Прескочи до съдържание

Програма Исландия, края на Май 2022, 8 дни


Zdravko Nestorov

Препоръчани мнения

Здравейте пътешественици 🙂

 

От доста време насам следя този форум, но чак сега се регистрирах и реших да се включа, защото ми предстои едно вълнуващо пътешествие до Исландия! Разгледах повечето теми във форума свързани с плануване, програма, дискусии, страхотни разкази и... определено стана толкова объркано в главата ми, защото ми се прииска да посетя всичко. След доста опити и преправяния на плана, най-накрая аз и моята приятелката успяхме да финализирам някакъв, който разбира се е взаимстван от вашите теми и съвети, за което сме ви безкрайно благодарен!

Пускам тази тема с надеждата хората, които вече са били там, да споделят повече информация относно нашия маршрут, пропускаме ли нещо, как можем да го направим по-добър, изпълним ли е за това време, както и всякакви идеи, каквито ви хрумнат.

 

Полети

Всичките ни полети включват допълнителен багаж до 20кг., така че не би трябвало да имаме проблем с багажа и какво да вземем (пропускам полетите до България).

  • Кацане в Рейкявик (Лондон - Рейкиявик) - 20 май в 09:45ч.
  • Излитане от Рейкиявик (Рейкиявик - Лондон) - 28 май в 10:15ч.

 

Кола под наем

Доста надълго и нашироко писах в тази тема (за да не разводнявам тази) относно каква ми е идеята за наемането на кола, като ще се радвам да споделите вашите мнения и за това 🙂

 

Хотели за нощуване

Всички хотели, които са описани в програмата по-долу са вече запазени, като при всички тях имаме опцията за free cancellation до средата на май. Ако на някого му е интересно мога да споделя подробна информация за всяко от местата за настаняване, но за улеснение, слагам само града в плана по-долу

 

План (8 нощувки в 8 различни града)

Тъй като планът е доста амбициозен, ще жертваме полуостров Snaefellsnes, тъй като времето няма да ни стигне за там. Така ще имаме още една причина да се върнем отново тук (разбира се първата си остава Северното Сияние 🙂)

 

Ден по ден

[20.05] Ден 1 - Blue Lagoon & Southwest - пристигаме в 09:45ч. и би трябвало да имаме достатъчно време за обикаляне. Заложили сме на ден за Синята Лагуна, както и Рейкявик. Идеята е по пътя да успеем да се насладим и на някои от интересни местенца покрай Keflavík

  • Keflavík Airport
  • Blue Lagoon - мислим да си запазим за около обяд, като не сме сигурни дали след това ще ни стигне времето да разгледаме останалите неща през този ден
  • Bridge America - Europe
  • Reykjanesviti
  • Krýsuvík
  • Хотел в Reykjavik

[21.05] Ден 2 - The Golden Circle

  • Хотел в Reykjavik
  • Þingvellir National Park
  • Bruarfoss - след доста информация по темата, все още не съм сигурен дали можем да спред почти до самия водопад и да спестим около 2 часа ходене от паркинга на Ring Road
  • Geysir - по последна информация гейзера е отново активен и може да се види в пълния му блясък
  • Gullfoss Falls
  • Hrunalaug Hot Spring
  • ??? Friðheimar ??? - засега посещението на доматената ферма е все още под въпрос
  • Kerid Crater
  • Хотел в Hvolsvöllur

[22.05] Ден 3 - The Southern Coast - в този ден има доста неизвестни, както и доста места, които искаме да посетим. Чудим се дали може да добавим други местенца, да заменим някои от изброените по-долу или програмата ще стане твърде натоварена?

  • Хотел в Hvolsvöllur
  • Seljalandsfoss
  • Gljufrabui
  • ??? Seljavallalaug Swimming Pool Car Park ??? - това място е под въпрос, защото не успяхме да намерим достатъчно информация дали не е вече пресъхнало...
  • Skógafoss
  • ??? Solheimasandur Plane Wreck Sajid D'costa ??? - самолетът е на около 90 минути ходене от основния път, а според доста коментари, не е чак толкова забележителен за посещение и може да бъде заменен от доста страхотни гледки по пътя
  • ??? Sólheimajökull ??? - за тук не сме сигурни каква подготвка ще ни е необходима и колко ще е преходът до там
  • Dyrhólaey
  • Reynisfjara Beach
  • Vik
  • Fjaðrárgljúfur Canyon
  • Хотел в Dalshöfdi

[23.05] Ден 4 - Skaftafell & Jokursalon - в този ден сме се насочили да видим ледниците, но... не сме сигурни колко време ще ни е необходимо да стигнем до изброените места, лесно-достъпни ли са през това време на годината, нужна ли е специална екипировка?

  • Хотел в  Dalshöfdi
  • Skaftafell & Svartifoss Parking - много ли е преходът тук, нужна ли е някаква специална екипировка
  • Svínafellsjökull - абсолютно същите въпроси като горе
  • Fjallsárlón Iceberg Boat Tours
  • ??? Breiðamerkurjökull ??? - за жалост май сме извън сезонът на ледените пещери и няма да имаме възможност да ги посетим
  • Diamond Beach
  • Jökulsárlón
  • Хотел в  Höfn

[24.05] Ден 5 - Eastern Fjords

  • Хотел в  Höfn
  • Stokksnes
  • Vestrahorn Mountain
  • Lækjavik
  • Djúpivogur
  • Skriduklaustur
  • Hengifoss
  • Seydisfjordur
  • Хотел в  Egilsstaðir

[25.05] Ден 6 - Northern Iceland - денят изглежда доста натоварен, но повечето неща са доста близко едно до друго и ни се струва постижимо. Всякакви допълнителни съвети тук, ще са страхотни

  • Хотел в  Egilsstaðir
  • Stuðlagil Canyon
  • Dettifoss
  • Skútustaðahreppur
  • Hofdi
  • Hverfjall
  • Dimmuborgir Guesthouse
  • Grjótagjá
  • Mývatn Nature Baths
  • Hverir
  • Viti Crater - Krafla Parking
  • Leirhnjúkur
  • Goðafoss Waterfall
  • Хотел в  Brekka

[26.05] Ден 7 - Akureyri & Husavik - в този ден искаме да отидем на Whales Watching в Húsavík, както и да отделим време на Mývatn Nature Baths (ако не сме успели на предходния ден). Като цяло този ден е повече за релакс, по-малко пътуване и повече почивка и мързелуване 🙂 Ако може да споделите повече мнения относно Whales Watching в Húsavík, тъй като има толкова противоречиви коментари и най-вече не успяхме да намерим много информация какво е положението през месец май и дали си заслужава тогава, тъй като е самото начало на сезона

  • Хотел в  Brekka
  • Húsavík
  • ??? Ásbyrgi canyon, Iceland ??? - не знам дали ще ни стигне времето да посетим и този каньон. Малко е в страни от пътя и ще ни трябва повече време, а ни се иска много да използваме деня и за Mývatn Nature Baths
  • Mývatn Nature Baths - склонни сме да успеем да се насладим на тези невероятни бани в този ден, отколкото в предишния, заради доста натоварената програма в Ден 6
  • Akureyri Botanical Garden
  • Хотел в  Akureyri (близко до града)

[27.05] Ден 8 - Western Iceland - този ден е основно в път, като идеята е да посетим някакви неща по пътя, да стигнем до Рейкявик и да доразгледаме, каквото не сме успели в първия ден. Като цяло почивайки си в Ден 7, се надяваме, че тук ще имаме достатъчно сили за голямото пътуване, както и все пак да разгледаме приказни местенца по пътя

  • Хотел в  Akureyri (близко до града)
  • Glaumbær Farm & Museum
  • Grábrók Parking
  • Deildartunguhver
  • Hraunfossar
  • Barnafossar
  • (Рейкявик) Harpa Concert Hall and Conference Centre
  • (Рейкявик) Sun Voyager
  • (Рейкявик) Hallgrimskirkja
  • Хотел в  Keflavik (в близост до летището)

