Прескочи до съдържание

С кола до Ливиньо, Италия


TheFlower

Препоръчани мнения

Здравейте, магеланци! 

Планираме пътуване за 2-ма до Ливиньо, с личен автомобил за средата на декември, за около седмица. Идеята е да покараме ски (новаци сме и двамата, но с голямо желание) и да се насладим на СПА услугите на някой хотел. В този ред на мисли събирам информация за:

1. Маршрути - идеи, съвети;

2. Как стои въпроса със сертификатите, когато минаваме транзит през държавите до Италия?

3. Необходим ли е паспорт за някоя от границите?

4. Как стои въпроса с пътната обстановка - надеждни сайтове, които дават адекватна информация;

 

Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Здравейте, не съм ходил до Ливиньо с кола, но планираме пътува до там през Март. Това е информацията, която аз съм успял да събера до момента, надявам се да ви бъде полезна.

 

 1. Зеленият сертификат си Важи за преминаване през различните държави, но обърнете внимание, че специално за Ливиньо, за да се ползват лифтовете, може да се наложи да имате и Super Green Pass,  въпросният сертификат се издава единствено на база ваксина или на база преболедуване, НЕ може да бъде издаден на база антигенен тест или pcr.

 

2. Маршрутът, който ние сме избрали е София-Белград-Загреб-Любляна-Ливиньо. Общо около 1520км. Ние планираме нощувка в Загреб или Любляна. Пътните такси, които аз съм открил са следните: Сърбия- около 15евро, тол такси. Хърватска- около 20 евро, тол такси. Словения - 15 евро, седмична винетка. Илалия - около 25 евро, тол такси + около 30 евро за тунела Munt La Shera. Всички посочени от мен цени са за едната посока. Само таксата за тунела е за дву посочен билет. Тунелът е затворен до 3 декември, след това имайте предвид, че работи, но е еднопосочен и трябва да съобразите с работното му време. Цената на горивата са сходни с българските в Сърбия, Хърватска и Словения, в Италия е по-скъпо говорито.

 

Това е информацията, която съм събрал до момента, надявам се да Ви е полезна. Ако Вие имате друга информация, която пък би била полезна на нас, ще е супер.

 

Поздрави,

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. Аз бих избрал този маршрут с междинна нощувка в Любляна или по-добре в Блед. Относително не твърде "завоест" е на местата без аутобан и се пътува по-леко, имам предвид след Шпитал/Spittal. Единствено трябва да се следи швейцарския тунел Munt la Schera с какво разписание за посоката е.

2. За сега този въпрос стои най-общо "добре", за транзит дори не трябва, иначе за всичко останало се изисква.

3. Не.

4. Гугъл, Waze

 

Още за "зеления": за да се активира ски-паса, се иска съответния app да го оторизира, ако не искате това да стане от продавача "на касата", но и в двата случая е кумулативно.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 Добре дошла @TheFlower и ти @Mobri .  По темата за ските има писано тук  , тук и тук .  Както и пътеписа на @mitkot за Ливиньо .

 

Нямам представа защо трябва да е Ливиньо с кола . На картата по долу са част от ски курортите в Европа . 

 

  Untitled.png.fa69437c4204172e8b5de628a59d9609.png

 Доста са 🙂 .

 

Ливиньо стана популярен у нас поради многото организирани  масови екскурзии на българи до там . Причините са че е високо и отваря/затваря по рано /късно и обикновенно цените на картите тогава особено при много хора са по-ниски .

Другата , но може би не на второ място е , че е безмитна зона 🙂 .

На една от екскурзиите преди години с истински потрес установих , че имаше записани повече от  200  нашенци  . Още сънувам кошмари 🙂 . 

 

  Самия курорт е много приятен Пистите са от двете страни / склона на градчето . Приятно е и самото градче . Ако сте с кола е на сметка там да стигнете на изпарения и да заредите до горе с гориво . Има и евтини маркови парфюми.  алкохол и т.н. 

На нас за каране  ни харесват много повече източните склонове . Наблизо е и St. Moritz . Обикновенно има пасове , които включват един ден там . 

