Прескочи до съдържание

За цените в Исландия


garnet

Препоръчани мнения

Четейки разказа на @DenitsaS за Исландия, ми стана любопитно следното:

при цена на fish&chips от 25 лв и вход за спа 115 лв и спагети полуфабрикат в супера 11 лв и тн. подобни, какви заплати под ягодите взимат местните?

Чета нещо за 3500 евро бруто/м с 37% данък след това.

 

Или и там е както в Дания. Имам следния случай: Работих за Maersk oil (от УК) отивам там командировка. Излизаме с колегите на фирмен банкет, МО плаща. Ресторант в центъра на Копенхаген (тайландски, средна работа): сметка за 2 бири, основно и десерт около 900+ датски крони. И питам единия колега 'Ти ходиш ли по ресторанти, примерно 1 път седмично?' Отговора беше 'Никакъв шанс с жена и дете. Не мога да си го позволя'.

 

Живея в УК, та цени съм виждал, ама чак такива? 

Мечта ми е Исландия и като геолог ще ми е супер интересно, та ще се плаща, но ми стана любопитно.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз сега не разбрах въпросът за цените ли е или за заплатите 😆 Стандартът е висок и повечето хора могат да си позволят неща като ресторант, хотел, спа и т.н., друг е въпросът кой колко и дали спестява в края на месеца. Заведенията в Рейкявик са пълни и на обяд, и на вечеря, но Рейкявик не е Исландия. В малките населени места хората не печелят толкова, защото няма много опции за добре платена работа, основно фермерство и риболов. Самотни родители и хора, които не работят на пълен работен ден, също по-трудно се справят с високите цени. Но тук всяко допълнително образование или квалификация се отразяват в крайната заплата и ако човек е специалист в дадена област, изкарва достатъчно въпреки високите данъци. Отделно има социални придобивки от профсъюзите, държавата и т.н. В частния сектор не знам как върви заплащането, но предполагам също е добро. Наскоро например имаше следния казус - авиокомпанията Play (бившата WOW) обяви заплати под 300.000 крони, което се равнява горе-долу на обезщетението за безработни и обществото се вдигна срещу тях, започвайки агитация никой да не си купува самолетни билети от тях , тъй като повечето хора не смятат, че това е приемлива заплата. Както навсякъде и тук има бедни хора, но мисля, че по-голямата част от населението се справят доста добре въпреки цените. Иначе на теб като геолог наистина ще ти е супер интересно и ти пожелавам скоро да посетиш Исландия 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@DenitsaS, Мерси, очаквах подобен отговор. Винаги съм се чудил за тоя висок стандарт в нордик страните (явно + Исландия). Кое му е доброто след като голяма част от хората просто бутат от заплата до заплата без един спестен лев и (почти) никакви екстри в живота?

Как са наемите в големите градове? Ако са приемливи (не като УК) тогава вече е друго.

Връзка към мнение

Такива скъпи държави ги бойкотирам.В Исландия бях само за 5 часа и седях на поляната отвън до летището.В Норвегия летище Осло Торп пристигнах вечерта,те го затварят,спах в коридора между 1 и 2 етаж на паркинга,където има минимално отопление ,и сутринта се върнах през Полша.Там изцяло копират Щатите,карат американски коли.Явно в тези сурови условия,високите доходи ги радват,иначе биха се отчаяли при нашия стандарт.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, garnet каза:

Четейки разказа на @DenitsaS за Исландия, ми стана любопитно следното:

при цена на fish&chips от 25 лв и вход за спа 115 лв и спагети полуфабрикат в супера 11 лв и тн. подобни, какви заплати под ягодите взимат местните?

Чета нещо за 3500 евро бруто/м с 37% данък след това.

 

Или и там е както в Дания. Имам следния случай: Работих за Maersk oil (от УК) отивам там командировка. Излизаме с колегите на фирмен банкет, МО плаща. Ресторант в центъра на Копенхаген (тайландски, средна работа): сметка за 2 бири, основно и десерт около 900+ датски крони. И питам единия колега 'Ти ходиш ли по ресторанти, примерно 1 път седмично?' Отговора беше 'Никакъв шанс с жена и дете. Не мога да си го позволя'.

