Прескочи до съдържание

Начален план за Швейцария


marycap

Препоръчани мнения

На 03.08- пътувам София- Женева с Уиз. Нощувка. Ще ползвам обществен транспорт в Щвейцария, нямам мобилен интернет, мисля за surfroam.com (e-sim), или само Wi-Fi. Пасове и билети ще купувам от гишетата на sbb.ch. Не съм зависима от часовете за пътуване. Нямам още направена застраховка (мисля за онлайн на Алианц). Запазила съм хотели по маршрута с право на отмяна. Търсила съм баланс между физически и финансови възможности. Моля, прегледайте плана ми с цел оптимизиране.

      04.08- Купуване на Suiss Half Fare Card  за 1 месец-120 CHF. Купуване на Regional Pass Lake Geneva-Alps за 5 дни (2 безплатни и 3- с до -50%) .Церн, Университета,  Библиотеката. Нощувка.

      05.08- Женева- Монтрьо с пътнически влак, билет- Supersaver ticket, или Saver Day pas за 29 CHF, или с купения  Half Fare, или с билет- което е най-евтино. Замъкът Шийон. Нощувка.

      06.08- Монтрьо- Rocher-de-Naye- Монтрьо- първи безплатен ден на регионалния пас. Нощувка.

      07.08-Монтрьо- Montbovon- Rougemant- Zveisimmen- Spiez- Interlaken- Wilderswild с най- изгодният вариант на гише. Купуване на "Top of Europe" - 3 days- 149 CHF. Нощувка.

      08.08- Wilderswill- Interlaken West- Harder Kulm

                  Wilderswill-Schinige Platte- Wilderswill. Нощувка.

      09.08-  Wilderswil- Lauterbrunnen- Kleine Scheidegg- Eigergetscher- Jungfraujoch и обратно. Нощувка.

      10.08- Wilderswill- Lauterbrunnen- Murren и обратно. Нощувка. Маршрутите са изцяло покрити от "Top of Europe".

       11.08- Wilderswill- Zermatt - купувам Saver Day Pass за 29 CHF или друг по-евтин билет. От гарата в Цермат купувам индивидуални билети за следващите 2 дни. Нощувка.

       12.08- Gornergrad Round-trip Ticket  за 66.25 CHF с намалението. Нощувка.

       13.08- Individual ticket to Matternhorn Glacier Paradise- 57.25 CHF с намалението. Нощувка.

       14.08- Zermatt- Geneva- със Saver day Pass- 29 CHF. Нощувка.

      15.08- Geneva Lake- втори безплатен ден на регионалния пас. Нощувка.

       16.08- Женева- волна програма:)))

       17.08- Женева-София с Уиз.

 

Ще бъда благодарна за всеки съвет!

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Привет,

 

С уговорката, че не съм твърде на Ти с Швейцария (@koliob липсва на всички желаещи да отидат в Швейцария), ще се опитам да задам някой и друг провокативен въпрос или предложение по програмата :

Поручила ли си как стои въпросът финансово с https://www.regionalpass-berneroberland.ch/en/prices-tickets/? Имаш вече Half fare card, така че цената пада, а и имаш билет до Eigergletscher - мисля, че допълнителната цена до Jungfraujoch беше 60 CHF. Пък и целият транспорт в района ще е безплатен, но за това по-долу

 

Като цяло разбирам от програмата ти, че нямаш физически сили за големи преходи, но:

08.08 - ще се качиш до Harder Kulm. Ние се качихме за залеза, когато върховете насреща са огрени (популярно е да се качва тогава). Ще се качиш до Schynige Platte, но какво ще правиш там? Само по себе си мястото не е толкова УАУ. Ние правихме преход Schinige Platte - First. Гледките са в другия край - абсолютно препоръчвам качване с лифта до First и ходене до Bachsee (мисля, че е 30-45 мин ходене). Гледките са фантастични.

09.08 - едното качване до Jungraujoch не знам дали запълва цял ден. Ние правихме Eiger trail в този ден като допълнение - използване на лифта Wengen - Männlichen, оттам слизаме по най-известната панорамна пътека до Kleine Scheidegg (лек наклон надолу, 5км). Оттам се качихме до Jungraujoch (горе се разходихме и до близката хижа, но предполагам ще е малко тегаво и може да се пропусне). На слизането спряхме на Eigergletscher и оттам ходихме до Alpinglen (6км и повечко спускане, но без изкачване) - минава точно под Северната стена на Айгер и е страхотна.

