Прескочи до съдържание

Откъде е тази стара снимка


Препоръчани мнения

Знам, че не е по (неписаните) правила на тази тема, но все пак докато се пусне следващата загадка, пускам нещо с молба за малко помощ, понеже предполагам, че тук е най-вероятно да види някой, който може да отгатне. 
Имам позната съучинчка, която последно време много се запали да събира стари снимки и картички от "едно време" - предимно от София и България, но не само.
Та има една снимка, на която няма нищо написано и за която не успяваме да разберем откъде е, ако някой може да помогне, ще е готино, ето снимката:

0205_n.jpg.a2999aefda55cc921727b14d67198f57.jpg
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , Фил каза:

Знам, че не е по (неписаните) правила на тази тема, но все пак докато се пусне следващата загадка, пускам нещо с молба за малко помощ, понеже предполагам, че тук е най-вероятно да види някой, който може да отгатне. 
Имам позната съучинчка, която последно време много се запали да събира стари снимки и картички от "едно време" - предимно от София и България, но не само.
Та има една снимка, на която няма нищо написано и за която не успяваме да разберем откъде е, ако някой може да помогне, ще е готино, ето снимката:

0205_n.jpg.a2999aefda55cc921727b14d67198f57.jpg
 

На мен ми прилича на министерството на земеделието (като двете кули не са завършени) 

Връзка към мнение
В момента, Граф Вронски каза:

На мен ми прилича на министерството на земеделието (като двете кули не са завършени) 

Отначало и аз това си помислих, но тази сграда на снимката е на калкан, а земеделието не е.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Zaro каза:

Отначало и аз това си помислих, но тази сграда на снимката е на калкан, а земеделието не е.

Това не е ли , Руски паметник - в дъното, на заден план?

Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

Знам, че не е по (неписаните) правила на тази тема, но все пак докато се пусне следващата загадка, пускам нещо с молба за малко помощ, понеже предполагам, че тук е най-вероятно да види някой, който може да отгатне. 
Имам позната съучинчка, която последно време много се запали да събира стари снимки и картички от "едно време" - предимно от София и България, но не само.
Та има една снимка, на която няма нищо написано и за която не успяваме да разберем откъде е, ако някой може да помогне, ще е готино, ето снимката:

0205_n.jpg.a2999aefda55cc921727b14d67198f57.jpg
 

Какво е работил предшественикът на твоята съученичка? Това може да помогне.

Това ще да е някакъв площад, широко място. Старите площади още си ги има. Това в дъното не ми прилича на Руски паметник, но ако е, или е Македония, или е Скобелев. Първото не е, щото го няма трамваят. Ако е Скобелев, трябва да е посока към МВР Болница. Там обаче теренът се спуска, така че и това не е.

Архитектурата на най-близката сграда, от това, което съм гледал, е от 30-те години на 20 век. Рових в Стара София (онзи ден намерих сградата, в която живеят родителите ми, в строеж от 1930 г. ) но засега не намирам нищо.

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Граф Вронски каза:

На мен ми прилича на министерството на земеделието (като двете кули не са завършени) 

Не мисля - куполът над ъгловата изглежда по друг начин, членението на етажите - също, а и Zaro е посочил валиден аргумент

 

преди 1 час, AlexandraKo каза:

Това не е ли , Руски паметник - в дъното, на заден план?

Не мисля - пропорциите са различни а и на  снимката в горната част на този монумент има някакъв елемент, какъвто не съществува в Руски паметник.
 

Преди 1 час, Zaro каза:

Какво е работил предшественикът на твоята съученичка? Това може да помогне.

Не е лична (наследствена) снимката, придобила я е отнякъде. 

Всъщност, аз все повече съм склонен да предположа, че снимката  въобще не е от София, не се сещам за подобен широк площад,  нито за такава сграда, нито за така подреден и такъв вид паваж ... 

Ще ми е интересно и @домосед да каже какво мисли!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Zaro каза:

Отначало и аз това си помислих, но тази сграда на снимката е на калкан, а земеделието не е.