 

Живея в УК, та цени съм виждал, ама чак такива? 

Мечта ми е Исландия и като геолог ще ми е супер интересно, та ще се плаща, но ми стана любопитно.

 

 

Исландия е може би най-скъпата страна, която някога съм посещавал. Изпращам ти статията за цените, която съм писал. Предполагам сега е една идея по-скъпо, защото бях там през 2018 година.

 

https://oneticketjustgo.com/how-expensive-is-iceland/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
5 hours ago, dimitrov6 said:

Такива скъпи държави ги бойкотирам.В Исландия бях само за 5 часа и седях на поляната отвън до летището.В Норвегия летище Осло Торп пристигнах вечерта,те го затварят,спах в коридора между 1 и 2 етаж на паркинга,където има минимално отопление ,и сутринта се върнах през Полша.Там изцяло копират Щатите,карат американски коли.Явно в тези сурови условия,високите доходи ги радват,иначе биха се отчаяли при нашия стандарт.

От любопитство -защо изобщо си летял до тези държави ? Ако е заради навъртяни мили във въздуха / полети има и далеч по-евтини алтернативи, знаеш ги добре.Дали ще си на борда на Ryan и Wizz ,независимо за къде,  изживяването и самолетите са едни и същи.

И не - в Норвегия не карат предимно американски автомобили .Ако е за Тесла наистина май никъде в Европа няма повече от там ,но при тях работата е друга.

Норвегия предлага големи икономически стимули за електрическите автомобили и срещнах ,че вече са около 50% от продажбите.

На мен също не ми допада,че някой от най-красивите държави в Европа и света са и сред най-скъпите ,но мисля че си струва - поне за Норвегия , Исландия ,Дания ,Финландия ,Швейцария,Япония...

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

В Свалбард бяхме на day trip с лодка.Имаше голяма норвежка група от проектантска фирма на team building .Та на палубата се заговорихме с млад немски инженер.Беше му много любопитно за корупцията в БГ.

Питах го как е в Норвегия,пие ли бира и че бирата е много скъпа-11евро.Той каза “Да.Много е скъпа.”Направи малка пауза и продължи “Ама толкова много пари вземам,че изобщо не ми пука.В Германия работех и по 12 часа и все нямах пари.Тук работя значително по-малко и винаги имам пари.

  • Харесвам 9
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, stanimir каза:

От любопитство -защо изобщо си летял до тези държави ? Ако е заради навъртяни мили във въздуха / полети има и далеч по-евтини алтернативи, знаеш ги добре.Дали ще си на борда на Ryan и Wizz ,независимо за къде,  изживяването и самолетите са едни и същи.

Летях точно с Ryan и Wizz.Просто искам да стъпя в нова страна и да си я пиша в колекцията.Достатъчно ми е малко време да усетя и запомня кое е различното и уникалното там.Супербързите пътувания са ми любими,примерно сутрин излиташ и вечер се връщаш в България.

А в норвежкия филм -Газ до дупка,главния герой кара американски Форд и победи другите супер коли.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, garnet каза:

@DenitsaS, Мерси, очаквах подобен отговор. Винаги съм се чудил за тоя висок стандарт в нордик страните (явно + Исландия). Кое му е доброто след като голяма част от хората просто бутат от заплата до заплата без един спестен лев и (почти) никакви екстри в живота?

Как са наемите в големите градове? Ако са приемливи (не като УК) тогава вече е друго.

