Прескочи до съдържание

Хърватска за 4 дни


veseliache

Препоръчани мнения

здравейте,

Вече 2-ра година не съм мърдала от България и не мога да издържам! Каквото и да планирам тази година - нищо не се получава! Днес взехме билети за Загреб за другата седмица и си давам сметка, че планирането е тотално различно от това, което беше... 

Имам няколко практически въпроса:

1. прочетох, че се влиза с бърз антигенен тест - дали този от Рамус важи за Хърватска? Има ли други изисквания, които следва да се вземат предвид?

2. какви са условията за бързо влизане в Словения? - отново ли тест?

3. за тези 4 пълни дни какво можем да посетим, ако сме без кола? Мислех си 1 ден на Плитвичките езера, 1 ден Загреб...

4. може ли някой да препоръча заведения, кафенете, места, които не бива да пропускаме?

Ако се сетите за нещо допълнително ще се радвам да споделите!

Връзка към мнение

Мога да помогна за Словения- не знам какво значи бързо влизане, но признават пср/72ч валидност, антигенен/48ч. или ваксина. За транзитно преминаване мисля може без тест, но трябва да се влезе от едно кпп и да се излезе от друго в рамките на 12часа.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , M@ria каза:

Мога да помогна за Словения- не знам какво значи бързо влизане, но признават пср/72ч валидност, антигенен/48ч. или ваксина. За транзитно преминаване мисля може без тест, но трябва да се влезе от едно кпп и да се излезе от друго в рамките на 12часа.

 

 

по-скоро от Загреб да хванем автобуса, да се разходим из Любляна и да се върнем в Загреб - значи не става с бързото минаване ;)))

 

Връзка към мнение

Благодаря. Отказах се от Словения, но остават другите въпроси.

Дали е реално с автобус да се посетят Плитвичките езера, Задар, Шибеник, Трогир, Сплит и загреб?

Връзка към мнение
преди 43 минути , veseliache каза:

Благодаря. Отказах се от Словения, но остават другите въпроси.

Дали е реално с автобус да се посетят Плитвичките езера, Задар, Шибеник, Трогир, Сплит и загреб?

На езерата съм ходила с кола и ме съмнява да има директна автобусна линия, но може да има организирани групи с еднодневни екскурзии от Загреб примерно. Аз поне бих гледала за някакъв такъв вариант.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, veseliache каза:

Благодаря. Отказах се от Словения, но остават другите въпроси.

Дали е реално с автобус да се посетят Плитвичките езера, Задар, Шибеник, Трогир, Сплит и загреб?

До Плитвичките езера има автобуси от Загреб. Виж този сайт https://getbybus.com. До Задар и Сплит може да се пътува с   Фликсбус. Аз също мисля да посетя Загреб за три нощувки, но мисля да се съсредоточа основно върху Загреб и да отделя половин ден на едно градче близо до Загреб - Самобор. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Не видях друга по-актуална тема за Хърватия, затова тук ще дам малко информация.

От летището в Загреб до центъра най-евтиния вариант е автобус 290. Излизате от терминала, само напред през стоянките за таксита и пресичате шосето. Там е спирката посока центъра. Неясно защо, но шофьора не взе пари на никой за билет, само махаше с ръка да влизаме навътре. Нямаше и машина за билети. Както и да е, по-късно видях това:

Choosing to travel by bus 290 to the city centre of Zagreb is the most affordable transport option. The bus is operated by Zagreb Electric Tram (ZET). Single bus tickets to Zagreb city centre from the airport cost €0.5 (HRK 4) if you prebuy. Alternatively, if you choose to purchase a ticket on board it is €0.8 (HRK 6)

Билетчета за градски транспорт може да закупите от всяко павилионче за вестници, 4 куни струва и покрива пътуване в рамките на 30мин в центъра, както и до летището. От шофьора е малко по-скъпо, 6 куни.

Другата опция от летището е шатъла. Но ако сте поне двама души, няма никакъв смисъл да го ползвате. Bolt и Uber возят за около 70 куни до центъра, а един билет за шатъла е 35 куни. Още повече, че шатъла е и най-бавният вариант - 35-40мин. С 290 беше около 20-25мин.

За придвижване в града, трамваите са сравнително удобна опция. Но Болт и Юбер са евтини и качват дори за малки разстояния.

 

На автогарата може да си оставите багажа при нужда. Имат удобно работно време.

IMG_20210908_105101669.jpg.f1b380a0d34bd60003d5b535e05a10b1.jpg

До крайбрежието пътуват удобни автобуси. Най-добре да се вземе двупосочен билет с една компания, така цената на връщането излиза с 50% надолу. Местни компании, които пътуват до Кварненският залив и Истрия са Arriva и Brioni.

 

Единственият банкомат, от които успях да изтегля куни без такса беше на банка Addiko. На всички други излизаше такса 28 куни за теглене.

IMG_20210910_110119542.jpg.8da53d4f4c54a12296b7a5700fcd9afb.jpg

Най-изгоден курс при плащане с карта в куни даде MCO картата. Нито Дайнърс, нито Кърв се справиха толкова добре. 🙂

 

  • Харесвам 11
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Купих билети за Задар за другия месец - 4 нощувки. Да не откривам топлата вода - препоръчително придвижване летище-център? Някой с опит с коли под наем /чудя се дали ще ни трябва или с фликсбус/?  

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Един въпрос относно кола под наем от летище Загреб.

Какво се изисква като такси и какви са условията за посещаване на Словения с кола под наем от Хърватия?

 

Програмата е езерото Блед и Плитвишки езера.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.