Прескочи до съдържание

Пътешествие в Мустанг, Непал


Anna Kalinovska

Препоръчани мнения

На 5.07.2022 г. в 14:54, ruwenzogy каза:

Извинявай, може ли да споделиш някакви ориентировъчни цени за Мустанг.....   За да знаем все пак какво да очакваме.

Междувременно отново се стягам за Мустанг, за Горен Мустанг с Кралство Ло, на 15 км от границата с покитайчен Тибет..

Планирам го за май 2024 г., 12 дни - за да се/го подготвя като хората и да се наумуват всички, които мислят, че се интересуват от това невероятно място в Тибет, и решат да се присъединят.

Финансовата страна: от: based on 2 pax – US$2575 до: based on 10 +1 pax –US$2240 Per рerson

 

Преди седмица публикувах някъде тук детайлната програма на пътешествието.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 6.07.2021 г. в 22:39, Роми каза:

Е, за мен са за съзерцание. Но бях решила, че си по трекинга. Явно съм се заблудила. От Покхара се лети и до Мустанг, но ние нямахме време. Е... следващия път. Но то и Ладак го отложихме от септември за следващия май, така че се отлага още ;((((

Така си е, Върховете са на Боговете. Нямаме работа на тях, дори да решат да ни допуснат..

От Покхара се лети до Джомсом, което вярно е Мустанг, но не и Горен Мустанг, изгубеното тибетско кралство Ло 🙂

😇 В Ладакх също много ми се ходи, както и в Сикким - дано ми стигне отреденото време в този живот..

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Абе колко да е изгубено това Кралство,  при положение че си плащаш таксата и обикаляш с джип , пеш или както пожелаеш.Мистичността до голяма степен е отлетяла още с построяването на прашния път до там.Не е задължително и всеки българин да афишира че е бил , така че кой пръв , кой трети , едва ли е доказуемо.

Доколкото знам част от Кралският дворец в момента е луксозен ( като за такова място) хотел и кралските особи вярвам с желание ще се снимат с туристите  носещи приходи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 44 минути , stanimir каза:

Абе колко да е изгубено това Кралство,  при положение че си плащаш таксата и обикаляш с джип , пеш или както пожелаеш.Мистичността до голяма степен е отлетяла още с построяването на прашния път до там.Не е задължително и всеки българин да афишира че е бил , така че кой пръв , кой трети , едва ли е доказуемо.

Доколкото знам част от Кралският дворец в момента е луксозен ( като за такова място) хотел и кралските особи вярвам с желание ще се снимат с туристите  носещи приходи.

Не е баш така, даже нЕма такова нещо. Защо е изгубено, последно и тибетско, че и някога забранено, си пише във всяка Википедия.., отделно в книжката "Пътешествия по Мустанг" на Мишел Песел.  А бившият кралски дворец, където последният крал на Ло Мантанг, от скука или по симпатия, е канел някои от малкото чуждестранни посетители на тибетски маслен чай в присъствието на зорък тибетски мастиф, за съжаление вече стои празен и направо запустял.. 

 

🙃 Ето как дословно реагира брат ми, когато преди седмица му казах, че на РД, негов и на майка ни, ще се млатя пак някъде из Азия, този път в Бурятия, край Байкал, на Ольхон итн.: "Е те от пътуващи ЖИВЕЯТ. Колкото повече, толкова повече. Винаги ще се намерят и любопитни, и авантюристи, и хора които трябва да си похарчат и многото, и единствените средства. Пък и Русия?"

295879029_3232807613704622_9042913265748907381_n.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Royal Mustang Resort - луксозния хотел собственост на краля на Ло :

 

https://royalmustangresort.com/about-royal-mustang-resort

 

https://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/asia/nepal/hotels/royal-mustang-resort-hotel/

 

Дори знам хора отсядали там.Лично аз като чуя за крал милионер в това безумно бедно място много си променям усещанията за автентичност.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 9 минути , stanimir каза:

 

Royal Mustang Resort - луксозния хотел собственост на краля на Ло :

 

https://royalmustangresort.com/about-royal-mustang-resort

 

https://www.telegraph.co.uk/travel/destinations/asia/nepal/hotels/royal-mustang-resort-hotel/

 

Дори знам хора отсядали там.

 

 

Мъ той умрЕ.  😒 

Последният крал, носещ титлата „Ло Гиелпо“ и считан за васал на краля на Непал, е починал през 2016 г. и няма преки наследници. Има само някакъв племенник, който живее в Катманду.

 

Съществуването на тази комерсиална структура е новина за мен, благодаря 🙂  Ще разгледам внимателно къде и дали още я има, но е 100 % сигурно, че ние няма да отседнем там..

