Прескочи до съдържание

Музиката и пътуването


Pantelej Putnik

Препоръчани мнения

Харесвам музиката, Много харесвам музиката. Всъщност музиката е музиката в живота ми. Без музиката е някак тихо и нещо липсва. Хубавите картини при едно пътуване са нещо много хубаво. Какво обаче са те без музикален фон?! Това е като мъж без жена. Като любов без поезия. Като душа без трепет. Като любовник без сърце......защото любовник идва от любов, а любовта идва от сърцето. Отнесох се....

Когато правя нещо, искам да го усетя с всички сетива. Защо да бъде посредствено и ограниченo?! Защо да вдигнеш чаша с червено вино, да го погледнеш, помиришеш, да го опиташ.... Нека включим и още едно сетиво - слуха. Затова вдигаме чашите и ги чукваме - за да ги чуем. Защо да ограничаваме сетивата си, когато всичко, което имаме, е да почувстваме и изживеем един живот. Да му се нарадваме с всички сетива и да го усетим напълно. Колкото повече сетива, толкова повече сме живяли.

Когато две страсти се слеят, става интересно. Ако пък и се допълват, то ЕХХАААА!

Темата е за това, когато с определена песен свързвате едно място или песента ви вдъхновява да пътувате нанякъде, или ...............

Понякога слушам някоя песен и си мисля - "Та аз съм бил там". На вас случвало ли ви се е?

Ето първия пример който ще ви дам - TARKAN - Sorma Kalbim - YouTube  (тук става дума за самата музика, а не за клипа)

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Когато слушам някои определени песни на Таркан си спомням 2004 г. Тогава живеех в Берлин. В началото на ноември 2004 г. видях страхотно предложение за Турция в една туристическа агенция - 7 дни, самолетни билети, 5-звездни хотели със закуска, придвижване с автобус - Алания, Анталия, Кемер, Сиде, Памуккале и т.н. Всичко това за 99 евро. Казах си: "Да, бе! Не на мен тези! То 100 евро е малко дори само за самите самолетни билети от Германия до Анталия." Дори не погледнах повече тази оферта. Същия ден се прибра приятелката ми (тогава) и ми каза за офертата. "Та това са само 100 евро! Какво можем да изгубим?! 1 седмица в Турция + Памуккале". Замислих се - Та ние в Берлин да останем, повече пари ще изхарчим (нека се има предвид, че студентите си броят парите. Някои са така, други получават пари от татко). Полети от Берлин до Анталия и обратно. Чака ни автобус, води ни по забележителности. Хотелите празни, защото е зима, но на кой му пука - аз си водя. 

Тръгнахме към Памуккале. И се започна истинската Турция, а не онази от крайбрежието - туристическата. Малки градчета, Във всяко училище - минаре. Всички нюанси на сивото. Други цветове няма. Сякаш си в черно-бял филм. Мъже наклякали край прашния път. Жени почти не се виждат. Ако видите жена - тя изглежда като нинджа. Сиво, прах, минарета и джамии, някаква висока планина и път..... накъде води този път. Дали не води до там, където са заточвали българи през робството?! Едва ли! 

Днес слушам песента на Таркан TARKAN - Sorma Kalbim - YouTube и си мисля: "Как да се опише тази страна?! Как да се опише цялата драма на този регион?!" Защото дори и в тази сивота, шалвари, забрадки и т.н. има нещо, което витяе във въздуха. Улавам го с тази песен на Таркан. Не с някоя друга друга, а точно с тази и донякъде с тази - Tarkan Inci Tanem(Sabret) - YouTube  Не разбирам думите в песента. Нямам нужда да ги разбирам. Музиката е напоена сякаш с всички чувства на тази земя. Тази музика на мен ми разказва за Турция. Онази Турция в Анадола. Там, където е сърцето на Турция. Когато човек чуе и почувства тази музика - все едно е бил в Турция. 

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение

Започнах темата с музика за Турция съвсем случайно. Нямам пристрастие към Турция, а още по-малко към турците. Нека това не звучи грубо. Ние сме свободни и мислите и чувствата ни също трябва да останат свободни. Постоянното съобразяване с това и онова няма ли да ни направи роби на "правилното" и "коректното". Дали ще засегнем някой с това, дали онова ще се хареса на онези, или пък другите няма да са доволни. Кой съм аз, че някой да се засяга от мислите и чувствата ми?! Или трябва да останем без думи, без мисли, без чувства. Това коректно и правилно ли е?! А поетът ни завеща силно да любим и мразим. 

 

Пътувам изгубен някъде между Ронда и Олвера. Вероятно съм минал или пък не Сетенил де лас Бодегас. Красиво ждрело на река, красиви скали, синьо небе и жега, хвърлил съм книжната карта и се радвам, че съм се изгубил в Андалусия. От радиото на колата се носи Deep blue Spanish sky на Крис Айзък. Казах си: "Крис, язък!  (прозвуча ми като самия певец). Не ти пасва песента на това място. Явно не си идвал тук, братле." Настроението и енергията тук е друго. Съвсем друго!