[28.05] Ден 9 - Keflavik - заминаваме в 10:15ч., така че ще има време само да оставим колата на летището и да се качим на самолета обратно

  • Хотел в  Keflavik (в близост до летището)
  • Keflavík Airport

 

Въпроси

  • Искаме да видим пъфините, това къде най-вероятно може да се случи?
  • Заслужава ли си гледането на китове покрай Хусавик?
  • Заслужава ли си да се посетят и Blue Lagoon и Mývatn Nature Baths?
  • Освен Blue Lagoon, Mývatn Nature Baths и Whales Watching в Húsavík, нужно ли е някъде другаде да направим предврителна резервация?
  • Нощувките са вече запазени, но също подлежат на промяна, все пак имаме free cancellation 🙂
  • Идеята ни е да вземем дрехите за ски (термо бельо, панталони и якета), както и обувки за преходи (заедно с резервни), които са непромокаеми. Разбира се и задължителни дъждобрани
  • Навсякъде се споменава, че пари кеш... почти не се използват. Тъй като ще е хубаво да имаме все пак някакви, от къде да си ги обърнем - от България или направо на летището?
  • Приемат ли дебитна карта, а не кредитна при наемането на кола, както и на други локации, ако това е нужно?
  • Навсякъде се препоръчва пазаруването от безмитния магазин в Keflavik - наистина ли е толкова драстична разликата в цените от там и магазините?
  • Всичко, което се сетите 🙂

 

Знам, че станаха много въпросите, но наистина това е най-вълнуващото и голямо пътуване, което някога сме планирали. Организацията е изключително трудна, постоянно в главата ни е каша относно какво, къде и как и... постоянно изникват нови и нови въпроси, планове и какво ли още не. Много ще съм благодарен за вашите мнения!!!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 часа, Zdravko Nestorov каза:

Здравейте пътешественици 🙂

 

От доста време насам следя този форум, ...

Поразгледах програмата ти. Леко се затруднявам с наименованията. Не е като да са запомнящи се с тази липса на гласни. 

Прегледах и пътеписа си и си припомних някои неща.

Ето какво забелязах:

- В ден 1 вижте и Brimketill lava rock pool;

- Uridafoss   - на нас ни хареса. По пътя ви е.

- Ден 3 ми се вижда доста натоварен

- Ден 4   Не виждам Hofskirkja. Струва си. Сигурно през май ще е още по-зеленокрасива. Спомени от снимки на @chandni

- Ден 6  И този ден ми се струва доста натоварен. До Dettifoss се ходи и пеша. Не е като да спреш пред него, както при много от другите фосове.

- В ден 7, частично 6 и ден 8 се позагубих. Защо се връщате да спите в това Brekka. Един от дните може да е с начало Goðafoss, после Akureyri и спане в Husavik. Така сте на стартова позиция за китовете.

- Не виждам Hvitserkur, Arnarstapi, Gatklettur, Kirkjufellsfoss, Reykholt. За някои доста се отклонявате и вероятно нарочно си ги пропуснал, може и с други наименования да си ги включил. Аз не бих пропуснал скалата Hvitserkur. Цялото отклонение за нея - отиване, разглеждане и щракане с фотоапартите и връщането не е повече от 2 часа.

Ще си позволя да тагна @DenitsaS . Дано да влезе във форума и да има време за коментари.

 

Малко ти завиждам, въпреки че студът определено не е за мен.

А през май няма ли да ги има тези, малките, зли пилета - кайри. Не планирате ли да ги гледате някъде. Май на @П.Кръстев  се бяха опитали да му пробият фонтанелата:biggrin:. Някъде из темите има негови страхотно полезни карти в google maps.

 

Успех с подготовката.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 5 часа, ven62 каза:

Малко ти завиждам, въпреки че студът определено не е за мен.

А през май няма ли да ги има тези, малките, зли пилета - кайри. Не планирате ли да ги гледате някъде. Май на @П.Кръстев  се бяха опитали да му пробият фонтанелата:biggrin:. Някъде из темите има негови страхотно полезни карти в google maps.

 

Успех с подготовката.

 

Кайрите са безобидни, даже страхливи и ще е голям късмет да са близо до теб. Злите птици са полярните рибарки 😄 

Eто я и картата

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@ven62 Аз влизам във форума, но съм с голяма часова разлика и не мога да реагирам много бързо 🙂

 

@Zdravko Nestorov Доста дълга и изчерпателна програма си направил, така че аз ще се опитам да отговоря на някои от въпросите в края:

  • Пъфините тепърва започват да се връщат в Исландия в края на април, като най-големите колонии са на островите Vestmannaeyjar и Drangey и на места в Източните и Западните фиорди. Все пак може да се оглеждате, докато сте при Reynisfjara, Dyrhólaey и други скали покрай морето. 
  • Много е субективно дали си заслужава турът за наблюдение на китове, най-вече зависи вие какво очаквате. Аз през годините съм била 3 пъти с 3 различни компании (Elding от Акурейри и North Sailing и Gentle Giants от Хусавик) и не съм съжалила за нито един от тях. Корабчетата в Хусавик определено се доближават по-близо до китовете и могат да се видят гмурканията им - гърбове, опашки, фонтани, както и главите, когато решат да се покажат на повърхността. Това са диви животни, а не циркови артисти, които са длъжни да правят троен аксел и четворен тулуп пред лодката, защото турът струва еди-колко-си крони 🙂 Обикновено самото плаване из фиорда в Акурейри или залива на Хусавик също е живописно и приятно. Ако решите да отидете, бих препоръчала да запазите с North Sailing, с тях бяхме в края на май миналата година, писала съм подробно за туровете в темата "Разкази от Исландия".
  • Туровете с лодки при ледените лагуни също е добре да се запазят предварително, ако искате да се качите в определен час.
  • Пак е много субективно - Blue Lagoon е нещо като визитка на Исландия, от друга страна Mývatn Nature Baths има по-хубава гледка. Водата и в двете е подобна, ако имате бюджет и първата ви хареса, може да пробвате втората или пък да решите да посетите някоя от другите, които са с обикновена геотермална вода или просто някой от басейните в градчетата по пътя.
  • Якета дъждобрани вършат работа, но ако вали много и непромокаеми панталони са ок, резервни обувки също са добра идея. Може да случите на страхотно време, но може и да вали. Май месец на север си има и сняг. Шапка, шал, тънки ръкавици и слънчеви очила, защото времето е и много променливо. Чак яке и панталони за ски не са нужни, но термобельото ще свърши работа.
  • Безмитният магазин е основно за пазаруване на алкохол, ако искате такъв по време на пътуването.
  • Друго - може да помислите за езда някъде по пътя, ако се откажете от китовете или от един от басейните. 
  • Питаш за екипировка за глетчерите - там по принцип се ходи с тур и те осигуряват екипировка, иначе се спира до някой viewpoint само за снимки. Сезонът на ледените пещери приключва до средата на април някъде.
  • Ден 3 и на мен ми се вижда доста натоварен, а ден 6 още повече. Разбира се, зависи дали само искате да спрете за 5-10 минути на всяко място и да снимате или да прекарате малко повече време. @ven62 е предложил допълнителни неща, които са хубави, но аз ще се въздържа, защото така или иначе програмата е доста пълна, но и аз като него съм на мнение, че може да подредите последните дни малко по-добре. Ботаническата градина в Акурейри не си заслужава специално ходене, разходка от църквата до пристанището и малко по крайбрежната алея и около старите къщи е достатъчна. Имайте предвид, че навсякъде по пътя ще виждате много красиви гледки и ще искате да спирате за снимки, така че ако от точка А до точка В го дава 2 часа път, то ще ви отнеме примерно 2:30 часа. 