 

Минаването през Швейцария , през тунела е доста скъпо . Ето това е сайта . На него са цените и разписанието . Пътя е еднолентов и отварят последователно посоките . Има случаи и да е затворен  , така че по-сигурно е през Италия . 

 

 Това е сайта на Ливиньо с цени камери и т.н. 

 

 За спато има също много за казване . Какво точно е спа . За един е вана с гореща вода за друг 5 звезден хотел с поне 5 сауни още толкова парни бани , лакониуми , типидариуми и какво ли още не .

 

Все пак като се разхождате по света имайте предвид , че Б-я е на 2-ро място след  Исландия по количество на минералните води .  Имаме невероятно национално богатство не само като количество , но и като минерален състав . На практика имаме мин.води които са полезни или лекуват какво ли не  .

 А там където ги има хотелите ни като съотношение цена-качество в пъти надминават останалите .  

 

 И понеже много се разбъбрих само да спомена , че с кола е два дни на отиване и също толкова на връщане каране по магистрали основно . 4 ( Четири ) дена каране от тъмно до тъмно , които освен пари са и много скучно , безсмислено и загубено време , в което единственото разнообразие е зареждането на бензин 🙂 .     

 

 Ние го правим и по далеч , но пътуваме бавно и спираме по пътя за пързаляне и на отиване и на връщане в много други курорти за по един , два или повече  дни . Като се поизморим от каране го удряме за някой ден и на градски туризъм . 

 

  За начинаещи няма никакъв смисъл да тръгвате . Лично мнение .

У нас ще изкарате по добре и в пъти по-евтино . Когато почне да ви става скучно тукв БГ , тогава си заслужава парите, усилията и времето . 

Ако решите все пак да го правите ще ви подскажа тук или на лични за някаква по разумна организация .  Трябват ви само личните карти . 

Загреб и Любляна са прекалено близко ако тръгнете от София по тъмно и няма ексцесии по границите . Аз също много харесвам и препоръчвам Блед 

.

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ливинъо е чудесна ски дестинация като за първи ски в чужбина.

От гледна точка на днешния ми опит едва ли бих отишъл там сега - поради простата причина че е трудно достъпен, минава се през Швейцария през едни планински пътища, тунела Munt La Schera ,който е доста скъп и ако искате да карате на St.Moritz ( а трябва ) се плаща 2 пъти.

Иначе, много по-достъпен с кола е Dolomiti Super ski, и като км. писти и като разнообразие и като време за пътуване.

Ние бяхме там 2 пъти в селото Campitelo Di Fassa.

Ако някой се интересува мога да му дам контакт на прекрасна къща с 3 спални и всичко необходимо.

От Campitelo di Fassa се хваща един вагон на име Col Rodella и след 10 мин сте в сърцето на Села Ронда - с 200км писти, свързано с лифтове и писти с Вал Гардена 178км писти, Алта Бадиа с 130км и Араба/Мармолада с 63км.

На глетчера Мармолада започва най-дългата ски писта в Италия Bellunese (Marmolada) 12км от Punta Rocca glacier peak (3,269 metres) до Malga Ciapela (1,446 metres).

Карането на ски по тази писта (червена) е уникално удоволствие - буквално тръгваш от облаците и се приземяваш след 12км  в едно заведение с най-вкусната бира на света 🙂

Та ако не сте ходили другаде в Италия, това е много добра опция - само на 1280км от София - може с 1 преспиване, може и без ако сте повече шофьори.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Колеги (по ски ентусиазъм), трудно ми да си представя, че в 21-и век, дори и някой за първи път да иска да "бръмчи" из алпите, не би отделил няколко часа интернет за да се запознае "от първа ръка" с цени на каквото и да е, вкл. пътни такси, тунели и прочие... От една страна авторката на темата звучи така с поставените въпроси, но да не им кършим крилете предлагам... Не виждам да е питала "как най-тънко да минем". Нека си направят приключението, макар и в Ливиньо, има стрийтвю...разглеждат, преценяват...

