Прескочи до съдържание

Исландия за 7 дни през май


Denisse

Препоръчани мнения

Здравейте, пътешественици 🙂 

 

Мечтата ми да отида в Исландия е аха-аха (чукам на дърво, на рамка на врата, на отрицателен ковид-тест и т.н.) на път да се сбъдне! Разбира се след като купих билетите, започнах да чета теми тук, програми, маршрути и ...имена на обекти ... и стана такава каша в главата ми, че реших срам-не срам, ще си пусна моя тема за Исландия с огромната надежда страхотните хора тук, които сте посетили това магично място да ми помогнете да оформя нашия маршрут и да ми дадете всякакви добри идеи, каквито ви хрумнат.

Ето и какво се очертава при нас:

 

Пристигане в Рейкиявик - 30 април в 13:40ч.

Тръгване за София - 8 май в 6:30ч.

 

По този начин се оформят 7 пълни дни и половина, които искаме да запълним колкото се може по-пълноценно и да видим повече неща, но все пак не така , че да не ги запомним от препускане към следващото място, но не и пък съвсем лежерно, че да видим 5 места и край 🙂 

Ще бъдем само двама възрастни - аз и мъжа ми, децата ги оставяме да ги гледат бабите и дядовците и се надявам да се насладим на едно чудно пътуване в исландските земи 🙂 

Планираме да си вземем кола под наем. Нужно ли е да е 4х4 в този сезон на годината и предвид долните места, които искаме да посетим?

 

Програмата сякаш се оформя нещо такова (много заемки направих от програмата на Аmélie, за което благодаря):

 

Ден 1 - на пристигането в Рейкиявик ще имаме един следобяд - достатъчен ли е този следобяд да вземем колата от летището и директно към Golden Circle?

 

Ден 2 - Golden Circle

1. Thingvellir National Park 
2.    Strokkur 
3.    Gullfoss 
4.    Kerið 

 

Ден 3 - на юг към зона Hamragardar Campground - Vik Campsite

1.  Gljúfrabúi Waterfall  
2.    Seljalandsfoss 
3.    Skogafoss 
4.    Skógasafn – торфени къщи
5.    Kirkjufjara beach 
6.    Dyrhólaey 
7.    Black Sand Beach и Reynishverfi Basalt Column 
8.    Fjadrargljufur Canyon (Fjaðrárgljúfur) 
9.    Skaftafell National Park 
10.    Svínafellsjökull  
11.    Hofskirkja church 
12.    Йокулсарлон (Jökulsárlón) 

13. Solheimajokull glacier.

 

Ден 4 - Höfn – Mývatn 
  
1.    Litlanesfoss 
2.    Dettifoss waterfall 
3.    Лагуна

 

Ден 5 

1.    The Krafla Viti crater Iceland 
2.    Hverir

3. Leirhnjukur

4. Hverfell 
5.    Namafjall 
6.    Grjótagjá 
7.    Goðafoss Waterfall 
8.    Hvítserkur 

9. Skutustadagirar 

 

Ден 6 

Reykjanes ????

Тук някакви селца? Фиорди?

 

Ден 7 

Snaefellsnes  


1.    Kirkjufell
2.    Arnarstapi
3.    Ytri-Tunga
4.    Djúpalónssandur
5.    Berserkjahraun

 

Ден 8

Може би цял ден Рейкявик??

 

Има доста неща за запълване като ден 1 следобяд, ден 6 само това не е ли малко, ден 8 също не е ли малко? В ден 3 ми се струват много места, не знам реално постижимо ли е това за един ден..

Моля ви давайте ми всякакви предложения за попълване на обиколката. Искаме да видим пъфините, това къде най-вероятно може да се случи? Също всякакви преживявания от типа потапяне в гореща вода , шнорхелинг, езда и т.н. са добре дошли като идеи пък да видим кое може да вмъкнем някъде в програмата. 

Нощувките при тази програма къде би било най-удачтно да се случат? Някакви изпитани хотели? А ресторанти? Много обичаме да пробваме местна храна, някой и друг хубав ресторант също е добре дошъл като препоръка.