10.08 - пак не знам дали ще уплътни един ден, ти си знаеш, но мога да дам като тема за размисъл Oeschinensee

13.08 - не знам дали качването до горе уплътнява един цял ден. Не съм ходил, но гледах наскоро преход от предпоследна станция на лифта Trockener Steg до Zermatt Schwarzsee като се минава покрай доста езера, в които се отразява Матерхорн. 7км с лек наклон надолу

 

 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Според мен, ако силите и желанието ти не са за сериозни преходи, по-добре заложи на пас, покриващ целия транспорт в района и просто се покатери на всеки възможен влак и лифт на лов за гледки. Прецени като обхват дали Юнгфрау паса или Бернезе-Оберленд ти върши по-добра работа, защото ако няма да ходиш пеша, може да посгъстиш програмата си: 

 

https://www.jungfrau.ch/en-gb/jungfrau-travel-pass/?fbclid=IwAR1z8ZUwXHBhLAloYAji8MwVWegtkRLod0VDwixTtgqokmX0uQ3n2PnX54o

 

@Mary се измъкна от софийските жеги току що и в следващите дни едва ли ще има време да се включва със съвети, но виж нейния начин за комбиниране на тези два района с малко ходене и много Уау: 

 

Обаче ти скоро си я чела темата и май си си написала твърде добре домашното, за да можем да ти помогнем 🤗

 

В района на Цермат има 2 паса. И излизат по-скъпо от купуване на 2 отделни билета за Горнеграт и Матерхорн, което много ме изненадва, но ще ги добавя за някой друг чете 🙄

 

За транспорт и отстъпка от лифтовете е adventure card: 

https://www.myswissalps.com/adventurecard/validity

 

За всичко включено е този вариант:

https://www.matterhornparadise.ch/en/Current-news/Lifts/Tickets-tariffs/Peak-Pass?fbclid=IwAR2Zjxkk1U-tzEbpOOknN5--9bcUevn91IfbuT52WJby3D05_WR_NtGQDC0

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Gentleman Basta каза:

Привет,

 

С уговорката, че не съм твърде на Ти с Швейцария (@koliob липсва на всички желаещи да отидат в Швейцария), ще се опитам да задам някой и друг провокативен въпрос или предложение по програмата :

Поручила ли си как стои въпросът финансово с https://www.regionalpass-berneroberland.ch/en/prices-tickets/? Имаш вече Half fare card, така че цената пада, а и имаш билет до Eigergletscher - мисля, че допълнителната цена до Jungfraujoch беше 60 CHF. Пък и целият транспорт в района ще е безплатен, но за това по-долу

 

Като цяло разбирам от програмата ти, че нямаш физически сили за големи преходи, но:

08.08 - ще се качиш до Harder Kulm. Ние се качихме за залеза, когато върховете насреща са огрени (популярно е да се качва тогава). Ще се качиш до Schynige Platte, но какво ще правиш там? Само по себе си мястото не е толкова УАУ. Ние правихме преход Schinige Platte - First. Гледките са в другия край - абсолютно препоръчвам качване с лифта до First и ходене до Bachsee (мисля, че е 30-45 мин ходене). Гледките са фантастични.

09.08 - едното качване до Jungraujoch не знам дали запълва цял ден. Ние правихме Eiger trail в този ден като допълнение - използване на лифта Wengen - Männlichen, оттам слизаме по най-известната панорамна пътека до Kleine Scheidegg (лек наклон надолу, 5км). Оттам се качихме до Jungraujoch (горе се разходихме и до близката хижа, но предполагам ще е малко тегаво и може да се пропусне). На слизането спряхме на Eigergletscher и оттам ходихме до Alpinglen (6км и повечко спускане, но без изкачване) - минава точно под Северната стена на Айгер и е страхотна.

10.08 - пак не знам дали ще уплътни един ден, ти си знаеш, но мога да дам като тема за размисъл Oeschinensee

13.08 - не знам дали качването до горе уплътнява един цял ден. Не съм ходил, но гледах наскоро преход от предпоследна станция на лифта Trockener Steg до Zermatt Schwarzsee като се минава покрай доста езера, в които се отразява Матерхорн. 7км с лек наклон надолу

 

 

 

Благодаря за бързия и полезен отговор. Да, нямам опит и физически възможности за дълги преходи, но ми хареса предложението ти за 08.08 и мисля, че е по силите ми. Ще го включа в плана . Отказът ми от от Regional pass-berneroberland e за сметка на пас-а Top of Europe, който е на същата цена, но включва и зъбчатката  Elgergletscher- Jungfraujoch. За 09.08- включвам и спиране на слизане на Eigergletscher. За 2021 намерих доста промени в сравнение с това, което си набелязах  от форума. По- специално за Цермат- не работят всички гондоли, лифтове, а и темпото ми ще е бавно-съзерцателно. Не съм се качвала толкова високо никога и ако понасям добре височините, на 13.08. ще направя и прехода покрай езерата.