 

Андалусия е нещо много специално. Не сте на това мнение? Не сте били и не можете да прецените? Потърсете тогава No Volvere на Gipsy Kings (за удобство тук - Gipsy Kings - No Volvere (Audio) - YouTube). Има разлика с Крис Ай(Я)зък, нали?! Настанете се удобно, продължете с Gipsy Kings, пуснете си Trista pena (за удобство тук - Gipsy Kings - Trista Pena - YouTube), Gitano soi (за удобство тук - Gipsy Kings - Gitano Soy (Audio) - YouTube), Viento Del Arena (за удобство тук - Gipsy Kings - Viento Del Arena [ HD video ] - YouTube), Habla Me (за удобство тук - Gipsy Kings - Habla Me (Audio) - YouTube), El camino (за удобство тук - Gipsy Kings - El Camino - YouTube). И за да не е еднообразно, нещо от Chambao - Desconocido (за удобство тук - CHAMBAO - Desconocido - YouTube). Чухте ли тази музика? Докосна ли ви? Ако ви е докоснала - били сте в Андалусия!  

 

P.S. Аз пак да напомня - само музиката е от значение, а не клиповете. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

През пандемичната 2021 г. видях за пръв път Мадрид. По мое мнение градът не е ЕХАААА, но пък и там намерих нещо, което да ме накара да въздъхна във възторг. Докато се разхождах по улиците и гледах, в ушите ми звучеше музиката на Хулио Иглесиас. Не, нямах слушалки! Моля ви! Дори и не си помисляйте, че бих си запушил ушите за звуците на живия град, за да слушам музика. Музиката е в душата. Ако я намаш..............., 🙂 а къде ти е усмивката. 

За мен Мадрид е събран в една песен - Quiero на Хулио Иглесиас (за удобство - Julio Iglesias - Quiero - YouTube). Не просто някаква негова песен, а точно тази. Слушайте само музиката (не гледайте клипа). Ето, вече сте били в Испания. Чувате ли „категоричността“ на духовите инструменти – това са красивите исторически сгради в Мадрид и във всеки испански град. Усещате ли тази радост в музиката? Това е радостта, която ще изпитате, когато видите Испания. А какво ще кажете за тази „нахаканост“, за тази дързост? Това са гордите испанци – с вдигнати брадички и с плам в очите, които понякога дори се чудят как така не говориш испански, като толкова свят говори.

Ако пък сте решили съвсем да се потопите в душата на Испания, ето - Abrázame - YouTube 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Доста често пътувам(пътувах преди пандемията разбира се 😀), заради концерти. Едно от малкото неща, които харесвам в големите градове, са уличните музиканти.  Мога да си стоя с часове да ги слушам 😀. Естествено свързвам и музиката с определени градове или държави. От отдавна ми се върти в главата една разходка до  Лисабон , основно за да послушам фадо в автентична обстановка. А съвсем наскоро се запознах и с Бременските градски музиканти 😃

inbound5782057416394412554.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Пускам си тази песен, затварям очи и всички кадри от "днешния" Истанбул преминават през мен като на филм - https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DXIIHmVGp9Io&ved=2ahUKEwig9qWUn6j2AhVIsaQKHf0ZAeQQyCl6BAgLEAM&usg=AOvVaw0KXCTkQge4oQmPzImDJ268

Утре подробно ще разкажа за всеки кадър. 🙂

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На 19.02.2022 г. в 23:25, Pantelej Putnik каза:

Харесвам музиката, Много харесвам музиката. Всъщност музиката е музиката в живота ми. Без музиката е някак тихо и нещо липсва. Хубавите картини при едно пътуване са нещо много хубаво. Какво обаче са те без музикален фон?! Това е като мъж без жена. Като любов без поезия. 

 

Не бих намерила, по-хубави думи, за да го опиша! Точно това е: без музика нещо не достига, картината е незавършена. Винаги когато пътуваме, едно от задължителните неща е да си подберем музика "за път". Най-често това са песни на съответния език. Настроиваме се за съответната държава или екскурзия с популярна музика или както казва мъжът ми: "Предварително се потпяме в атмосферата " на съответното място, пък аз си мисля, че по скоро ние си я създаваме чрез музиката. Отнема време, но за мене това си е задължително условие и удоволствие, така откривам и нови любими песни или преоткривам някои ретро парчета, според зависи. И във тази връзка питам Магеланци: каква музика слушате по време на път или екскурзия? Споделете песни за път...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 27.05.2022 г. в 7:35, etty каза:

Не бих намерила, по-хубави думи, за да го опиша! Точно това е: без музика нещо не достига, картината е незавършена. Винаги когато пътуваме, едно от задължителните неща е да си подберем музика "за път". Най-често това са песни на съответния език. Настроиваме се за съответната държава или екскурзия с популярна музика или както казва мъжът ми: "Предварително се потпяме в атмосферата " на съответното място, пък аз си мисля, че по скоро ние си я създаваме чрез музиката. Отнема време, но за мене това си е задължително условие и удоволствие, така откривам и нови любими песни или преоткривам някои ретро парчета, според зависи. И във тази връзка питам Магеланци: каква музика слушате по време на път или екскурзия? Споделете песни за път...

Много благодаря от своя страна за твоите хубави думи! 

Преди да тръгнем за Дубай/ Абу Даби и отттам за Индия, цяла седмица слушах Амр Диаб и други подбрани от мен арабски музики. Пусках си снимки на телевизора от Бурж Халифа и се настройвах. 🙂 В самолета пък за Делхи си сложих слушалките, избрах си боливудска музика и притворих очи. Има и универсална музика за дълъг път. Всеки си я избира по сърце. Германците я наричат "kilometerfresser", където fressen е ям за животно, а километър е ясно. С други думи - музика, която яде километрите или не усещаш пътя с нея. За мен например такава музика е например Крис Риа, M People, Lighthouse Family и т.н. Това е универсално за мен, а иначе - музика според дестинацията. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.