Прескочи до съдържание

Трансилвания - август 2021


Препоръчани мнения

Здравейте, магеланци! Август месец заминавам на пътешествие в Трансилвания със семейството си. Този регион ми беше голяма мечта и много се радвам, че най-накрая ще го посетя 😊. Споделям програмата ми тук. Искам да се съсредоточим в региона около Сибиу, Сигишоара и Хунедоара, няма да посещаваме Брашов и района. 
Ден 1: Севлиево - Сибиу. 480км, 8 часа път през Русе. Ще тръгнем много рано сутринта, следобедът е за Сибиу. Ще се разходим в Стария град и на двата площада, ще посетим и етнографския музей Астра. Може ли да препоръчате някоя наблюдателна кула с красива гледка над града? 
Ден 2. Сибиу - укрепената църква във Valea Viilor - Медиаш - Биертан - Сигишоара - Сибиу. Тук пътят е около 215км. Хубави ли са пътищата до двете села? За Сигишоара съм набелязал Стария град и Цитаделата, пропускам ли някоя друга забележителност?
Ден 3. Сибиу - Алба Юлия - укрепената църква в Калник - замъкът Корвин в Хунедоара - Сибиу. Тук пътят е около 300км, по-голямата част е магистрала. 
Ден 4. Сибиу - проходът Трансфагарашан - Севлиево. 517, 8 часа. Тук е големият проблем. Много искам да минем през Трансфагарашан, но според Вас постижимо ли е без нощувка? Колко време отнема да се премине проходът без спирки? За места по време на минаване на прохода набелязах езерото Бъля, замъка Поенари, язовир Видрау и известния viewpoint над прохода. Пропускам ли нещо? Ако не става без нощувка къде според Вас е по-удачно да нощуваме - някъде на хижа или в Куртя де Арджеш? 
Ще разгледаме по-подробно Сибиу само първият ден, а през следващите дни ще направим сутрешни и вечерни разходки. Този град за мен е причината да посетя в Трансилвания. Смятате ли, че му отделям малко време и ако да, откъде да взема още?
Може ли да препоръчате апартамент с паркинг в Сибиу? Набелязах няколко в Букинг, но искам Вашата препоръка. Къде да паркираме в Хунедоара, Сигишоара и Медиаш? 
Благодаря предварително на отзовалите се 🙂
 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За ден 4, ти препоръчвам да спите някъде по трасето за да можеш максимално да му се насладиш. Иначе е постижимо, но натоварващо за шофьора. Ние преди две години тръгнахме към 7.30 часа от Cârțișoara , минахме през прохода / спирахме на езерото Бъля и язовира/ и около 16 часа бяхме на границата. Там си отвисяхме към 1 час и след това пътувахме до Варна.

За паркирането в  Хунедоара - не се притеснявай - спирате някъде из уличките около замъка Корвин , където намерите място.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Kristian Desev каза:

 За Сигишоара съм набелязал Стария град и Цитаделата, пропускам ли някоя друга забележителност?

 

Може ли да препоръчате някоя наблюдателна кула с красива гледка над града? 


Може ли да препоръчате апартамент с паркинг в Сибиу? Набелязах няколко в Букинг, но искам Вашата препоръка.

 

В Сигишоара - къщата на Дракула.

 

От кулата на Лютеранската катедрала до малкия площад се открива добра гледка:

IMGP1816.JPG.f23355a35da569cf0cdb3a4bf1b2af45.JPG

 

IMGP1820.JPG.9263d143e1e8c0b69a3843f792415102.JPG

 

IMGP1822.JPG.142fb4a7cd5b6046f9763c63edcf9843.JPG

 

 

 

В Сибиу съм спал в Arhivelor Apartment на 20 м. от главния площад. Собственикът ми плати паркинга за двудневния престой, който беше на улицата с някакъв талон за местни. Дребна сума, но жестът беше важен. Места имаше винаги. Точно до входа на сградата имаше място за кафе и закуска.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

В Сибиу спахме в Chic Voyage - пешеходно е до центъра (15-на минутки до началото на старата част, ама ама се минава един подлез под жп линията) - имаха място за 4-5 коли в двора, но и на улицата паркирането беше свободно. В баш центъра обаче сякаш е трудно паркирането. Предвид коментара на Zaro, може би зависи къде точно... или пък кога.

