-кериерите" от Пирея. Нямам идея какво е "кар-кериери", но звучи като нещо което може да стане.

Човек, не си в правилния форум, тука е само за самолетно пътуващи! Пробвай за инфо в Караванистан!

Кар-кериър е кораб, който пренася коли. ИМа и разни други наименования, примерно Ро-Ро, и варианти според какво се носи, Ро-Ло и разни други.
Щях да ти препоръчвам една фирма, която хич не препоръчвам 🙂 просто нея знам щото съм я виждал из доста италиански пристанища, ама им намерих сайта и гледам, че корабите им в Африка спират само в 2 държави - Тунис и Мароко, до Египет и Израел нямат.

Връзка към мнение
преди 23 минути , KrumKrumov каза:

тука е само за самолетно пътуващи!

Съвсем не е така, ако поразгледаш форума внимателно. Просто Занзибар е прекалено далече, за да сме ходили дотам по земя.

А с ограниченията в момента пътя ще отнеме месеци. Ако целта е приключението, то ви е гарантирано.

Иначе като пуснеш едно търсене има сума ти полети през юни, през Дубай или Истанбул. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, neuromancer каза:

Съвсем не е така, ако поразгледаш форума внимателно. Просто Занзибар е прекалено далече, за да сме ходили дотам по земя.

А с ограниченията в момента пътя ще отнеме месеци. Ако целта е приключението, то ви е гарантирано.

Иначе като пуснеш едно търсене има сума ти полети през юни, през Дубай или Истанбул. 

 

 

Преди 1 час, KrumKrumov каза:

Пробвай за инфо в Караванистан!

Нямам никаква идея какво е това. Може ли подсказка?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.