 

 

Ще се радвам на всякакви практични съвети също - какви дрехи (препоръчват на пластове??) и обувки да вземем (да взимаме ли резервни обувки, ако наистина чак толкова подгизваме от вода), дъждобрани?, нужно ли е много пари кеш да се обменят или основно с карти плащаме?

 

Май станаха много въпроси, но доста се ограничих предвид вълнението, което имам и още милиони въпроси, които стоят в главата ми 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние даже незнаем как изглеждат исландските пари. 🙃 Навсякъде, на 100% плащахме с карта. Мисля, че имахме някакви банкноти евро за всеки случай.

За обувките, ние бяхме Ноември и не се наложи да сменяме обувки, въпреки че си бяхме взели резервни. 

Ден 2 - може да добавите Secret Lagoon, разгледайте я. Тя ни беше в списъка, но не ни остана време за нея.

Ден 3 - До Скогафос е и Skogar Museum - доста интересн музей със закрита и открита част.

Ден 6 - задължително Синята лагуна или новата Инфинити лагуна - на една и съща цена са. Човек си откарва там поне половин ден и си заслужава всяка стотинка. Евентуално ако има някакви интересни неща покрай новия вулкан, трябва да следите.

 

Кола под наем взехме от Lotus car rental с премиум застраховка и всичко беше перфектно. Имахме много лека забележка от камъче и деформирахме част от ключа, но нищо не плащахме - всичко се покри от застраховките.

 

Това се сещам засега. 🙂

Връзка към мнение

Ако решите да разгледате Рейкявик в деня на пристигането, ще ви остане един цял ден или за Източните фиорди, или още един допълнителен на север с възможност или да направите т.нар. Diamond Circle и да отидете до Хусавик, или да разгледате селата между Skagafjörður и Eyjaförður. Ден 2 може да се удължи за сметка на ден 3, който е доста препълнен. Не че не може да го направите, просто зависи колко време искате да прекарате на всяко посочено място. Т.е. като завъртите Golden Circle, може да пробвате да стигнете поне до Seljalandsfoss или Skógafoss и малко да облекчите програмата на ден 3 или да включите т. нар. Diamond beach и някоя от другите ледени лагуни. Евентуално Jökulsárlón с нещата около нея може да ви остане за ден 4. Като цяло може да си сложите маршрута за всеки ден в Google maps и да видите колко време се пада само в шофиране - ние вече (след няколко доста изморителни пътувания в Исландия) гледаме да няма повече от 5 часа на ден, защото нали трябва да има време и за разходки из местата, и за обяд и вечеря. Разбира се, всеки има различен ритъм на пътуване и за вас и по-дълго шофиране може да е ок. Полуостров Snæfellsnes идва на връщане по пътя от север на юг в ден 6, а Reykjanes трябва да ви се пада последен ден, защото там е и летището (поне за мен няма логика да се връщате от Reykjanes обратно към Snæfellsnes, а после пак в Рейкявик). Иначе, ако Reykjanes няма да е в деня на заминаване, а цял ден както сте го планували в момента, може да го съчетаете с езда или Sky Lagoon/Blue Lagoon. Има две места с малко по-лош път от изброените в програмата - Fjaðrárgljúfur и Berserkjahraun, трябва да прецените на място дали колата, която сте взели, се справя с пътя. 

 

Якета дъждобрани вършат работа, но ако вали много и непромокаеми панталони са ок, резервни обувки също са добра идея. Може да случите на страхотно време, но може и да вали. Май месец на север си има и сняг. Шапка, шал, тънки ръкавици и слънчеви очила, защото времето е и много променливо. Пъфините тепърва започват да се връщат в Исландия в края на април, като най-големите колонии са на островите Vestmannaeyjar и Drangey и в Източните и Западните фиорди. Все пак може да се оглеждате, докато сте на Reynisfjara и Snæfellsnes. Гмуркане има при Þingvellir. За хотели, ресторанти и басейни съм писала доста в темата с разказите от Исландия; ако имаш желание, може да я прегледаш, за да не се повтарям тук. Пожелавам ви страхотно изкарване 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 16 часа, saved_ каза:

Ние даже незнаем как изглеждат исландските пари. 🙃 Навсякъде, на 100% плащахме с карта. Мисля, че имахме някакви банкноти евро за всеки случай.

За обувките, ние бяхме Ноември и не се наложи да сменяме обувки, въпреки че си бяхме взели резервни. 