Съвсем не бих казала, че голяма част от хората тук бутат до заплата, а ако някои от тях нямат много спестявания, то е защото супер много си угаждат. Исландците може да слагат високи цени на продуктите и услугите, но от друга страна не са стиснати и не им пречи да ходят на бар всяка седмица и да харчат пари за удоволствие. Има потребление и икономиката върви. Не мога и със сигурност да твърдя, че не спестяват, особено хората със собствени жилища. Даже има един виц по темата: Какво правят исландците като фалира държавата и нямат пари? - Продават третия семеен автомобил 😆 Наемите са сравними с тези в Англия - грубо казано от 170.000 до 270.000 крони на месец според големината и разположението на апартамента. Ток, парно и вода са буквално безплатни (в района на столицата), а Тесла тук също е много популярна марка, защото електричеството идва от геотермалните централи и е почти без пари. Ние също сме живяли в Англия и според нашите наблюдения средностатистическия исландец може да си позволи много повече от средностатистическия англичанин, абсолютно подкрепям примера на @ECC 🙂 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

@DenitsaS, интересно ми е, какви са цените на основните неща - ток, вода, отопление и горива? И каква е заплатата която взема един средностатистически исландец.

Връзка към мнение

 

преди 50 минути , Костов каза:

цените на основните неща - ток, вода, отопление и горива?

 Тя вече отговори на този въпрос 🙂 

 

преди 1 час, DenitsaS каза:

Ток, парно и вода са буквално безплатни (в района на столицата)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Костов каза:

@DenitsaS, интересно ми е, какви са цените на основните неща - ток, вода, отопление и горива? И каква е заплатата която взема един средностатистически исландец.

Както вече беше споменато, в районите, където има геотермална енергия, ток, вода и отопление са включени в цената на наема и са някаква незначителна сума. Дизелът е между 198 и 226 крони за литър, бензинът малко повече. За средна заплата намирам следното инфо:

 

1881063440_ScreenShot2021-06-14at8_41_11PM.png.49d52ed23e914154110dc965a4f00d4f.png

 

В същата статия има още инфо за различни цени: https://www.iceland24blog.com/salary-iceland-average/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, DenitsaS каза:

Ние също сме живяли в Англия и според нашите наблюдения средностатистическия исландец може да си позволи много повече от средностатистическия англичанин,

Дени, това на 100% не е така, гледайки цените дето си дала и средна заплата 3500 евро нето. Защо вадиш инфо от сайт, нали там живееш, нямаш ли преки наблюдения?

 

Средната заплата в УК е около 3000 евро, но до сега цените са наполовина от това, което си дала като цени. Без тока и топло.

УК може да е всякакво, но отношението цени-заплати го няма никъде другаде където съм бил (ок. 70 държави).*

 

То за това и тая тема - интересно ми е как живеят тия хора със заплати малко по-високи от УК.

Контраст - Япония - в малък ресторант с поръчване на машина основно $8, а ти даваш риба и чипс $16. 🙂

 

Наем почващ от £1000/м  е даже повече от Лондон (верно, че зависи къде си и в какво). Но да кажем, че са съпоставими.

 

Да приемем, че всичкото нордик + исл е с еднакъв стандард. Моя братовчедка живее в Копенхаген от 15+ г. Когато бях там и се разхождахме по центъра гледам някакъв магазин за парцалки (зара ли, некст ли, нещо от тия) с табела за намаление и проста тениска с цена от 200 ДКК.

Понеже явно съм гледал като изтърван, тя ми каза следното: 'тука е нормално и изгодно да хванеш сутрешния лоукост до Лондон, пазариш парцали и вечерта се връщаш в Дания.' Тя работи квалифицирана макар и занаятчийска работа, не знам за какви пари. В Лондон тогава тениските бяха по 5 ГБП.

 

Примера на човека в норска ми мирише, че е питал някой контрактор, а тия сладури са на надник отпочващ от 550 евро на ден 😉 та нормално да има пари.

 

*2008г САЩ бяха много евтини, особенно с ГБП/УСД 1:2.1 🙂 сега цените в САЩ са като в УК, с някои извращения като $70/м за ГСМ.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, garnet каза:

Дени, това на 100% не е така, гледайки цените дето си дала и средна заплата 3500 евро нето. Защо вадиш инфо от сайт, нали там живееш, нямаш ли преки наблюдения?

