Прескочи до съдържание

Седмица в Палма де Майорка


Balkanka

Препоръчани мнения

@Balkanka  Здравей, Интересува ме от твоя личен опит тези обекти за един ден ли ги направи - Дейя, Форналуч, Вайдемоса,  Сойер, Порт де Сойер, дали е възможно...

Както и тези дали е възможно за ден - Алкудия,  Порт д'Алкудия, Пойенса,  Порт де Пойенса , като аз искам да включа и Форментор в същия ден.....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@ruwenzogy, не питаш мен, но да кажа и моята гледна точка 🙂. Deìa, Fornalutx, Valldemosa и Soller ги планирах за ден преди моето пътуване и се радвам, че не го направих по този начин. Градчета са много еднотипни и в един ден всичките биха писнали и биха се слели в едно. Според мен остави 2 села и пристанището. Ако трябва да избирам Форналуч е абсолютно задължително, Вайдемоса е много очарователна, в Deìa не съм ходил, а Порт де Сойер е много приятно за разходка. Форналуч се обикаля за около час и половина с бавно темпо и много снимки, Вайдемоса за около час, ако не влизаш в Cartuja, а Порт де Сойер е за кратка спирка. Според мен можеш тези 3 места да ги направиш в един лежерен ден с обществен транспорт. За втория ден - аз не успях да стигна до северната част, но според мен за един ден с обществен транспорт (нямам идея как става придвижването в тази част на острова) ще стане супер Alcùdia с пристанището, Formentor и Pollença. Знам, че ти си друг тип пътешественик, но дай време на селцата Майорка, толкова са очарователни, и си заслужава да им бъде отделено време 🙂. Успех! 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ruwenzogy каза:

@Balkanka  Здравей, Интересува ме от твоя личен опит тези обекти за един ден ли ги направи - Дейя, Форналуч, Вайдемоса,  Сойер, Порт де Сойер, дали е възможно...

Както и тези дали е възможно за ден - Алкудия,  Порт д'Алкудия, Пойенса,  Порт де Пойенса , като аз искам да включа и Форментор в същия ден.....

Не съм Balkanka,но ще отговоря на втората част от въпроса-аз ходих в северната част-могат да се направят за един ден. Тръгнах с автобус-А32, още след кацането.От летището до Алкудия .Пътуването е около час или малко повече. Спира на изхода на летището вляво. Автобус има от и до централната автогара в Палма де Майорка (интермодалната),но не си спомням номера. В Алкудия вече пътувах с градски автобуси до Порт Алкудия,Пойенса и т.н.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 30.07.2022 г. в 23:07, ruwenzogy каза:

@Balkanka  Здравей, Интересува ме от твоя личен опит тези обекти за един ден ли ги направи - Дейя, Форналуч, Вайдемоса,  Сойер, Порт де Сойер, дали е възможно...

Както и тези дали е възможно за ден - Алкудия,  Порт д'Алкудия, Пойенса,  Порт де Пойенса , като аз искам да включа и Форментор в същия ден.....

Не, както съм писала в началния пост получих преди няколко месеца мозъчен кръвоизлив и по тази причина програмите ми не са свързани с търчане и прекомерно физическо натоварване, дори и това да е вероятно изпълнимо. Всичко е правено на ден по 2 селища (по близост) максимално. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 30.07.2022 г. в 23:07, ruwenzogy каза:

@Balkanka  Здравей, Интересува ме от твоя личен опит тези обекти за един ден ли ги направи - Дейя, Форналуч, Вайдемоса,  Сойер, Порт де Сойер, дали е възможно...

Както и тези дали е възможно за ден - Алкудия,  Порт д'Алкудия, Пойенса,  Порт де Пойенса , като аз искам да включа и Форментор в същия ден.....

Най харесах, ако питате мен, Дейа от планинските села. Форналуч (явно поради големите суперлативи) ми се видя далеч по-скромен. Харесах много Пойенса (не Порт де Пойенса), защото има едни стъпала към малка църквичка. Препоръчвам онлайн поне предния ден да си проверите наличността с посещението на катедралата Ла Сеул в Палма, защото като отидох ме върнаха. Макар че живеещи на острова приятели ме предупредиха, че често не може да се влезе веднага, дори на същия ден. За себе си съм доволна от програмата и изпълнението й, очаквах дори много по-скромни постижения. Всичко в Палма видях пеша, даже отдалечения замък Белвер, до който се качих без голямо мъчение. Доволна съм от себе си! 🙂 Желая Ви здраве и да видите всичко, което сте си наумил.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 30.07.2022 г. в 23:07, ruwenzogy каза:

@Balkanka  Здравей, Интересува ме от твоя личен опит тези обекти за един ден ли ги направи - Дейя, Форналуч, Вайдемоса,  Сойер, Порт де Сойер, дали е възможно...

