Прескочи до съдържание

Седмица в Палма де Майорка


Balkanka

Препоръчани мнения

Здрвейте, пътешественици! Надявам се сте здрави и ще ми помогнете с Вашите идеи и събрани впечатления.

 

Предстои ми в края на настоящия месец цяла седмца в Палма. Моля да ми помогнете за програма и инфо относно детайли. Случи се така, че преди 2 месеца и половина получих мозъчен кръвоизлив и по тази причина няколко мои пътувания не се осъществиха. Позволиха ми да пътувам със самолет на последния преглед след третия месец. Слава Богу, нямам никакви парези и парализи и се възстановявам успешно. Лоиото е, че не мога да се взирам много в екрани все още и по тази причина съм попрочела съвсем малко за острова - честно казано мислех, че и това пътуване ще го прескоча.

1. Бах видяла, че има посред бял ден обществен транспорт от летището до Палма. Хотелът ми е в града - ул. Pablo Iglesias, 49. Кой автобус да взема? (Мога да ходя и пеша - правя по 10000 крачки на ден вече, че  и повече).

2. Колко струва билет за транспорта? Откъде се купуват? С карта може ли да се плати билет?

3. Има ли карти за няколко пътувания/дни? Карти откъде се купуват или са онлайн? 

4. Забранено ми е стоене на горещо, задушно и по тази причина разни плажове (освен рано сутрин и късно вечер) и ходене по заведения няма да се осъществят. В тази връзка какво препоръчвате да видя в Палма?

5. За нещо необходимо ли е да си купя предварително билети или да си резервирам час за посещение?

6. Какви магазини препоръчвате за купуване на храна?

7. Извън Палма какво да видя и лесно достъпно ли е? Т.е. има ли обществен транспорт, откъде се взима и колко струва, както и от къде се купуват билетите за този извънградски трансторт? За Форментор си спомням, че четох малко преди инцидента, но нямам много знания.

8. Как стои въпроса с маските?

9. Отпаднали ли са зелените пасове?

10. Друго каквото се сетите, пишете моля!

 

Блягодаря в аванс и извинявайте! Желая Ви здраве! Моля, да не ми препоръчвате рент а кар или неподходящи за момента активности. Не проявявам иннерес към спортни събития, зоопаркове и ресторанти. Важно е да избягвам шумни места, т.е. Магалуф не е опция.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не мога да помогна с почти нищо, но ти пожелавам успешна разходка и пълно възтановяване.

храна може да купуваш от всеки магазин, няма особена разлика с изключение на Ел кортинглес, който е по-скъп.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 37 минути , Balkanka каза:

Здрвейте, пътешественици! Надявам се сте здрави и ще ми помогнете с Вашите идеи и събрани впечатления.

 

Предстои ми в края на настоящия месец цяла седмца в Палма. Моля да ми помогнете за програма и инфо относно детайли. Случи се така, че преди 2 месеца и половина получих мозъчен кръвоизлив и по тази причина няколко мои пътувания не се осъществиха. Позволиха ми да пътувам със самолет на последния преглед след третия месец. Слава Богу, нямам никакви парези и парализи и се възстановявам успешно. Лоиото е, че не мога да се взирам много в екрани все още и по тази причина съм попрочела съвсем малко за острова - честно казано мислех, че и това пътуване ще го прескоча.

1. Бах видяла, че има посред бял ден обществен транспорт от летището до Палма. Хотелът ми е в града - ул. Pablo Iglesias, 49. Кой автобус да взема? (Мога да ходя и пеша - правя по 10000 крачки на ден вече, че  и повече).

2. Колко струва билет за транспорта? Откъде се купуват? С карта може ли да се плати билет?

3. Има ли карти за няколко пътувания/дни? Карти откъде се купуват или са онлайн? 

4. Забранено ми е стоене на горещо, задушно и по тази причина разни плажове (освен рано сутрин и късно вечер) и ходене по заведения няма да се осъществят. В тази връзка какво препоръчвате да видя в Палма?

5. За нещо необходимо ли е да си купя предварително билети или да си резервирам час за посещение?

6. Какви магазини препоръчвате за купуване на храна?

7. Извън Палма какво да видя и лесно достъпно ли е? Т.е. има ли обществен транспорт, откъде се взима и колко струва, както и от къде се купуват билетите за този извънградски трансторт? За Форментор си спомням, че четох малко преди инцидента, но нямам много знания.

8. Как стои въпроса с маските?

9. Отпаднали ли са зелените пасове?

10. Друго каквото се сетите, пишете моля!

 

Блягодаря в аванс и извинявайте! Желая Ви здраве! Моля, да не ми препоръчвате рент а кар или неподходящи за момента активности. Не проявявам иннерес към спортни събития, зоопаркове и ресторанти. Важно е да избягвам шумни места, т.е. Магалуф не е опция.