 

В Хунедоаора паркирах на платения паркинг до Корвин. Ние бяхме по време на тройка почивни дни на румънците, та имаше доста коли, мисля, че дори в някакъв момент паркингът се запълни. Иначе таксата на паркинга беше за деня, а не на час, ама колко леи, ще те излъжа.

 

Ден 1: Път + музей на селото + разходка в центъра, че и качване някъде отгоре - струва ми се, че ще ви е множко за този ден. Може би е постижимо, но уморително. Представям си, че или ще ходите в центъра по тъмно (не че е лошо), или ще прецапате набързо през Астра.

Ден 4 ми се вижда много. За Пойенари това, което четох, е, че има доста стъпала и като сложиш качване и разглеждане, си отнема време.

Също - не съм минавала (за съжаление) Трансфагарашан, но съм чувала, че понякога стават доста задръствания там. Бих предположила, че е по-удачно да го минавате делничен ден (не знам какъв е в плана ви).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Kristian Desev каза:

Ден 2. Сибиу - укрепената църква във Valea Viilor - Медиаш - Биертан - Сигишоара - Сибиу. Тук пътят е около 215км. Хубави ли са пътищата до двете села?

Да, много са хубави пътищата.

 

Имайте предвид, че като километри разстоянията може да ви се струват кратки, но се пътува бавно макар хубавите пътища. 

 

Ден 4 ми се вижда много за един шофьор, по-добре с нощувка според мен. За Поенари ако не се лъжа стъпалата са около 1400. Със спирките за снимки по път, на езерото, на язовира, някоя мечка ако видите и крепостта може и цял ден да ви отиде 😁.

Миналата година мисля, че ние от Сибиу  през Трансфъгъраш на езерото Бъля бяхме около 11.30 ч., не помня в колко сме тръгнали от Сибиу. Минахме целия път и в 18 ч. бяхме в Куртя де Арджеш.

 

В Хунедоара има паркинг при замъка, не беше скъп, ако сте по-навреме там ще има места.

 

В Сигишоара с талончета става спирането, платена зона е в по-голяма част около старата част на града. Не помня цените, но имаше някакъв комбиниран талон, с който можеш да спираш на доста места в града.

 

Апартамент в Сибиу с паркинг препоръчвам Kiki's studio. Нов апартамент с гоооолям паркинг и на пешеходно разстояние от стария град.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, Kristian Desev каза:

Здравейте, магеланци! Август месец заминавам на пътешествие в Трансилвания със семейството си. Този регион ми беше голяма мечта и много се радвам, че най-накрая ще го посетя 😊. Споделям програмата ми тук. Искам да се съсредоточим в региона около Сибиу, Сигишоара и Хунедоара, няма да посещаваме Брашов и района. 
Ден 1: Севлиево - Сибиу. 480км, 8 часа път през Русе. Ще тръгнем много рано сутринта, следобедът е за Сибиу. Ще се разходим в Стария град и на двата площада, ще посетим и етнографския музей Астра. Може ли да препоръчате някоя наблюдателна кула с красива гледка над града? 
Ден 2. Сибиу - укрепената църква във Valea Viilor - Медиаш - Биертан - Сигишоара - Сибиу. Тук пътят е около 215км. Хубави ли са пътищата до двете села? За Сигишоара съм набелязал Стария град и Цитаделата, пропускам ли някоя друга забележителност?
Ден 3. Сибиу - Алба Юлия - укрепената църква в Калник - замъкът Корвин в Хунедоара - Сибиу. Тук пътят е около 300км, по-голямата част е магистрала. 
Ден 4. Сибиу - проходът Трансфагарашан - Севлиево. 517, 8 часа. Тук е големият проблем. Много искам да минем през Трансфагарашан, но според Вас постижимо ли е без нощувка? Колко време отнема да се премине проходът без спирки? За места по време на минаване на прохода набелязах езерото Бъля, замъка Поенари, язовир Видрау и известния viewpoint над прохода. Пропускам ли нещо? Ако не става без нощувка къде според Вас е по-удачно да нощуваме - някъде на хижа или в Куртя де Арджеш? 
Ще разгледаме по-подробно Сибиу само първият ден, а през следващите дни ще направим сутрешни и вечерни разходки. Този град за мен е причината да посетя в Трансилвания. Смятате ли, че му отделям малко време и ако да, откъде да взема още?
Може ли да препоръчате апартамент с паркинг в Сибиу? Набелязах няколко в Букинг, но искам Вашата препоръка. Къде да паркираме в Хунедоара, Сигишоара и Медиаш? 
Благодаря предварително на отзовалите се 🙂
 

Винаги когато мога правя кръгов маршрут!