 

Пожелавам ви едно страхотно пътуване! 🙂 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Аз само по ден 3: 

 

Seljavallalaug Swimming Pool Car Park - не знам защо би пресъхнало, но на пръв поглед ще ви трябват 40 минути в двете посоки, за да проверите. Водата е между 20 и 30 градуса, което значи, че и да е пълен, не е точно велико отпускащо преживяване. Пътят обаче изглежда привлекателно и може да си заслужава да се разтъпчете. 

https://icelandtrippers.com/seljavallalaug-pool-iceland/

 

Sólheimajökull  - не можете и дори не трябва да опитвате да ходите по ледник без водач и оборудване. Особено през пролетта, когато всичко се топи и е нестабилно. Исландия е благодатна за близки и лесни срещи с леда и не е необходимо да правите специални усилия, за да го видите в цялата му прелест, ако не ви е в стихията подобно преживяване. 

Иначе ето в тази тур са изброили какво да носите вие, а екипировката ще я осигурят те:  Непромокаеми яке и панталон, шапка, ръкавици и добри туристически обувки.  

https://adventures.is/iceland/day-tours/glacier-tours/glacier-tours-from-solheimajokull/glacier-experience/ 

 

 Solheimasandur Plane Wreck - много скучна и равна ми се видя пътеката до там и го пропуснах без да се замисля. Имате по-хубав трек после в каньона, ако не сте маниаци на тема самолети или онези серии с катастрофите.

 

Трябва да си оставите време да видите пъфини в района на Вик. 

 

П.П. Айде и по ден 4: 

 

Доста беше преходът до Свартифос и не ни хареса особено. Бих предпочела повече време за ледниците, отколкото преход до този водопад. 

За Svínafellsjökull мнението ми е различно - там беше страхотно. Но колата ни не можа да преодолее пътя и доста повече походихме от предвиденото. 

Ледените лагуни са изумителни. 

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Според мен няма смисъл и от Синята лагуна и от Миватн. Но си е лично решение де.

Ние бяхме на тур за китове от Хусавик. Със Салка. Освен гърбатите китове (май гърбати бяха), имахме късмет да видим и косатки. Но второто си е късмет по-скоро. Но турът беше организиран много добре,

За парите в брой - ако искаш да ги видиш как изглеждат, изтегли си от някой банкомат в Исландия. Абсолютно никъде не ни потрябваха. Дори в една обществена тоалетна насред нищото имаше терминал за плащане с карта. Най-обикновена кабинка, с тоалетна чиния вътре, но на вратата терминал. Та тегленето май ще е за да си ги имаш наистина.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много благодаря на всички за страхотните предложения, коментари, отговори на много ми въпроси... Програмата започна да се нарежда в главата ми, което направо ми се струваше невъзможно преди 1-2 седмици 🙂

 

На 19.04.2022 г. в 10:49, ven62 каза:

Поразгледах програмата ти. Леко се затруднявам с наименованията. Не е като да са запомнящи се с тази липса на гласни. 

Прегледах и пътеписа си и си припомних някои неща.

Ето какво забелязах:

- Ден 1 вижте и Brimketill lava rock pool;

- Ден 2 Uridafoss   - на нас ни хареса. По пътя ви е.

- Ден 3 ми се вижда доста натоварен

- Ден 4   Не виждам Hofskirkja. Струва си. Сигурно през май ще е още по-зеленокрасива. Спомени от снимки на @chandni

- Ден 6  И този ден ми се струва доста натоварен. До Dettifoss се ходи и пеша. Не е като да спреш пред него, както при много от другите фосове.

- В ден 7, частично 6 и ден 8 се позагубих. Защо се връщате да спите в това Brekka. Един от дните може да е с начало Goðafoss, после Akureyri и спане в Husavik. Така сте на стартова позиция за китовете.

- Не виждам Hvitserkur, Arnarstapi, Gatklettur, Kirkjufellsfoss, Reykholt. За някои доста се отклонявате и вероятно нарочно си ги пропуснал, може и с други наименования да си ги включил. Аз не бих пропуснал скалата Hvitserkur. Цялото отклонение за нея - отиване, разглеждане и щракане с фотоапартите и връщането не е повече от 2 часа.

Ще си позволя да тагна @DenitsaS . Дано да влезе във форума и да има време за коментари.

 

Малко ти завиждам, въпреки че студът определено не е за мен.

А през май няма ли да ги има тези, малките, зли пилета - кайри. Не планирате ли да ги гледате някъде. Май на @П.Кръстев  се бяха опитали да му пробият фонтанелата:biggrin:. Някъде из темите има негови страхотно полезни карти в google maps.

 

Успех с подготовката.

 

@ven62 - много ти благодаря за всичките тези детайли - определено си открадвам от тях и ги добавям към програмата!

  • Ден 1, 2, 4 - предложенията са страхотни, по пътя ни са, и веднага ги добавям в програмата
  • Ден 3 - програмата изглежда доста натоварена, но Seljavallalaug Swimming Pool Car Park (най-стария басейн в Исландия), Solheimasandur Plane Wreck Sajid D'costa  (катастрофиралият самолет) и Sólheimajökull (ледниците) са доста под въпрос, като може би бихме посетили само Seljavallalaug. Преди мястото ни за спане в този ден сме включили и Fjaðrárgljúfur Canyon (изглежда изключително красив на снимки), но ще е според това с какво време разполагаме, тъй като искаме да ни остане повече време да видим пъфините в района на Вик, както предложи @Lindt
  • Ден 6 - определено това е най-натовареният ден в цялата ни програма. Разглеждайки различни маршрути и предложения, изглежда, че повечето от спирките са само на 5-10 минути една от друга (особено тези покрай Mývatn Nature Baths). В зависимост как сме със времето в този ден, ще преценим на място дали да посетим самите Mývatn Nature Baths (да си починем най-накрая след толкова път) или ще го оставим за следващия ден. Със сигурност за следващия ден остава Goðafoss Waterfall
  • Ден 7 - всеки ден в програмата започва с мястото, където сме спали на предходната нощ и завършва с мястото, където ще спим през следващата. Може би се получи малко объркващо, но... идеята е за по-лесна ориентация от къде започваме деня и къде го завършваме. Идеята е, че Ден 6 го завършваме в Brekka и Ден 7 го започваме от тук. Сутринта отиваме до Husvik за разходка и наблюдаване на китове, след което се връщаме към Mývatn Nature Baths, ако не сме ги посетили на предходния ден, отправяме се към Goðafoss Waterfall и завършваме с Akureyri - разходка и настаняване за сън. Може би по-добрият вариант е спане в Husvik, но не намерихме нищо подходящо и на добра цена
  • Ден 8 - стартираме от Akureyri, от където започва дългия ни път до Keflavík. Веднага добавям Hvitserkur (около 2 часа ще се удължи пътя, но изглежда, че наистина си заслужава) и Reykholt (така или иначе ни е по път). За останалите... за жалост нямаме време и както написах и в първия пост... полуостров Snaefellsnes ще остане за следващото ни посещение 🙂

 

На 19.04.2022 г. в 15:50, П.Кръстев каза:

Кайрите са безобидни, даже страхливи и ще е голям късмет да са близо до теб. Злите птици са полярните рибарки 😄 

Eто я и картата

@П.Кръстев - тази карта е направо безценна. Веднага ще си взема някои от нещата там, за да направя пътуването по-лесно и удобно. ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ!!!