Когато преди 12г. за първи път "натоварих" семейството и казах "там ще се пързаляме", съпругата ми беше скиор-прощъпулник, научи се (научиха я) там на начално ниво да се спуска прилично и с кеф по "синьо и синьо-с-превес-на червено", дотам и спря, но никога повече не поиска ни Боро, ни Пампето, ни Цеко.

Така че в заключение - всяко приключение си струва!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 1.12.2021 г. в 12:14, Mobri каза:

Здравейте, не съм ходил до Ливиньо с кола, но планираме пътува до там през Март. Това е информацията, която аз съм успял да събера до момента, надявам се да ви бъде полезна.

 

 1. Зеленият сертификат си Важи за преминаване през различните държави, но обърнете внимание, че специално за Ливиньо, за да се ползват лифтовете, може да се наложи да имате и Super Green Pass,  въпросният сертификат се издава единствено на база ваксина или на база преболедуване, НЕ може да бъде издаден на база антигенен тест или pcr.

 

2. Маршрутът, който ние сме избрали е София-Белград-Загреб-Любляна-Ливиньо. Общо около 1520км. Ние планираме нощувка в Загреб или Любляна. Пътните такси, които аз съм открил са следните: Сърбия- около 15евро, тол такси. Хърватска- около 20 евро, тол такси. Словения - 15 евро, седмична винетка. Илалия - около 25 евро, тол такси + около 30 евро за тунела Munt La Shera. Всички посочени от мен цени са за едната посока. Само таксата за тунела е за дву посочен билет. Тунелът е затворен до 3 декември, след това имайте предвид, че работи, но е еднопосочен и трябва да съобразите с работното му време. Цената на горивата са сходни с българските в Сърбия, Хърватска и Словения, в Италия е по-скъпо говорито.

 

Това е информацията, която съм събрал до момента, надявам се да Ви е полезна. Ако Вие имате друга информация, която пък би била полезна на нас, ще е супер.

 

Поздрави,

Привет, @Mobri  и благодаря!

След изчетеното в сайта на МВнР в момента правя регистрация на посещението ни в Хърватска https://entercroatia.mup.hr/ , като попълних два формуляра един на отиване и един на връщане, защото решихме да пренощуваме в Загреб. За цените на пътните такси основно се информирам от този сайт: https://www.vinetki.eu/hurvatska-vinetki-putni-taksi.html 

Също така ще попълня формуляра и за Италия https://app.euplf.eu/#/ и проверявам дали е ще е необходимо и за Словения, тъй като там ще сме само транзит, води се незадължителен, на този етап. Благодаря за информацията!

Връзка към мнение

 

На 3.12.2021 г. в 10:01, JazzMaster каза:

Колеги (по ски ентусиазъм), трудно ми да си представя, че в 21-и век, дори и някой за първи път да иска да "бръмчи" из алпите, не би отделил няколко часа интернет за да се запознае "от първа ръка" с цени на каквото и да е, вкл. пътни такси, тунели и прочие... От една страна авторката на темата звучи така с поставените въпроси, но да не им кършим крилете предлагам... Не виждам да е питала "как най-тънко да минем". Нека си направят приключението, макар и в Ливиньо, има стрийтвю...разглеждат, преценяват...

Когато преди 12г. за първи път "натоварих" семейството и казах "там ще се пързаляме", съпругата ми беше скиор-прощъпулник, научи се (научиха я) там на начално ниво да се спуска прилично и с кеф по "синьо и синьо-с-превес-на червено", дотам и спря, но никога повече не поиска ни Боро, ни Пампето, ни Цеко.

Така че в заключение - всяко приключение си струва!

Привет @JazzMaster! Да, преди поста отделих време да се поровя, но винаги може да има нещо, което да изпуснем, особено при първо пътуване. Надяваме се на приключение, а не на предколедна истерия все пак 😄 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей @TheFlower! Единственото "нещо което пропускате", по-точно "не слушате", ви е нощувката в Загреб, твърде близо е. 😃 Нищо не се знае де, може така да ви се окаже по-удобно, приключението си е ваше. Ще стане, никакви истерии! Bon voyage!

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.