Ден 2 - може да добавите Secret Lagoon, разгледайте я. Тя ни беше в списъка, но не ни остана време за нея.

Ден 3 - До Скогафос е и Skogar Museum - доста интересн музей със закрита и открита част.

Ден 6 - задължително Синята лагуна или новата Инфинити лагуна - на една и съща цена са. Човек си откарва там поне половин ден и си заслужава всяка стотинка. Евентуално ако има някакви интересни неща покрай новия вулкан, трябва да следите.

 

Кола под наем взехме от Lotus car rental с премиум застраховка и всичко беше перфектно. Имахме много лека забележка от камъче и деформирахме част от ключа, но нищо не плащахме - всичко се покри от застраховките.

 

Това се сещам засега. 🙂

Много благодаря, @saved_! Добавям музея със сигурност, както и лагуните, които ми предлагате в ден 6, само че размествам малко програмата предвид вашите съвети и съветите на @DenitsaS. @DenitsaS, страхотна си и на теб също много благодаря!! 

 

преди 14 часа, DenitsaS каза:

да направите т.нар. Diamond Circle и да отидете до Хусавик, или да разгледате селата между Skagafjörður и Eyjaförður

Определено единия ден го освобождавам за това, което ме съветваш. Част от обектите в Diamond Circle ги има в някои от дните, но сега ще добавя и другите и ще видим как ще се оформи всичко. На север това ли ме съветваш да сложа - Хусавик и района между Skagafjörður и Eyjaförður? Един цял ден ще се уплътни ли от тези райони и какво конкретно в тях да сложа като обекти в Гугъл мапс?

 

преди 14 часа, DenitsaS каза:

Diamond beach и някоя от другите ледени лагуни

Кои други ледени лагуни имаш предвид? Ще включа Diamond Beach, щом ме съветваш 🙂

преди 14 часа, DenitsaS каза:

Полуостров Snæfellsnes идва на връщане по пътя от север на юг в ден 6, а Reykjanes трябва да ви се пада последен ден,

Така ще направя, мерси, че ми обръна внимание. Реално всичко около Рейкиявик ще оставя за последния ден, а в деня на пристигане си мисля, че може като вземем колата директно да тръгнем в посока Golden Circle - ще имаме следобеда на разположение и вероятно ще може да разгледаме поне Thingvellir National Park, Strokkur, Gullfoss, след което да нощуваме някъде и на другия ден да продължим към другите места. Така ще поразредим малко по-отрано програмата за ден 3, която приемам, че е доста натоваренка :)) 

Казваш, че си писала доста по за хотели и ресторанти в някоя от темите, дали би ми дала линк в коя точно, защото се изгубих из темите за Исландия и сякаш не попаднах на такава информация🙂 
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моето любимо място в Рейкявик е публичната баня Sundhöllin. На цена малко по-висока от едно еспресо получавате закрит и открит басейн за плуване и поне 3 малки басейнчета с вода до около 40 градуса за разкисване . Да си носите пешкир, джапанки и шапчица .... 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Denisse Би трябвало да се уплътни цял ден на север, особено ако смятате в този ден да се спуснете на юг в посока Snæfellsnes. Хусавик може да се съчетае с Diamond Circle. Освен Акурейри, който се води най-големият град на север, други популярни градчета са Dalvík, Ólafsfjörður и Siglufjörður, интересен е и откритият музей с торфени къщи Glaumbær. Разбира се, отделно си има и природни гледки по пътя. Hvítserkur може би идва малко далеч, но все пак го виж на картата - до там обаче малка кола ще се измъчи по пътя. Другите ледени лагуни са Fjallsárlón и Breiðárlón, но до втората не сме ходили, защото пътят е лош - Fjallsárlón обаче е съвсем лесно достъпна и обикновено няма хора, защото повечето туристи не я знаят. В тази тема съм писала за абсолютно всички места, които коментираме, с изключение на Snæfellsnes, за който предстои да пусна разказ скоро: 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@DenitsaS пак благодаря за напътствията ти! 🙂 В резултат на всичко това и оформих ясна програма за всеки ден, включих някои от местата, които ти ми посочи и още няклоко, за които проучих, че са интересни и възможни в този маршрут и време, разпределих относително равномерно километрите на ден, с изключение на ден 6, но там няма как - трябва да се придвижим повечко на запад за ден. Само в Рейкиявик трябва да оформя програмата за деня, но това ще стане по-нататък. Остават ми само нощувките да измисля къде да са, но горе долу и с това съм наясно 🙂 

 

За нощувките последен въпрос - много от форумците тук пишат, че нощуват първо около Vik, после около Hofn - има някаква конкретна причина да се избират точно тези места масово или просто така се получава в разпределението на километрите? Видях, че Hofn е доста красиво място, но то в Исландия кое ли не е ... 