В тази връзка-защо на отиване не пробвате с минаване през Никопол?Разстоянието като време е същото!

И примерно да нощувате на три места:Хунедоара,Сигишоара и Сибиу или 2 нощувки в Сибиу,а първата в Хунедоара...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Благодаря на всички, много сте полезни! За Трансфагарашан ще нощуваме в Куртя де Арджеш, убедихте ме 🙂

преди 14 часа, Zaro каза:

От кулата на Лютеранската катедрала до малкия площад се открива добра гледка:

Благодаря за препоръката! 

преди 13 часа, Victoria каза:

Ден 1: Път + музей на селото + разходка в центъра, че и качване някъде отгоре - струва ми се, че ще ви е множко за този ден.

И аз така си мисля. Посещавали сме музея на селото в Букурещ, който много ни хареса, може ли някой да направи сравнение с Астра? По-интересен музей ли е или е подобен? Ако са подобни, ще пропуснем музея и ще отделим повече време за разходки. 

 

преди 11 часа, crazyhorse каза:

И примерно да нощувате на три места:Хунедоара,Сигишоара и Сибиу

Не искаме да стягаме куфарите всеки ден, а и не знам дали ще спечелим от това разпределение на нощувките 🙂

преди 11 часа, crazyhorse каза:

минаване през Никопол

Това ми харесва като вариант, благодаря! 

 

преди 11 часа, crazyhorse каза:

2 нощувки в Сибиу,а първата в Хунедоара

Добра идея, но според Вас дали така ще имаме повече време за Сибиу? 

И да попитам - колко време (ориентировъчно) отнема разглеждането на цитаделата в Алба Юлия? 

Благодаря отново на всички! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , Kristian Desev каза:

И аз така си мисля. Посещавали сме музея на селото в Букурещ, който много ни хареса, може ли някой да направи сравнение с Астра? По-интересен музей ли е или е подобен? Ако са подобни, ще пропуснем музея и ще отделим повече време за разходки.

Не мога да направя добро сравнение, защото не съм била в този в Букурещ. Майка ми е била и каза, че в Букурещ са доста по-събрани, този е по-голям и хубав. Бях чела, че разходката отнема към 3 часа, ние бяхме около 2 часа там. Голяма паркова площ с къщички, мелнички, дворчета и т.н. Имаше и езерце. Все пак, ако държите на стария град за този ден, може да оставите Астрата за друг път. Ако мислите, че другите дни ще имате възможност за стария град, направете музея.

Ние бяхме към 14:30-15 часа в Сибиу, взехме някакви сандвичи набързо и си починахме от пътя (който беше по-малко от вашия, тръгнахме от Питещ с отбивка в Куртя де Арджеш), към 17 бяхме на музея на селото за около 2 часа, после се прибрахме, пак почивка и може би към 20:30 излязохме по центъра, обаче батериите ги презаредихме едва като седнахме за вечеря, та после пообиколихме по тъмно. (мисля тия дни да драсна за пътуването ни в района)

 

В Алба Юлия се разходихме за час-час и половина.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 56 минути , Kristian Desev каза:

Посещавали сме музея на селото в Букурещ, който много ни хареса, може ли някой да направи сравнение с Астра?

Били сме в Астра за разлика от този в Букурещ и имам прекрасни спомени, но си подготви поне два-три часа свободно време...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Victoria каза:

Не мога да направя добро сравнение, защото не съм била в този в Букурещ. Майка ми е била и каза, че в Букурещ са доста по-събрани, този е по-голям и хубав. Бях чела, че разходката отнема към 3 часа, ние бяхме около 2 часа там. Голяма паркова площ с къщички, мелнички, дворчета и т.н. Имаше и езерце. Все пак, ако държите на стария град за този ден, може да оставите Астрата за друг път. Ако мислите, че другите дни ще имате възможност за стария град, направете музея.

