Прескочи до съдържание

Говорим си за Багдад, Ирак


Георги Матеев

Препоръчани мнения

Георги Матеев

От 15 март Ирак улесни значително издаването на визи за граждани на 30 държави, сред които и България.

 

Българите вече могат да получат виза директно при пристигане в Ирак без нужда от каквито и да е предварителни действия. Това важи за всички летища, пристанища и сухопътни граници. Същото вече е отразено и в passportindex.org - visa on arrival/60 days.

 

Досега иракската виза (не говоря за Иракски Кюрдистан) беше изключително трудна и досадна - даваше се само на групи, както и трябваше да се подават документи чрез посолство поне 3 месеца преди пътуване.

 

За мен лично това е изключително радостна новина. Ще огледам и Ковид рестрикциите за Ирак, но определено си представям пътуване до там в рамките на годината.

 

Някой навит за Багдад? 🙂

  • Харесвам 26
  • Браво 4
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 57 минути , Георги Матеев каза:

Някой навит за Багдад?

Аз съм навит дай повече информация. Как го виждаш, период и т.н.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Някой навит за Багдад? 🙂

И аз отдавна съм му мераклия.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги Матеев каза:

За мен лично това е изключително радостна новина. 

Някой навит за Багдад? 🙂

@Георги Матеев Съжалявам, че трябва да го кажа, но нямаш работа в Багдад...

Това е един град за който се иска доста разбиране, чувствителност и знание. Аз и днес се опитах да го кажа на @Lindt 

пътуването е знание, а не само маркиране на територия... ти ходи в Саудитска Арабия и какво...оказа се, че трябва да ходиш втори път щото нещо не си догледал за Mada'in Saleh и още някои други места...

В Багдад е същото, не само препикаване като кучето на комшиите...

Казвам го защото посредствеността и глупостта е ужасна и ако хората които знаем не реагираме ще оставим едно неграмотно, посредствено  и глупаво поколение...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 43 минути , giafil каза:

@Георги Матеев Съжалявам, че трябва да го кажа, но нямаш работа в Багдад...

Това е един град за който се иска доста разбиране, чувствителност и знание. Аз и днес се опитах да го кажа на @Lindt 

пътуването е знание, а не само маркиране на територия... ти ходи в Саудитска Арабия и какво...оказа се, че трябва да ходиш втори път щото нещо не си догледал за Mada'in Saleh и още някои други места...

В Багдад е същото, не само препикаване като кучето на комшиите...

Казвам го защото посредствеността и глупостта е ужасна и ако хората които знаем не реагираме ще оставим едно неграмотно, посредствено  и глупаво поколение...

 

Вярно е, че последната година е много по-лесно да четеш, отколкото да пътуваш. Но все пак нека не подреждаме по значение тези две занимания, защото тук, в този форум, хората са свързани точно с любовта към пътуването. 

А специално за Ирак не вярвам, че ще можеш да прочетеш това, което ще видиш, усетиш, помиришеш на място. 

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
Преди 1 час, giafil каза:

Съжалявам, че трябва да го кажа, но нямаш работа в Багдад... В Багдад е същото, не само препикаване като кучето на комшиите...

Е много грубо влизане с бутонките е това... не е добра идея. А и всеки е свободен да определя къде, как и доколко му е интересно да пътува, нали?

  • Харесвам 27
Връзка към мнение

Чакайте че ми стана интересно - в какъв бюджет горе-долу би било едно подобно пътуване до Багдад с включени нощувки, самолети билети, забележителности, локален транспорт? И има ли някакви останали забележителности след всички тези бомбардировки и войни? Просто да знам отначало дали въобще да го обмислям... 😉

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 50 минути , Георги Матеев каза:

Скъпа @giafil,

Благодаря за скъпа 🙂

@cck не е  грубо влизане с бутонките още повече, че @Георги Матеев не вярвам, че иска да раздава присъди и да ме прати в Белене за мнение...