 

 

преди 20 часа, DenitsaS каза:

@Zdravko Nestorov Доста дълга и изчерпателна програма си направил, така че аз ще се опитам да отговоря на някои от въпросите в края:

  • Пъфините тепърва започват да се връщат в Исландия в края на април, като най-големите колонии са на островите Vestmannaeyjar и Drangey и на места в Източните и Западните фиорди. Все пак може да се оглеждате, докато сте при Reynisfjara, Dyrhólaey и други скали покрай морето. 
  • Много е субективно дали си заслужава турът за наблюдение на китове, най-вече зависи вие какво очаквате. Аз през годините съм била 3 пъти с 3 различни компании (Elding от Акурейри и North Sailing и Gentle Giants от Хусавик) и не съм съжалила за нито един от тях. Корабчетата в Хусавик определено се доближават по-близо до китовете и могат да се видят гмурканията им - гърбове, опашки, фонтани, както и главите, когато решат да се покажат на повърхността. Това са диви животни, а не циркови артисти, които са длъжни да правят троен аксел и четворен тулуп пред лодката, защото турът струва еди-колко-си крони 🙂 Обикновено самото плаване из фиорда в Акурейри или залива на Хусавик също е живописно и приятно. Ако решите да отидете, бих препоръчала да запазите с North Sailing, с тях бяхме в края на май миналата година, писала съм подробно за туровете в темата "Разкази от Исландия".
  • Туровете с лодки при ледените лагуни също е добре да се запазят предварително, ако искате да се качите в определен час.
  • Пак е много субективно - Blue Lagoon е нещо като визитка на Исландия, от друга страна Mývatn Nature Baths има по-хубава гледка. Водата и в двете е подобна, ако имате бюджет и първата ви хареса, може да пробвате втората или пък да решите да посетите някоя от другите, които са с обикновена геотермална вода или просто някой от басейните в градчетата по пътя.
  • Якета дъждобрани вършат работа, но ако вали много и непромокаеми панталони са ок, резервни обувки също са добра идея. Може да случите на страхотно време, но може и да вали. Май месец на север си има и сняг. Шапка, шал, тънки ръкавици и слънчеви очила, защото времето е и много променливо. Чак яке и панталони за ски не са нужни, но термобельото ще свърши работа.
  • Безмитният магазин е основно за пазаруване на алкохол, ако искате такъв по време на пътуването.
  • Друго - може да помислите за езда някъде по пътя, ако се откажете от китовете или от един от басейните. 
  • Питаш за екипировка за глетчерите - там по принцип се ходи с тур и те осигуряват екипировка, иначе се спира до някой viewpoint само за снимки. Сезонът на ледените пещери приключва до средата на април някъде.
  • Ден 3 и на мен ми се вижда доста натоварен, а ден 6 още повече. Разбира се, зависи дали само искате да спрете за 5-10 минути на всяко място и да снимате или да прекарате малко повече време. @ven62 е предложил допълнителни неща, които са хубави, но аз ще се въздържа, защото така или иначе програмата е доста пълна, но и аз като него съм на мнение, че може да подредите последните дни малко по-добре. Ботаническата градина в Акурейри не си заслужава специално ходене, разходка от църквата до пристанището и малко по крайбрежната алея и около старите къщи е достатъчна. Имайте предвид, че навсякъде по пътя ще виждате много красиви гледки и ще искате да спирате за снимки, така че ако от точка А до точка В го дава 2 часа път, то ще ви отнеме примерно 2:30 часа. 

 

Пожелавам ви едно страхотно пътуване! 🙂 

@Denitsa Дори не съм очаквал толкова изчерпателен отговор на безкрайните ми въпроси!!! Благодаря ти!

  • За пъфините мислим да отделим повече време в района около Вик
  • Наблюдението на китовете е нещо, което не се вижда на всякъде и... благодарение на коментара ти 🙂 Вече запазихме такова в Husavik с North Sailing
  • Започваме да разглеждаме какви разходка с лодка има в ледените лагуни, но засега не попаднахме на такава за няколко часа, а за цял ден... Продължаваме да търсим!
  • От написаното от теб и @ivailo_radev, все повече сме се насочили да запазим само в Mývatn Nature Baths, като се колебаем дали да го направим на място или още от сега. Blue Lagoon си остава спирка по пътя ни, но само за да я разгледаме все пак какво представлява. Така ще имаме и повече време през Ден 1 за обикаляне в Рейкявик
  • За Ден 3 и Ден 6 написах малко по-горе и... определено там настъпиха леки размествания, както и места, които почти сигурно няма да посетим

 

преди 12 часа, Lindt каза:

Аз само по ден 3: 

 

Seljavallalaug Swimming Pool Car Park - не знам защо би пресъхнало, но на пръв поглед ще ви трябват 40 минути в двете посоки, за да проверите. Водата е между 20 и 30 градуса, което значи, че и да е пълен, не е точно велико отпускащо преживяване. Пътят обаче изглежда привлекателно и може да си заслужава да се разтъпчете. 

https://icelandtrippers.com/seljavallalaug-pool-iceland/

 

Sólheimajökull  - не можете и дори не трябва да опитвате да ходите по ледник без водач и оборудване. Особено през пролетта, когато всичко се топи и е нестабилно. Исландия е благодатна за близки и лесни срещи с леда и не е необходимо да правите специални усилия, за да го видите в цялата му прелест, ако не ви е в стихията подобно преживяване. 

Иначе ето в тази тур са изброили какво да носите вие, а екипировката ще я осигурят те:  Непромокаеми яке и панталон, шапка, ръкавици и добри туристически обувки.  

https://adventures.is/iceland/day-tours/glacier-tours/glacier-tours-from-solheimajokull/glacier-experience/ 

 

 Solheimasandur Plane Wreck - много скучна и равна ми се видя пътеката до там и го пропуснах без да се замисля. Имате по-хубав трек после в каньона, ако не сте маниаци на тема самолети или онези серии с катастрофите.

 

Трябва да си оставите време да видите пъфини в района на Вик. 

 

П.П. Айде и по ден 4: 

 

Доста беше преходът до Свартифос и не ни хареса особено. Бих предпочела повече време за ледниците, отколкото преход до този водопад. 

За Svínafellsjökull мнението ми е различно - там беше страхотно. Но колата ни не можа да преодолее пътя и доста повече походихме от предвиденото. 

Ледените лагуни са изумителни. 

 

@Lindt Огромно благодаря и на теб за страхотния отговор. Само затвърждаваш и нашето мнение (съдейки от всичко изписано във форума) за Seljavallalaug Swimming Pool и Solheimasandur Plane Wreck - ще ги пропуснем. Така програмата за Ден 3 става доста по-лека и ще имаме повече време за пъфините в района на Вик. За ледниците все още се чудим, защото преходите до Sólheimajökull и Svínafellsjökull са по 1-1.5 часа в посока (ако съм разбрал правилно) и може да не остане време, въпреки че четейки какво си написала... май ще го обмислим доста сериозно. Със сигурност си оставяме повече време за ледените лагуни.

 

 

преди 11 часа, ivailo_radev каза:

Според мен няма смисъл и от Синята лагуна и от Миватн. Но си е лично решение де.

Ние бяхме на тур за китове от Хусавик. Със Салка. Освен гърбатите китове (май гърбати бяха), имахме късмет да видим и косатки. Но второто си е късмет по-скоро. Но турът беше организиран много добре,

За парите в брой - ако искаш да ги видиш как изглеждат, изтегли си от някой банкомат в Исландия. Абсолютно никъде не ни потрябваха. Дори в една обществена тоалетна насред нищото имаше терминал за плащане с карта. Най-обикновена кабинка, с тоалетна чиния вътре, но на вратата терминал. Та тегленето май ще е за да си ги имаш наистина.

@ivailo_radev Благодаря ти за полезното инфо. Определено се насочваме повече към Mývatn Nature Baths, като само ще посетим Blue Lagoon, за да я видим все пак. Така ще имаме повече време в Ден 1 за обиколка в Рейкявик. Наблюдението на китове в Husavik вече е запазено. 

Много се радвам, че точно това си написал за парите в брой - определено съм голям фен на пазаруването с карта/телефон/часовник (дано да може и безконтактно в Исландия, тъй като срещам противоречива информация). Ще си дръпнем някакви парички в кеш, за да имаме, но... най-хубавото е, че няма нужда да го мислим още от България, а направо в Исландия.

