Прескочи до съдържание

Пътуване до Украйна


Любим

Препоръчани мнения

Здравейте някой скоро пътувал ли е до Украйна. Сега възможно ли е и имали някакви изисквания. Трябва на всяка цена да отида, с кола разбира се. Или къде мога да получа информация. За първи път ще пътувам зад граница и ми е малко притеснено и непонятно. Благодаря ви предварително.

Връзка към мнение

За първи път и то с кола до Украйна, е доста смело начинание. Има особености по преминаването на границите Румъния - Молдова, Молдова - Украйна. Ако искаш хвърли едно око на пътеписа ми от 2013 г. описал съм някой интересни неща по границите и не само.

Успех, и трябва много търпение и спокойствие, по нисък от тревата и никакво заяждане за каквото и да било.

 

http://www.tonyco.net/patepis/Ukraine_08_06_2013.html

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Имай предвид, че Украйна засега не е в списъка с държави,от/да  които ЕС определи да се пътува свободно.Предполагам, че ще пътуваш през Румъния, не е ясно дали на връщане няма да има карантина, изискване за отрицателен тест и т.н.

А и не съм сигурна дали Украйна въобще отвори границите си.На мен такова пътуване ми изглежда рисково и с много неизвестни.

@krasen_denev беше правил подобно пътуване миналата година и беше споменал, че пътищата са зле.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Украйна няма да стоиш в карантина. България е в зелената зона и Украйна е решила гражданите на държавите от зелената зона да не стоят в карантина. Но искат медицинска застраховка за престоя + още 2 седмици, която да покрива Ковид-19. Може да поискат да покажеш парични средства за престоя си тук.

 

Трябва ти международен паспорт, документите на колата и застраховка на колата за Украйна.

 

Има два варианта:

1. Браила (Румъния) - Джурджулещи (Молдова) - Рени (Украйна) - Исмаил (Украйна) - пак се влиза в Молдова - Одеса и закъдето си.

2. Siret (Румъния) - Чернивци (Украйна) и закъдето си.

Има и още една граница със северна Румъния през Sighetu Marmatiei, ако не се лъжа, но това е само в случай, че отиваш в най-западна Украйна.

Ако ходиш в Киев, най-популярен е първият вариант, но при него минаваш два пъти през Молдова. Пътят в Украйна е ремонтиран скоро.

 

В първия град в Украйна си купи локална сим карта, че роумингът е брутално скъп.

Лошата новина е, че връщайки се в БГ имаш две седмици карантина.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте!

И на мен ми е интересно някой ходил ли е до Украйна скоро,чака ме ходене до там,а информация почти не се намира.

Говорих с две автобусни фирми,които пуснаха отново рейсове за Украйна и те казаха,че по пристигане в Украйна трябва да минаваш карантина,защото транзитно минаваш през червената Молдова.

Връзка към мнение

Затова сега се минава през северна Румъния. Пътят е по-дълъг и по-бавен. Ако идваш от страна в зелената зона (в момента БГ и Румъния са в нея) няма карантина. Украинците публикуват от време на време този списък и се вижда коя страна къде е в него. 
Ако не е по работа, по-добре е да се избягва пътуването в момента, защото има много неясноти и ситуацията е динамична. 
Аз досега само със самолет съм пътувала, но повечето приятели тук се прибират с колите. Не е за подценяване и чакането по границите. 
В момента Скай Ъп имат обявени полети до Бургас и Варна след 15.07., като надеждата е дотогава ЕС да отвори границите си за Украйна. Уиндроуз са по-песимистично настроени, техните полети са обявени след 01.08.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, DaBo каза:

В Украйна няма да стоиш в карантина. България е в зелената зона и Украйна е решила гражданите на държавите от зелената зона да не стоят в карантина. Но искат медицинска застраховка за престоя + още 2 седмици, която да покрива Ковид-19. Може да поискат да покажеш парични средства за престоя си тук.

 

Трябва ти международен паспорт, документите на колата и застраховка на колата за Украйна.

 

Има два варианта:

1. Браила (Румъния) - Джурджулещи (Молдова) - Рени (Украйна) - Исмаил (Украйна) - пак се влиза в Молдова - Одеса и закъдето си.