Предполагам ще отседнеш в хотела,в който бях и аз през април - Абелай? Автобус от летището до града на цена 5 евро. Слизаш на гарата Estasion. Оттам е на пешеходно разстояние,съжалявам не мога да пратя точното местоположение. Наблизо до хотела има хранителен магазин Меркадона,всичко беше на много добри цени. Пеша ходих навсякъде. Имах само 2 дни в града,защото първите дни бях в Алкудия- на другия край на острова. Има автобус до там от гарата и от летището. Може да отидеш с влакче до Солер,аз не успях. В автобусите плащах само с карта.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

https://www.tib.org/en/web/ctm

Сайтът на транспорта из целия остров, добре е организиран.

 

Жегите едва ли ще са проблем през май.

 

Супермаркети има нацвъкани из курортите с доста завишени цени, но в Палма вероятно ще са основно нормални градски магазини. Така че която и да е голяма верига ,ще е ок. 'Eroski' си спомням че имаше на много места.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Alexander , благодаря! 🙂

@blueriver , да, в същия хотел ще бъда 🙂 . Благодаря много. До Алкудия колко време се пътува с въпросния автобус? Полните ли колко парички струва? Там хареса ли Ви? Какво видяхте?

@bad kid, благодаря и на Вас! Вие какво видяхте и какво препоръчвате?

Връзка към мнение

Можете да отидете с автобус от Палма до Валдемоса (там може да посетите манастира) и/или Солер. Много е красиво и на двете места. Все пак имайте предвид, че пътищата там са с много завои, планинско си е. Не знам дали е подходящо. В сайта, който е дал @bad kid има разписание и цени на автобусите. Вижте и пътеписа на @Kristian Desev, много интересно разказва 🙂 Ще Ви хареса много, сигурна съм 🙂 

 

DSC_0515-2.jpg

 

DSC_0572-2.jpg

 

DSC_0589-2.jpg

 

DSC_0566-2.jpg

  • Харесвам 14
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Balkanka каза:

@Alexander , благодаря! 🙂

@blueriver , да, в същия хотел ще бъда 🙂 . Благодаря много. До Алкудия колко време се пътува с въпросния автобус? Полните ли колко парички струва? Там хареса ли Ви? Какво видяхте?

@bad kid, благодаря и на Вас! Вие какво видяхте и какво препоръчвате?

За по няколко дни около Алкудия и Капдепера на плаж, но извън сезон не мисля, че ще е интересно там. 

Връзка към мнение
преди 3 часа, bad kid каза:

За по няколко дни около Алкудия и Капдепера на плаж, но извън сезон не мисля, че ще е интересно там. 

Тя не иска плаж,доколкото разбрах. В Алкудия обикалях в стария град,покатерих се на стените,които го обграждат.Катедралата,за съжаление беше затворена. Има останки от римско селище-Полентия.Разстоянията ми се сториха големи. Но е приятно за разходки-не е само за плаж,въпреки,че плажът ми се видя много добър. От летището до Алкудия пътува автобус А32,час и малко.Не помня цената,понеже плащам с карта. Естествено Палма ми хареса повече,аз си предпочитам големите градове!Снимките са от Алкудия.

IMG_20220410_143036.jpg

 

IMG_20220410_151400.jpg

IMG_20220410_142822.jpg

IMG_20220410_143751.jpg

IMG_20220410_150516.jpg

IMG_20220410_174949.jpg

IMG_20220410_152153.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

@Eva eva, благодаря Ви! Няма проблем от завои, стига да не е много часове. Надявам се автобусите са добри и няма да става задушно вътре (което е проблем). Като гледам Вашите чудесни снимки  със сигурност ще ми хареса. 🙂

@blueriver, благодаря и на Вас! И аз плащам с карта, но понеже прехвърлям от друга в Револютската и се ориентирам какво да слагам вътре. Изглежда хубаво! Снимките Ви са прекрасни! 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте отново! 

А за пещерите Драк имате ли лични впечатрения? Нещо в сайта на транспорта не разбрах с кой автобус да се придвижва със сигурност. Намерих само 401.

Благодаря! 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте! Върнах се с прекрасни впечатления. Посетих доста места - Дейя, Форналуч, Вайдемоса,  Сойер, Порт де Сойер, Порт д'Андрач, Порто Кристо и пещерите на Драк, Алкудия,  Порт д'Алкудия, Пойенса,  Порт де Пойенса и изръчках почти всичко в Палма. В Палма ходих пеша, а извън града с обществения транспорт. Ако с нещо мога да съм полезна, заповядайте. 