 

Страхотни сте всички. Благодаря ви безкрайно много!

Ако се сещате нещо друго или имате някакви коментари след последните размествания по програмата - само казвайте. Вашите съвети са безценни!!!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Zdravko Nestorov, не се литкай по акъла на @Lindt. Тя е безапелационния орнитолог-любител №1 във форума. Не заменяй каньона Fjaðrárgljúfur за някакви гълъби. Пък било то и красиви черно-бели, с червени човки и краченца. Каньона е изключително красив. Прехласнахме се по него, направо ни остави без дъх, въпреки че го видяхме през март, не толкова зелен, в дъждовно и леко ветровито време, което не предполагаше да се разходим и малко по-навътре в него. У-ни-ка-лен е!

 

За сега само толкова, че утре т.е. днес в 7 трябва да хвана полета за Амстердам. 

От диагоналния прочит не ми се доизбоистриха дните около Хусавик, китовете и Akureyri. Тези турове за китове не са ли рано сутрин. При нас май беше така т.е. ако не спите в Хусавик ще трябва много рано да се става. Виж и в airbnb. Може да има нещо.

Най-накрая в пътеписа ми са маршрутите ни ден по ден и линкове към местата в които сме нощували (едва ли са актуални). Може да ти хрумне нещо.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Според мен добре ще направите като пропуснете Seljavallalaug Swimming Pool и Solheimasandur Plane Wreck. Басейнът не е нищо особено, а пътеката до самолета както каза @Lindtе доста скучна и ще ви изгуби много време.

 

Относно пъфините около Вик - аз не бих се надявал много. Препоръчвам да се качите на скалите над Вик, от там се открива и страхотна гледка към Dyehoaley и черния плаж Reynisfjara. Пъфини може и да не видите, малко е на късмет (аз края на Юни видях само 1 там, а уж е топ място), но гледката от тези скали е страхотна! Може би ще ви отнеме 2-3 часа отиваме и връщане.

 

Съгласен съм с @ven62 - каньонът е много красив и ако можете не го пропускайте!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, ven62 каза:

@Zdravko Nestorov, не се литкай по акъла на @Lindt. Тя е безапелационния орнитолог-любител №1 във форума. Не заменяй каньона Fjaðrárgljúfur за някакви гълъби. Пък било то и красиви черно-бели, с червени човки и краченца. Каньона е изключително красив. Прехласнахме се по него, направо ни остави без дъх, въпреки че го видяхме през март, не толкова зелен, в дъждовно и леко ветровито време, което не предполагаше да се разходим и малко по-навътре в него. У-ни-ка-лен е!

 

За сега само толкова, че утре т.е. днес в 7 трябва да хвана полета за Амстердам. 

От диагоналния прочит не ми се доизбоистриха дните около Хусавик, китовете и Akureyri. Тези турове за китове не са ли рано сутрин. При нас май беше така т.е. ако не спите в Хусавик ще трябва много рано да се става. Виж и в airbnb. Може да има нещо.

Най-накрая в пътеписа ми са маршрутите ни ден по ден и линкове към местата в които сме нощували (едва ли са актуални). Може да ти хрумне нещо.

Ние не направихме пълна обиколка с нашите 6 дни и имахме лукса, ако не ни стига времето на отиване, да видим интересуващото ни на връщане. От своя страна Здравко и приятелката му имат на разположение 20 часа светлина и какво ще пропуснат е единствено техен избор. 

 

Никъде не съм казвала да пропуска каньона, а само самолета и хладките басейни. Ние хванахме периода, в който каньоните са затворени за възстановяване от свръхтуризма и заради тях пак бих минала южна Исландия когато се върнем. И за да направим някой трек до глетчери, разбира се :wink3: 

Относно гълъбите горкият автор се интересуваше, а около Вик са най-попътните колонии. Всичко друго, за което се сещам, е на остров, фериботи, фиорди...

А аз, след като без никаква магеланска помощ изпланирах тридневен Южен Уелс :scratch_one-s_head:, където сестра ми си направи клипчета с телефон на тичащи пъфини, вече не мога да препоръчам сериозни отклонения от маршрута точно в Исландия. Тя видя и зайци, тюлени и какво ли не на остров Скомeр, така че аз лично бих отишла там в първия възможен момент. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, ven62 каза:

@Zdravko Nestorov, не се литкай по акъла на @Lindt. Тя е безапелационния орнитолог-любител №1 във форума. Не заменяй каньона Fjaðrárgljúfur за някакви гълъби. Пък било то и красиви черно-бели, с червени човки и краченца. Каньона е изключително красив. Прехласнахме се по него, направо ни остави без дъх, въпреки че го видяхме през март, не толкова зелен, в дъждовно и леко ветровито време, което не предполагаше да се разходим и малко по-навътре в него. У-ни-ка-лен е!

 

За сега само толкова, че утре т.е. днес в 7 трябва да хвана полета за Амстердам. 

От диагоналния прочит не ми се доизбоистриха дните около Хусавик, китовете и Akureyri. Тези турове за китове не са ли рано сутрин. При нас май беше така т.е. ако не спите в Хусавик ще трябва много рано да се става. Виж и в airbnb. Може да има нещо.

Най-накрая в пътеписа ми са маршрутите ни ден по ден и линкове към местата в които сме нощували (едва ли са актуални). Може да ти хрумне нещо.

@ven62 Благодаря отново за страхотните насоки. Fjaðrárgljúfur е все още в плана, като последна дестинация преди хотелчето в Ден 3. Пропускайки Seljavallalaug Swimming Pool и Solheimasandur Plane Wreck, мисля, че ще имаме достатъчно време да се опитаме да видим пъфини в района на Вик (ако не са толкова срамежливи), да се разходим в самото градче, както и да посетим този каньон - само затвърждаваш видяното по снимки, че това място наистина си заслужава!

Мястото, което сме запазили в Brekka е на 20 минути с кола от Husavik, като продължаваме да търсим възможност за промяна, но няма почти нищо, което да си заслужава и да е в нашия бюджет в района (Booking/AirBnB... горе-долу е еднакъв избора). Турът с китовете е от 10 часа сутринта и мисля, че ще успеем доста добре да го вместим в плановете - ранно тръгване от Brekka към Husavik, закуска, малко разходка в градчето и 3 часа турче.

Разгледах маршрутите и местата, в които сте нощували, но явно покрай Ковид са настъпили доста промени и част от тях са все още налични, но за жалост запазени за нашите дати, други изобщо вече ги няма. Но... все пак вече успяхме да букнем всичко и то с възможност за канселирани до средата на май, така че... продължавме търсенето за Husavik. Дори и да не излезе нищо, все пак имаме къде да спим 🙂

 

 

преди 13 часа, П.Кръстев каза:

Според мен добре ще направите като пропуснете Seljavallalaug Swimming Pool и Solheimasandur Plane Wreck. Басейнът не е нищо особено, а пътеката до самолета както каза @Lindtе доста скучна и ще ви изгуби много време.

 

Относно пъфините около Вик - аз не бих се надявал много. Препоръчвам да се качите на скалите над Вик, от там се открива и страхотна гледка към Dyehoaley и черния плаж Reynisfjara. Пъфини може и да не видите, малко е на късмет (аз края на Юни видях само 1 там, а уж е топ място), но гледката от тези скали е страхотна! Може би ще ви отнеме 2-3 часа отиваме и връщане.

 

Съгласен съм с @ven62 - каньонът е много красив и ако можете не го пропускайте!

@П.Кръстев Страхотен коментар отново - благодаря, за което. Fjaðrárgljúfur - все повече се затвърждава, че не трябва да се пропуска и остава в списъка. Dyrhólaey и Reynisfjara Beach са задължителни. За скалите над Vik все още се чудим и проучваме какъв е точно преходът до тях, тъй като както и ти спомена е около 90 минутки в посока.