За това ще образовам, защото той е музикант и може би ще разбере по-лесно нещата

Dudu Tassa водещ израелски рок музикант.

 

 

 

Неговият дядо и брат на дядо му идват от Кувейт. Прадядото купува уд (oud) и цигулка от Индия и е подарява на децата. В резултат на което дядото и брат му стават едни от основателите на иракската популярна музика. Голям триумф в Багдад 1933 -1940 г. И после се случват събитията, появява се израелската държава и дядото от водещ музикант стига до пазара на Тел Авив да продава яйца за да изхрани семейството си.  Багдад , знаем му съдбата...някои са го виждали и в по-нормален вид....

Dudu е кръстен на дядо си , а групата му the Kuwaitis на предшествениците му...та така и за Багдад...надявам се не е много сложно за разбиране... 🙂

https://en.wikipedia.org/wiki/Dudu_Tassa

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Жоре, I'm in. Само дай знак 48 часа предварително. Мога да превеждам на арабски, макар да не съм все още довършил доктората за културната антропология от Вавилония до съвременен Багдад. Само билет за самолета и къшей нубз танур ще ми стигнат😉

  • Харесвам 7
  • Браво 3
Връзка към мнение
Георги Матеев

 

С @BlackArt77 набързо попрегледахме вариантите за полети. Съвсем очаквано най-изгодно е да се лети от Истанбул, като Търкиш и Пегасус държат цени около 230-240 евро за двупосочен билет до Багдад.

 

Аз вероятно ще предпочета да летя с някоя нова за мен авиокомпания - Fly Baghdad специално ми привлече окото с приятен дизайн на сайта си, както и с цени малко под €190 (пак от Истанбул).

 

За спане още не съм преглеждал, но ако съдя по цените в Иракски Кюрдистан, където и при двете ми ходения плащах средно по $20-ина на ден, то и в Багдад ще има доста бюджетни настанявания.

 

@giafil сори за женския род, профилната снимка ме обърка. Разбрах прекрасно гледната ти точка още от първото мнение, просто моята е друга 🙂 Но продължавай да разказваш, моля.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 3 минути , SLX каза:

 Само билет за самолета и къшей нубз танур ще ми стигнат😉

Той билета за самолета е на много прилична цена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Георги Матеев каза:

сори за женския род

за женския род си точно в десетката, за другото ще е плод на по-сериозна дискусия като се върнеш от Багдад 🙂  

Връзка към мнение

За да не сте само мъже в плана, я да се наместя и аз в мераклиите. :smile:

Едва ли ще намеря Багдад от "Хиляда и една нощ", но не пречи да попия малко от аромата поне.

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , Mary каза:

За да не сте само мъже в плана, я да се наместя и аз в мераклиите. :smile:

Че да има кой да разгонва досадни местни жители, попадащи в снимката на джамията 😉 😉😉

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 9 минути , Mary каза:

За да не сте само мъже в плана, я да се наместя и аз в мераклиите. :smile:

Едва ли ще намеря Багдад от "Хиляда и една нощ", но не пречи да попия малко от аромата поне.

Много време ти отне да се включиш, за тази дестинация очаквах по-бърза реакция точно от теб 😜 Записана си сред мераклиите 🙂

 

Ще опитам да проверя по-подробно за Ковид рестрикциите, че те всъщност може да се окажат по-голяма спънка. Като изровя нещо ще пиша пак.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 минути , домосед каза:

Че да има кой да разгонва досадни местни жители, попадащи в снимката на джамията 😉 😉😉

На това му се казва да въведеш ред! :wink:

преди 2 минути , Георги Матеев каза:

Много време ти отне да се включиш, за тази дестинация очаквах по-бърза реакция точно от теб 😜 Записана си сред мераклиите

Четях безкрайната друга тема, а там бавно ми върви четенето. :ph34r:

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Хора, разбирам ентусиазма да се отиде на някакво ново (уж екзотично място), в случая Ирак. Разбирам желанието за пътуване, и аз го имам, но все пак, не четете ли какво става в Ирак. През ден гърмят и падат ракети. Някакъв инстинкт за само съхранение??

