Прескочи до съдържание

Конкретни въпроси


Към решението Решено от Георги,

Препоръчани мнения

Ок, на прима виста имам следните няколко технически питания:

1. Как се пренася/опазва сериозен фото-апарат с няколко едри(три) обектива и алуминиев тежък статив през граница? Застраховането е ясно. По-важното, което ме интересува е понеже това са доста килограми, как се декларира на летището и въобще декларира ли се отделно? Като какъв точно тип багаж се води, в каква категория попада? Позволено ли е да се вземе със себе си в самолета или пътува отделно? Това е прекалено чувствителна техника и да я дундуркат като торба с картофи - няма да стане. От друга страна пък да взема сапунерка и да изпусна уникален момент поради техническо ограничение си е самоубийство. 

2. С дебитна Visa Electron може ли да се оправя? Нямам кредитна и в момента не мога да си извадя. Електронката е от Пиреос. Пазараувал съм с нея в Amazon, E-Bay, вързана е и към Pay Pal. Aко някой има опит с карта от Пиреос, нека сподели.

3. Как стои въпроса с храната и лекарствата? Чел съм конкретно за Тунис и Мароко, че по-опитните хора си носят консервирана храна, поради непоносимост към местната такава. Кофти е да прекараш екскурзията в тоалетната или в местната болница, поради натравяне. Тук явно проблемът важи повече за близкия изток и Африка. Аз съм с кекав стомах още от хлапе и малко ме притеснява момента с храната.

4. За по-екзотични далечни пътувания, където вероятността да си намериш необходимото нещо в близкия магазин е по-малка или никаква и се налага да мъкнеш повече работи, кое е по-препоръчително: голям куфар или по-едра раница? За апарата и обективите си имам отделна специализирана раница, но за останалите неща? Ясно ми е, че колкото по-малко багаж, толкова по-добре, но то и зависи къде си. А също така и кои марки куфари или раници са се доказали като стабилни и надеждни? Като тръгна по магазините кое да гледам и кое да избягвам?

 

Ако се сетя нещо, ще добавя в движение.
Поздрави!

Връзка към мнение
  • Решение

1. Ще започна от начало, че като летиш със самолет може да имаш куфар и ръчен багаж. Куфара го предаваш на гише на летището и си го взимаш като кацнеш пак на летището, междувременно минава през товарачи и проверки. При доста авиокомпании куфара се плаща допълнително към самолетния билет. Ръчния багаж си е в теб. 

 

Камера, компютър и всякаква техника като цяло само с ръчния багаж. Никакви изключения. Сложиш ли го в куфара рискуваш или счупване или кражба и това са си значителни рискове. Ще е необходимо да гледаш да се събереш в ограничението за килограми на авиокомпанията, обикновено е около 10, но може да варира между 6 и неограничено. 

 

Пак зависи от авиокомпанията, но е възможно да ти позволят само една бройка ръчен багаж, което означава в твоя случай да носиш само раницата с техниката. 

 

Статива най-добре в куфара, ако е голям и тежък. 

 

Не е необходимо да декларираш нищо, това си е твоя лична вещ и си я носиш. Дали ще е камера или чифт чорапи е едно и също. 

 

2. Принципно може, но като цяло дебитните електрони са от най-проблемните карти. Много зависи май от банка до банка къде, какво, кога ще изпуши. Аз не съм имал проблеми с такава на Булбанк, но регулярно тук има оплаквания, че някое онлайн плащане не минава с електрон. Същото е и офлайн, със сигурност не разчитай само на нея като основен източник на приходи навън. От кеш/дебитна/кредитна е добре да имаш поне 2, в твоя случай като нямаш кредитна гледай да имаш кеш и дебитна. 