2. Siret (Румъния) - Чернивци (Украйна) и закъдето си.

Има и още една граница със северна Румъния през Sighetu Marmatiei, ако не се лъжа, но това е само в случай, че отиваш в най-западна Украйна.

Ако ходиш в Киев, най-популярен е първият вариант, но при него минаваш два пъти през Молдова. Пътят в Украйна е ремонтиран скоро.

 

В първия град в Украйна си купи локална сим карта, че роумингът е брутално скъп.

Лошата новина е, че връщайки се в БГ имаш две седмици карантина.

 

да благодаря много. Дестинацията ми е на 100 км. от Киев, Житомирска област. Проблемът е следният, трябваше да взема една жена и детето и и да сключим брак тук след великден но затвориха границите. Сега пък тя няма да може да дойде заради тъпия европейски съюз, затова отивам да сключим брак там за да мога да я доведа, извадих си днес документ утра ще ги занеса за превод и легализация. Надявам се на успех.

Връзка към мнение

Успех ти пожелавам! Може да изчакате още 10-на дни, тогава ще има отново решение за отваряне на границите на ЕС за трети страни и Украйна може да бъде включена този път. Поне аз силно се надявам на това.

 

Трябва да минеш през северна Румъния и Чернивци в Украйна. Така няма да имаш карантина поне в Украйна. ✌️

Връзка към мнение
преди 41 минути , Любим каза:

да благодаря много. Дестинацията ми е на 100 км. от Киев, Житомирска област. Проблемът е следният, трябваше да взема една жена и детето и и да сключим брак тук след великден но затвориха границите. Сега пък тя няма да може да дойде заради тъпия европейски съюз, затова отивам да сключим брак там за да мога да я доведа, извадих си днес документ утра ще ги занеса за превод и легализация. Надявам се на успех.

A какъв документ ви е нужен преведен и легализиран за да сключите брак в Украйна?

Връзка към мнение
преди 1 час, DaBo каза:

Затова сега се минава през северна Румъния. Пътят е по-дълъг и по-бавен. Ако идваш от страна в зелената зона (в момента БГ и Румъния са в нея) няма карантина. Украинците публикуват от време на време този списък и се вижда коя страна къде е в него. 
Ако не е по работа, по-добре е да се избягва пътуването в момента, защото има много неясноти и ситуацията е динамична. 
Аз досега само със самолет съм пътувала, но повечето приятели тук се прибират с колите. Не е за подценяване и чакането по границите. 
В момента Скай Ъп имат обявени полети до Бургас и Варна след 15.07., като надеждата е дотогава ЕС да отвори границите си за Украйна. Уиндроуз са по-песимистично настроени, техните полети са обявени след 01.08.

Най добрия вариант е със самолет,не е нужна карантина(поне за сега).

Но и там нищо не е сигурно както има полет след 15.07,така може и да го отменят.

Ако не е по работа,наистина по добре да не се пътува за сега,аз ако имах избор щях да отменя пътуването .

Връзка към мнение

И аз силно се надявам да разрешат на украинците да пътуват из ЕС. Поне така ще пуснат самолетите. Луфтханза и Аустриан планираха полети от 04.07., но сега пак ги отложиха. 
Сега ако искаме да се приберем, ще трябва да пътуваме с кола и да стоим две седмици в БГ в карантина, което не ни устройва. 

Връзка към мнение
преди 15 минути , DaBo каза:

И аз силно се надявам да разрешат на украинците да пътуват из ЕС. Поне така ще пуснат самолетите. Луфтханза и Аустриан планираха полети от 04.07., но сега пак ги отложиха. 
Сега ако искаме да се приберем, ще трябва да пътуваме с кола и да стоим две седмици в БГ в карантина, което не ни устройва. 

И аз на това се надявам,защото за сега и самолетни билети не се намират.

Даже не знам как да стигна до Украйна,без да се налага да стоя 14 дена карантина.

Вие във Украйна ли сте в момента?

Връзка към мнение
6 minutes ago, leks said:

И аз на това се надявам,защото за сега и самолетни билети не се намират.

Даже не знам как да стигна до Украйна,без да се налага да стоя 14 дена карантина.

Вие във Украйна ли сте в момента?

Да, временно (3 години) съм в Украйна (Киев).