Няма как да имам преки наблюдения за средна заплата за по-малко от година, а и мисля, че е редно като се обсъждат такива факти да се гледа някаква статистика (в статията имаше линк към такава). Разбира се, не е нужно да сме на едно мнение за съотношението заплата - разходи и съжалявам, че не успях да отговоря на въпроса ти за това как живеят исландците с тези заплати и тези цени. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Навсякъде живеят както могат, ако не могат започва  емиграция. Щом седят, та даже има и чужденци/имигранти, значи могат да живеят.

 

Иначе се учудих защо се дава за сравнение и Япония, поне в последните 5-10 год изобщо не е от най-скъпите места, а да се сравнява с Швейцария, Исландия и други от сорта ми се струва абсурдно.

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев
На 14.06.2021 г. в 6:39, Guinness каза:

Исландия е може би най-скъпата страна, която някога съм посещавал.

Говорейки за скъпота - най-скъпото посещавано от мен място в света определено е Гренландия и по мое впечатление бие всички. Още не мога да забравя "специалната" оферта за тристепенна вечеря на едно скромно ресторантче в Kangerlussuaq - само 1800 DKK (€242) на човек. А за сувенирно магнитче ми поискаха €30.

 

Иначе по темата. За разлика от САЩ или Великобритания не съм забелязвал много изнемогващи и просещи хора из Скандинавието или Швейцария, та предполагам все някак се оправят 🙂

 

2019 бяхме по работа в Осло и местен приятел реши да ни води по барове и да черпи. Стряскаща беше лекотата, с която плащаше сметки от 100-200 евро за по няколко напитки и дори окото не му мигаше. Попитах от любопитство как става номера - ами в момента работел в рекламна агенция и взимал около 15.000 евро месечно. Приятелката му пък била "само" с 10.000 евро заплата.

 

Друг пример. От Осло до Копенхаген пътувахме с круизно корабче, на което случайно се оказа, че едните музикантите са българи и ги познаваме. Е, те свиреха на това корабче за по 1000 евро хонорар на ден. Всеки ден.

 

Та от тамошна перспектива не мисля, че цените са толкова притеснителни. Ама ние бедняците от Източна Европа да му мислим 🙂

  • Харесвам 24
Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги Матеев каза:

Стряскаща беше лекотата, с която плащаше сметки от 100-200 евро за по няколко напитки и дори окото не му мигаше. Попитах от любопитство как става номера - ами в момента работел в рекламна агенция и взимал около 15.000 евро месечно. Приятелката му пък била "само" с 10.000 евро заплата.

 

Друг пример. От Осло до Копенхаген пътувахме с круизно корабче, на което случайно се оказа, че едните музикантите са българи и ги познаваме. Е, те свиреха на това корабче за по 1000 евро хонорар на ден. Всеки ден.

 

Да, да 🙂 с най-добри чувства разбира се. 

Много мармоти тука 🙂 

За рекламата не знам, ама българите са те пуснали по пързалката 100%. 

Аз не казвам, че по скандинавието има много просяци или че изнемогват. А не си забелязал щото имат социални помощи, които стигат за наем + хляб+некоя сметка. И до там общо взето

Казвам, че не могат да спестят много (или изобщо) при тия цени. Иначе е ясно, че им стигат заплатите. В целия западен свят заплатата стига съвсем точно (или съвсем малко недостига и се налага да си роб на банката с КК).

 

Само да разкарат тъпите изисквания покрай ковид19 и ще се ходи до Исландия за 3-4 седмици та ще го усетя.

 

П.С. най-интерсното е, че моята информация от местни в Копенхаген е точно противоположна на инфото на всички други в темата. Странно.

 

@Георги Матеев да нямаш нещо общо с Матеев от ЦПК Прогрес?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм сигурно от малкото, които не ги шокира Исландия с цени. Аз съм трениран с немските цени и ме плашеха колеги немци за цените в Исландия. Беше малко по-скъпо от в Германия (може би около 10-15%), ама за 10 дни се търпеше. А килограм толкова вкусно агнешко, каквото намерих в Исландия за 15 евро, в Германия не мога да намеря за тези пари примерно. Местните продукти също се търпяха. Кофичка скир беше евро и малко, а на мен това ми е основно закуската и в Германия - скир с някакви свежи плодове в него. За жена ми беше по-сложно, понеже тя яде основно плодове и те бяха по-скъпи наистина. Разгледах статията за Исландия (много хубаво описани нещата) и погледнах цените на кафенетата в Дюселдорф - един чай е пак около 3,50 евро. Иначе в магазините съм си снимал 1 литър мляко за 175 крони (което е около 2 лева и малко) и 12 яйца за около 4 евро. Ама хлябът си беше скъп де. Аз не ям хляб почти, ама от любопитство му бях обърнал внимание.