Както и тези дали е възможно за ден - Алкудия,  Порт д'Алкудия, Пойенса,  Порт де Пойенса , като аз искам да включа и Форментор в същия ден.....

Оги, нашата програма в района беше за два дни. И аз се присъединявам към мнението, че всички тези в един ден е пресищане. 

Ние нощувахме в Сойер (не в Порт де Сойер), защото логистично ни се стори най-удобно, а и защото там намерихме най-евтиното настаняване, а и @зВерчето също ни препоръча Hostal Nadal. Пък, ако питаш мене, тя познава Майорка по-добре от местните хора, била е десетина пъти за поне по седмица и спокойно може да стане планински водач в Майорка.

Първият ден се качихме до язовир Кубер изкачихме три върха и се върнахме при язовира по кръгов маршрут. Първоначалната идея беше да слезем през едноименното ждрело до Биниараиш и оттам и Форналуч, но се отказахме. Дори и по върховете беше жега, а в ждрелото щеше да е фурна. Имаше и вариант да спрем с автобуса на връщане до едно по-близко място и да слезем до Форналуч, но ми стана лошо от завоите и исках по най-бързия начин да се приберем в хостела да се освежа. Така че до Форналуч така и не стигнахме. Но и въпреки суперлативите на @Kristian Desev, Форналуч най-малко ни беше харесал на снимки и не държахме толкона на него.

Сойер отстъпва на останалите села, обаче катедралата бие по красота всички други църкви. Може да ме анатемосате, ама отвън аз я харесах много повече от Катедралата в Палма. Вътре не влязохме, все беше затворена.

Същият ден отидохме за един бърз плаж преди залез в Порт де Сойер. За самия залез е най-добре  да се качиш по улицата или по стълбичките над пристанището до погледното място до Морския музей.

 

На другия ден импровизирахме. Първо взехме автобус до погледното място към Са Форадада (son marroig). 

Там има и една стара фабрика за зехтин със слънчев часовник на фасадата, сега е хотел, а вътре има музейче и хубава градинка. Уж искат вход, но си влязохме без някой да ни провери.

Пътят надолу към Са Форадада беше затворен, макар да изглеждаше в добро състояние.

Затова решихме да се върнем пеш по главния път няколко километра да разгледаме Деиа, понеже много ни хареса, като минахме през нея с автобуса. И пеш много ни хареса 🙂 Качването пеш в жегата до църквата и гробището на хълма е изморитерно, но си струваше. 

После взехме автобус до манастира при Мирамар да погледаме нос Са Форадада от различна гледна точка. Самото манастирче е малко, но много красиво. Хванахме и пътечка до една изоставена полуразрушена кула, но след 15 минути пътеката се загуби или всъщност трябваше да минаваме през огради на частни имоти и се отказахме.

Върнахме се на шосето и взехме автобус за Вайдемоса. Там разгледахме музеите в cartuja (без музея на Шопен, който е на отделен билет) и после кръстосвахме селото надлъж и шир да стигнем до всички погледни места. Сериозни наклони си има там. Накрая, автобус обратно до Сойер за вечеря.

Би могло да се направи и по стегнато, без да се влиза по обекти; на нас просто много ни хареса всичко, което видяхме в този ден, без да сме се презорвали.

Третият ден ни беше половин ден всъщност и го посветихме на Палма. Повече време, според мене, на тоя град няма смисъл да се отделя.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Препоръчвате ли кола под наем и знаете ли някакви местни фирми?
Кой е хотелът, който си хвалите в началото на темата? За сега съм наела един хотел на Плая де Палма. 

Интересува ме столицата и пещерата. Съвети как да стигна до пещерата и цената на входа за пещерата?

Връзка към мнение
преди 10 часа, Elle каза:

Препоръчвате ли кола под наем и знаете ли някакви местни фирми?
Кой е хотелът, който си хвалите в началото на темата? За сега съм наела един хотел на Плая де Палма. 

Интересува ме столицата и пещерата. Съвети как да стигна до пещерата и цената на входа за пещерата?