В Украйна, ако идвате от България, няма да стоите в карантина. Проблемът е наобратно - в БГ ще се наложи да стоите.

Но все още не ми е ясно как става това с карантината - влиза се на Дунав мост тоест от Румъния и ако кажеш, че идваш оттам, как се разбира, че си бил в Украйна? Особено, ако си с кола с български номера. Ние ако пътуваме с кола, ще сме с украински номера и по номера на колата веднага ще ни изловят. 😉

Връзка към мнение
преди 1 час, leks каза:

A какъв документ ви е нужен преведен и легализиран за да сключите брак в Украйна?

Удостоверение за семейно положение и паспорта. Това са и казали от там, и можем да сключим брак за един ден което ще струва около 2000 гривни

Преди 1 час, leks каза:

Най добрия вариант е със самолет,не е нужна карантина(поне за сега).

Но и там нищо не е сигурно както има полет след 15.07,така може и да го отменят.

Ако не е по работа,наистина по добре да не се пътува за сега,аз ако имах избор щях да отменя пътуването .

ако всичко се получи както трябва няма да се върна сам, нужно е да докарам доста багаж, а следващият ще го докарам като отидем до посолството вда и издадат виза D за бесрочно пребиваване в българия

Връзка към мнение
преди 5 минути , DaBo каза:

Да, временно (3 години) съм в Украйна (Киев).

В Украйна, ако идвате от България, няма да стоите в карантина. Проблемът е наобратно - в БГ ще се наложи да стоите.

Но все още не ми е ясно как става това с карантината - влиза се на Дунав мост тоест от Румъния и ако кажеш, че идваш оттам, как се разбира, че си бил в Украйна? Особено, ако си с кола с български номера. Ние ако пътуваме с кола, ще сме с украински номера и по номера на колата веднага ще ни изловят. 😉

Да по принцип няма карантина стига сухопътно да не минавам Молдова,а няма автобусна линия която да не минава Молдова.

Самолети също няма 😁

А да тръгна с кола за да заобиколя Молдова нямам възможност.

Еми на украинската граница,нали бият печат в паспорта когато излизаш от Украйна,предполгам така ще разберат 😊

Връзка към мнение
преди 40 минути , Любим каза:

Удостоверение за семейно положение и паспорта. Това са и казали от там, и можем да сключим брак за един ден което ще струва около 2000 гривни

ако всичко се получи както трябва няма да се върна сам, нужно е да докарам доста багаж, а следващият ще го докарам като отидем до посолството вда и издадат виза D за бесрочно пребиваване в българия

Ние с моя мъж когато се женихме през 2010 г. в Украйна, не са ни искали такива преведени документи(поне никой от нас няма такъв спомен),че и паспорт искат преведен...

Явно нещо ново има.

Да след като сключите брак в Украйна, първо слагат виза C за 90 дена и след това ще трябва да  обменяте свидетелство за брак в общината в България и отново да се ходи в Украйна за виза D която е за 180 дена и за този срок трябва да се подадат документи в миграция в Бг.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Защо да няма самолети ? Няма за украинците, но за европейците има. 

Wizz  летят на max от ЕС до Киев и обратно.  Само трябва да измислите къде да прекачите в Европа без да ви се налага карантина.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , stanimir каза:

Защо да няма самолети ? Няма за украинците, но за европейците има. 

Wizz  летят на max от ЕС до Киев и обратно.  Само трябва да измислите къде да прекачите в Европа без да ви се налага карантина.  

Аз мога да летя само от България(украински гражданин съм)😊

Днес като гледах Wizz нямаха полети от България за Украйна,иначе ги видях,че имат полети до Украйна от други държави в Европа.

Като летиш със самолет и да се прекачваш в червена зона не искат карантина,а като си сухопътно и транзитно минаваш през червена зона искат,което е доста не честно според мен.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Защото идваме от Украйна, която е банната от ЕС и изобщо не е ясно какво става с транзитните пътници от не-ЕС страни... и после какво е положението с такива като нас в Бг. То всъщност не сме точно транзитни пътници с Уиз. Излизаш, минаваш пас-контрол, вземаш багаж, пак чекираш и т.н. Опитваме се да разберем от три дипломатически мисии, чрез близки приятели и засега и те не могат да кажат еднозначно. Австрийците от Украйна остават в карантина в Австрия, но им се предлага опция с платен пср тест.

