Прескочи до съдържание

Въпрос за ценни метали


fxtrader

Препоръчани мнения

Здравейте, 

 

Завръщам се в България за постоянно и имам едно питане. Някой внасял ли е ценни метали като сребро и злато в по големи количества. Имам малко сребро и се чудя има ли каква е процедурата да се вкара в България. На места четох че трябва да декларирам повече от 300 г а моето е много повечер а на някои места четох че мога да го внеса без да го декларирам след като е по малко от 10 000 евро. 

 

Някой да сподели опит моля.

Връзка към мнение

Когато ходим в Турция,  носим по 60 гр.злато и до 300 гр.сребро, съгласно Митническите разпореждания, за лична употреба.

Казвам Турция, защото, само оттам сме купували.

 

"Внасянето и изнасянето на скъпоценни камъни и благородни метали от местни и чуждестранни физически лица се урежда от министъра на финансите и е свободно в следните размери:
      - злато и платина в необработен и полуобработен вид - до 37 грама
      - бижута и аксесоари от злато и платина - до 60 грама
      - сребро в необработен и полуобработен вид, както и бижута - до 300 грама"

 

http://info.mitnica.com/index.php?p=zabrani

 

http://info.mitnica.com/index.php?p=wmd


По-надолу в наредбата:

 

"Внасянето и изнасянето от местни и чуждестранни физически лица на благородни метали и скъпоценни камъни над посочените размери, както и пренасяните във вид на прах или друг вид изделия от благородни метали и скъпоценни камъни, невключени в този списък, се декларират за целите на Валутния закон по реда на чл.14 (с Декларация за паричните средства). По отношение облагането им и мерките на търговската политика те се третират като стоки, като за тях се прилагат разпоредбите на Закона за митниците и Правилника за прилагане на Закона за митниците. Недекларираните благородни метали и скъпоценни камъни се отнемат в полза на държавата. Забранява се вноса и износа им чрез пощенски пратки, с изключение на пратки с обявена стойност. И тук забраната не важи за БНБ и за търговските банки. "

 

Това за 10 000 евро, важи, само за парични средства, не важи за стоки, на такава стойност, още повече, за благородни метали.

 

Което значи, че това количество, над 300 грама сребро, трябва да го декларираш, за да платиш мита и данъци и тогава можеш да го внесеш.Глобите са ужасни, разправиите - още повече.

 

Декларацията:

 

file:///C:/Users/NewPC/AppData/Local/Temp/valutna_mitnicheska_deklaraciq.pdf

 

Стана ми интересно, за какво ти е това сребро тук? Ако е за инвестиция, дори да е чисто, цената, на която ще го продадеш в БГ е около 1100 лева за 1килограм , проба 999. Ако пък е, проба 925 - около 1000 лева. Цената на грам се движи от 0,80-до 1,10, в зависимост от чистотата - изкупуват се само проби 800, 925 и 999 - за тези са указаните цени. Ако пробата е под 800, трудно ще се продаде или пък, за без пари.

Или е под форма на бижута?

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз бях намерил месингови елементи от ВИК инсталация близо до летище Дюселдорф Визе,около килограм и ги бях сложил в ръчния багаж.На скенера явно не ги засякоха и минах.Тук ги продадох за около 7 лв.И интесното е,че когато ги намерих бяха в в торба от българския Кауфланд с трибагреника сниман.

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 час, AlexandraKo каза:

Когато ходим в Турция,  носим по 60 гр.злато и до 300 гр.сребро, съгласно Митническите разпореждания, за лична употреба.

Казвам Турция, защото, само оттам сме купували.

 

"Внасянето и изнасянето на скъпоценни камъни и благородни метали от местни и чуждестранни физически лица се урежда от министъра на финансите и е свободно в следните размери:
      - злато и платина в необработен и полуобработен вид - до 37 грама
      - бижута и аксесоари от злато и платина - до 60 грама
      - сребро в необработен и полуобработен вид, както и бижута - до 300 грама"

 

http://info.mitnica.com/index.php?p=zabrani

 

http://info.mitnica.com/index.php?p=wmd


По-надолу в наредбата:

 