Разбира се, всеки знае за себе си.

 

Не бих искал това да се възприема като каквато и да е критика. 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 2 часа, feel_the_rush каза:

А какъв времеви период се обмисля?

Още го умувам за себе си, може би началото на лятото. А и тепърва трябва да разуча по-сериозно ковид рестрикциите.

 

преди 55 минути , Радо каза:

Хора, разбирам ентусиазма да се отиде на някакво ново (уж екзотично място), в случая Ирак. Разбирам желанието за пътуване, и аз го имам, но все пак, не четете ли какво става в Ирак. През ден гърмят и падат ракети. Някакъв инстинкт за само съхранение??

Мога да изпиша 10 страници по темата, но накратко. През годините се научих сериозно да филтрирам новините - особено за дестинации, в които по един или друг начин са намесени интереси на САЩ. Многократно се убедих от първо лице, че в репортажите за такива места често се преувеличава и реалността се изкривява до неузнаваемост. Не твърдя, че опасност въобще няма, но не е като да отиваш в центъра на активна война, а принципно могат да те застрелят или наръгат и в центъра на Рио де Жанейро.

 

Ако се доверявах сляпо на медиите никога нямаше да отида в Косово през 1999-2000, Афганистан, Иракски Кюрдистан, Пакистан, Абхазия, Еритрея, Сомалия, Иран и прочие. Между другото на всички тези места (без Сомалиленд) си прекарах чудесно. Със сигурност в момента е доста по-опасно да се отиде в някои африкански държави, например. За мен рискът с Ирак е умерен и приемлив, но всеки си решава, разбира се.

  • Харесвам 19
Връзка към мнение
преди 7 часа, Георги Матеев каза:

Някой навит за Багдад?

✌️  но не мисля че ще ме пуснат сам тоя път 🤣  .... 
" - Вие от коя фирма сте ?
   - Миииии...  от Агода !?! "

  • Смея се 2
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 5 минути , stefanrusev каза:

✌️  но не мисля че ще ме пуснат сам тоя път 🤣  .... 
" - Вие от коя фирма сте ?
   - Миииии...  от Агода !?! "

Хайде, откога чакам да се включиш в темата... Броя ви и двамата значи 🙂 А това с Агода беше епично отвсякъде :grin: Ех, спомени, спомени...

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, giafil каза:

@Георги Матеев Съжалявам, че трябва да го кажа, но нямаш работа в Багдад...

Това е един град за който се иска доста разбиране, чувствителност и знание. Аз и днес се опитах да го кажа на @Lindt 

пътуването е знание, а не само маркиране на територия... ти ходи в Саудитска Арабия и какво...оказа се, че трябва да ходиш втори път щото нещо не си догледал за Mada'in Saleh и още някои други места...

В Багдад е същото, не само препикаване като кучето на комшиите...

Казвам го защото посредствеността и глупостта е ужасна и ако хората които знаем не реагираме ще оставим едно неграмотно, посредствено  и глупаво поколение...

Той щом няма, значи за мен изобщо не става 😄 Като знам как една дама ме блокира, понеже я било яд, че съм обикалял по света, а не съм посетил един мегалитен храм. 10 пъти се опитах да и обясня, че опознаването на една култура може да стане по много начини - чрез музика, архитектура, храна, облекла, чрез разговори с местните и усещане на мирогледа им. Ама край, казах и че не съм посетил този храм, понеже не представлява никакъв интерес за мен и ме анатемоса, че с тези пари е било по-добре друг човек да отиде в тази държава, а не аз и жена ми да сме се снимали и ме блокира. Не знам под друг човек дали себе си имаше предвид де 😄

  • Харесвам 1
  • Шок 2
  • Смея се 19
Връзка към мнение

Аз затова обожавам пазарите по света. Цялата енергия, живот, манталитет е там.

Явно, нямам място в Багдад, дори и за едно препикаване.🙄  ще си  остана с приказките.

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.