Прескочи до съдържание

Идеи за 5-дневна разходка (без Лондон)


Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци!
Ще бъдем 9 пълни дни във Великобритания, до сега не сме ходили. 🙂

 

Кацаме на Гетуик. Първите 4 дни сме отделили само за Лондон, като ще нощуваме в хотел в Croydon, в непосредствена близост до гара, където минава влак Southern. Ще използваме изцяло публичен транспорт (добре, че ще ни работи интернета хахаха 🙂). В този ред на мисли... Карта Ойстър (дневна, за няколко дни, седмична или каквито има) трябва ли ни или директно да плащаме с безконтактна кредитна/дебитна карта? И тя (Ойстър картата) може ли да се ползва за всички видове транспорт като влак, автобус и метро?

 

Останалите 5 дни са под въпрос какво да правим и къде да ходим.

 

Летим от Лутън (някаква идея ми се върти да ходим на север към Ливърпул, та затова го избрах да е по-близко после).

 

Доколкото разбрах от 1 април отпада изискването за ваксинация, както и това да предоставяме отрицателни тестове преди пътуването.

Като се прибираме в България ще трябва ли да правим тестове?

 

Всякакви идеи са добре дошли, разчитаме на вас. 🙂

Връзка към мнение

Във форума има доста теми за Англия и Лондон, разгледай ги и можеш да кажеш какво горе-долу те интересува, за да може да получиш по-конкретни препоръки за къде и какво 🙂

Иначе за Лондон е предостатъчна безконтактна карта вместо Ойстър (те не са нито дневни, нито седмични, но трябва да се занимаваш да си я купиш и после зареждаш). Важи за автобуси, метро и повечето влакове (включително за някои извън Лондон)

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравей, не пишеш кой месец ще ходиш (не че времето в Англия е лесно предвидимо), но все пак може да се вземе предвид като си избирате дали на север или в друга посока. Аз бих препоръчала еднодневно посещение на Оксфорд, има супер удобен и не особено скъп автобус от няколко централни спирки в Лондон до центъра на Оксфорд. Пътува до късно, така че може да изкарате максимално време в разглеждане на града. Ето сайта на компанията: https://www.oxfordtube.com/. Ако сте лятото, от Оксфорд може посетите някои интересни местенца от Cotswolds, но там трябва да се проверява до къде точно има транспорт. Други еднодневни трипове от Лондон са Bath, Brighton, Cambridge. Без да съм била на север, знам че Йорк си заслужава, но идва доста далеч. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , DenitsaS каза:

Ако сте лятото, от Оксфорд може посетите някои интересни местенца от Cotswolds, но там трябва да се проверява до къде точно има транспорт

Cotswolds е супер, но аз не бих отишла там за дневен трип от Лондон, нито е близо, нито "заслужава" само толкова... Симпатични селца има и доста по-наблизо, например из Chiltern Hills (ако ще е на север) и естествено Surrey (ако слизат на юг). Затова много бих искала да знам какво им се гледа, да го засипем всички с информация и да не може да си избере 🤣

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ами може да останат повече време в района... Според мен няма смисъл да се правят 5 дена дей трипове и да се спи само в Лондон, това ограничава дистанцията, която ще се пътува, губи се време в път...

Не знам стана ли ясно, с безконтактна карта е същото като Ойстър като цена, но по-удобно (не я купуваш и зареждаш), но трябва да имате по една за всеки, и няма да имате намаление за деца (ако сте с деца). В тия случаи може да допълните с ойстър.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, searus каза:

Cotswolds е супер, но аз не бих отишла там за дневен трип от Лондон, нито е близо, нито "заслужава" само толкова... 

Да, аз имах предвид ако искат да прекарат всички 5 дни в района, но зависи и от месеца, защото там чарът е да се правят разходки по пътеките. Иначе само Оксфорд си е перфектен за един ден, дори с посещение на 1-2 колежа и Ashmolean.
 

преди 1 час, neuromancer каза:

Ами може да останат повече време в района... Според мен няма смисъл да се правят 5 дена дей трипове и да се спи само в Лондон, това ограничава дистанцията, която ще се пътува, губи се време

Дадох предложения за дей трипове, защото не ми е ясна идеята - просто да се запълнят тези 5 дни или да се направи цяло отделно пътуване и обратно за полета. Зависи с колко багаж пътуват и дали са с деца, също зависи и от бюджета. За самия Лондон могат и повече дни да се отделят, но е пак според интересите.

Връзка към мнение
преди 7 часа, DenitsaS каза:

знам че Йорк си заслужава, но идва доста далеч. 

Йорк е уникален и е на 2 часа с влак.

Ако са 5 дни пакет - на север, вкл. Шотландия.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Zaro каза:

Йорк е уникален и е на 2 часа с влак.

Ако са 5 дни пакет - на север, вкл. Шотландия.