 

 

преди 10 часа, Lindt каза:

Ние не направихме пълна обиколка с нашите 6 дни и имахме лукса, ако не ни стига времето на отиване, да видим интересуващото ни на връщане. От своя страна Здравко и приятелката му имат на разположение 20 часа светлина и какво ще пропуснат е единствено техен избор. 

 

Никъде не съм казвала да пропуска каньона, а само самолета и хладките басейни. Ние хванахме периода, в който каньоните са затворени за възстановяване от свръхтуризма и заради тях пак бих минала южна Исландия когато се върнем. И за да направим някой трек до глетчери, разбира се :wink3: 

Относно гълъбите горкият автор се интересуваше, а около Вик са най-попътните колонии. Всичко друго, за което се сещам, е на остров, фериботи, фиорди...

А аз, след като без никаква магеланска помощ изпланирах тридневен Южен Уелс :scratch_one-s_head:, където сестра ми си направи клипчета с телефон на тичащи пъфини, вече не мога да препоръчам сериозни отклонения от маршрута точно в Исландия. Тя видя и зайци, тюлени и какво ли не на остров Скомeр, така че аз лично бих отишла там в първия възможен момент. 

 

@Lindt - благодаря отново за полезните насоки 🙂 Със сигурност се надяваме, че ще успеем да видим някоя от тези странни птички и покрай твоите коментари (както и информацията, която прочетох след това), Vik е едно от най-добрите места, които са по пътя, за да ги видим. Но както и ти разказа... всичко е до късмет, така че стискаме палци за хубаво време и... поне един пъфин 🙂

 

Благодаря ви, хора! Невероятни сте.
Пожелавам ви страхотно изкарване на предстоящите Великденски празници. Всякакви насоки, мнения и коментари са добре дошли и са наистина безценни за мен!

  • Браво 1
Връзка към мнение

Ние бяхме в началото на юли и наблюдавахме множество кайри в Borgarfjörður eystri (Puffin Marina) след полунощ:

 

May be an image of puffin and nature

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение

@chandni Страхотна снимка 😍 Borgarfjörður eystri е едно от местата с най-големи колонии на пъфини на острова и отдавна ми е в списъка с must visit 🙂 Мисля, че там на 100% могат да се видят много птички в сезона, освен това е може би е единственото място, където няма допълнителни разходи по това да се видят пъфните (лодки, турове и т.н.). Покрай Vík е по-скоро на късмет, както е писал @П.Кръстев, и аз там само веднъж съм виждала един пъфин на скалите при черния плаж, а съм ходила няколко пъти все лятото. В Южна Исландия пъфини могат да се видят с по-голяма вероятност с един определен платен тур (просто по-голяма част от земята в Исландия е частна собственост и хората си развиват бизнес, същото е с островите Drangey и Vigur, където са другите големи колонии) - не съм била на този тур и не мога да препоръчам от първо лице, но една позната ходи миналата година с тях и е имало много пъфини: https://www.fromcoasttomountains.com/ingolfshofdi-puffin-tour

 

@Zdravko Nestorov Не знам каква кола сте запазили, но имай предвид, че пътищата и до Hvítserkur, и до Fjaðrárgljúfur са по-скоро тесни и не са асфалтирани и при разминаване с по-големи коли навсякъде хвърчи чакъл, особено ако от другата страна не са съобразили скоростта - на наш приятел с малка кола така му счупиха предното стъкло на подобен път в Западните фиорди и после става неприятно със застраховката 😞 За доста хотели и къщи за гости съм писала в темата с разказите, ако имаш време може да попрехвърлиш, но по принцип се очертава добър сезон и не се и съмнявам, че голяма част от местата за настаняване са вече запазени. 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да се изкажа и аз по темата, защото съм напълно наясно, че колкото повече различни хора се изказват, толкова повече спокойствие има в пътуващия .

Настаняване - спрете да избирате и веднага буквайте нещо, защото местата не са много и рискувате докато избирате да се наложи да приберете нещо, което ще ви изяде целия бюджет или, пу - пу , да не остане нищо за букване във вашите дати. 

Картите - приемат се навсякъде, всякакви и за всичко, и единственото място, където трябваше само кеш е Kerið . Тук да вметна, че повечето български банки имат ужасна политика по обмена на валута, та се вслушайте в мненията и си извадете една Diners карта .

 Бензиностанциите нямат друг начин за плащане на горивото, освен с карта.  Предполагам си прочел вече, че при всяко плащане блокират сума, различна от тази на колонката, но след известно време я отблокират с разликата. Горивото беше най - евтино в района на столицата, та си заредете напълно резервоара, преди да потеглите от там. 

Шофиране - внимавайте за ограниченията на скоростта ! Следи се с камери , навсякъде . Глобите са крайно неприятни .

Фирми за коли под наем - офисите на всички такива са на пешеходно разстояние - 10 - 15 мин. - от летището . Има бус до там и обратно , който е денонощен и безплатен . 

Пазаруване на храни - Bonus са най - евтината верига. Какви са цените  - сложила съм снимки от магазин Kronos ( втора по спестовност верига ) в моята тема.  

Вик - описала съм разположението му в темата си. Категорична съм, че там няма абсолютно нищо за гледане. Дори снимка не заслужи. Времето, което сте си отделили за него го прибавете към разходката по плажа или катерене на скалите . Впрочем, ако спрете на дясното, пътувайки посока Хофн ,  хълмче с двайсетина къщи ще сте доста по - близо до скалите, където бихте видяли пъфини. 

Ледени пещери - по - добре забравете , заради сезона. Ледените лагуни също са прекрасни места и са възможни по всяко време на годината. 

Самолета - в тази " сладкарница за природолюбители ", да отделяте час и половина за човешко творение - не бива. 

 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 21.04.2022 г. в 21:41, DenitsaS каза:

@chandni Страхотна снимка 😍 Borgarfjörður eystri е едно от местата с най-големи колонии на пъфини на острова и отдавна ми е в списъка с must visit 🙂 Мисля, че там на 100% могат да се видят много птички в сезона, освен това е може би е единственото място, където няма допълнителни разходи по това да се видят пъфните (лодки, турове и т.н.). Покрай Vík е по-скоро на късмет, както е писал @П.Кръстев, и аз там само веднъж съм виждала един пъфин на скалите при черния плаж, а съм ходила няколко пъти все лятото. В Южна Исландия пъфини могат да се видят с по-голяма вероятност с един определен платен тур (просто по-голяма част от земята в Исландия е частна собственост и хората си развиват бизнес, същото е с островите Drangey и Vigur, където са другите големи колонии) - не съм била на този тур и не мога да препоръчам от първо лице, но една позната ходи миналата година с тях и е имало много пъфини: https://www.fromcoasttomountains.com/ingolfshofdi-puffin-tour

 

@Zdravko Nestorov Не знам каква кола сте запазили, но имай предвид, че пътищата и до Hvítserkur, и до Fjaðrárgljúfur са по-скоро тесни и не са асфалтирани и при разминаване с по-големи коли навсякъде хвърчи чакъл, особено ако от другата страна не са съобразили скоростта - на наш приятел с малка кола така му счупиха предното стъкло на подобен път в Западните фиорди и после става неприятно със застраховката 😞 За доста хотели и къщи за гости съм писала в темата с разказите, ако имаш време може да попрехвърлиш, но по принцип се очертава добър сезон и не се и съмнявам, че голяма част от местата за настаняване са вече запазени. 

 

 

@DenitsaS Благодаря ти за поредния страшно полезен коментар по темата. Колата, която запазихме е Suzuki Vitara, автоматик, 4х4 (или нещо от този клас), с пълна застраховка от Zerocar (използват колите на Blue Car Rental), поради няколко причини:

  • За първи път наемам кола изобщо
  • За да е по-лесно по неасфалтираните пътища
  • За по-голямо спокойствие, докато пътуваме

Единственото, за което все още не съм сигурен е до къде можем да стигнем с колата по пътя за Fjaðrárgljúfur и Hvítserkur и колко време е преходът пеш след това? По-долу е информацията, на която попаднах след малко ровене в различните теми - правилно ли съм се ориентирал?

