Прескочи до съдържание

За цените в Исландия


garnet

Препоръчани мнения

Ето и от мен един сайт с доста инфо за цените и средните заплати в Исландия.
http://hikersbay.com/prices/iceland?lang=en

 

Има информация за много страни и конкретни градове.

Ако си говорим за ниски цени и относително и спрямо заплатите мисля, че в Испания това е едно от най-положителните неща. Живял съм и в няколко страни и съм се мотал в няколко десетки страни, но никога не съм ходил толкова често на ресторант, кафене, бар както в Испания. Закуска в кварталните кафенета и барове с кроасан, тост и кафе струва 2 до 2,50 евро в Мадрид. Обедно меню е 10 - 12 евро от понеделник до петък. Гледахме с един приятел Италия-Турция в бар и 3 бири с порция калмари ни излязоха 15 евро. Дори пенсионерите с по 800-1000 евро пенсии са почти всеки, а някои и всеки ден в местните кафенета.

 

Бих минал през Исландия с някой круизен кораб в бъдеще да пощракам малко водопади.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Обаче гледам, че имотите са им относително евтини на фона на останалите неща и заплатите.

Не знам доколко са верни (някой от там да сподели цени на квадратен метър), но аз гледам в Рейкявик около 529.372 крони на кв.метър. Т.е. около 3600 евро. Т.е. с една средна нетна заплата, човек може да си купи почти кв.метър. В София примерно не знам дали е възможно. При нас в Дюселдорф със сигурност не е възможно.

  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 49 минути , Crazy Horse каза:

Ето и от мен един сайт с доста инфо за цените и средните заплати в Исландия.
http://hikersbay.com/prices/iceland?lang=en

 

Има информация за много страни и конкретни градове.

Ако си говорим за ниски цени и относително и спрямо заплатите мисля, че в Испания това е едно от най-положителните неща. Живял съм и в няколко страни и съм се мотал в няколко десетки страни, но никога не съм ходил толкова често на ресторант, кафене, бар както в Испания. Закуска в кварталните кафенета и барове с кроасан, тост и кафе струва 2 до 2,50 евро в Мадрид. Обедно меню е 10 - 12 евро от понеделник до петък. Гледахме с един приятел Италия-Турция в бар и 3 бири с порция калмари ни излязоха 15 евро. Дори пенсионерите с по 800-1000 евро пенсии са почти всеки, а някои и всеки ден в местните кафенета.

 

Бих минал през Исландия с някой круизен кораб в бъдеще да пощракам малко водопади.

В Турция алкохола, ако го има е много скъп.

Уверен съм почти, че една бира е била повече пари от порцията калмари.

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Alexander каза:

В Турция алкохола, ако го има е много скъп.

Уверен съм почти, че една бира е била повече пари от порцията калмари.

Той е бил в Испания, само мачът е бил Италия-Турция 🙂

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, ivailo_radev каза:

Обаче гледам, че имотите са им относително евтини на фона на останалите неща и заплатите.

Не знам доколко са верни (някой от там да сподели цени на квадратен метър), но аз гледам в Рейкявик около 529.372 крони на кв.метър. Т.е. около 3600 евро. Т.е. с една средна нетна заплата, човек може да си купи почти кв.метър. В София примерно не знам дали е възможно. При нас в Дюселдорф със сигурност не е възможно.

Не мога да дам цена на квадрат, защото тук не ги описват по този начин, но например сега отворих обявите в един от големите вестници и апартамент 76 кв. + 7 кв. помещение на етажа и паркомясто в топ център (старо строителство, ремонтиран) се продава за 50 милиона крони (около 340.000 евро ако не се бъркам?), т.е. излиза повече от 3600 евро на квадрат, но това е заради локацията. В предградията са по-евтини и за 50-60 милиона крони може да се вземат 80-100 квадрата, а предградията на Рейкявик са много по-близо до центъра, отколкото предградията в големите европейски градове. Наскоро една позната исландка каза, че в момента много се купували апартаменти, та сигурно цените щели да скочат, но пък има и много ново строителство. 

 

Иначе е трудно да се сравняват показателите, защото заплатите в някои сфери варират според страната, а и животът е различно скъп в различните градове във всяка голяма държава. Исландия е по-особен случай заради много малкото население, затова и тук социалните придобивки са много добри. Като най-голям негатив на живота тук и евентуален по-голям разход бих посочила цената на здравеопазването, защото не всичко се покрива от осигуровките, но пък профсъюзите частично покриват неща като зъболекар например, така че почти се изравняват нещата. И въпреки, че темата е основно за цени, все пак не трябва да забравяме, че качеството на живота се определя и от други фактори като липса на стрес на работното място и извън него, сигурност и т.н., а по тези показатели малко дръжави се доближават до Исландия. 