 

П.П. Засега не я срещам на карта. Ще видя и снимки на последните били в Ло Мантанг през май т.г. Дано я разпозная, сградата е с красива архитектура.

Връзка към мнение

Може да е самозванец , но пише това :

"The resort – set outside the city walls – is owned by 'The Man Who Would In Other Circumstances Be King"

 

 

https://maps.app.goo.gl/Ck3rovthMGLEE9u46

 

Снимките които гледах с този който се представя за наследник и развеждаше гостите из хотела хич не бяха отдавнашни.

Връзка към мнение

Но това не е в столицата, а край Чосар, още по-малко селище. И да, класически рекламен трик за привличане на западни туристи.. Дано поне ги стопля не само с по 5 тежки одеала.. Там просто не отопляват и вътре е с 2-3 градуса по-топло отколкото наоткрито, а врати и прозорци са със щедри релъци за тибетския вятър 🙃

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

IMG_20230702_184657.jpg

 

 

 

Не им знам родословието , но знам че и Google Maps и Wikipedia не са гаранция за 100% точна информация.Ще е странно хотелът да се рекламира по такъв начин и местните да не реагират.Все пак не изключвам да е просто тибетски шмекер.Питай твоя непалец.

Вече дори под Еверест осигуряват електрически одеяла , "Дом Периньон" и палатки с истински луксозни матраци , въпрос на средства.

 

IMG_20230702_184737.jpg

Връзка към мнение
преди 15 часа, stanimir каза:

IMG_20230702_184657.jpg

 

 

 

Не им знам родословието , но знам че и Google Maps и Wikipedia не са гаранция за 100% точна информация.Ще е странно хотелът да се рекламира по такъв начин и местните да не реагират.Все пак не изключвам да е просто тибетски шмекер.Питай твоя непалец.

Вече дори под Еверест осигуряват електрически одеяла , "Дом Периньон" и палатки с истински луксозни матраци , въпрос на средства.

 

IMG_20230702_184737.jpg

Едва сега мога да почна проучването по въпроса. Непалеца или други извън туризма няма какво да питам на първо време, евентуално впоследствие. 

Към Еверест не мисля да ходя в този живот, а в ползваните от мен и подобни места за настаняване, нещата са скромни и човешки, традиционни за региона и района в частност. 

На първо гледане на картовото изображение разбирам, че обектът е извън древните крепостни стени на Ло Мантанг и така погледнато в столичното поселение. 

Климатици по фасадата не се виждат, но може да са някакви по-съвършени. Принц на Мустанг просто Няма, а комуто, решил да се представя за такъв за целите на евтина реклама на бизнеса си, все пак прави чест, че насочва гостите към разходка по номадските места.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 3.07.2023 г. в 3:48, stanimir каза:

IMG_20230702_184657.jpg

 

 

 

Не им знам родословието , но знам че и Google Maps и Wikipedia не са гаранция за 100% точна информация.Ще е странно хотелът да се рекламира по такъв начин и местните да не реагират.Все пак не изключвам да е просто тибетски шмекер.Питай твоя непалец.

Вече дори под Еверест осигуряват електрически одеяла , "Дом Периньон" и палатки с истински луксозни матраци , въпрос на средства.

 

IMG_20230702_184737.jpg

Ето че отговори ми даде ... https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g3291430-d13454875-Reviews-or10-Royal_Mustang_Resort-Lomanthang_Mustang_Region_Dhaulagiri_Zone_Western_Region.html#REVIEWS

 

с помощта на 17 ревюта за 5 години, считано от откриването на хотела през 2017 г. 

В едни от тях пише, че член на семейството на бившия (неофициален) крал на Мустанг е собственик и стопанисващ на "най-доброто място за настаняване в Хималаите" с "всички възможни звезди", в други - че това е самият крал... Всеки разбрал, каквото можал.

Инак срещнах индикации, че владетелите от тибетската династия Биста може би наистина са обитавали сградата от 15 в. до смъртта на последния крал на Горен Мустанг през 2016 г., чийто единствен син е починал на 8-годишна възраст.

Може имотът действително да се владее и управлява от кралския племеник Jigme Singhe Palbar Bista (роден 1957),за когото знам, че живеел в Катманду.

 

Основен проблем в местата за настаняване за мен е отсъствието на Топла вода - разбирай, гореща. Обикновено я топлят на слънцето в цистерни на покривите. Така тя няма как да стане гореща, а скрие ли се слънцето, изстива и тя. А още не се сещам за какви цели гостите на представения хотел получават вечер гореща вода в термоси за през нощта 🤔

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Достатъчно гореща е за да става за къпане , въпреки че ако мястото не се отоплява нощем аз предпочитам да издържа няколко дни и без душ.Единствено за краката - стоплена на слънцето , другото с мокри кърпички , иначе пневмонията или някоя мигрена за цял живот са почти в кърпа вързани.

