Прескочи до съдържание

Попътни кръчми - храната е спасила човечеството от гладна смърт


Препоръчани мнения

Предлагам в тази тема да търсим и споделяме хубави местенца за хапване, докато сме на път в България. Преди няколко дни споделих за кръчме в Априлци, което продължава да поддържа нивото. Днес питам за читава кръчма в района на Търново или Арбанаси. Преди години спирахме в Паяка в Арбанаси и беше ок. Пресни впечатления от тази или други в района? Търся кръчма за обяд по време на път, не ресторант. Щастливеца отпада. Никъде другаде не съм чакал толкова за ядене.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 1 час, Zaro каза:

Предлагам в тази тема да търсим и споделяме хубави местенца за хапване, докато сме на път в България. Преди няколко дни споделих за кръчме в Априлци, което продължава да поддържа нивото. Днес питам за читава кръчма в района на Търново или Арбанаси. Преди години спирахме в Паяка в Арбанаси и беше ок. Пресни впечатления от тази или други в района? Търся кръчма за обяд по време на път, не ресторант. Щастливеца отпада. Никъде другаде не съм чакал толкова за ядене.

Това ще е нашенският Мишлен, за пътуващи хора:))))

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 3 часа, Zaro каза:

Днес питам за читава кръчма в района на Търново или Арбанаси.

За Арбанаси не мога да помогна, твърде туристическо стана там всичко и изобщо вече не знам, напълно съм загубила представа, но за Търново препоръчвам Малкия Интер 😊 близо е до Царевец, но ако го хванете пълен, сигурно пак ще чакате...

Връзка към мнение

Не е лошо да напълним темата с актуална информация, че спомените отпреди вируса не помагат особено. Кое работи, кое-не, кое си е развалило кухнята.....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Веднага се включвам с проверени преди дни попътни кръчми. 

Пътя Асеновград - Смолян, Веднага след Нареченски бани - "Соленото изворче" - всичко е вкусно, прочути са с кюфтетата и кебапчетата си, както и с огромните си мекици.

Следващата е точно преди с. Хвойна - "Света Елена". Винаги е много вкусно всичко. Правят станимъшки лозови и зелеви сърмички, готвени ястия, домашни сладкиши, питурки /пърленки/. Имат тераса с чудна гледка.

716482E9-2A57-49F5-9CB1-FBC6557AD844.jpeg.58ef96158f9cc937c77c357703ba60cb.jpeg     09A12DDB-9066-4AA5-9404-38E344EA4953.jpeg.184f8fed1cd42326aeb2b019057c9121.jpeg

  • Харесвам 21
Връзка към мнение

Няма как да не спомена любимата ми гостилница "Гълъба" - на излизане от Пловдив по пътя за Карлово, отдясно, малко след главния вход на ТЕЦ-а. "Гълъба" не е точно попътна кръчма, по-скоро е заведение, в което обядват трудещите се наоколо. Все пак това е мястото, което почти всеки път ме кара да удължа пътуването си към морето с половин час заради нечовешки вкусната "дреболия" - яхния от език, сърчица, чревца и др. подобни карантии, която според мен трябва да бъде патентована. С две думи мястото е непретенциозно, но за сметка на това храната е вкусна и евтина. Гаранция за това е постоянният поток от посетители.

  • Харесвам 16
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Мелник - Менчева къща. Все така добра и обилна храна, чудесно обслужване и добри цени.

Сандански - Маслината. Храната беше супер, но не бих повторила за вечеря /жива свирка и шумно като за моя вкус/. Беше петък, може през седмицата да е тихо и спокойно.

Якоруда - ако има любители-екстремисти, задължително пробвайте Бузгите 🙂 Ние спряхме по препоръка и с недоверие на отиване, на връщане вече отидохме целенасочено, че и за в къщи си взехме 😀 Цени - 10лв. за двама с бирите.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

След ресторанта на "При сватовете" в Априлци, добавям и една изключително стратегически разположена крайпътна кръчма, "При Роси" в Долна Градешница, по пътя за другото море. В селцето има заведения на две места по пътя. Това е точно срещу църквата на първото място по посока София - Кулата. Пробвал съм няколко в Градешница, това ми е най по вкуса. Всяко пътуване в онази посока или обратно се планира с обяд или вечеря там. Допълнителен бонус е, че дори и с новата магистрала, отбивките са 2 километра преди и 6 км след Долна Градешница, т.е. не се налагат обиколки.

 

Да скочим и към нашето море, "Морски сговор" на Ченгене скеле до Бургас, но предполагам, че то е доста известно.

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
Преди 1 час, Zaro каза:

При сватовете" в Априлци

Потвърждавам добрите отзиви. Миналият август бяхме за 4 дни и беше чудно, както хотелът , така и ресторанта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Докато не съм забравил, че обикновено бързо забравям подобни неща, да похваля качеството на храната (гледката е ясно, че е уникална), обстановката и обслужването в "Шапковата къща" в с. Делчево, над Гоце Делчев...

 

П.П.: Айде да добавя и три снимки за красота...