  • Харесвам 8
  • Браво 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 9.05.2022 г. в 12:01, bad kid каза:

https://www.tib.org/en/web/ctm

Сайтът на транспорта из целия остров, добре е организиран.

Този сайт го видях, но попаднах и на друг от който има разлика в цените на билетите. Нещо стар ли е? 

 

На 9.05.2022 г. в 11:59, blueriver каза:

Предполагам ще отседнеш в хотела,в който бях и аз през април - Абелай? Автобус от летището до града на цена 5 евро. 

В сайта, който съм постнал там е на 5 евро от летище, а сайта на @bad kid е официалния и там тарифите са други.

 

TarifesAerotib_Bancària_ANG.jpg

 

Другия месец съм там и аз за една седмица и ще я видим 

Връзка към мнение
преди 11 минути , Ivko каза:

Този сайт го видях, но попаднах и на друг от който има разлика в цените на билетите. Нещо стар ли е? 

Това е друга компания, с тях например е автобус А1 от летището до Палма; той струва 5 евро и за разлика от tib, в автобуса на emt не може да се плаща директно с кредитна/дебитна карта.

За цените не мога да кажа, понеже още не ни е таксувало кредитната карта, откакто сме дошли в събота.

Сега се качваме на самолета за София.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Това е друга компания, с тях например е автобус А1 от летището до Палма; той струва 5 евро и за разлика от tib, в автобуса на emt не може да се плаща директно с кредитна/дебитна карта.

Оо да видях то си пише за тези CASH ON BOARD. Значи ще се ползва tib. 

Връзка към мнение
преди 7 минути , Ivko каза:

Оо да видях то си пише за тези CASH ON BOARD. Значи ще се ползва tib. 

Също пишеше в автобуса, че шофьорът не връща ресто над 10 евро.

 

За tib само помнете, че картата се валидира винаги и при качване (от предната врата), но задължинелно и при всяко слизане (от задната врата на автобуса).

Една дебитна карта може да я маркирате, за до 5 души, като на слизане пак трябва да я маркирате толкова на брой пъти. С всики следващ човек до петима цената на билета намалява.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

За картите - не ги спирайте (временно блокиране). Имам този лош навик, а действителните банковите операции се осъществяват нощем. По тази причина блокирах 2 карти и не можах да платя билетите на следващия ден с тях. Чак след още 1 или 2 дни, като ги оставих отблокирани през нощта и дръпнаха парите, успях отново да ги ползвам в транспорта.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Организирани има всякакви дей трипове с лодки. Обиколки на Балеарите, различни комбинации.

Например има плуване с шнорлелинг Cala Salada, Ses Margalides. 

Порови се из нета, пълно е с агенции, които организират такива активности и прецени какво пасва на твоите идеи.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Майорка е страхотна! Хотела в който съм е един от най-добрите в които съм бил. Топ! Обслужване, храна, удобства, на 2-ра линия от плажа. Препоръчвам. И цената мисля за в сезон и на това място и локация е бест. Ходихме до пещерата, писана по-горе, невероятна е с концерт вътре върху лодки и те прекарват с лодка вътре. Намира се в страхотно градче Porto Cristo.

 

2FC7B432-ED5C-45E5-BBD8-3D4562F17729.jpeg
 

Днес ще ходим на другия край на острова до също страхотен плаж гледах Muro 

 

817970B8-A5F6-48F6-81A4-E07195EABCF7.jpeg
 

Само градски транспорт ползваме. Супер развит и уреден и без проблеми се стига навсякъде.
 

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 9.05.2022 г. в 11:10, Balkanka каза:

Здрвейте, пътешественици! Надявам се сте здрави и ще ми помогнете с Вашите идеи и събрани впечатления.

 

Предстои ми в края на настоящия месец цяла седмца в Палма. Моля да ми помогнете за програма и инфо относно детайли. Случи се така, че преди 2 месеца и половина получих мозъчен кръвоизлив и по тази причина няколко мои пътувания не се осъществиха. Позволиха ми да пътувам със самолет на последния преглед след третия месец. Слава Богу, нямам никакви парези и парализи и се възстановявам успешно. Лоиото е, че не мога да се взирам много в екрани все още и по тази причина съм попрочела съвсем малко за острова - честно казано мислех, че и това пътуване ще го прескоча.

1. Бах видяла, че има посред бял ден обществен транспорт от летището до Палма. Хотелът ми е в града - ул. Pablo Iglesias, 49. Кой автобус да взема? (Мога да ходя и пеша - правя по 10000 крачки на ден вече, че  и повече).

2. Колко струва билет за транспорта? Откъде се купуват? С карта може ли да се плати билет?

3. Има ли карти за няколко пътувания/дни? Карти откъде се купуват или са онлайн? 