Някой места разполагат  с дизелови генератори достатъчни за да захранят и бойлер , Предполагам по-луксозните със сигурност разполагат с такива , а при положение че тук вече има и път доставката на гориво едва ли вече е голям проблем.

Лично аз нощем си взимам в стаята топла вода за да ме топли бутилката  в спалния чувал,  и да не замръзва до сутринта.

Ако обаче мястото е наистина климатизирано не виждам смисъл.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , stanimir каза:

нощем си взимам в стаята топла вода за да ме топли в спалния чувал

Аааа, ето за какво значи била горещата вода в термоси за през нощта дори в това луксозно и отоплявано място..

 

Както писах и преди, ние Там няма да нощуваме. Предвиденото за нас място е https://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g3291430-d7158799-Reviews-Lotus_Holiday_Inn-Lomanthang_Mustang_Region_Dhaulagiri_Zone_Western_Region.html

 

или подобно.

Още през ноември ми стана ясно, че изпитание в Горен Мустанг ще бъдат ниските температури - вечер, нощем, сутрин рано.

Затова тръгна ли пак нататък, трябва да е през май. Така и го планувах отсега. В Калопани бях на границата да ми е студено - вечерта в трапезарията и рано сутринта, докато се облека. И без да вадя пухенката. През нощта спах като къпана, завита с по-малко от наличните в двойната стая одеала. Но там и височината беше само 2500 хималайски метра.

Връзка към мнение

Ами тракат малко зъбите от измъкването под завивките до обличането и измиване( с често ледена вода) , ама се свиква. Същото и вечер, когато след 8-9 печката в трапезарията угасне и си поемаш към стаята , но пък между 8 и 16 часа и през ноември, дори над 4000 метра може да си почти цял ден по къс ръкав.Скрие ли се слънцето температурата за минути пада с няколко десетки градуса и работа навън нямаш.От до 20°С през деня до -15/16°С през нощта е нормална амплитуда.Голямото предимство за мен е в спокойствието.Мустанг е пустинно сух , но в другите планински райони на Непал през май рискуваш дъжд ,кал , мъгла , а някъде и пиявици в по-ниското.

Връзка към мнение
На 2.07.2023 г. в 17:39, stanimir каза:

Абе колко да е изгубено това Кралство,  при положение че си плащаш таксата и обикаляш с джип , пеш или както пожелаеш.Мистичността до голяма степен е отлетяла още с построяването на прашния път до там.Не е задължително и всеки българин да афишира че е бил , така че кой пръв , кой трети , едва ли е доказуемо.

Доколкото знам част от Кралският дворец в момента е луксозен ( като за такова място) хотел и кралските особи вярвам с желание ще се снимат с туристите  носещи приходи.

Всъщност другият, най-добрият начин за стигане до Горен Мустанг е на собствен ход, великолепен трекинг - за поне 2 седмици, от Покхара, мисля беше. Само че нямам време да чакам някой да се наумува да тръгне или не; или пък да си организирам присламчване към международна група, при положение че ме интересуват неща и хора намясто - а това предполага още 10-ина дни. 

 

Ето как изглежда, сложила съм го в сайта ми още миналата есен.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Anna Kalinovska said:

Всъщност другият, най-добрият начин за стигане до Горен Мустанг е на собствен ход, великолепен трекинг - за поне 2 седмици

 

 

 

Било е някога , в момента вървиш повечето време покрай очукан чакълест път, обливайки се в  прахоляк след всеки преминаващ автомобил.Рядко някой би повторил това приключение , което разбира се не пречи на агенциите да си го рекламират Избрала си правилния начин за там.

Има все пак и някакви алтернативни по-апокрифни и обиколни пътеки на класическия трек.

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 56 минути , stanimir каза:

Било е някога , в момента вървиш повечето време покрай очукан път дишайки прахоляка след всеки преминаващ автомобил и рядко някой би повторил това прикчение.Избрала си правилния начин за там.

Има все пак и някакви алтернатни пътеки на класическия трек.

🤔 Не знам..  Филмчето е от 2018 г. - Там Времето е Спряло..

Но да, прахолякът е навсякъде и прониква по теб, в раница и багаж. В джипа през октомври носех маска заради него.. 

А шофьорчето на джипа още в Покхара зави всичко в багажника, не че много помогна.

Редактирано от Anna Kalinovska
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.