Прескочи до съдържание

дневник Шри Ланка с Гъливеър


Eva eva

Препоръчани мнения

Ето ме, завърнах се 🙂 Страхотно беше 🙂 Бързам да разкажа докато инфото ми е прясно 🙂  Нахвърлям обща информация, след това ще пиша по-детайлно ден по ден 🙂 Ще има и снимки 🙂 

 

Необходими документи за влизане:

- виза - 36.46 USD: https://eta.gov.lk/slvisa/

- допълнителна застраховка - 12.00 USD: https://portal.pionline.lk/covidinsurance/

- здравна декларация: https://www.airport.lk/health_declaration/index

- сертификат за ваксина /да се провери, вече може и да става само с тест/.

 

Обмяна на валута:

Носете си долари. Смених 50 долара на летището, след това сменях от нашия гид, който ми даде мааааалко по-добра цена. По хотелите курсът не беше хич изгоден. Забравих точните цифри, но мисля, че на летището беше 282 рупии за долар, от водача - 285, в хотела - 262 рупии. С карта не съм плащала никъде, казаха, че не е изгодно. 

 

Климат:

Топло и влажно по крайбрежието - през деня стигаше до 34 градуса, вечер до към 27. Водата в окена си беше топла, предполагам около 27 градуса. 

В планинския район също беше топло, но по-поносимо - около 30 градуса през деня. Вечер падаше до към 25. 

 

Полет и трансфери:

Летяхме с Gullivair - чартърен полет през Букурещ. Тесни седалки, наблъскани, никакъв комфорт, храната - горе-долу става, но ми стана гадно от телешкото, което сервираха на отиване. Алкохолът се заплаща. Кацнахме на летище Матала. Основният трансфер с автобус ни беше включен в пакета - от летището до Пасикуда, след това до Дамбула, Канди, Елла и обратно на летището. Ползвахме самостоятелно тук-тук и градски транспорт. В един от дните ползвахме PS tour - до Полонавура и Еко парк. 

 

Настаняване:

В хотелите от веригата Amaya имахме общо 6 нощувки - в Amaya beach Pasikuda, Amaya lake Dambula и Amaya hills Kandy. Навсякъде със закуска и вечеря. С малки забележки, но като цяло препоръчвам. Имахме и една нощувка в  Hotel Heaven's Edge в Елла имахме 1 нощувка - по-нисък клас, в сравнение с веригата Amaya, по-скоро неутрално ми е мнението за този хотел. За 1 нощувка става. 

 

Друга информация:

Говорят английски, с акцент, но ги разбирах. Не всички, разбира се, но повечето хора говорят. 

Не ми направи впечатление да има много комари или животинки. На брега на морето имаше паячета, след това на летището - мишка 🙂 Тук - там по забележителностите имаше маймунки. По пътищата, които минават през паркове си ходят най-спокойно слончета. 

Строго забранено е да си правите снимки с гръб към храмове и Буда. 

Нявсякъде хората са усмихнати и учтиви, рядко имаше нахални търговци, основно по забележителностите. Никъде не се чувствахме в опасност или притеснени от каквото и да е. 

Местните носят маски навсякъде, включително и по улиците. Ние не носехме. Слагахме само на входовете на забележителностите, в градския транспорт и рядко в някой храм. 

 

 

 

  • Харесвам 24
  • Благодаря 2
  • Браво 7
Връзка към мнение

Ден 1-2 - полетът от София с Gullivair ни беше в 23:30 ч. със стоп в Букурещ, където натоварихме румънци. Още преди кацане се вижда навсякъде зелено, зелено.... На летище Матала в Шри Ланка кацнахме около 12 ч. по обяд на следващия ден. Докато излязат всички от летището, докато се разпределим по автобусите и стана 13:30 ч. Разстоянието до хотела в Пасикуда е 239 км, наистина придвиждаването е много бавно и тегаво, магистрали не видях. Освен това пътят минава през национални паркове, където си ходят спокойно слончета по пътя. Налагаше се да спираме и да ги изчакваме да се поместят нанякъде 🙂 В хотела пристигнахме към 19:30 ч., хапнахме набързо и по креватите. 

Летището е построено преди 2 години, почти не е функционирало заради ОНОВА 🙂 Места за настаняване около него не видях, доста беше пусто. Този ден беше само нашия полет. 

 

DSC_0038-2.jpg

 

DSC_0040-2.jpg

 

DSC_0045-2.jpg

  • Харесвам 26
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
Преди 1 час, Eva eva каза:

Ден 1-2 - полетът от София с Gullivair ни беше в 23:30 ч. със стоп в Букурещ, където натоварихме румънци. Още преди кацане се вижда навсякъде зелено, зелено.... На летище Матала в Шри Ланка кацнахме около 12 ч. по обяд на следващия ден. Докато излязат всички от летището, докато се разпределим по автобусите и стана 13:30 ч. Разстоянието до хотела в Пасикуда е 239 км, наистина придвиждаването е много бавно и тегаво, магистрали не видях. Освен това пътят минава през национални паркове, където си ходят спокойно слончета по пътя. Налагаше се да спираме и да ги изчакваме да се поместят нанякъде 🙂 В хотела пристигнахме към 19:30 ч., хапнахме набързо и по креватите. 