  • Fjaðrárgljúfur (каньонът) - след отклонение от главния път се кара по "чакълест път", като след това има около 60-70 минутки преход в посока
  • Hvítserkur (слончето) - минавайки по "чакълест път", се стига направо до него и почти няма преход

 

преди 12 часа, patilana каза:

Да се изкажа и аз по темата, защото съм напълно наясно, че колкото повече различни хора се изказват, толкова повече спокойствие има в пътуващия .

Настаняване - спрете да избирате и веднага буквайте нещо, защото местата не са много и рискувате докато избирате да се наложи да приберете нещо, което ще ви изяде целия бюджет или, пу - пу , да не остане нищо за букване във вашите дати. 

Картите - приемат се навсякъде, всякакви и за всичко, и единственото място, където трябваше само кеш е Kerið . Тук да вметна, че повечето български банки имат ужасна политика по обмена на валута, та се вслушайте в мненията и си извадете една Diners карта .

 Бензиностанциите нямат друг начин за плащане на горивото, освен с карта.  Предполагам си прочел вече, че при всяко плащане блокират сума, различна от тази на колонката, но след известно време я отблокират с разликата. Горивото беше най - евтино в района на столицата, та си заредете напълно резервоара, преди да потеглите от там. 

Шофиране - внимавайте за ограниченията на скоростта ! Следи се с камери , навсякъде . Глобите са крайно неприятни .

Фирми за коли под наем - офисите на всички такива са на пешеходно разстояние - 10 - 15 мин. - от летището . Има бус до там и обратно , който е денонощен и безплатен . 

Пазаруване на храни - Bonus са най - евтината верига. Какви са цените  - сложила съм снимки от магазин Kronos ( втора по спестовност верига ) в моята тема.  

Вик - описала съм разположението му в темата си. Категорична съм, че там няма абсолютно нищо за гледане. Дори снимка не заслужи. Времето, което сте си отделили за него го прибавете към разходката по плажа или катерене на скалите . Впрочем, ако спрете на дясното, пътувайки посока Хофн ,  хълмче с двайсетина къщи ще сте доста по - близо до скалите, където бихте видяли пъфини. 

Ледени пещери - по - добре забравете , заради сезона. Ледените лагуни също са прекрасни места и са възможни по всяко време на годината. 

Самолета - в тази " сладкарница за природолюбители ", да отделяте час и половина за човешко творение - не бива. 

 

@patilana Безкрайни благодарности за този пост - страшно полезен и пълен с всякаква информация, която веднага си запазвам!!!

  • Хотелите вече сме ги запазили, като всичките са с безплатна отмяна до средата на май. Така сме спокойни, че няма да останем "под звездите", следвайки нашата програма, но пък ще имаме време да сменим някое от местенцата, ако случайно излезе по-добро (съмнявам се в това, но... винаги е хубаво, когато имаш опции)
  • Тъй като основно използвам Revolut, не мисля, че имам проблемите с превалутирането - всичко там е толкова лесно и бързо 🙂 До последно се чудих дали да не си извадя кредитна карта на Diners, но дори и за колата под наем не ми е нужна, така че се отказах. Има ли шанс някъде да ми потрябва все пак?
  • Все повече се убеждавам, че Vik ще бъде основно посетен за малко почивка, пазаруване от някой магазин и зареждане на колата. Все повече се насочваме към скалите над града, тъй като ще ни остане време. След това имаме само една спирка - Fjaðrárgljúfur, и разбира се малко след това е и нашето хотелче. Ако има птички - ще сме късметлии, ако ли не - ще сме си направили страхотна разходка 🙂
  • Ледената лагуна ни стана приоритет вече и си търсим някаква разходка с лодка по тях. За жалост до момента, в нито един от сайтовете не намирам такива, които да са по 2-3 часа, а само целодневни... Ако имаш някаква идея от къде можем да си запазим, ще съм ти супер благодарен
  • Самолетът отпадна със сигурност - просто не си заслужава, след като всички тук нееднократно потвърдихте това, което си мислихме и ние, а и се появиха много по-интересни места за посещаване

 

Весело посрещане на Великден, бъдете с най-близките си и имайте много поводи за усмивки.

Ако някой се сети каквото и да било, с радост ще го прочета, тъй като всеки един ваш коментар ми помага все повече да си подредя нещата в главата. Благодаря ви!!!

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Zdravko Nestorov каза:

 До последно се чудих дали да не си извадя кредитна карта на Diners, но дори и за колата под наем не ми е нужна, така че се отказах. Има ли шанс някъде да ми потрябва все пак?

 

Както по горе са ти казали,вслушай се в мненията за Дайнерс и въобще не се чуди 🙂

Превултиране,добра застраховка покриваща доста неща,активираща се с едно плащане там или с покупка дори на една дъвка,ползване на бизнес салоните по летищата(за първите три месеца не ти трябва оборот) , таксата от 4лв на месец и то ако я ползваш само,1% кешбек който ако плащаш основно с нея в Исландия  и всичко свързано с това пътуване хич няма са е малък.

Ако пък си само с Револют е просто задължително.Не знам на кой план си в Револют,но на стандартния безплатното превултиране е до 2000лв за период 30дни,после има такса,което при Дайнърс го няма.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 Нямам представа за турове из лагуните, не съм търсила . 

Единственото задължително нещо в живота е да следим за здравето си , обаче няма лошо всяко пътуване да е с 1% по - евтино . Гледам, колата под наем ще изяде револютското безплатно превалутиране, вместо да върне 20 лева кешбек . После вместо да  се връщат пари, ще се вземат още за такси . 

Исландия е една от двете страни в Европа, които изискват да си направиш сметката възможно най - тънка. Не за друго, ами защото с разликата, всъщност, би обиколил Турция надлъж и нашир. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Zdravko Nestorov Туровете с лодка са кратки, около час, и се предлагат по няколко пъти на ден, но може да се наложи предварителна резервация заради по-големия брой туристи тази година, особено ако искате да го направите в определено време на деня. Виж тези за Jökulsárlón: 

 

https://icelagoon.is/tours/ (Аз съм била с тези с лодката амфибия, което е най-евтиният вариант. Компанията е и най-старата и дълго беше монополист, другите компании са по-нови и нямам отзиви за тях, но съм сигурна, че може да намериш ревюта.)

https://www.icelagoon.com/ 

 

Турове с лодки вече има и на другата ледена лагуна Fjallsárlón: https://fjallsarlon.is/

 

При Hvítserkur се паркира съвсем близо до панорамната платформа, после има спускане към плажа и съвсем малко се върви до скалата, но само ако хванете отлив - ако е прилив не знам колко може да се слезе надолу. При каньона също може да се паркира точно до него, а вече до къде искате да вървите и колко време да си отделите, зависи от вас.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 14 часа, Zdravko Nestorov каза:

Единственото, за което все още не съм сигурен е до къде можем да стигнем с колата по пътя за Fjaðrárgljúfur и Hvítserkur и колко време е преходът пеш след това? По-долу е информацията, на която попаднах след малко ровене в различните теми - правилно ли съм се ориентирал?

1. Паркингът е точно до каньона Fjaðrárgljúfur. Има оформени пътеки нагоре, по които се движиш над каньона.  Ние прекарахме там не повече от 2 часа, в това число снимането с дрон. 

2. До скалата Hvítserkur  се достига с кола, след последната отбивка пътят е черен. По наше време беше кален и лигав и по тази причина долу до скалата не сме се опитвали да слизаме.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 20 часа, Branko каза:

Както по горе са ти казали,вслушай се в мненията за Дайнерс и въобще не се чуди 🙂

Превултиране,добра застраховка покриваща доста неща,активираща се с едно плащане там или с покупка дори на една дъвка,ползване на бизнес салоните по летищата(за първите три месеца не ти трябва оборот) , таксата от 4лв на месец и то ако я ползваш само,1% кешбек който ако плащаш основно с нея в Исландия  и всичко свързано с това пътуване хич няма са е малък.