"Внасянето и изнасянето от местни и чуждестранни физически лица на благородни метали и скъпоценни камъни над посочените размери, както и пренасяните във вид на прах или друг вид изделия от благородни метали и скъпоценни камъни, невключени в този списък, се декларират за целите на Валутния закон по реда на чл.14 (с Декларация за паричните средства). По отношение облагането им и мерките на търговската политика те се третират като стоки, като за тях се прилагат разпоредбите на Закона за митниците и Правилника за прилагане на Закона за митниците. Недекларираните благородни метали и скъпоценни камъни се отнемат в полза на държавата. Забранява се вноса и износа им чрез пощенски пратки, с изключение на пратки с обявена стойност. И тук забраната не важи за БНБ и за търговските банки. "

 

Това за 10 000 евро, важи, само за парични средства, не важи за стоки, на такава стойност, още повече, за благородни метали.

 

Което значи, че това количество, над 300 грама сребро, трябва да го декларираш, за да платиш мита и данъци и тогава можеш да го внесеш.Глобите са ужасни, разправиите - още повече.

 

Декларацията:

 

file:///C:/Users/NewPC/AppData/Local/Temp/valutna_mitnicheska_deklaraciq.pdf

 

Стана ми интересно, за какво ти е това сребро тук? Ако е за инвестиция, дори да е чисто, цената, на която ще го продадеш в БГ е около 1100 лева за 1килограм , проба 999. Ако пък е, проба 925 - около 1000 лева. Цената на грам се движи от 0,80-до 1,10, в зависимост от чистотата - изкупуват се само проби 800, 925 и 999 - за тези са указаните цени. Ако пробата е под 800, трудно ще се продаде или пък, за без пари.

Или е под форма на бижута?

 

 

Благодаря за информацията.

 

Моето е под форма на монети и кюлчета всичките са чистота .999 друго не купувам. Отговора на въпроса за какво ми е е малко разтеглив. Събирал съм го доста време и не искам да се разделям с него. Цената му на българския пазар е доста ниска което е доста странно при условие че скоро пак купих едно кило за около 1070 щатски долара. Предполагам че българския пазар се държи от една или две фирми и затова е манипулиран както и световния. Така или иначе смятам че среброто и златото са истинските пари и скоро това ще стане ясно, затова искам да ги имам. 

 

Надявам се да съм отговорил на въпроса. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 35 минути , fxtrader каза:

Благодаря за информацията.

 

Моето е под форма на монети и кюлчета всичките са чистота .999 друго не купувам. Отговора на въпроса за какво ми е е малко разтеглив. Събирал съм го доста време и не искам да се разделям с него. Цената му на българския пазар е доста ниска което е доста странно при условие че скоро пак купих едно кило за около 1070 щатски долара. Предполагам че българския пазар се държи от една или две фирми и затова е манипулиран както и световния. Така или иначе смятам че среброто и златото са истинските пари и скоро това ще стане ясно, затова искам да ги имам. 

 

Надявам се да съм отговорил на въпроса. 

Да, разбрах те. Хехе, то, при благородните метали, маржът е по-голям, отколкото, при валутите, у нас. Можеш да си направиш , най-лесно, ориентировъчна  справка в Тавекс. Освен това, монетите може да имат и нумизматична стойност, която, обикновено, е далеч, над номинала за материал.

 

https://tavex.bg/izkupuvane-zlato-i-srebro/

 

Тогава, ще трябва да го декларираш.

Има едни изисквания,по Валутния закон ,  ако от БГ изнасяш , трябва да имаш и документ от НАП, че не дължиш данъци.

Хубаво е, да провериш, държавата, от която ще го изнасяш, дали няма, някакви подобни условия.

Че с благородните метали, трябва много внимателно да се проучи всичко, като ще се пренасят през граници. Иначе, най-безапелационно конфискуват.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , AlexandraKo каза:

Да, разбрах те. Хехе, то, при благородните метали, маржът е по-голям, отколкото, при валутите, у нас. Можеш да си направиш , най-лесно, ориентировъчна  справка в Тавекс. Освен това, монетите може да имат и нумизматична стойност, която, обикновено, е далеч, над номинала за материал.

 

https://tavex.bg/izkupuvane-zlato-i-srebro/

 

Тогава, ще трябва да го декларираш.

Има едни изисквания,по Валутния закон ,  ако от БГ изнасяш , трябва да имаш и документ от НАП, че не дължиш данъци.