И аз това предлагам, със самолет до Единбург.

Иначе във Великобритания старите сгради  като дворците са частни имения далеч от градовете и не пускат както е в Италия да ги посетиш.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Пътуваме след седмица, тоест април. Доколкото разбрах от 1 април отпада изискването за ваксинация, както и това да предоставяме отрицателни тестове преди пътуването. Някой ще потвърди ли да не останем неприятно изненадани? 😄

5-те дни са пълни, поредни и последни 😄 хахаха. Сега под въпрос е дали да прекараме 1 ден в Оксфорд и да оставим 4 дни за разходка някъде на север...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Halachev каза:

Сега под въпрос е дали да прекараме 1 ден в Оксфорд и да оставим 4 дни за разходка някъде на север...

Зависи къде е това някъде и дали 4 дни ще ви стигнат. Оксфорд е страхотен град, но може би си го оставете за друго пътуване в по-топло време и тогава може да се съчетае със селцата в Cotswolds, които споменахме. 

 

преди 6 часа, dimitrov6 каза:

Иначе във Великобритания старите сгради  като дворците са частни имения далеч от градовете и не пускат както е в Италия да ги посетиш.

Има много имения и дворци, които могат да се посетят, но се заплаща вход. Например всички исторически сгради, които са към National Trust и са около 300 на брой в цяла Англия: https://www.nationaltrust.org.uk/lists/our-greatest-houses Иначе наистина повечето са далеч от градовете и не винаги има обществен транспорт, едно изключение, за което се сещам е дворецът Blenheim Palace, до който се стига с автобус от Оксфорд.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За Единбург съм с две ръце. Два-три-четири-пет дни, колкото-толкова. От първото си посещение в Единбург, моето мнение е, че във Великобритания има два вида градове, изключвам Лондон: Единбург и всички останали. Никой не е в състояние да ме убеди в друго.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

На мен за посещение след средата на април ми харесва идеята за килим от сини камбанки: 

 

Bluebells-and-Beech-trees.jpg.c680191b6d40d9023c12a5027a9ba7ea.jpg

 

https://www.nationaltrust.org.uk/ashridge-estate/features/protecting-the-bluebells-at-ashridge?fbclid=IwAR0oATql8vRmv4MEEx0vyqFoOcMEHTvU3UY1MKoLmRdw70qjhiua3JwyR44

 

@Яничка, имам спомен, че вие сте по това време и ще взимате кола. Ако имаш някакви много интересни открития, особено с включен пъфин 🙂  ще се радвам да ми кажеш,  търся си идеи за сестра ми. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 часа, Lindt каза:

На мен за посещение след средата на април ми харесва идеята за килим от сини камбанки: 

 

Bluebells-and-Beech-trees.jpg.c680191b6d40d9023c12a5027a9ba7ea.jpg

 

https://www.nationaltrust.org.uk/ashridge-estate/features/protecting-the-bluebells-at-ashridge?fbclid=IwAR0oATql8vRmv4MEEx0vyqFoOcMEHTvU3UY1MKoLmRdw70qjhiua3JwyR44

 

@Яничка, имам спомен, че вие сте по това време и ще взимате кола. Ако имаш някакви много интересни открития, особено с включен пъфин 🙂  ще се радвам да ми кажеш,  търся си идеи за сестра ми. 

Уви, за пъфин - не. Ще правим малките селца, защото обожавам интересни къщички, плюс Stonehenge и Seven sisters.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Не намерих много информация за Йорк. Почти никаква всъщност.

Може ли някой да сподели впечатления. И колко дни е добре да се отделят за него (най-малко).

 

Връзка към мнение

Здравейте,

 

Миналата седмица бях в Йорк. Градът е наистина топ, но мисля, че един ден достатъчен. Паркирахме на този паркинг, който е доста евтин за региона - https://goo.gl/maps/WybRa3jPi4dJm5aA8. Намира се на 2 минути от най-интересния музей в града, който е посветен на влаковете - https://goo.gl/maps/cJaKZuMtnu2aPNtH9.

 

Самата жп гара е доста интересна за феновете на Хари Потър, защото там са снимани няколко сцени, вместо Кингс крос.

По пътя към центъра може да хапнете в класиката за Великобритания - https://goo.gl/maps/ukwEW4KKGknU9bWu8, заведението е от добрите на веригата Wetherspoon. После се влиза в стария град, който е много красив и запазен, неслучайно е от най-посещаваните места Във Великобритания. Разходката навсякъде е приятна там като има 2 must see: улицата Shambles и Йорската катедрала, която е огромна. Входът за нея е 16 паунда, ние не влезнахме, защото нямахме повече време. 

 

Поздрави 🙂

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

5 дни за идеални за Шотландия. Кацате в Единбург или Глазгоу и карате наред, долината Гленкоу и островите също е много добра опция 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.