1.jpg.30a16e4a20009438595aef0530f9ac0b.jpg

 

 

2.jpg

3.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Дани Магелани

Не мога да кажа, че е нещо супер, но е място където хапват тревненци. Не пропускайте тревненската питка със сирене.

20210512_184729.jpg

20210512_183059.jpg

20210512_183106.jpg

20210512_183040.jpg

Намира се срещу къщата-музей "Ангел Кънчев".

А най-хубавата гледка към Трявна е от ресторант "Бръшлян". Не мога да кажа нищо за кухнята сега, защото екипът се смени. 

20210513_094706.jpg

20210513_094515.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да върна темата към същността - търсим (преди всичко) крайпътни кръчми, където човек оцелява, докато е на път, а не ресторанти по градове, където човек отива специално.

 

Село Мала църква - "Последен грош".

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Нашето си беше точно оцеляване :grin:

След като с надменност подминахме прекрасно направена кафетерия в Гоце Делчев - ще хапнем по - нататък ?! и презряхме Доспат, нещо не ни грабна, буквално бяхме спасени от стопанката на една тенекиена кръчмичка с три маси вътре и една отвън,  край пътя от Доспат за Пазарджик, покрай язовир Широка поляна. Не видяхме табела с име.

Вътре бумти стара печка на дърва, по стар, стар телевизор вървеше NOVA с предаване за световнонеизвестни параклиси в Родопите и една широко усмихната родопчанка ни направи прекрасни принцеси. Без грам оплакване в гласа, ни каза, че току - що отваряла след шест месеца... Пожелахме й успех , защото го заслужава с добротата, която излъчва и старанието да угоди на клиента. Вълнуваше се дали ни е харесало хапването и  излезе с нас да ни изпрати с пожелание за добър път.  Тогава не знаехме, че имаме такава тема.

Курсорът показва малка, кафява сграда. От високо не се вижда , че е тенекиена барака.

IMG_20210513_202040.jpg.608ad2ab0c22dc2446eb4caefb396764.jpg

 

А това е гледката през пътя към язовира.

IMG_20210508_130751.jpg.10667313ec5107ea6aeded3d3b80ba4a.jpg

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, Zaro каза:

Да върна темата към същността - търсим (преди всичко) крайпътни кръчми, където човек оцелява, докато е на път, а не ресторанти по градове, където човек отива специално.

Не съм фен на веригите за бързо хранене, но има доста подобни по магистралите в страната... 😉 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Duke каза:

Не съм фен на веригите за бързо хранене, но има доста подобни по магистралите в страната... 😉 

Е, ся ... 😄

Връзка към мнение
преди 1 минута , Zaro каза:

Е, ся ... 😄

Не за друго, но подобна рамка ограничава предложенията до наистина крайпътни заведения. Ясно е, че тук няма да си говорим за нахранването като физиологическа необходимост, а по-скоро търсим места с качествена кухня/обстановка/гледка/обслужване и т.н. Затова ми се струва не толкова лоша идеята да слезем от магистралите за кратък трип до близка кръчма и после отново да продължим по пътя си... 😉 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 36 минути , Duke каза:

Не за друго, но подобна рамка ограничава предложенията до наистина крайпътни заведения. Ясно е, че тук няма да си говорим за нахранването като физиологическа необходимост, а по-скоро търсим места с качествена кухня/обстановка/гледка/обслужване и т.н. Затова ми се струва не толкова лоша идеята да слезем от магистралите за кратък трип до близка кръчма и после отново да продължим по пътя си... 😉 

Къде виждаш рамка? Мисля, че заглавието е достатъчно ясно, а заведенията за бързо хранене са далеч от крайпътна кръчма. А и предложените от мен попадат точно в такава категория - на *-степенен път или извън магистрала.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Светославов
преди 10 минути , Duke каза:

Не за друго, но подобна рамка ограничава предложенията до наистина крайпътни заведения. Ясно е, че тук няма да си говорим за нахранването като физиологическа необходимост, а по-скоро търсим места с качествена кухня/обстановка/гледка/обслужване и т.н. Затова ми се струва не толкова лоша идеята да слезем от магистралите за кратък трип до близка кръчма и после отново да продължим по пътя си... 😉 

Прав си, пък и е глътка свежест и разнообразие след скучното и досадно каране по магистрала. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

...търсим места с качествена кухня/обстановка/гледка/обслужване и т.н....

На тези условия, мисля, отговаря "Бяла река" преди Калофер. 

Винаги спираме там когато минаваме. И е на пътя, паркира се в уширение/паркинг, няма нужда да търсиш отбивки и т.н.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Zara, редовно го гледам това кръчме, като минавам по Под балканския път, сега ще се отбия. Само че аз съм любител на постите ястия когато пътувам. Случайно да си обърнала внимание, дали освен салати има и други постни храни? 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

To не е точно кръчме, то е развъдник, ама да речем, че влиза в категорията. 
Иначе за любителите на шкембето - Дудинското ханче (в населено място е, но от друга страна на международен път) в Крушевец, по пътя от Бургас към Малко Търново.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.