Хубаво е, да провериш, държавата, от която ще го изнасяш, дали няма, някакви подобни условия.

Не тези нямат нумизматична стойност те са си серийни 

https://www.scottsdalemint.com/product/2021-canada-silver-maple-leaf-1-oz-silver-coin/

 

нещо подобно на тази, тоест повечето са точно такава. Не Канада засега няма проблеми с изнасянето. Колкото до Тавекс да видях ги цените са им доста зле. Ако се наложи да го продавам сигурно ще го продам или в Швейцария или в Англия в зависимост от зора и от цената. В България цената на златото и среброто са доста неприемливи да не говорим че явно има картел. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , fxtrader каза:

Не тези нямат нумизматична стойност те са си серийни 

https://www.scottsdalemint.com/product/2021-canada-silver-maple-leaf-1-oz-silver-coin/

 

нещо подобно на тази, тоест повечето са точно такава. Не Канада засега няма проблеми с изнасянето. Колкото до Тавекс да видях ги цените са им доста зле. Ако се наложи да го продавам сигурно ще го продам или в Швейцария или в Англия в зависимост от зора и от цената. В България цената на златото и среброто са доста неприемливи да не говорим че явно има картел. 

Не, просто, стандартът у нас е много нисък. А нали знаеш, търсенето определя цената.

Много са красиви!

Връзка към мнение
преди 5 минути , dimitrov6 каза:

Тези дни ще ходя до Тавекс да продам тези златни неща,които общо тежат около грам и сигурно ще взема 50 лева

 

IMG_20210325_121146.jpg

Пази си ги и не ги продавай, златото се продава само в краен случай. 

 

Ако толкова много искаш да ги продаваш продай ги поне в Ебей

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, fxtrader каза:

Не тези нямат нумизматична стойност те са си серийни 

https://www.scottsdalemint.com/product/2021-canada-silver-maple-leaf-1-oz-silver-coin/

 

нещо подобно на тази, тоест повечето са точно такава. Не Канада засега няма проблеми с изнасянето. Колкото до Тавекс да видях ги цените са им доста зле. Ако се наложи да го продавам сигурно ще го продам или в Швейцария или в Англия в зависимост от зора и от цената. В България цената на златото и среброто са доста неприемливи да не говорим че явно има картел. 

Дано не си пропуснал, че в България при продажбата на сребро се начислява и ДДС. Това допълнително ще ти вгорчи живота, най-малкото заради необходимостта да се регистрираш по ЗДДС.

Няма ли някакъв начин физически да го съхраняваш в чужбина, в трезор?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Goal & Boss каза:

Дано не си пропуснал, че в България при продажбата на сребро се начислява и ДДС. Това допълнително ще ти вгорчи живота, най-малкото заради необходимостта да се регистрираш по ЗДДС.

Няма ли някакъв начин физически да го съхраняваш в чужбина, в трезор?

Има, в Китко ми искат за количеството което имам по $11 на месец обаче нещо не ми харесва идеята да плащам нещо и да го сърханявам на 10 000 км от мен в Монтреал. Другия начин е да го пордам срещу биткойн и да купя същото в OneGold те приемат биткойн. Проблема ми е че не е физическо сребро с мен. 

 

Колкото до данъците и в Канада има процент върху продажбата. Но пък в България избиват рибата, един път му плащаш ДДС като го внасяш и един път като го продаваш. Изедници 😡🤬🤬🤬🤬🤬🤬

Връзка към мнение
преди 3 минути , fxtrader каза:

Има, в Китко ми искат за количеството което имам по $11 на месец обаче нещо не ми харесва идеята да плащам нещо и да го сърханявам на 10 000 км от мен в Монтреал. Другия начин е да го пордам срещу биткойн и да купя същото в OneGold те приемат биткойн. Проблема ми е че не е физическо сребро с мен. 

 

Колкото до данъците и в Канада има процент върху продажбата. Но пък в България избиват рибата, един път му плащаш ДДС като го внасяш и един път като го продаваш. Изедници 😡🤬🤬🤬🤬🤬🤬

Не, при вноса май не се дължи ДДС... поне аз не съм чувал. Но тръгнеш ли да продаваш - хоп, едни 20% отгоре. И то става непродаваемо.