 

p.s. @garnet Аз съм съгласна с информацията ти от Дания, че летят до Англия, за да пазаруват - исландците също ходят до Амстердам, Копенхаген или Лондон за шопинг уикенд, но не само заради цените, а заради липсата на разнообразие на марки в Исландия (ако ти трябва булчинска рокля например или някакви по-специални дрехи, тук изборът е много ограничен). А преди кризата през 2008 са ходили до Лондон от петък до неделя за дискотека 😆 

 

@П.Кръстев От това, което чувам от познати исландци за тях евтина почивка е в Италия и Испания, после идва Азия, а тези с малко по-високи доходи ходят на почивка в САЩ, Аруба, Кюрасао. Тенерифе им е най-достъпната опция за море. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 17 часа, garnet каза:

Да приемем, че всичкото нордик + исл е с еднакъв стандард.

В тези страни в “услугите”, които получава нормалния средностатистически работещ човек от страна на държавата има и други важни отличителни разлики (поради тях например в Дания на референдум преди години населението не поиска намаляване на данъците) - например здравеопазването е много различно организирано в скандинавските държави и ОК.

В скандинавските държави не се доплаща, всичко ти е включено в пребогат пакет, майчинството е добре платено и дълго (в Швеция например имат практика да “командироват” майки с бебета някъде на топло, Мексико например, за сметка на здравната каса). 

След това идва образователния процес - за ОК знаеш как са организирани университетите, е при  скандинавците пак им е “в пакета”. 

Та цените са си цени - спор няма. А за българския турист идват космически. Но идеята ми е, че скандинавците получават много добавена стойност в ежедневието си, което съвсем не е така за Острова.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Преди 1 час, cck каза:

Та цените са си цени - спор няма. .... Но идеята ми е, че скандинавците получават много добавена стойност в ежедневието си, което съвсем не е така за Острова.

100% съгласен за това.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, garnet каза:

Предполагам нямаш съмнения, че местните с техните заплати ходят поне веднъж седмично да си вечерят семейно в това ресторантче? 🙂 хахах => стандарата в Гренландия е топ.

Иначе на Антрактика е по-скъпо даже от Гренландия - там само транспорта колко е, малеееей. Като стигна някой ден до там поне моята алма матер има база там, та ще има къде да спя.

Нордик страните са с 50%-120% по-скъпи цени от УК (за повечето неща) и със заплати 20-25% по-високи от УК. Как под ягодите се твърди, че покупателната им способност е по-висока?! 

Мисля, че Numbeo дава доста добра представа за нещата:

Както се вижда, като изключим Цюрих, разликата между всички останали двойки градове е около 20 % и при всички от тях, покупателната способност е по-ниска от тази в Лондон. Но дори и разликата да е обратната, 20 % е пренебрежима разлика в стандарта така или иначе. Та явно си на прав път с догадките.

Предполагам просто хората от форума познават по-заможни жители от съответните държави, тъй-като 15000 Евро заплата в Осло, при техните данъци значи, че брутната заплата на един такъв човек е 25000 Евро на месец.

Понеже аз работя с колеги от цял свят в IT индустрията и тъй-като заплатите в сектора са едни от най-високите такива за простосмъртни работещи, мога да ти гарантирам, че това изобщо, ама изобщо не са типични заплати за работещ не в Осло, не в Цюрих, не в Ню Йорк, а ако ще и в космоса да работи дадения човек. :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Предполагам достъпът до качествено безплатно образование от детската  градина до университета  + качествено безплатно здравеопазване доста натежават в уравнението Лондон : Скандинавия. Със сигурност има и други неща в социалната сфера с които скандинавските държави са напред за средностатистическия жител.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 51 минути , stanimir каза:

 Със сигурност има и други неща в социалната сфера с които скандинавските държави са напред за средностатистическия жител.

Има, разбира се, но не са чааак толкова много.

Коментирахме с колега датчанин, че аз плащам частна детска градина по ~£1000/м. Т.е за около 18 месеца трябва да се плаща, след 3та г вече е безплатно. И той казва, много повече бих предпочел да плащам като вашите УК данъци и да си плащам д.г. за 18 м. Сега е цял живот ~50%. И за кво? Т.е. не е като всички местни да се кефят на стандарта им на живот. А пък съвсем никой не се кефи на покупателната им способност.

 

В Шотланидя образованието е безплатно (до ниво бакалавър), всички лекарства и здравни услуги са безплатни дори да си безработен (да не се налага!) а за УК като цяло социала е адекватен (не казвам добър), и на социал се преживява без ядове, но и без екстри (тук-таме някой слънчак 🙂 ).

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.