Ако пък си само с Револют е просто задължително.Не знам на кой план си в Револют,но на стандартния безплатното превултиране е до 2000лв за период 30дни,после има такса,което при Дайнърс го няма.

преди 17 часа, patilana каза:

 Нямам представа за турове из лагуните, не съм търсила . 

Единственото задължително нещо в живота е да следим за здравето си , обаче няма лошо всяко пътуване да е с 1% по - евтино . Гледам, колата под наем ще изяде револютското безплатно превалутиране, вместо да върне 20 лева кешбек . После вместо да  се връщат пари, ще се вземат още за такси . 

Исландия е една от двете страни в Европа, които изискват да си направиш сметката възможно най - тънка. Не за друго, ами защото с разликата, всъщност, би обиколил Турция надлъж и нашир. 

 

@Branko, @patilana Кратко, точно, ясно!!! Благодаря ви за тези коментари - вече съм напълно сигурен, че още след празниците ще си пусна да ми издадат карта Diners, тъй като определено има толкова много плюсове... Картата ще бъде издадена от ПИБ и забелязвам, че има няколко различни видове - коя е най-добре да си изкарам?

 

преди 11 часа, DenitsaS каза:

@Zdravko Nestorov Туровете с лодка са кратки, около час, и се предлагат по няколко пъти на ден, но може да се наложи предварителна резервация заради по-големия брой туристи тази година, особено ако искате да го направите в определено време на деня. Виж тези за Jökulsárlón: 

 

https://icelagoon.is/tours/ (Аз съм била с тези с лодката амфибия, което е най-евтиният вариант. Компанията е и най-старата и дълго беше монополист, другите компании са по-нови и нямам отзиви за тях, но съм сигурна, че може да намериш ревюта.)

https://www.icelagoon.com/ 

 

Турове с лодки вече има и на другата ледена лагуна Fjallsárlón: https://fjallsarlon.is/

 

При Hvítserkur се паркира съвсем близо до панорамната платформа, после има спускане към плажа и съвсем малко се върви до скалата, но само ако хванете отлив - ако е прилив не знам колко може да се слезе надолу. При каньона също може да се паркира точно до него, а вече до къде искате да вървите и колко време да си отделите, зависи от вас.

@DenitsaS Както винаги страшно полезен коментар 🙂 - благодаря за кой ли път. Определено сме се насочили към тур с лодка по Jökulsárlón и още утре ще разгледам кое ще ни хареса най-много и ще си запазим час по-скоро. Гледах някакви клипчета в YouTube и изглеждат уникални тези турове 🙂 

 

преди 10 часа, chandni каза:

1. Паркингът е точно до каньона Fjaðrárgljúfur. Има оформени пътеки нагоре, по които се движиш над каньона.  Ние прекарахме там не повече от 2 часа, в това число снимането с дрон. 

2. До скалата Hvítserkur  се достига с кола, след последната отбивка пътят е черен. По наше време беше кален и лигав и по тази причина долу до скалата не сме се опитвали да слизаме.  

@chandni и @DenitsaS Точно тези детайли търсех - огромно благодаря! Fjaðrárgljúfur и Hvítserkur звучат лесно достъпни, така че... стискаме палци за едно хубаво време и да успеем да им се насладим максимално!

 

Христос Воскресе! Бъдете здрави, щастливи и пътувайте!!!

Благодаря ви още веднъж за всичката безценна информация. Картата е почти вече завършена, като остават последни детайли. Всяка допълнителна информация... е винаги добре дошла!!!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, Zdravko Nestorov каза:

има няколко различни видове - коя е най-добре да си изкарам?

При положение, че ще се ползва за наем на коли, задължително Evolve (co-брандораната с MasterCard), тъй като не всички рент-а-кари приемат Diners, но MC върви навсякъде. В същото време плащанията с MasterCard частта не трупат кешбек, така че си вадиш един Curve и слагаш зад него Diners-a си. По този начин плащаш с Diners навсякъде, включително и там, където не се приема, а при наемане на кола, където не може да минеш с пластиката на Curve, ползваш директно Diners/MasterCard.

Връзка към мнение
преди 8 часа, patilana каза:

Zdravko Nestorov прочети тази тема от стр.219  от мненията на stormbringer и си прецени :

 Аз имам Класик .

 

преди 7 часа, chandni каза:

При положение, че ще се ползва за наем на коли, задължително Evolve (co-брандораната с MasterCard), тъй като не всички рент-а-кари приемат Diners, но MC върви навсякъде. В същото време плащанията с MasterCard частта не трупат кешбек, така че си вадиш един Curve и слагаш зад него Diners-a си. По този начин плащаш с Diners навсякъде, включително и там, където не се приема, а при наемане на кола, където не може да минеш с пластиката на Curve, ползваш директно Diners/MasterCard.

@patilana и @chandni - много ви благодаря за препоръките и информацията. Прочетох последните 10-15 страници от темата във форума, както и възможностите, които предлага ПИБ. Вече си направих профил в Curve, като картата от там ще пристигне до 04 Май. Във Вторник ще си поръчам и Diners Evolve Classic (co-брандираната с MasterCard) от ПИБ. Ако разбирам правилно, плащам само ако използвам, като няма месечни такси, ако не се използва, което е страхотно.

Още днес ще изпробвам как се държи Curve, като ще използвам картата от Revolut и ще го прекарам през GPay 🙂

Връзка към мнение

Здравейте. След всичките супер полезни мнения досега, вече сме на финалната права и започнахме да плануваме кога точно да запазим за Jökulsárlón (тура с лодка) и Mývatn Nature Baths (минерлните бани). Оказа се, че е достса трудно да определим горе-долу към колко часа трябва да запазим час и затова имам няколко въпроса:

  • Тъй като няколко пъти споменахте, че се очаква доста силен сезон тази година, желателно ли е да запазим още от сега и за двете места. В част от темите във форума се споменаваше, че за Mývatn Nature Baths (https://myvatnnaturebaths.is/) може да се намери място и в последния момент. За Jökulsárlón (https://icelagoon.is/) изглежда, че местата се запазват доста по-бързо. Хубавото е, че и двете места са с безплатно анулиране до 24 часа преди самия час, въпреки че паричките ти биват издърпани веднага. Какво е вашето мнение?
  • Запазвайки от сега, дали има възможност за промяна в последния момент на часа или всичко зависи от това колко е натоварен сезона и дали ще има свободни места?

Заедно с това имам и още един въпрос свързан с Лондон, тъй като имаме трансфер от Stansted Airport до Heathrow Airport и обратно. Какъв е най-добрият вариант за трансфер между двете летища? За момента сме се спрели на тяхното БДЖ 😄 - National Express, тъй като има влакчета постоянно и цената е доста приемлива.

 

Благодаря ви отново за всичко!!!

Връзка към мнение

@Zdravko Nestorov Не съм сигурна дали все още е така, но преди като се запазваше тур или вход за някой басейн в исландски сайт, след като избереш от календара ден и час излизаха колко свободни места има за този слот и така човек можеше да се ориентира дали да запази по-рано или не. Друг вариант е да пишеш по един мейл до съответното място и да ги питаш как се движат резервациите за вашите дати. Иначе няма точна рецепта, или резервираш по-рано и евентуално отменяш според условията, или разчиташ на късмет да има места когато пристигнете на място в конкретния ден. Ако може да ги планирате за началото или края на деня, може би ще е по-лесно, но тогава трябва да не се отклонявате много от програмата. 

 

п.с. За транспорта между летищата може да питаш в темата с бързи въпроси за Лондон, повече хора я следят и ще ти отговорят бързо. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.