Няма ли начин да го преместиш в Европа? Може да намериш държава, в която вносът да е по-либерален, и там да го закотвиш в някой трезор. Но България според мен определено е лоша идея за физическо сребро. Да не говорим, че тук по едно време нямаше и свободни клетки по трезорите (сега не знам как е).

 

Според мен е добре да се обърнеш към някой от „Ценни метали“ в БНБ, да ти обяснят конкретно в твоя случай каква би била процедурата по вноса. А ако ти дадат и писмено становище - екстра! Или пък от Агенция „Митници“.

Връзка към мнение
преди 1 минута , Goal & Boss каза:

Не, при вноса май не се дължи ДДС... поне аз не съм чувал. Но тръгнеш ли да продаваш - хоп, едни 20% отгоре. И то става непродаваемо.

Няма ли начин да го преместиш в Европа? Може да намериш държава, в която вносът да е по-либерален, и там да го закотвиш в някой трезор. Но България според мен определено е лоша идея за физическо сребро. Да не говорим, че тук по едно време нямаше и свободни клетки по трезорите (сега не знам как е).

Според колежката по горе трябва да платя мито. Грешката е моя имах предвид мито не ДДС 

 

https://magelanci.com/forums/topic/16630-въпрос-за-ценни-метали/?do=findComment&comment=492515

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Да го декларираш трябва, но наистина ли и мито се плаща? Това не бях го чувал, ще проверя. А ти най-добре се обърни към официалните институции и питай. Залогът е голям, трябва да си изпипаш всичко докрай.

 

И още нещо: понеже нашият митнически режим с останалите страни от ЕС е по-разхлабен, може би не е зле да видиш дали няма да е по-добре първо да внесеш среброто в друга държава, която пък би била по-либерална с Канада, а оттам насам - като вътрешна за ЕС операция. Може би Люксембург, Кипър, Швейцария са по-ларж, знам ли. Бих добавил и UK, ама с тоя Брекзит...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Goal & Boss каза:

Да го декларираш трябва, но наистина ли и мито се плаща? Това не бях го чувал, ще проверя. А ти най-добре се обърни към официалните институции и питай. Залогът е голям, трябва да си изпипаш всичко докрай.

 

И още нещо: понеже нашият митнически режим с останалите страни от ЕС е по-разхлабен, може би не е зле да видиш дали няма да е по-добре първо да внесеш среброто в друга държава, която пък би била по-либерална с Канада, а оттам насам - като вътрешна за ЕС операция. Може би Люксембург, Кипър, Швейцария са по-ларж, знам ли. Бих добавил и UK, ама с тоя Брекзит...

Значи идеята на тоя сайт OneGold е че си купуваш физическо сребро и те го държат в някоя от следниет страни: Швейцария, Щатите, Канада или Великобритания. Въпроса е че имам някои красоти като това например:

https://www.scottsdalemint.com/product/1-kg-tombstone-silver-nugget-silver-bar/

 

и ще ми се скъса сърцето ако се разделя с него. 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , fxtrader каза:

Според колежката по горе трябва да платя мито. Грешката е моя имах предвид мито не ДДС 

 

https://magelanci.com/forums/topic/16630-въпрос-за-ценни-метали/?do=findComment&comment=492515

Сега, каквото и да кажа, аз не съм официална институция. Просто ти споделям опит.Ти си направи съответните справки.

 Ето , тук има нещичко, прочети внимателно.

 

https://psc.egov.bg/psc-customs-and-excise-duties

 

Между страните от ЕС няма такси и митА, но от трети държави, не е ясно. Там ги делят , на такива, за лично ползване и за търговски цели.

Което, не знам, как го определят и, ако е голямо количество, дали няма да решат, че е за търговия.

 

преди 9 минути , fxtrader каза:

Значи идеята на тоя сайт OneGold е че си купуваш физическо сребро и те го държат в някоя от следниет страни: Швейцария, Щатите, Канада или Великобритания. Въпроса е че имам някои красоти като това например:

https://www.scottsdalemint.com/product/1-kg-tombstone-silver-nugget-silver-bar/

 

и ще ми се скъса сърцето ако се разделя с него. 

Чакай сега - нещо не се доразбрахме:

Ти ще го носиш ли, реално с теб или питаш, по принцип? щото, аз реших, че ще го носиш в куфара.