 

3. Различните хора имат различна толерантност, но това с носенето на консерви мисля, че е крайност. Където и да съм бил по света до момента, винаги може да намериш пицерия, известна фаст фуд верига или в краен случай шоколадче, за да не умреш от глад. А местната храна е едно от най-големите удоволствия, които можеш да изпиташ на път, жалко че си по-чувствителен стомах. Конкретно за източната храна съм чувал, че има някакъв ензим който го има в техните стомаси, а го няма в нашите, и се препоръчва преди да заминеш примерно да ядеш Активия 1-2 седмици. Не знам до колко помага. 

 

4. Ами...зависи! От конкретното пътуване най-вече. Ако ще правиш тежки, планински, многодневни преходи куфар не ти трябва въобще и само раница ще те спаси. Ако ще си предимно в голям град и всяка вечер ще се прибираш в същия хотел, куфара като цяло е по-удобен. 

 

За марки. Относно куфарите, марки в средния клас са добро съотношение цена/качество - Samsonite, Carlton, Travelite.

 

Относно раниците - гледай популярните планинарски марки. Почти всички имат и нормални серии раници. Аз съм с една немска Deuter. Българските Tashev също са добри, ако търсиш добро съотношение цена/качество. Имах една и ми служеше всекидневно в продължение на 5-6 години, преди единия и цип да се предаде. 

 

Иначе и нещо безименно китайско тип "Метро" ще свърши работа, но не се знае до кога. Някой път се разпадат след първото пътуване, друг път хората си ги ползват с години. Ама при положение, че смяташ да ги натоварваш по-редовно може би е добре да се инвестира в по-стабилен куфар/раница. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Жоро, както обикновено си точен и изчерпателен, само това с Активия-та по-добре го сложИ  в графата "градски легенди" или може би "отзвуци от рекламни кампании" ;)

Даже преди време Данон май отнесоха присъда в Щатите точно във връзка с такива лъжливи твърдения относно свойствата на Активия.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

1. Ще започна от начало, че като летиш със самолет може да имаш куфар и ръчен багаж. Куфара го предаваш на гише на летището и си го взимаш като кацнеш пак на летището, междувременно минава през товарачи и проверки. При доста авиокомпании куфара се плаща допълнително към самолетния билет. Ръчния багаж си е в теб. 

 

Камера, компютър и всякаква техника като цяло само с ръчния багаж. Никакви изключения. Сложиш ли го в куфара рискуваш или счупване или кражба и това са си значителни рискове. Ще е необходимо да гледаш да се събереш в ограничението за килограми на авиокомпанията, обикновено е около 10, но може да варира между 6 и неограничено. 

Meрси за отговора.

А това ограничение е само за ръчния, нали? Щото, както и да го смятам: апарат + 3 големи обектива + зарядно, батерии, дистанционен спусък и т.н. минават доста над 10кг. Предполагам, че няма да те върнат от полет, ако си минал допустимите тежести, а просто ще те накарат да си платиш overweight-a по някаква тарифа?! 

Жоро, както обикновено си точен и изчерпателен, само това с Активия-та по-добре го сложИ  в графата "градски легенди" или може би "отзвуци от рекламни кампании" ;)

Даже преди време Данон май отнесоха присъда в Щатите точно във връзка с такива лъжливи твърдения относно свойствата на Активия.

Те затова и тук вече ги няма по магазините, тук-там по нещо залежало, за който се подлъже.

Връзка към мнение

А това ограничение е само за ръчния, нали? Щото, както и да го смятам: апарат + 3 големи обектива + зарядно, батерии, дистанционен спусък и т.н. минават доста над 10кг.. Предполагам, че няма да те върнат от полет, ако си минал допустимите тежести, а просто ще те накарат да си платиш overweight-a по някаква тарифа?! 

За ръчния (кабинен) багаж няма как да доплащаш overweight.  Каквито са позволените размери и/или килограми - това е.