А иначе направо им се зарадвах ако им взимат 37% от брутото, при мен са над 40 😞

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , garnet каза:

 

 

@Георги Матеев да нямаш нещо общо с Матеев от ЦПК Прогрес?

За първи път чувам за този клуб! 😎

От кой град са? 🤣

Връзка към мнение

Мисля, че сайтове като numbeo са добър ориентир ако искаме да сравняваме два града/две държави. Общо взето това, което се говори тук се попълва от много хора в сайта и може да се направи някакво сравнение за стандарта на живот.

 

П.С. Винаги съм се чудил какво ли е усещането за хора с прилични заплати от Исландия/Норвегия когато организират едно пътуване до Тайланд/Камбоджа и т.н, където дори за нас, от Източна Европа е евтино 😄

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 13 часа, DenitsaS каза:

Както вече беше споменато, в районите, където има геотермална енергия, ток, вода и отопление са включени в цената на наема и са някаква незначителна сума. Дизелът е между 198 и 226 крони за литър, бензинът малко повече. За средна заплата намирам следното инфо:

 

1881063440_ScreenShot2021-06-14at8_41_11PM.png.49d52ed23e914154110dc965a4f00d4f.png

 

В същата статия има още инфо за различни цени: https://www.iceland24blog.com/salary-iceland-average/

Цитираните заплати нетни или брутни са?

Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги Матеев каза:

Говорейки за скъпота - най-скъпото посещавано от мен място в света определено е Гренландия и по мое впечатление бие всички. Още не мога да забравя "специалната" оферта за тристепенна вечеря на едно скромно ресторантче в Kangerlussuaq - само 1800 DKK (€242) на човек. А за сувенирно магнитче ми поискаха €30.

 

Предполагам нямаш съмнения, че местните с техните заплати ходят поне веднъж седмично да си вечерят семейно в това ресторантче? 🙂 хахах => стандарата в Гренландия е топ.

Иначе на Антрактика е по-скъпо даже от Гренландия - там само транспорта колко е, малеееей. Като стигна някой ден до там поне моята алма матер има база там, та ще има къде да спя.

Нордик страните са с 50%-120% по-скъпи цени от УК (за повечето неща) и със заплати 20-25% по-високи от УК. Как под ягодите се твърди, че покупателната им способност е по-висока?! 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги Матеев каза:

2019 бяхме по работа в Осло и местен приятел реши да ни води по барове и да черпи. Стряскаща беше лекотата, с която плащаше сметки от 100-200 евро за по няколко напитки и дори окото не му мигаше. Попитах от любопитство как става номера - ами в момента работел в рекламна агенция и взимал около 15.000 евро месечно. Приятелката му пък била "само" с 10.000 евро заплата.

Във всяка една държава, хора които вземат значително над средните доходи могат да си позволят посещение в бар и ресторант. Казвам го единствено, защото тия 15 000 евро са над 2 пъти средната заплата за Норвегия. 

Но определено въпреки скъпотията имат по-висок стандарт дори от Западна Европа.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 34 минути , П.Кръстев каза:

Винаги съм се чудил какво ли е усещането за хора с прилични заплати от Исландия/Норвегия когато организират едно пътуване до Тайланд/Камбоджа и т.н, където дори за нас, от Източна Европа е евтино 

През 1986 г. бях на състезание по ориентиране в Приморско и имаше и хора от Нова Зеландия,и след състезанието си изпросих едни страхотни кожени бутонки,които тогава нямаше откъде да се намерят.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.