Летището е построено преди 2 години, почти не е функционирало заради ОНОВА 🙂 Места за настаняване около него не видях, доста беше пусто. Този ден беше само нашия полет. 

 

DSC_0038-2.jpg

 

DSC_0040-2.jpg

 

DSC_0045-2.jpg

Добре дошла! Ще си водя записки. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

3 ден - нищоправене в хотел Amaya beach 🙂 

Сутринта ни очакваше страхотна гледка от стаята. Бяхме на първия етаж и директно от стаята се излизаше на невероятна полянка, която водеше до плажа. Хотелът се разполага на голяма територия, навсякъде е много чисто, с палми и красива, зелена територии. Голям басейн,  шезлонги имаше достатъчно. Стая - чисто, големи удобни легла, голяма, чиста баня. Храна - разнообразно, лютичко 🙂 Имаше и не много люти неща, съвсем леко пикантни, зависи на какво случиш 🙂  На мен ми беше вкусно, но не всичко. Бяхме с включени закуска и вечеря, алкохолът се доплаща, скъп е - чаша вино е над 10 лв. Плаж - с корали, влиза се с обувки, дават безплатни от спа-то на хотела. Извън хотела има голям залив, чисто пясъчен плаж, не са необходими обувки за там.  Като цяло имам съвсем дребни забележки към хотела.  Токът навсякъде спираше много често, но в хотелите се включваше генератор.

Следобяд решихме да отидем с тук-тук до Слонските скали /на около 5 км. от хотела/. Тук-тук имаше пред хотела. Поискаха ни 1 200 рупии за возене в двете посоки и 1 ч. ни изчака човекът там. Не се пазарих, това са малко над 7 лв. Скалите са красиви, живописно е, изкъпахме се в един плаж само за нас 🙂 

 

DSC_0056-2.jpg

 

DSC_0587-2.jpg

 

DSC_0588-2.jpg

 

DSC_0079-2.jpg

 

DSC_0085-3.jpg

 

DSC_0050-2.jpg

 

DSC_0189-2.jpg

 

DSC_0701-2.jpg

 

DSC_0102-2.jpg

 

DSC_0127-2.jpg

 

DSC_0136-2.jpg

 

DSC_0139-2.jpg

 

DSC_0150-2.jpg

  • Харесвам 27
  • Благодаря 1
  • Браво 4
Връзка към мнение

4 ден - Полонавура и Еко парк. 

За този ден имахме уговорка с PS tour да направим Полонавура и Минерия парк - https://ps-tours-pasikuda.business.site/. Отговарят много бързо по whatsapp.  Доволна съм от фирмата, препоръчвам. Дойдоха на време до хотела, возиха ни с хубава кола, всичко точно. Шофьорът беше много готин, приказвахме си много. Разказа интересни неща.  Цена - по 25 долара на човек вход за Полонавура, 17 долара на човек вход за парка, за кола и шофьор, джип в парка - общо 179 долара за двама с таксите за входове.

Първо спряхме на Полонавура, това е старата столица, разгледахме. Комплексът е голям, разкарва ни с колата наляво-надясно. След това шофьорът ни спря за обяд в едно заведение, тип шведска маса, с горе-долу нормална храна. За следобяд уговорката беше да посетим Минерия парк, но шофьорът ни уведоми, че в момента там няма слончета, мигрирали са в съседния парк - Еко парк и предложи да отидем там. На няколко месеца се местели. Съгласихме се, разбира се 🙂 Много слони видяхме /моят син като малък в зоопарка вместо слонове казваше слони 🙂/. 

Страхотен ден беше 🙂  След 2 дни, на Сигирия, случайно видяхме същия шофьор. Като ни се зарадва, като се разприказвахме 🙂 

 

DSC_0216-3.jpg

 

DSC_0251-3.jpg

 

DSC_0262-3.jpg

 

DSC_0272-3.jpg

 

DSC_0400-3.jpg

 

DSC_0431-3.jpg

 

DSC_0488-3.jpg

 

DSC_0502-3.jpg

  • Харесвам 33
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ден 5 - отново ден за почивка в Amaya beach. Ходихме на масаж в хотела - 1 ч. - 40 лв., снимах едни топченца, които оставят паячетата по брега. Следобяд се разходихме по брега до съседния хотел Uga bay /много приятен хотел/. Ще видите и от снимките тук вече плажът е перфектен - няма корали, няма камъни. Вечерта снимах залеза, след това в ресторанта имаше национална вечер 🙂

 

DSC_0092.JPG

 

DSC_0543-2.jpg

 

