Прескочи до съдържание

Катедралите като културни и туристически обекти


Препоръчани мнения

Обожавам катедрали ❤️ Дали защото първото ни самостоятелно пътуване беше в Рим и там всяка една беше шедьовър, дали защото са толкова цветни, грандиозни и уникални по свой собствен начин, не съм сигурна. Но си изградихме навика да влизаме във всяка една, покрай която минем. Толкова ми е приятно вътре, че от време на време се замислям дали да не стана католичка.

А напоследък все по-често се оказват затворени за посещения. Или пък с входна такса. Или с редица други ограничения. Естествено съм наясно, че тези величествени здания се нуждаят от поддръжка и поглъщат невероятни средства, а туристите по-скоро пречат на вярващите вътре да намерят покой и да се почувстват в божи храм, но тези ограничения ме объркват и не мога да взема решение дали искам или не искам да посетя въпросния обект. Вече не влизам с очакването за уют, и знанието, че ме очакват, а все едно се натрапвам или ще разглеждам музей. 

 

Във Венеция бяха така. После в Малта почти всички най-големи катедрали бяха с платен вход, но го сметнах за тяхна особеност. Сега чета за Андалусия и отново всяка катедрала изглежда все едно трябва да заплатим вход и да се съобразим с работно време. Бъркаме ли някъде? Вие посещавате ли катедрали? Как решавате коя си заслужава да я включите в плана си? Кои са ви впечатлили най-много? 

 

П.П. Красен е пуснал тема за катедралите и е цели 14 страници. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Естествено съм наясно, че тези величествени здания се нуждаят от поддръжка и поглъщат невероятни средства, а туристите по-скоро пречат на вярващите вътре да намерят покой и да се почувстват в божи храм, но тези ограничения ме объркват и не мога да взема решение дали искам или не искам да посетя въпросния обект. Вече не влизам с очакването за уют, и знанието, че ме очакват, а все едно се натрапвам или ще разглеждам музей. 

Когато влизаш в храма като мирянин, с цел да се помолиш, да чуеш проповед/меса/литургия, никой няма да ти вземе пари. В другия случай влизаш като турист и разглеждаш храма като музей. 

 

За мен Мескита е едно от най-впечатляващите места, на които съм била. Знам, че не на всеки въздейства така, затова и избягвам да натрапвам моята емоция.

 

Катедралата в Севиля е следващият изключителен храм в областта и като размер и като история. Андалусия е известна с наследството от маврите, но в исторически план успеха на Реконкистата и прогонването им от тези земи е в основата Европа да остане християнска. Храмът е имал за цел да напомня за победата над мюсюлманите, впечатлявайки с размерите си. 

 

Аз харесвам и катедралата в Малага, въпреки че далеч не е така внушителна.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз също ги посещавам, но по-скоро като инженерни и строителни постижения. Не и като религиозни обекти. Някак си не са ми много съвместими призивите за смирение и грандиозни обекти, в които човек ... е поучаван да бъде смирен. В това отношение нашите храмове са далеч по-автентични.

Преломният момент беше в Рим - Ватиканските музеи - разкошът на Ватикана рязко контрастира с мизерията, в които са живели онези, които са били насърчавани към смирение и страх от Бога. Разликата между бедни и богати тогава не е била по-малка от тази днес.

Иначе съм изчел сумати неща за инженерните постижения на Дуомото, Св. Петър, Сейнт Пол, севилската и т.н.

И всички тези грандиозни постижения бледнеят пред усещането в малката църквичка в Добърско, Земенския манастир, Боянската църква, църквата в Бачковския манастир, параклисът на Пчелина и още, и още.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Докато бяхме в Белгия съпругът ми казваше, че от моите странствания по църкви и манастири му е дошло до не знам къде. 

Ходех по всякакви абатства, катедрали, базилики и какво ли не.... Не защото съм дълбоко религиозна, а заради невероятната архитектура, стъклописи, мозайки, икони (да не забравяме, че голяма част от картините на старите майстори в действителност са с религиозна насоченост). В катедралата на Антверпен дълго време (а може би и все още) имаше експозиция на Рубенс. Винаги има някаква легенда, има история.... 