На кое казваш „калкан” на снимката? Защото аз калкан не виждам.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Zara каза:

На кое казваш „калкан” на снимката? Защото аз калкан не виждам.

Той има предвид, че свършва едната сграда и до нея, на калкан, е допряна следващата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , Zara каза:

На кое казваш „калкан” на снимката? Защото аз калкан не виждам.

Калкан означава две сгради да са долепени една до друга, да имат обща стена. Сградата за министерството на земеделието е свободностояща, както се вижда на снимката.

 

phps4fpva_559x345.jpg

2749058866.jpg

Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

а и на  снимката в горната част на този монумент има някакъв елемент, какъвто не съществува в Руски паметник.

На мен ми напомня за Орлов мост, но без орлите. Но пък такава монументална сграда...

image.jpeg.b1f2379c72323138bcffe21a2ceb4403.jpeg

Връзка към мнение
преди 10 минути , Бръмбар каза:

На мен настилката ми прилича на жълтите плочки.

Жълтите павета като че ли са "по-стройни" - малко по-издължени като съотношеине на дългата спрямо късата страна (въпреки че усещането зависи и от ракурса) , а също така имат едно сериозно скосяване (фаска) по ръбовете, което не изглежда да е така на снимката. 

 


image.png.10b69015f9180641fb9a3fd42b534c55.png
  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 13 часа, AlexandraKo каза:

Ми, връзката с Янко Забунов, ми се види тази:

Царица Йоанна била близка с него, предрекла му, че ще стане папа, а винцето, дето си го пиели  заедно, докато си хортували, било от лозята на двореца Евксиноград, чийто управител бил Янко Забунов:))))😉😉😉

Понеже правилният отговор беше сглобен от няколко магеланци - @AlexandraKo, @Фил и @Еминко реших да обявя за победител най-остроумната версия за присъствието на земеделеца (а защо не и лозар с амбиции да стане папа) Янко Забунов. Версията, която аз имах предвид - че редакцията на вестник Поглед се намира на ъгъла на ул. 11 август и ул. Янко Забунов - е значително по-скучна. Нунциатурата е в същата сграда, която не се местила, но пък улицата от години се казва Врабча. Любитно е, че на същата улица се намира Операта, която пък е построена в имот на БЗНС (за по-младите - Български земеделски народен съюз, политическа партия). Когато БЗНС-тата се нароиха на множество подпартийки в началото на 90-те сред тях имаше враждуващи БЗНС-Врабча 1 и БЗНС-Янко Забунов 1, което сочеше към един и същи адрес. 

 

@AlexandraKo да пуска следващата загадка

 

Преди 1 час, Фил каза:

Ще ми е интересно и @домосед да каже какво мисли!

Домосед е сигурен, че снимката не е нито от София, нито от друг град в България. В София нито има такива сгради, нито има такъв паметник като оня в дъното, нито има такава кола 😎.

 

Сериозно - в София не се сещам за нито една сграда със средиземноморски стил жалузи като на последния етаж на тази. Ще репликира някой, че много сгради от началото на XX век са дали фира при бомбардировките. Обаче! Етажността на София достига нива от 5 и нагоре чак в края на 1920-те, когато на мода идва модернизмът с правите си линии и обтекаеми форми. На пръсти са се броели предмодернистки сгради на толкова етажи. Има една срещу Света София и една срещу Арехологическия музей. В други градове в България етажността се е покачила още по-късно!

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

1.jpg.72c76728320722b493189ff39c5a52de.jpg

 

Тази сграда не ми прилича да е от преди войната. Не знам какво е имало на този ъгъл преди бомбардировките. Възможно ли е търсената сграда да е била на това място. Стилово си пасва идеално, според мен. Снимката да е от към стрелката.

Връзка към мнение
преди 38 минути , ven62 каза:

Възможно ли е търсената сграда да е била на това място.