 

А иначе, ето финалната програма как изглежда, може да е от помощ на някой друг в бъдеще:

 

Ден 1 – 30.04 – кацане 13:30, rent-a-car и потегляме:

1. Thingvellir National Park 
2.    Strokkur 
3.    Gullfoss 
4.    Kerið 

Нощувка - Ásahraun Guesthouse близо до Selfoss

 

Ден 2 – 01.05

1.Gljúfrabúi Waterfall  - 30 мин
2.    Seljalandsfoss 
– 1 час
3.    Skogafoss – 1-2 часа
4.    Skógasafn – торфени къщи – 1-2 часа

5. Solheimajokull glacier – 1 час
6.    Kirkjufjara beach – 45 мин

7.    Dyrhólaey – 1 час
8.    Black Sand Beach и Reynishverfi Basalt Column – 1 час

9.    Reynishverfisvegur

Нощувка?????

 

Ден 3 – 02.05
1.    Fjadrargljufur Canyon (Fjaðrárgljúfur) 1-2 часа
2.    Svartifoss – 2-3 часа

3. Skaftafell National Park (до тук как се стига и колко време отнема една приятна разходка?) 
4.    Svínafellsjökull  - 1 час
5.    Hofskirkja church – 30 мин

6. Fjallsarlon – ледена лагуна – 1 час
7.    Diamond beach – 30 мин

8. Йокулсарлон (Jökulsárlón) – 1 час

Нощувка – ???

 

Ден 4 – 03.05

1.Източни фиорди + малко на север

2.Fáskrúðsfjörður – 30 мин – 1 час

3.Reyðarfjörður – 15-30 мин

4.Seydisfjordur – 30 мин – 1 час

5.Litlanesfoss – 2 часа с пътя

6.Dettifoss waterfall – 1 час

Нощувка - ????

 

 

Ден 5 – 04.05
The Krafla Viti crater Iceland – 30 мин
Leirhnjukur – 1 час

Hverir
Namafjall  - 1 час
Namaskardh

Grjótagjá – 30 мин

Hverfjall

Dimmuborgir – 1 час

Skútustaðagígar – 30 мин

Husavik – нощувка

 

Ден 6 – 05.05

Husavik – гледане на китове

Goðafoss Waterfall – 30 мин – 1 час

Kolugljúfur Canyon – 30 мин. – 1 час

Hvammstangi – ако има време, може да се видят тюлени

Нощувка в Stykkysholmur (на Snaefellsnes - първото полуостровче е много красиво)

 

Ден 7 – 06.05 -Snaefellsnes 

Berserkjahraun    

Kirkjufell – 1-2 часа

Svortuloft Lighthouse

Saxholl Crater – стълбички нагоре, супер панорама – 30-45 мин

Ondverdgarnesholar

Dritvik Djupalonssandur – 1 час
Arnarstapi – 1 час

Búðir

Ytri-Tunga
Нощувка ????    

 

Ден 8 – 07.05

Цял ден района на Рейкиявик

Hallgrímskirkja

Reykjanes

Sky Lagoon / Blue Lagoon

Нощувка????

преди 20 часа, develko каза:

Моето любимо място в Рейкявик е публичната баня Sundhöllin. На цена малко по-висока от едно еспресо получавате закрит и открит басейн за плуване и поне 3 малки басейнчета с вода до около 40 градуса за разкисване . Да си носите пешкир, джапанки и шапчица .... 

Благодаря, @develko. Ако остане време в Рейкиявик с кеф бих поплувала в тези басейни. Като наредя програмата за там ако се оформи прозорец за плуване, като нищо ще отидем 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.