Ние бяхме към 14:30-15 часа в Сибиу, взехме някакви сандвичи набързо и си починахме от пътя (който беше по-малко от вашия, тръгнахме от Питещ с отбивка в Куртя де Арджеш), към 17 бяхме на музея на селото за около 2 часа, после се прибрахме, пак почивка и може би към 20:30 излязохме по центъра, обаче батериите ги презаредихме едва като седнахме за вечеря, та после пообиколихме по тъмно. (мисля тия дни да драсна за пътуването ни в района)

 

В Алба Юлия се разходихме за час-час и половина.

 

Благодаря! Много ще се радвам, ако разкажете за Вашето пътуване 🙂. Ще помисля още за Астра. 

 

преди 1 час, Duke каза:

Били сме в Астра за разлика от този в Букурещ и имам прекрасни спомени, но си подготви поне два-три часа свободно време...

Благодаря! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Магеланци, преработих програмата според препоръките Ви, какво мислите? Това е вариант с една нощувка в Хунедоара. 

Ден 1. Севлиево - Никопол - Турну Мъгуреле - църквата в село Densuş - замъкът Корвин в Хунедоара. 530 км, 9 часа пътуване. 
Ден 2. Хунедоара (ако не сме разгледали замъка го посещаваме) - укрепената църква в Калник - Алба Юлия - Сибиу (разходка в Стария град и евентуално посещение на музея Астра). 160км, около 2 часа пътуване 
Ден 3. Сибиу - укрепената църква във Valea Viilor - Медиаш - Биертан - Сигишоара - Сибиу. 215км, около 3 часа и половина пътуване 
Ден 4. Сибиу - проходът Трансфагарашан - езерото Бъля - язовир Видрау - замъкът Поенари - Куртя де Арджеш. 160км, около 3 часа и половина пътуване 
Ден 5. Куртя де Арджеш - Севлиево през Русе или Никопол, ще решим. 
 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Сигурно вече някой ме е изпреварил, но аз да си кажа, че пътуването с кола в Румъния отнема много време защото пътищата са основно двулентови, а селата буквално следват едно след друго. Преди десетина години, когато обикаляхме Трансилвания например, помня, че от Сибиу до Сигишуара пътувахме около 3 часа. Според мен с лека ръка отхвърли разумното предложение на @crazyhorseда помислиш за по-рационално планиране на нощувките. Това, разбира се, ако за вас не представлява проблем, че по-голяма част от пътуването ще прекарате в колата. Аз съм малко особен в това отношение и когато тръгна на път с личния автомобил гледам да спазвам онзи баланс, който да ми позволи хем да се насладя на колкото се може повече нови места, хем да не се превърне почивката в едно безкрайно пътуване. Лично мнение, естествено...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 39 минути , Duke каза:

Преди десетина години, когато обикаляхме Трансилвания например, помня, че от Сибиу до Сигишуара пътувахме около 3 часа.

От нашата обиколка си спомням конкретно този участък, щото навигацията и на мен ми изстреля нещо около 3 часа. В последствие обаче нещата се нормализираха и пътувахме около час и половина - два, при все че си имаше движение. Може да е било и случайно и да сме минали fast track :crazy:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз ще ти разкажа за нашата програма в тази част на Румъния. 
Пътувахме София - Куртя де Арджеш през Русе от 16:00 до 23:00, нощувка. 
Ден 1 - В Куртя де Арджеш разгледахме манастира и потеглихме към Трансфагараш. Спряхме на Поенари, изкачихме всички стълби до горе, а горе няма нищо особено за гледане, но има хубави гледки. Спирахме по шосето за гледки и снимки, времето беше слънчево прекрасно, но след тунела от другата страна пълна мъгла, нищо не се виждаше   и нищо не видяхме. След Трансфагараш спряхме в Castelul de Lut Valea Zânelor, приятно местенце, ако ви е на път си заслужава да се види. Деня приключи с вечеря и разходка в прекрасния Сибиу. На мен лично Сибиу много ми хареса, даите му един цял ден. Ако сте били в музея на селото в Букурещ, Астрата може да я прескочите. 
Сигишоара ще ви вземе цял ден (отиване и връщане), по-добре я оставете за друг път. След Сибиу може да разгледате Алба Юлия (крепостта Алба Каролина) много ми хареса и да отидете до солните мини в Турда. Може след деня в Сибиу да пътувате за нощувка до Турда, на сутринта разглеждате солната мина и пътувате до Алба Юлия, разглеждате крепостта и пътувате до Хунедоара за нощувка. Тук бих ви препоръчала нощувка в Дева, вместо в Хунедоара. На сутринта разглеждате замъка, до замъка има интересен малък музей на изтезанията/мъченията. Ние на връщане пътувахме Хунедоара-Видин-София, бавно и много дълго беше 10 часа път. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ноколко щриха. От миналото лято.