 

Geltungsbereich-Top-of-Europe-Pass.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

Според мен, ако силите и желанието ти не са за сериозни преходи, по-добре заложи на пас, покриващ целия транспорт в района и просто се покатери на всеки възможен влак и лифт на лов за гледки. Прецени като обхват дали Юнгфрау паса или Бернезе-Оберленд ти върши по-добра работа, защото ако няма да ходиш пеша, може да посгъстиш програмата си: 

 

https://www.jungfrau.ch/en-gb/jungfrau-travel-pass/?fbclid=IwAR1z8ZUwXHBhLAloYAji8MwVWegtkRLod0VDwixTtgqokmX0uQ3n2PnX54o

 

@Mary се измъкна от софийските жеги току що и в следващите дни едва ли ще има време да се включва със съвети, но виж нейния начин за комбиниране на тези два района с малко ходене и много Уау: 

 

Обаче ти скоро си я чела темата и май си си написала твърде добре домашното, за да можем да ти помогнем 🤗

 

В района на Цермат има 2 паса. И излизат по-скъпо от купуване на 2 отделни билета за Горнеграт и Матерхорн, което много ме изненадва, но ще ги добавя за някой друг чете 🙄

 

За транспорт и отстъпка от лифтовете е adventure card: 

https://www.myswissalps.com/adventurecard/validity

 

За всичко включено е този вариант:

https://www.matterhornparadise.ch/en/Current-news/Lifts/Tickets-tariffs/Peak-Pass?fbclid=IwAR2Zjxkk1U-tzEbpOOknN5--9bcUevn91IfbuT52WJby3D05_WR_NtGQDC0

 

Благодаря ти, @Lindt, и на @Mary- също. Разбрала си ме много добре за силите и желанието😊. То е безгранично, но е производна функция на силите. Частично отговорих  по-горе за избора ми на пас за Юнгфрау. И ,да, паса за Матерхорн излиза по-скъпо от отделните билети, защото това лято  не всички лифтове и гондоли работят. Някъде срещнах и още по-евтини билети от агенции на място в Цермат. Разбира се, че ми помагаш, дори с това, че си прочела плана ми и го одобряваш.

Връзка към мнение
Преди 1 час, marycap каза:

Благодаря ти, @Lindt, и на @Mary- също. Разбрала си ме много добре за силите и желанието😊. То е безгранично, но е производна функция на силите. Частично отговорих  по-горе за избора ми на пас за Юнгфрау. И ,да, паса за Матерхорн излиза по-скъпо от отделните билети, защото това лято  не всички лифтове и гондоли работят. Някъде срещнах и още по-евтини билети от агенции на място в Цермат. Разбира се, че ми помагаш, дори с това, че си прочела плана ми и го одобряваш.

Ех, не, не одобрявам всичко, например ден в Женева. По-скоро бих го побутнала към района на Цермат или към Анси. 

Не знам как си решила пъзела с нощувките и сама ли пътуваш. По принцип цените намаляваха при по-дълъг престой, поне в къщите. А пък и доста градове дават пас при нощуване в хотел, което може да ти разнообрази преживяването. 

За височината - не се стряскай, ако Юнгфрау не ти понесе, може да нямаш проблем на друго място с подобна надморска височина.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Lindt каза:

Ех, не, не одобрявам всичко, например ден в Женева. По-скоро бих го побутнала към района на Цермат или към Анси. 

Не знам как си решила пъзела с нощувките и сама ли пътуваш. По принцип цените намаляваха при по-дълъг престой, поне в къщите. А пък и доста градове дават пас при нощуване в хотел, което може да ти разнообрази преживяването. 

За височината - не се стряскай, ако Юнгфрау не ти понесе, може да нямаш проблем на друго място с подобна надморска височина.

Усетила си какво ми се иска. 😊 Първият ми план беше от Zermatt до Martigny , до границата, и  оттам -Chamonix- Mont- Blanc . После до Женева. Но с новото затягане на мерките във Франция не ми се рискуваше. Въпреки, че денят с волната програма може да е в Анси.🙃, ако се запазят изискванията до средата на август.