Знам, че ще прозвучи като мрънкане, ама да летя например до Копенхаген, за да се върна в София и цялата галимация с багажа и т.н.... Но ако няма никакъв друг начин и това е вариант все пак, ако със сигурност няма да има карантина някъде по трасето.

 

 

10 minutes ago, leks said:

Аз мога да летя само от България(украински гражданин съм)😊

Днес като гледах Wizz нямаха полети от България за Украйна,иначе ги видях,че имат полети до Украйна от други държави в Европа.

Като летиш със самолет и да се прекачваш в червена зона не искат карантина,а като си сухопътно и транзитно минаваш през червена зона искат,което е доста не честно според мен.

Ти сигурно си следиш новините, ама непрекъснато сменят нещо. Всеки ден има нещо ново!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, DaBo каза:

Да, временно (3 години) съм в Украйна (Киев).

В Украйна, ако идвате от България, няма да стоите в карантина. Проблемът е наобратно - в БГ ще се наложи да стоите.

Но все още не ми е ясно как става това с карантината - влиза се на Дунав мост тоест от Румъния и ако кажеш, че идваш оттам, как се разбира, че си бил в Украйна? Особено, ако си с кола с български номера. Ние ако пътуваме с кола, ще сме с украински номера и по номера на колата веднага ще ни изловят. 😉

Много ви благодаря за полезната информация която ми дадохте. Не знаех че живеете в Украйна. Аз до Малин трябва да отида което е на 100 км. от Киев, там си намерих много добра жена и искаме да се съберем. Бързам защото ще има много разправия с документи сменяне на паспорти, защото тя иска да ми вземе фамилията но за бърза поръчка са и казали 15 дни. Детето ще трябва да запишем за подготвителното училище тук в България. Брат и е майор нещо към полицията в Киев. Преди си мислех през Молдова да мина да стигна до Одеса за да хвана магистралата до Киев за по бързо предвижване но явно ще трябва да мина през Черневци. Важното е всичко да завърши добре.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Любим каза:

да и издадат виза D за бесрочно пребиваване в българия

Няма да ѝ издадат такава виза. Ще получи виза за дълогосрочно пребиваване тук, а когато пристигнете в България, ще се погрижите да легализирате брака и после тя ще кандидатства за разрешение за пребиваване.

Не можете ли да се ожените в посолството на България в Киев?

 

https://mfa.bg/bg/uslugi-patuvania/konsulski-uslugi/zad-granica/grajdansko-sastoianie

 

Цитат

II. Гражданско събитие "Брак"

1.Сключване на граждански брак пред българско консулско длъжностно лице в чужбина

Българските граждани могат да сключат брак в чужбина пред българско консулско длъжностно лице.

Забележка: 

  • Брак между български граждани в чужбина може да се сключи пред български дипломатически или консулски представител, ако правото на приемащата държава допуска това.
  • Брак между български гражданин и чужд гражданин може да се сключи пред български дипломатически или консулски представител, ако правото на приемащата държава и отечественото право на чуждия гражданин допускат това.

 

Това ще ви спести известни главоболия и една излишна разходка до Украйна, която не че е нещо лошо, но в това несигурно време не се знае как ще се развият събитията и ограниченията в близко бъдеще. А чиновникът не се интересува от разни такива вируси-мируси - гледа си сроковете, дето са заложени по норматив и ако не ги спазиш, например заради карантина или направо блокада на връзките с Украйна - реже те и толкова.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, Любим каза:

Удостоверение за семейно положение и паспорта. Това са и казали от там, и можем да сключим брак за един ден което ще струва около 2000 гривни

ако всичко се получи както трябва няма да се върна сам, нужно е да докарам доста багаж, а следващият ще го докарам като отидем до посолството вда и издадат виза D за бесрочно пребиваване в българия

А проверявахте ли дали на този етап въобще се издават визи ?

Връзка към мнение
преди 2 часа, leks каза:

А проверявахте ли дали на този етап въобще се издават визи ?

Питал съм в дирекция миграция Враца и там ми казаха какво трябва да направя

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.