Това е хотела. Аз ходих с автобус до пещерата около час и малко е пътя и е в магистрала, хваща се от централната гара, която се намира под земята да не я търсите. Автобуса е 401 и се плаща с карта на качване и слизане пак се маркира и мисля, че излиза максимума понеже е на зони там 5.40 евро на посока. За пещерата е добре да си букнете билети онлайн от сайта, защото е с часове и има 1 евро отсъпка. Гледах, че и на място се продаваха билети, но аз не бих рискувал, че беше една опашка, Има спирка до пещерата точно и се казва Coves del Drac-Majorica, но автобуса спира само на определени часове там иначе се слиза на Mestral 1, която се намира в центъра на градчето /ние слезнахме на нея и предлагам и Вие да слезнете за да разгледате градчето/ в което е пещерата - Porto Cristo, което за мен е страхотно аз съм дал снимки по-назад в темата и може ден да се прекара. Иначе това е разписанието на автобуса и там може да погледнете в кои часове тръгвайки от Майорка спира на пещерата точно /отбелязани са със сини символи/. Има един само на ден директен автобус Майорка-Пещерата, останалите спират на няколко места до там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Чистя стара поща - имам код от ryan за 10 евро отстъпка за кола под наем, изглежда като нещо супер генерично и не знам дали още работи, нашето пътуване до там беше през юни, който го иска, ще му го пусна

 

Ние взехме кола от Centauro, не мога да кажа колко струваше и от къде точно я пазари, защото половинката ми я резервира

- Малък недостатък: нямат офис на летището. Имат микробуси, които те водят до гаража им, стоянката им срещу спирката на автобусите на летището. С нас пътуваха още две групи по 3-4 души. Не сме чакали да се напълни буса, тръгнахме веднага щом всеки си натовари багажа. Връщането е по същия начин от паркинга им към летището, отново не сме губили време в чакане.

- Има бензиностанция точно до гаража им

- Беше с покритие за щети, драскотини, нищо не сме описвали и добре, че беше така - единия ден на вратата на колата имаше голяма хоризонтална черта, някой си беше драскал по колата докато сме на плаж (паркиране на улицата, на разграфено за това място, не пред гараж и т.н.). После видях и някои други щети. Колата я приеха и не им мигна окото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 29.08.2022 г. в 20:58, Elle каза:

Може ли някой, кайто познава автобусната мрежа на острова, да ми пише на лични? Искам да задам конкретни въпроси, но да не товаря темата.

Може ли не на лични / това не се толерира/, защото и мен ме интересуват автобусите...

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 29.08.2022 г. в 20:58, Elle каза:

Може ли някой, кайто познава автобусната мрежа на острова, да ми пише на лични? Искам да задам конкретни въпроси, но да не товаря темата.

Темата не се товари с въпроси по пътуването.

Личните съобщения са за лични теми, които не могат да се споменат тук, а пътуването с автобус не е от тях предполагам.

Затова питайте тук, така и отговарящият няма да го пави многократно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте, обмисляме море в Майорка за 10-на дни юли/август. Моля, да ми помогнете с малко инфо как са организирани плажовете - има ли пакринги, места за паркиране, достатъчно чадъри и т.н. Ще сме с кола, тъй че мисля да изръшкаме острова. Приемам препоръки за хубави плажове, както за лежанинг, така и за шнорхелинг т.е. може и по-каменисти. Имаме една нощувка в Палма след кацането в хотел, а за следващите 10 дни сме букнали вила в района на Montaura 07312, защото изпадна добра цена, но може и да сменим. Може би ще отделим и 2-3 дни за разглеждане на забележителности - пещерите, влакчето.

Предварително благодаря !

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

@Balkanka ВИдях, че сте била след средата на май, Може ли да дадете ориентир за времето по това време на година. 

Искам да заведа 3 годишната си дъщеричка на аква парк (Katmandu Park) и се притеснявам дали няма да не бъде достатчно топло и да се разочароваме.

 

Благодаря предварително на всички отзовали се. 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Tesh каза:

@Balkanka ВИдях, че сте била след средата на май, Може ли да дадете ориентир за времето по това време на година. 

Искам да заведа 3 годишната си дъщеричка на аква парк (Katmandu Park) и се притеснявам дали няма да не бъде достатчно топло и да се разочароваме.

 

Благодаря предварително на всички отзовали се. 

Здравейте!

Била съм еднократно на Майорка и нямам идея дали времето в края на май е винаги добро.

Когато бях, преди 2 години, беше топло, даже на моменти горещо - т.е. задържително за шапка и слънцезащита. Имаше плажуващи в изобилие.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Tesh каза:

Може ли да дадете ориентир за времето по това време на година. 

https://www.climate.top/spain/mallorca/may/
 

https://www.holiday-weather.com/mallorca/averages/may/

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.