И не, не намирам конфликт между огромните богати постройки и необходимостта от смирение. 

Точно на такива места човек наистина се чувства смирен пред величието на човешките способности да сътворят такова чудо. Или поне аз се чуствам така. 

 

И продължавам да ходя, винаги когато имам възможност. В Рим обиколихме какво ли не. Дори отидохме до "Санта Мария дела Витория". Все пак там е "Екстазът на света Тереза" на Бернини. Уникално творение. 

Минах през църквата, в която е погребан Константин Философ. 

 

Не бих могла да изброя всички местенца, където съм се отбивала. 

Може би всичко това има начало някъде много назад в миналото, когато като 18-годишен човек, никога не виждал свят, различен от тогавашните соц-страни се озовах (слизайки от 2-денонощия пътуване с влак)  на площада в Кьолн, и пред мен се изправи Кьолнската катедрала. Бях като препарирана дълго време. Няма такова впечатление. 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 25.09.2021 г. в 7:46, Lyubina каза:

Докато бяхме в Белгия съпругът ми казваше, че от моите странствания по църкви и манастири му е дошло до не знам къде. 

Ходех по всякакви абатства, катедрали, базилики и какво ли не.... Не защото съм дълбоко религиозна, а заради невероятната архитектура, стъклописи, мозайки, икони (да не забравяме, че голяма част от картините на старите майстори в действителност са с религиозна насоченост).

 

Същата история 🙂. А миналата година по толкова църкви и абатства заведох фамилията, че още ме бъзикат, че сигурно съм решила да са замонаша 😂

На няколко пъти ми се е случвало да се налага да платя за посещения на катедрала и доста по-често - да се съобразя с времето на службите. Досега не ми е пречело, приемам го някак си за нормално.

В много катедрали във Франция разрешават посещения по време на службата, с молба посетителите да се съобразяват и да пазят тишина. Мен това ме натоварва и предпочитам да поразместя програмата, за да мога да посетя катедралата/църквата когато няма служба и мога да я разгледам на спокойствие... като музей, архитектурна забележителност, историческо място. (личи си, май, че не съм от най-религиозните)

 

 

За мен една от най-красивите катедрали, които съм посетила досега, е тази в Руан - фасадата е като дантела. Но това е с пояснението, че още не съм била в Италия... след това може да си сменя мнението 😉 .

(също така, чакам с нетърпение Нотр-Дам в Париж отново да отвори врати... някой ден)

 

 

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Роца каза:

Същата история 🙂. А миналата година по толкова църкви и абатства заведох фамилията, че още ме бъзикат, че сигурно съм решила да са замонаша 😂

На няколко пъти ми се е случвало да се налага да платя за посещения на катедрала и доста по-често - да се съобразя с времето на службите. Досега не ми е пречело, приемам го някак си за нормално.

В много катедрали във Франция разрешават посещения по време на службата, с молба посетителите да се съобразяват и да пазят тишина. Мен това ме натоварва и предпочитам да поразместя програмата, за да мога да посетя катедралата/църквата когато няма служба и мога да я разгледам на спокойствие... като музей, архитектурна забележителност, историческо място. (личи си, май, че не съм от най-религиозните)

 

 

За мен една от най-красивите катедрали, които съм посетила досега, е тази в Руан - фасадата е като дантела. Но това е с пояснението, че още не съм била в Италия... след това може да си сменя мнението 😉 .

(също така, чакам с нетърпение Нотр-Дам в Париж отново да отвори врати... някой ден)

 

 

 

Как така не си била в Италия? Това е най-странното нещо, което Жижо е чувал днес 🙃

 

Да, и ние понякога излизаме, за да не пречим на вярващите, когато има служба. Ако има свободни места отзад, сядаме. Аз не ги планирам за посещение предварително, просто ако сме в старата част на град и минем покрай храм, влизаме. А сега не можем. 