       Сама пътувам, спя в хотели. Нямам високи изисквания, освен самостоятелна баня. И закуска. Да, ще имам градски карти от хотелите, а от  някои и повече включени обекти. За височините наистина се притеснявам, нямам база за сравнение...

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

За Женева не бих отделил повече от няколко часа и нощувка само ако се налага.

Колкото и да затегнат  французите сега , едва ли минаването на сухопътната граница с Швейцария ще е проблем.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз лично много харесвам Женева.Ето малко информация за забележителностите,които би могла да посетиш,ако имаш интерес.

https://www.peika.bg/statia/Zheneva_zabelezhitelnosti_za_edin_uikend_l.a_i.84308_edin_uikend_za_zabelezhitelnosti.html

https://www.cities-of-europe.com/tag/забележителности-на-женева/

Каквото и да предприемеш,ти пожелавам прекрасни и запомнящи се моменти в Швейцария!

И не забравяй-шоколадът е перфектен!😊

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ние по план сме от 18.08 във Франция и съм си поръчала свободно обикаляне между Италия, Франция и Швейцария поне до края на август.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 час, stanimir каза:

За Женева не бих отделил повече от няколко часа и нощувка само ако се налага.

Колкото и да затегнат  французите сега , едва ли минаването на сухопътната граница с Швейцария ще е проблем.

В Женева имам лична мисия, която изисква минимум две нощувки. А и полетите от/до налагат поне още една. Да, ако не ми изискват тест, поне в Анси със сигурност ще отида. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, jungfraujoch каза:

Аз лично много харесвам Женева.Ето малко информация за забележителностите,които би могла да посетиш,ако имаш интерес.

https://www.peika.bg/statia/Zheneva_zabelezhitelnosti_za_edin_uikend_l.a_i.84308_edin_uikend_za_zabelezhitelnosti.html

https://www.cities-of-europe.com/tag/забележителности-на-женева/

Каквото и да предприемеш,ти пожелавам прекрасни и запомнящи се моменти в Швейцария!

И не забравяй-шоколадът е перфектен!😊

Благодаря за хубавите пожелания! И аз обичам Женева по ред причини откакто се помня, а сега за пръв път ще я видя. Поне 90% от предложенията ти ще осъществя! А шоколадът, ах, шоколадът е...🤗

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Малко извън планинарството - местните в Женева се къпят в езерото и има нещо като плаж:

Place de jeux des Bains des Pâquis
+41 22 418 48 00
https://maps.app.goo.gl/7JEb1MLMhFztJ9hY9

Помисли и за един бански в багажа.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Защо е загуба на време Женева? Много приятен слънчев град. Аз не съм по планините и високо ценя красивата винена област, круизите до френската част на Леман, да не говорим за питие късно вечерта до езерото. Все неща неизискващи загуба на енергия от катерене, а достааа прияни.

 

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 7 минути , Роми каза:

Много приятен слънчев град

И аз съм на това мнение!

Швейцария е прекрасна и има за всекиго по нещо.Кеф за истински баир туристи,наслада за душата за любителите на градски обиколки,просто няма скука!

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 16 минути , Роми каза:

Защо е загуба на време Женева? Много приятен слънчев град. Аз не съм по планините и високо ценя красивата винена област, круизите до френската част на Леман, да не говорим за питие късно вечерта до езерото. Все неща неизискващи загуба на енергия от катерене, а достааа прияни.

 

И аз много я харесвам :)))

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение

Снощи Wizzair промениха часовете на полетите и при вида на съобщението се стреснах, защото имам  свързани полети от/до Бургас. После прочетох ,че изместват часовете с 1 час и 35 минути, което ме устройва. Искат чекиране on-line и разпечатване на бордната карта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 17.07.2021 г. в 7:30, jorocontrola каза:

Малко извън планинарството - местните в Женева се къпят в езерото и има нещо като плаж:

Place de jeux des Bains des Pâquis
+41 22 418 48 00
https://maps.app.goo.gl/7JEb1MLMhFztJ9hY9

Помисли и за един бански в багажа.

Разглеждайки това предложение и реките в Женева, се натъкнах на мястото, където се сливат Рона и Арв. Много живописно изглежда, а също и с  непринудено общуване на плажуващи ,  музиканти, бармани и готвачи😄. Влезе в програмата ми и поради причината, че съвсем наблизо трябва да правя едни снимки.