4. Забранено ми е стоене на горещо, задушно и по тази причина разни плажове (освен рано сутрин и късно вечер) и ходене по заведения няма да се осъществят. В тази връзка какво препоръчвате да видя в Палма?

5. За нещо необходимо ли е да си купя предварително билети или да си резервирам час за посещение?

6. Какви магазини препоръчвате за купуване на храна?

7. Извън Палма какво да видя и лесно достъпно ли е? Т.е. има ли обществен транспорт, откъде се взима и колко струва, както и от къде се купуват билетите за този извънградски трансторт? За Форментор си спомням, че четох малко преди инцидента, но нямам много знания.

8. Как стои въпроса с маските?

9. Отпаднали ли са зелените пасове?

10. Друго каквото се сетите, пишете моля!

 

Блягодаря в аванс и извинявайте! Желая Ви здраве! Моля, да не ми препоръчвате рент а кар или неподходящи за момента активности. Не проявявам иннерес към спортни събития, зоопаркове и ресторанти. Важно е да избягвам шумни места, т.е. Магалуф не е опция.

Здравей,

След като се върна можеш ли да отговориш на собствените си въпроси, за да сме си полезни.  Интересува ме най-вече обществения транспорт. Достъпен ли е навсякъде, цените, има ли някакви седмични карти за улеснение, как се плаща.......

През октомври ми предстои една седмица и понеже съм сам, мисля да го карам с транспорта. 

Благодаря предварително...

Връзка към мнение
преди 3 часа, ruwenzogy каза:

Здравей,

След като се върна можеш ли да отговориш на собствените си въпроси, за да сме си полезни.  Интересува ме най-вече обществения транспорт. Достъпен ли е навсякъде, цените, има ли някакви седмични карти за улеснение, как се плаща.......

През октомври ми предстои една седмица и понеже съм сам, мисля да го карам с транспорта. 

Благодаря предварително...

Здравейте! Транспорт има, но трябва да се съобразявате дали не е необходимо прекачване. Само до село Форналуч ми се наложи да сменя автобуса. До местата, до които стигнах , има директни автобуси. Общо взето на половин час. Гугъл.мапс дава актуална информация и за спирки и за разписание,  ако за Вас е по-лесно , отколкото да следите сайта на транспорта. Карти ама само за местни лица, но не и за туристи. Плаща се или с налични пари или с дебитна или кредитна карта в превозните средства (картата се валидираа на качване през устройство и се извършва действителното й задължаване на слизане  през друго устройство).  Разстоянието определя цената на билета. Мисля, че най-скъпият ми излезе около 10 Евро. Дали е достъпен навсякъде е спорен въпрос, тъй като нямам идея Вие къде ще ходите. Селищата, до които аз съм отишла,  съм ги упоменала в поста си, след завръщането си. Напълно е възможно да има места без обществен транспорт. По принцип има и влак до три дестинации -на изток до Манакор, на запад до Сойер и на север,  където не съм ходила. Влак, обаче, не съм ползвала. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

преди 4 часа, ruwenzogy каза:

  Интересува ме най-вече обществения транспорт. Достъпен ли е навсякъде, цените, има ли някакви седмични карти за улеснение, как се плаща.......

През октомври ми предстои една седмица и понеже съм сам, мисля да го карам с транспорта. 

Малко информация от личен опит само с автобуси на острова. Системата за автобусен транспорт е много добре организирана. Две са фирмите:

1. https://www.emtpalma.cat/ca/inici

Мрежата на тази компания обхваща столицата Палма и района около нея. Билетите се продават от шофьора и най-евтиния билет е 2 евро. Имат няколко линии, започващи с А.., които свързват с летището и струват 5 евро. 

2. https://www.tib.org/en/web/ctm

Тази компания покрива целия остров, но за Палма и района около нея, мрежата и спирките са значително по-малко. За "провинцията" автобусите тръгват от Стационе Интермодале - https://www.tib.org/en/xarxa-de-transports/estacio-intermodal-palma . Плаща се с дебитна/кредитна карта при качване в автобуса и на слизане, картата отново се маркира. Използвах я по три различни маршрута за 3 отделни дни от Палма до различни точки на север и на изток на острова. От извлечението по картата виждам, че за всяко пътуване, за двама човека /с една карта/ за един ден, отиване и връщане, ми е струвало: 27.05 евро - най-дългото пътуване до Алкудия, другите - 20,29 евро и 20,38 евро

3. Стационе Интермодале в Палма е основна точка за автобуси, метро и влакове на острова. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

При пътуване най-изгодно излиза плащане с карта и то е опоменато в сайта им. Също така с една карта може да пътуват до 5 човека, като за всеки следващ цената на билета намаля за всички пътуващи т.с. ако сте двама при качване се маркира два пъти и при слизане-два. По-горе съм дал таблица с цените и отсъпките.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.