Проверявайте работните времена. Абсолютно подкрепям за църквата св. Николай в Денсуш. Но на нас дори и от Видин миналото лято едвам ни стигна времето да видим нея и замъка Корвин в първия ден. Всъщност, църквата я видяхме само отвън. Беше затворена вече. В замъка Корвин не е никак наложително да се влиза вътре, ако сте назад с графика. Лично мнение. Но отвътре е доста празен.

Укрепената църква в Кълник беше затворена, нищо че си бяхме в работно време. Имаше оставен някакъв телефон, на който се обадихме и ни отговориха, че само заради нас няма да я отворят, на другия ден да сме дошли. 

Като цяло мястото е изключително запуснато. Има сума ти други села с укрепени църкви в района, просто нямат юнесковски статус. 

Сибиу е изключително компактен град и при стегната обиколка два часа са му предостатъчни. 

Но атмосферата е хубава. Ние му отделихме една вечерна и една дневна разходка. Без бързане.

Астра ще отнеме повече време. Музеят е обширен. Ние стояхме три часа и всъщност дъждът ни пришпори да приключим обиколката.

Алба Юлия може и за час-два. Ние седнахме и да хапнем. Паркирането там  миналото лято беше безплатно заради пандемията и места имаше много.

Но в Сибиу в центъра да намерите място за паркиране е просто невъзможно.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 27 минути , master_of_germs каза:

В замъка Корвин не е никак наложително да се влиза вътре, ако сте назад с графика. Лично мнение.

 

+1.

 

В Алба Юлия и ние паркирахме безплатно този юни.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ден 1. В този регион е пълно с укрепени църкви, така че църквата бих я пропуснал. Проверете работното време на замъка Корвин и направете всичко възможно да го отхвърлите още първия ден. Това ще ви позволи да изберете доста по-атрактивно място за спане от скучната Хунедоара. 

Ако все пак останете в региона, както и някой над мен беше писал, аз също препоръчам да спите в Дева.

Ден 2. Ако отхвърлите Корвин първия ден, програмата за втория става изпълнима, но най-вероятно без музея Астра.  Музеят на селото Астра е много по-добър отколкото този в Букурещ. Разглеждането му дори на тагадък е 2 часа +паркиране, придвижване... абе иска си неговото. 

Ден 3. Сибиу е хубав град и аз лично бих му отделил време. Поне половин ден, така че за Сигишоара сякаш няма да има достатъчно време. 

 

Обектите, които сте заложили са много. Трансилвания иска своето. В крайна сметка нещата зависят най-вече от това по колко време отделяте на обект. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 28 минути , Radnev каза:

Ден 1. В този регион е пълно с укрепени църкви, така че църквата бих я пропуснал. Проверете работното време на замъка Корвин и направете всичко възможно да го отхвърлите още първия ден. Това ще ви позволи да изберете доста по-атрактивно място за спане от скучната Хунедоара. 

Ако все пак останете в региона, както и някой над мен беше писал, аз също препоръчам да спите в Дева.

Ден 2. Ако отхвърлите Корвин първия ден, програмата за втория става изпълнима, но най-вероятно без музея Астра.  Музеят на селото Астра е много по-добър отколкото този в Букурещ. Разглеждането му дори на тагадък е 2 часа +паркиране, придвижване... абе иска си неговото. 

Ден 3. Сибиу е хубав град и аз лично бих му отделил време. Поне половин ден, така че за Сигишоара сякаш няма да има достатъчно време. 

 

Обектите, които сте заложили са много. Трансилвания иска своето. В крайна сметка нещата зависят най-вече от това по колко време отделяте на обект. 

Благодаря за идеите! Църквата ми хареса, защото ми се стори по-различна от останалите. Според Вас добра идея ли е да отделим един ден на Сибиу (където сме пристигнали предишната вечер) и Сигишоара с нощувка там, пропускайки укрепените църкви? Може ли да кажете кои са Вашите топ места в Трансилвания? Ако трябва да правите отново програма за там, на кое място бихте отделили повече внимание и кое бихте пропуснали? 