Сега отделен въпрос е, че понякога може да "минеш метър", ако си малко над допустимите, но няма гаранция.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ръчния багаж рядко го мерят на тежест, повече е на размери или го мерят само ако е прекалено голям на вид. Но ако те проверят и си повече, може да извадиш неща и да ги чекнеш примерно, май няма свръхбагаж за ръчния.

Аз лично винаги нося голяма раница със СЛР тяло и 2-3 обектива, но не от най-големите, примерно 100-400 или 600мм, нямам такива. Примерно носех тяло, 28-135, 70-300 и 17мм, това макс. Никога не съм имал проблем с теглото. Излиза по 12-15 кг, но не ми се е налагало да го мерят. На проверката може да се наложи да вадиш и да показваш, че е фото и снима, случвало ми се е. Статив из Европа носих в ръчния багаж, но в Сао Пауло например не ме пускат с него и трябва да го чеквам, та вече винаги отива в куфара. Общо взето като любител няма да имаш проблеми с багажа, ама все пак някакво оптимизиране се налага понякога, пък и няма смисъл да мъкнеш 2 тела, 6 обектива и компютър, остави другото, ами е тежко и досадно. Абе не е толкова страшно.

Относно храната не знам какво да ти кажа, аз проблеми нямам и винаги съм ял местна храна. Ако си чувствителен, избягваш улични продавачи, вода само бутилирана, никога лед, миеш и белиш всякакви плодове и гледаш да е добре сготвено.

Картите, гледай да имаш поне две различни, ако не може да е кредитна, поне да са Виза и Мастеркард и си носиш и кеш за всеки случай. Те ако не вървят ще е предимно за онлайн резервации, за плащане на място трябва да стават. Все пак не съм много компетентен, защото винаги ползвам кредитна когато може, освен за теглене на кеш от банкомат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз не се сещам за свръхбагаж в ръчния, те ако го мерят е обикновено преди да минеш проверката за сигурност и най-много да те накарат да го олекотиш по някакъв начин, дали да прехвърлиш неща в куфара и т.н. Традиционна авиокомпания никога няма да ти прави проблем за камерата, повечето даже позволяват допълнителна чантичка извън ограничението за лаптоп, камери и подобни. С нискотарифните е по-тегаво...но предлагам това да го питаш като стигнеш до конкретно пътуване, да не те блъскаме с теория сега :) Щото Ryanair примерно променят правилата и скоро ще позволяват втора малка раничка, уиз пък нямат ограничение в килограмите, само в размера. Виждаш, че нещата са динамични и не е като да се наизустят веднъж и да се знаят винаги. 

 

Жоро, както обикновено си точен и изчерпателен, само това с Активия-та по-добре го сложИ  в графата "градски легенди" или може би "отзвуци от рекламни кампании" ;)

Даже преди време Данон май отнесоха присъда в Щатите точно във връзка с такива лъжливи твърдения относно свойствата на Активия.

 

Специално малко по-късно ще проверя какъв беше случая. То не беше то рекламно твърдение, а просто че в активията има нещо, което някак подготвя стомаха ти за източната храна. Нищо общо с разни полезни действия и подобни дивотии :) Но ще видя, чел съм го 2010, от тогава ми е изфирясало от главата :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Аз ще добавя, че при качване с easyjet и ryan (с тези съм го видял лично), а вероятно и с други, при положение, че не си от първите 90 качващи се в самолета(за раън си го пише), има голяма вероятност да ти вземат ръчния багаж в багажното безплатно. До тук добре, но ако имаш нещо по-ценно си е направо самоубийство, понеже знаем какво плащат при загубен багаж..

На мен са ми взимали куфари няколко пъти, но последния път им отказах след дълъг спор ме оставиха, понеже имах само ръчен багаж с лаптоп, фотоапарат и др, а и имах прехвърляне след полета на друг самолет, но това рядко минава..

Няма и как да се съберат всички багажи, особено в лоу костовете, където всеки има по 1, че и по 2, като райън, та да го имате предвид

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.