 

https://www.google.com/search?q=google+maps+geneva+switzerland-+a+la+pointe&sxsrf=ALeKk00iY5hQCA9SdLINZpiKbMhUdMxs7Q%3A1626943363313&ei=gy_5YMO4EvX-7_UP7vmX8As&oq=google+maps+geneva+switzerland-+a+la+pointe&gs_lcp=Cgdnd3Mtd2l6EAMyBQghEKABMgUIIRCgAToHCAAQRxCwAzoGCAAQFhAeOggIIRAWEB0QHjoHCCEQChCgAToECCEQFUoECEEYAFC0GFj_XGCKcWgBcAJ4AIABkAGIAacMkgEEMi4xMpgBAKABAaoBB2d3cy13aXrIAQjAAQE&sclient=gws-wiz&ved=0ahUKEwiDhvWppPbxAhV1_7sIHe78Bb4Q4dUDCA4&uact=5

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 17.07.2021 г. в 8:21, Роми каза:

Женева? Много приятен слънчев град. 

 

DSC_1680.JPG.fd617041fa3a0c07c6622bd21e6abcd8.JPGDSC_1609.JPG.d310b588b1995bed835e82a3372ebca8.JPG

 

Датата е 13 юни, 2016 година, напът за Лион и Евро'2016.

За мое съжаление, явно тогава изтеглих късата клечка с единственото ми до момента ходене в Женева. Времето беше скапано и студено, Катедралата беше опакована наполовина:

 

DSC_1569.JPG.8a8282392c8f44c24df1b0b2af51aac6.JPG

 

Jet d'Eau не работеше:

 

DSC_1610.JPG.3702f9da43ef37e3024edc45dd724f95.JPG

 

Цветният часовник беше поруган от вандали:

 

DSC_1723.JPG.3b374b25041840c07f41471dd09af11c.JPG

 

@marycap, пожелавам ти слънчево и топло време и незабравими спомени!

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, vino4erpec каза:

DSC_1680.JPG.fd617041fa3a0c07c6622bd21e6abcd8.JPGDSC_1609.JPG.d310b588b1995bed835e82a3372ebca8.JPG

Времето беше скапано и студено

Август месец пече (пак 2016):

image.png.abcf845d2cdcd1c0cd3ddb18e78f862d.png

 

Yvoire е в района. Помисли и за него макар да е Франция.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , vino4erpec каза:

Lucky you!😪

Да ти кажа, щом даже ние сме били на слънце в Женева, си някакъв специален вид карък 🤣P9091891.JPG.79ebc134ff009d892913e9e72d3afd0b.JPGIMG_20190909_104042.jpg.e2245da3b27a3a081b97a03c9a9017d8.jpg

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 5 часа, vino4erpec каза:

DSC_1680.JPG.fd617041fa3a0c07c6622bd21e6abcd8.JPGDSC_1609.JPG.d310b588b1995bed835e82a3372ebca8.JPG

 

Датата е 13 юни, 2016 година, напът за Лион и Евро'2016.

За мое съжаление, явно тогава изтеглих късата клечка с единственото ми до момента ходене в Женева. Времето беше скапано и студено, Катедралата беше опакована наполовина:

 

DSC_1569.JPG.8a8282392c8f44c24df1b0b2af51aac6.JPG

 

Jet d'Eau не работеше:

 

DSC_1610.JPG.3702f9da43ef37e3024edc45dd724f95.JPG

 

Цветният часовник беше поруган от вандали:

 

DSC_1723.JPG.3b374b25041840c07f41471dd09af11c.JPG

 

@marycap, пожелавам ти слънчево и топло време и незабравими спомени!

 

Съжалявам за разочарованията, които си изпитал. Затова гледам винаги да имам план Б. Но се надявам пожеланието ти ( за което много  благодаря🍻 ) да се сбъдне!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, marycap каза:

Съжалявам за разочарованията, които си изпитал. Затова гледам винаги да имам план Б. Но се надявам пожеланието ти ( за което много  благодаря🍻 ) да се сбъдне!

Всъщност, изживяването беше страхотно! Както споменах по-горе, Женева беше транзит напът за Франция и Европейското първенстово по футбол. Имах цял ден в Женева, просто късметът и времето точно в този ден не бяха с мен. Останалата част от пътуването е спомен за цял живот!

Извинявай, че разводних темата ти, отново ти пожелавам хубави емоции и незабравими спомени!

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

За да не отварям нова тема, "събуждам" тази. 🙂  Планувам 4 дневна обиколка с рент-а-кар из Швейцария в началото на Юни. 

Кацане в Женева и разглеждане на основните градове със спирки където има живописна гледка. Приемам всякакви съвети и предложения от магеланците, които вече са покорили върховете на тази страна. 🙂 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.