Не е възможно. Ето как е изглеждало мястото около 1930. Високата апартаментна сграда (арх. Парашкеванов), която е оцеляла и до днес е завършена 1928

 

Scan991.jpg.af1c9d406d5d9cf69833b17296a1a97a.jpg

 

А ето как - преди да се построи високата сграда

 

moskovskairakovska.jpg.6fd329689fef7f59a04e3f30ee4186f0.jpg

 

 

Снимиките са от този блог (препоръчвам го!)

 

http://stara-sofia.com/moskovska.html

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 44 минути , ven62 каза:

1.jpg.72c76728320722b493189ff39c5a52de.jpg

 

Тази сграда не ми прилича да е от преди войната. Не знам какво е имало на този ъгъл преди бомбардировките. Възможно ли е търсената сграда да е била на това място. Стилово си пасва идеално, според мен. Снимката да е от към стрелката.

 

 

Ето го мястото на Московска. Кубето е различно.

А и на снимката има Калкан | Kraken Seafood, тук има пресечка.

 

moskviewrl.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Струва ми се все по-ясно  и като че ли може да си стиснем ръцете, че снимката не е от София (България).
Сега ако успеем да отгатнем откъде в пустата чужбина е ... :unsure:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 часа, Фил каза:

Струва ми се все по-ясно  и като че ли може да си стиснем ръцете, че снимката не е от София (България).
Сега ако успеем да отгатнем откъде в пустата чужбина е ... :unsure:

Аз залагам на Виена или Париж  🙂

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На ‎25‎.‎10‎.‎2020‎ г. в 15:57, Фил каза:

Та има една снимка, на която няма нищо написано и за която не успяваме да разберем откъде е

Навява ми спомени за Будапеща.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 25.10.2020 г. в 16:10, Zaro каза:

Първото не е, щото го няма трамваят.

Възможно е и да има трамвай.
На заден план се виждат 3 стълба, носещи най-вероятно въздушната контактна мрежа (не са осветителни).
А и колата закрива целия първи етаж, та би трябвало да е на голямо разстояние от сградата.
Все пак съм на същото мнение - не е в София.
Сградата наистина прилича на виенска - познавам града и не се сещам засега.
Но пък трамвайните стълбове във Виена са били сходни през 1930-те години (българските мисля също).
Ето малко разновидности за повече яснота:

(и още много снимки)

 

Виена


Wien.jpg.e06b3eae95488954f2a5f78e485a93fe.jpg

 

Варшава

 

Warsaw.jpg.3a26e015bb3cf9e0518ac307dcada7e9.jpg

Будапеща

Budapest.jpg.71804344d1a94d4780faaf64e310a142.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля. че имаме 2 съвпадения - подобна сграда и поглед към Карлскирхе.

Не е съвсем същата, но си има трамвай 🙂.

Паметникът трябва да се изясни - нещата около 1930 са били - както казват "на теория и практика едни, а в действителност съвсем други".

Kärtner Ring/Canovagasse до Hotel Imperial.

 

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 15 минути , juriwaro каза:

Мисля. че имаме 2 съвпадения - подобна сграда и поглед към Карлскирхе.

Не е съвсем същата, но си има трамвай 🙂.

Паметникът трябва да се изясни - нещата около 1930 са били - както казват "на теория и практика едни, а в действителност съвсем други".

Kärtner Ring/Canovagasse до Hotel Imperial.

 

 

 

 

Тази снимка и мен ме заинтригува и общо взето до подобни на твоите изводи стигнах. Гледах разни снимки от 1930 и близки години от Виена,  има сходства, но не изглежда същото. Темата е интересна и може би наистина  е добре да се отдели в друга (може в бъдеще и други загадки от миналато да има:-).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много интересна загадка, за периода може да се гадае не само по архитектурата, но и по автомобила и дрехите на господата.

За мен фонът в делечината е интересен, напомня ми на купол на църква, а когато снимката се приближи се вижда, че до купола има сякаш още една тясна кула или пък просто така ми се струва.

Все пак на мен гледката ми напомня на купола на Berliner Schloss макар самата сграда от снимката да не я свързвам много с Берлин. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.