 

На 9.07.2021 г. в 16:19, Duke каза:

Сигурно вече някой ме е изпреварил, но аз да си кажа, че пътуването с кола в Румъния отнема много време защото пътищата са основно двулентови, а селата буквално следват едно след друго. Преди десетина години, когато обикаляхме Трансилвания например, помня, че от Сибиу до Сигишуара пътувахме около 3 часа. Според мен с лека ръка отхвърли разумното предложение на @crazyhorseда помислиш за по-рационално планиране на нощувките. Това, разбира се, ако за вас не представлява проблем, че по-голяма част от пътуването ще прекарате в колата. Аз съм малко особен в това отношение и когато тръгна на път с личния автомобил гледам да спазвам онзи баланс, който да ми позволи хем да се насладя на колкото се може повече нови места, хем да не се превърне почивката в едно безкрайно пътуване. Лично мнение, естествено...

И аз се опитвам да има баланс

между пътуване и разглеждане. Отхвърлих предложението за разделянето на нощувките, защото сметнах, че идеята няма да се приеме от семейството ми 🙂. Иначе ми харесва. 

Явно отсечката Сибиу - Сигишоара отнема повече време. Така ли е и движението по магистралите? Някой посещавал ли е Медиаш? 

На 9.07.2021 г. в 16:19, Duke каза:

 

преди 15 часа, EliNik каза:

Аз ще ти разкажа за нашата програма в тази част на Румъния. 
Пътувахме София - Куртя де Арджеш през Русе от 16:00 до 23:00, нощувка. 
Ден 1 - В Куртя де Арджеш разгледахме манастира и потеглихме към Трансфагараш. Спряхме на Поенари, изкачихме всички стълби до горе, а горе няма нищо особено за гледане, но има хубави гледки. Спирахме по шосето за гледки и снимки, времето беше слънчево прекрасно, но след тунела от другата страна пълна мъгла, нищо не се виждаше   и нищо не видяхме. След Трансфагараш спряхме в Castelul de Lut Valea Zânelor, приятно местенце, ако ви е на път си заслужава да се види. Деня приключи с вечеря и разходка в прекрасния Сибиу. На мен лично Сибиу много ми хареса, даите му един цял ден. Ако сте били в музея на селото в Букурещ, Астрата може да я прескочите. 
Сигишоара ще ви вземе цял ден (отиване и връщане), по-добре я оставете за друг път. След Сибиу може да разгледате Алба Юлия (крепостта Алба Каролина) много ми хареса и да отидете до солните мини в Турда. Може след деня в Сибиу да пътувате за нощувка до Турда, на сутринта разглеждате солната мина и пътувате до Алба Юлия, разглеждате крепостта и пътувате до Хунедоара за нощувка. Тук бих ви препоръчала нощувка в Дева, вместо в Хунедоара. На сутринта разглеждате замъка, до замъка има интересен малък музей на изтезанията/мъченията. Ние на връщане пътувахме Хунедоара-Видин-София, бавно и много дълго беше 10 часа път. 

 

Благодаря за идеите. Не мисля, че ще имаме време да посетим Турда, но ще посетим на всяка цена Сигишоара.

преди 8 часа, master_of_germs каза:

Ноколко щриха. От миналото лято.

Проверявайте работните времена. Абсолютно подкрепям за църквата св. Николай в Денсуш. Но на нас дори и от Видин миналото лято едвам ни стигна времето да видим нея и замъка Корвин в първия ден. Всъщност, църквата я видяхме само отвън. Беше затворена вече. В замъка Корвин не е никак наложително да се влиза вътре, ако сте назад с графика. Лично мнение. Но отвътре е доста празен.

Укрепената църква в Кълник беше затворена, нищо че си бяхме в работно време. Имаше оставен някакъв телефон, на който се обадихме и ни отговориха, че само заради нас няма да я отворят, на другия ден да сме дошли. 

Като цяло мястото е изключително запуснато. Има сума ти други села с укрепени църкви в района, просто нямат юнесковски статус. 

Сибиу е изключително компактен град и при стегната обиколка два часа са му предостатъчни. 

Но атмосферата е хубава. Ние му отделихме една вечерна и една дневна разходка. Без бързане.

Астра ще отнеме повече време. Музеят е обширен. Ние стояхме три часа и всъщност дъждът ни пришпори да приключим обиколката.