Ако е в Швейцария, мисля, че ще се процедира, както със страните отЕС.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , AlexandraKo каза:

Чакай сега - нещо не се доразбрахме:

Ти ще го носиш ли, реално с теб или питаш, по принцип? щото, аз реших, че ще го носиш в куфара.

Ако е в Швейцария, мисля, че ще се процедира, както със страните отЕС.

Да да така е в куфара/контейнера който ще шипвам ще го нося това. 

 

Идеята която споделих беше продавам го в Канада срещу биткойн, биткойна все още минава безгранично и безмитно (благодарение на Сатоши), От тук вече купувам в OneGold които го съхраняват в Швейцария от където може да се получи. Проблема е че някой ден ако си го поискам няма да е в този вид който пратих а сигурно в някои грозни rounds :),

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, fxtrader каза:

Значи идеята на тоя сайт OneGold е че си купуваш физическо сребро и те го държат в някоя от следниет страни: Швейцария, Щатите, Канада или Великобритания. Въпроса е че имам някои красоти като това например:

https://www.scottsdalemint.com/product/1-kg-tombstone-silver-nugget-silver-bar/

 

и ще ми се скъса сърцето ако се разделя с него. 

Това наистина е много хубаво! Не знам за какво количество такива железца става дума, но според мен 2-3 килограма декларирани не биха ти създали главоболия на границата - та то има лаптопи, дето са по-скъпи! Това не е злато, все пак. А и от пръв поглед се вижда, че става дума за предмет с колекционерска стойност.

Пак ти казвам, според мен - звъни, пиши, питай. Питане му е майката, ама не само по форумите :smile:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, fxtrader каза:

Да да така е в куфара/контейнера който ще шипвам ще го нося това. 

 

Идеята която споделих беше продавам го в Канада срещу биткойн, биткойна все още минава безгранично и безмитно (благодарение на Сатоши), От тук вече купувам в OneGold които го съхраняват в Швейцария от където може да се получи. Проблема е че някой ден ако си го поискам няма да е в този вид който пратих а сигурно в някои грозни rounds :),

Да ти кажа, много не ти сФанах схемата:((((( 
И по-горе, наистина не става въпрос за мито / ама то, у нас на всичко викаме мито:)))аз включително/, а за ДДС. Инвестиционното злато е освободено от ДДС, ама среброто не е, на него си се плаща ДДС. Сега питах мъж ми, той рече, че вземали някаква средна цена за съответната държава и слагали 20%, които, трябва да платиш.

Порових малко, за да ти помогна, в един друг сайт се разправяха по тоя  въпрос и казаха, че ето, тук-


http://info.mitnica.com/index.php


отговаряли на всякакви въпроси. Така че, моля, напиши и питай, да ти отговорят, как е по закон, че те ги менят и дописват, на кой,  как му е удобно. Да не те подведа нещо, че се притеснявам:(

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И освен това, @Фил, @fxtrader не е турчин! :grin:

 

Между другото, днес се чудех, дали случайно няма фирми, които предлагат услугата (нещо като) международно инкасо на ценни метали? Сигурен съм, че такива метали циркулират - легално - през границите в големи количества, а едва ли всеки е навит да си ги разнася сам. Та, ако някой предлага подобна услуга, вероятно би бил прекрасно запознат и с митническите/трансграничните процедури.

Връзка към мнение
Преди 1 час, fxtrader каза:

Моите не са антични. Най старата ми е 2014 година. 

Да, да, наясно съм. Но така и така се отвори темата и понеже видях новината ...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Фил каза:

Да, да, наясно съм. Но така и така се отвори темата и понеже видях новината ...

Ти много хубаво обръщаш внимание, щото е сложно и човек , може да е вкара в приключение😞

Връзка към мнение
преди 2 часа, Goal & Boss каза:

И освен това, @Фил, @fxtrader не е турчин! :grin:

 

Между другото, днес се чудех, дали случайно няма фирми, които предлагат услугата (нещо като) международно инкасо на ценни метали? Сигурен съм, че такива метали циркулират - легално - през границите в големи количества, а едва ли всеки е навит да си ги разнася сам. Та, ако някой предлага подобна услуга, вероятно би бил прекрасно запознат и с митническите/трансграничните процедури.

Има BRINKS и Loomis International, първите направо ми отказаха под предлог че не се занимават с частни лица. Вторите не ми вдигат. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.