Напоследък, когато няма служба, виждаме затворени врати и съм объркана дали е нормално за района или е нова практика. Отворените катедрали в Малта, покрай които минахме, се брояха на пръсти и повечето ги посетихме в неделя, та може в другите дни също да не са достъпни. В Шамони също не сме виждали подканящи отворени врати, но тогава не обърнах внимание. В Елзас миналата година успяхме да влезем в една-единствена. 

 

Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

 

Как така не си била в Италия? Това е най-странното нещо, което Жижо е чувал днес 🙃

 

 

Нали? Знам, много не-магеланско от моя страна, дано да не ме блокират във форума 😉

Амиииии, така... поради стечение на желание и възможности.

Както казваха в "Кавказка пленница" - "да пием за това желанията винаги да съвпадат с възможностите!"

 

За Елзас, поне, миналата година, покрай пандемията, много църкви и катедрали бяха дълго време затворени за посещения, дори и за служби, та може би да сте попаднали по това време (не помня кога бяхте там...).

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Роца каза:

Нали? Знам, много не-магеланско от моя страна, дано да не ме блокират във форума 😉

Амиииии, така... поради стечение на желание и възможности.

Както казваха в "Кавказка пленница" - "да пием за това желанията винаги да съвпадат с възможностите!"

 

За Елзас, поне, миналата година, покрай пандемията, много църкви и катедрали бяха дълго време затворени за посещения, дори и за служби, та може би да сте попаднали по това време (не помня кога бяхте там...).

Не точно немагеланско, но ми се струва добра идея да го поправиш. И гласувам за Рим предвид общия ни интерес към катедрали. Те " италианците носят същата душа като французите, но виждат чашата наполовина пълна" 

 

За Елзас си права, края на октомври и в Страсбург ковидните рестрикции ми саботираха посещението. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

А, ще го поправя, разбира се, живот и здраве... Ама може ли да започна с Флоренция? Тя, сякаш ми е по-интересна 😉 

 

И, да съм по темата - не е катедрала, а църква, но една от тези, които най-много са ме впечатлили е Сен-Жозеф (Св. Йосиф) в Хавър - отвън сив масивен бетон, отвътре - феерия от цветове от стъклописите.

  • Браво 1
Връзка към мнение
В момента, Роца каза:

А, ще го поправя, разбира се, живот и здраве... Ама може ли да започна с Флоренция? Тя, сякаш ми е по-интересна 😉 

 

И, да съм по темата - не е катедрала, а църква, но една от тези, които най-много са ме впечатлили е Сен-Жозеф (Св. Йосиф) в Хавър - отвън сив масивен бетон, отвътре - феерия от цветове от стъклописите.

Флоренция... да, може, и нея обичам ❤️  

27709686_10211949584477841_1398863987682681342_o.jpg.066b9f78c7a30f5344dd33ac553cf320.jpg

 

 

Тази твоята църква в Хавър е наистина много интересна, ще трябва да ви питам вас с @Lyubina и @zonза идеи когато тръгваме някъде в тази част на Европа.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Lindt, с удоволствие, стига да мога, и да съм на линия. Другите момичета са много по-запознати и на място, за разлика от мен.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз имам едно забележително постижение при посещение на Йорк Минстър:

 

When was York Minster built, how big is the cathedral and when did a fire  destroy its roof?

 

1999 година. Моя милост обикаля из острова и е на гости на колега по студентска чашка в Уейкфилд, в Западен Йоркшър. След три дни "представления" по заведенията, на тръгване от там отидох за ден в Йорк, който просто ме вцепени като град! Но катедралата беше затворена, защото първо имаше меса, а после церемония по връчване на дипломите на местния университет.

Неизвестно как, какво съм казал, какво са разбрали, аз успях да вляза въпреки всичко. Поогледах архитектурните шедьоври вътре, но в момента, в който извадих фотоапарата да увековеча някоя от тях, ме разбраха, че май нямам работа там и ме помолиха да напусна.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.