Алба Юлия може и за час-два. Ние седнахме и да хапнем. Паркирането там  миналото лято беше безплатно заради пандемията и места имаше много.

Но в Сибиу в центъра да намерите място за паркиране е просто невъзможно.

 

Благодаря, много полезен съвет. Вашето пътуване беше много интересно, взех част от идеите от Вашата програма. Може би ще пропуснем Калник. Тази църква в Денсуш много ме заинтригува, ще се опитаме да изпълним графика за деня и да влезем 😊.

Благодаря още веднъж на всички, изключително полезни сте! 

 

преди 15 часа, EliNik каза:

 

преди 8 часа, master_of_germs каза:

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте отново, магеланци! Пътуването ни с кола до Румъния отпада за мое огромно съжаление, защото на член в екипа му става лошо по време на преминаването на планински проходи и не иска да пътува толкова път. Така че започнах да разработвам варианти със самолет и се спрях на 2 от тях: 
Вариант 1: полет Бургас - Клуж Напока с Blue air и разглеждане на града, солната мина в Турда, Сибиу и евентуално Сигишоара. Тук имаме 3 дни, като ще обикаляме с обществен транспорт. Кола под наем не е вариант, защото нямаме кредитни карти. Общественият транспорт в Румъния ми се струва изключително объркващ и имам няколко въпроса: 
1. Има ли някой, обикалял Трансилвания с обществен транспорт - може ли да сподели впечатления? Кой сайт да гледам за автобуси, някой знае ли? 
2. Как да се придвижим от Клуж Напока до Сибиу? По път искаме да разгледаме солната мина в Турда - мисля, че ще имаме време, полетът каца в 8 часа, ще пристигнем в Сибиу вечерта. Проблемът е, че не виждам автобуси от Турда за Сибиу. Гледам, че има автобуси от Клуж, които спират в 3 града по пътя, включително Турда, но не съм сигурен - идеи?
3. Има ли къде да оставим куфар в Клуж Напока, за да може да разгледаме по-свободно града? 
4. Има ли вариант да наемем кола с шофьор, който да ни развежда по маршрут по наш избор? Разпространени ли са такива услуги в Румъния?
5. Програмата за 3 дни е: 
1. Кацане рано в Клуж - разглеждане на града. Пътуване за Сибиу, евентуално разглеждане на солната мина в Турда. Нощувка в Сибиу
2. Разглеждане на Сибиу
3. Тук трябва вечерта да сме в Клуж, защото полетът на следващия ден е ранен. Какво да разгледаме по пътя? Иска ми се да видим Сигишоара, ще погледна разписанието на автобусите. 
4. Полет рано сутринта - как да се придвижим от града до летището? Полетът излизата в 6 часа
Как Ви се струва програмата? 
Вариант 2: полет Букурещ - Тимишоара на Ryanair с една нощувка и 2 дни за разглеждане на града. Тимишоара заслужава ли си повече спрямо Сибиу? 
Благодаря предварително на отзовалите се 🙂. Съжалявам, ако не са ми ясни въпросите, просто ми е изключително объркано в момента. 


 

Връзка към мнение

За транспорт из целия свят можеш да проверяваш сайта https://www.rome2rio.com/. Тук и на български да пишеш, веднага се транслира на английски. Това е много удобно, когато не знаеш изписването на незнайното място в Тайланд, например. 

 Специално по питанките ти, дава доста възможности с различни фирми. За всяко направление дава придвижване с различни варианти, конкретни сайтове  за обществен транспорт, разписания , цени https://www.rome2rio.com/map/Cluj-Napoca/Sibiu и второто питане  https://www.rome2rio.com/map/Sibiu/Turda

Понеже мината е малко извън града, ето ти вариантите https://www.rome2rio.com/map/Turda/Salina-Turda

Аз винаги ползвам сайта при подготовката на пътуванията си и никога не ме е подвел.

Румъния е голяма страна с много красиви и интересни места и не може да бъде видяна за ден - два. По причина, че ни е наблизо и е проверено, че в пандемични условия тя е най - френдли за нас, то можете да си правите кратки срещи с нея .Не съм била в Тимишоара, но Сибиу си е много интересно място , та няма да сбъркате , ако карате подред градовете, според отделеното време. 

Хубаво пътешествие.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.