DSC_0598-2.jpg

 

DSC_0601-2.jpg

 

DSC_0613-2.jpg

 

DSC_0681-2.jpg

 

DSC_0714-2.jpg

 

DSC_0720-2.jpg

  • Харесвам 26
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ден 6 - Сигирия и Дамбула

Този ден напуснахме хотела в Пасикуда. Посетихме първо Сигирия и след това Дамбула. Нощувахме в хотел от веригата Amaya - Amaya lake Dambula. Още като стана ясно, че ще се пътува до Шри Ланка знаех точно каква снимка искам да направя там - на Лъвската скала. Поради тази причина не се качих до върха, трябваше да наглася техниката и да чакам да няма хора по пътеката. В крайна сметка СНИМКАТА стана 🙂 Качих се до голямата площадка в подножието на върха, след това разгледах скалните рисунки, много са красиви, но не можеше да се снимат. 

Amaya lake Dambula ми хареса много, може би най-много от всички хотели от веригата. Настаняването е в къщички, много е красиво. 

 

DSC_0781-3.jpg

 

DSC_0813-2.jpg

 

DSC_0814-2.jpg

 

DSC_0821-2.jpg

 

DSC_0872-2.jpg

 

DSC_0883-2.jpg

 

DSC_0887.JPG

  • Харесвам 29
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ден 7 - Днес посетихме фабрика, където отглеждат растения, от които правят различни продукти, Свещения храм в Канди, в който се съхранява зъба на Буда, фабрика за чай и Пераденя - кралската ботаническа градина. На входа на градината има страхотно магазинче за сувенири, с нормални цени и продавачите не са нахални. Нощувка в хотел Amaya hills.

 

DSC_0941-2.jpg

 

DSC_0953-2.jpg

 

DSC_0961-2.jpg

 

DSC_0979-2.jpg

 

DSC_0005-2.jpg

 

DSC_0036 (2).JPG

 

DSC_0060 (2)-2.jpg

  • Харесвам 18
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Ден 8 - попътно разглеждане на чаени плантации, водопад - Ramboda Falls, разходка в Nuwara Eliya, нощувка в Елла. Тази част на Шри Ланка е много красива - зелено, зелено. На сн. 4 снимах чаена плантация с най-добрите сортове - за кралското семейство. 

 

DSC_0076 (2)-2.jpg

 

DSC_0090 (2)-2.jpg

 

DSC_0117 (2)-2.jpg

 

DSC_0132 (2)-2.jpg

 

DSC_0146 (2)-2.jpg

 

DSC_0149 (2)-2.jpg

  • Харесвам 16
Връзка към мнение

Ден 9 - ден за Елла. Днес имахме цял ден в Елла, като в 17:00 ч. трябваше да тръгнем към летището. Полетът за България ни беше в 2 ч. след полунощ. Сутринта отидохме до моста, поснимахме. След това към 11 ч. се върнахме в Елла. Пихме кафе и установихме, че до 17 ч. няма какво толкова да правим в града. Групата реши да се върне в хотела и да прекарат следобяда на басейна. Аз, обаче, съвсем социопатски реших, че басейн хич не ме кефи като идея. Пък и в Софето си имаме басейни 🙂 Погледнах картата и какво да видя - близо до Елла, 5 км. извън града има водопад - Rawana Falls  🙂 Първата ми идея беше да отидем до там с тук тук, попитах сервитьора в кафето и той чак възмутен - ама много са скъпи тук тук, вземете автобуса. Разликата беше сериозна - с тук тук 700 рупии, с автобус - 40 рупии 🙂 Това са съответно 4 лв. и 0.24 ст. Ми сериозно си е 🙂 Пътуването с автобуса си беше емоция само по себе си, ще го видите какво представлява, към това добавете и силно надута индийска музика, пълно с местни и екзотиката е на макс 🙂 Стигнахме за около 15 минути с автобуса, водопадът е на пътя. Красив е много. Върнахме се към 2 ч. в Елла, обядвахме, донакупихме сувенири и чай, разбира се, събрахме багажа и към летището. 

 

DSC_0195 (2)-2.jpg

 

DSC_0205 (2).JPG

 

DSC_0220 (2)-2.jpg

 

DSC_0244 (2)-2.jpg

 

DSC_0246 (2)-2.jpg

 

DSC_0250 (2)-2.jpg

 

DSC_0260 (2)-2.jpg

 

DSC_0288 (2)-2.jpg

 

DSC_0307-2.jpg

  • Харесвам 21
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 час, anarkibg каза:

Здравейте,усети ли се нещо от кризата ,която в момента бушува там? Има ли недостиг на горива и стоки по магазините?А протести?

 

Ние нищо не усетихме. Само по бензиностанциите имаше опашки. В магазини много не сме влизали. В заведенията си имаше храна нормално, в хотелите също.  Протестите, според мен, са в столицата. Където бяхме нямаше такива.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.