Прескочи до съдържание

Паркиране в чужбина


Препоръчани мнения

Странно ми е, че не намирам подобна по-обща тема (има ли?).

При пътуване с личен автомобил, а и с такъв под наем, чест проблем е намирането на паркинг.

 

Аз лично предпочитам безплатен или платен паркинг пред това да паркирам на зона някъде, тъй като зоните си имат своите особености.

Неотдавна приятел ми сподели едно приложение park4night, което е по-скоро за кемперджии, но често е полезно и за пътуване с лека кола. Там има отбелязани от пътуващи хора паркинги, заедно с коментари за самия паркинг. Знаете ли/пползвате ли други такива сайтове/приложения?

 

В момента смятаме да минаваме през Секешфехервар (Унгария) и Арад (Румъния) и в горното приложение май не намирам (добри) опции и съответно май ще се ориентирам да търся аппове за плащане на зона.

 

Въобще, дайте някакви лайфхакове за намиране на паркинг, когато ви потрябва. 🙂

Връзка към мнение

Споменатото приложение наистина е основно за кемперджии и не би ти свършило много работа. Даже може би никаква, но пробвай. Ние не сме търсили приложения като сме пътували с кола, но не сме и търсили паркиране в централната част, дори напротив. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Проблем има ако се навирате в централните части на претъпкани туристически дестинации. Там хотелите дерат кожи за паркинг на ден, ако изобщо е възможно или платените паркинги нямат места.

Връзка към мнение

Няма обща тема, но е дискутирано доста в контекста на конкретните дестинации. Няма универсално приложение/решение за съжаление. Parkopedia е най-голямата база данни, но съм попадал на неточности и там, а и никога не може да ти се гарантира че избрания паркинг няма да е пълен. Все пак ако тръгваш напълно на сляпо става, кат няма риба и ракът е риба: https://www.parkopedia.com/

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лично аз спазвам следното правило. Ако отсядам в града, задължително резервирам хотел с паркинг. Ако отсядам за повече от една вечер, резервирам в широк център с близък достъп до удобен обществен транспорт. Ако става дума само за една вечер, задължително резервирам в идеален център. Ако просто преминавам през града и желая да спра в него за няколко часа, избирам възможно най-централен платен паркинг чрез навигацията в колата. За над петнадесетгодишно почти ежегодно митарстване с лек автомобил в Европа, досега не ми се е налагало да търся друго решение на проблема...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@Duke за хотел с паркинг/транспорт го практикувам и аз, когато е възможно (че например март месец ходихме до Янина и уцелихме супер безумни цени за спане в централната част и спахме в близко село), но понякога трябва точно за преминаване. Само информативно, може ли да споделиш каква навигация ползваш? Предполагам, че повечето предлагат такава опция, но истината е, че никога не съм се опитвала да я ползвам.

 

 

Иначе за park4night - на няколко пъти ми е помагало вече, така че не е точно никаква работа - зависи от случая. 🙂

Връзка към мнение
преди 2 часа, Victoria каза:

Само информативно, може ли да споделиш каква навигация ползваш?

Ползвам вградената навигация в мултимедията на колата, която е базирана на картите на iGo и като цяло съм доволен. Разбира се, ежегодно правя ъпдейт...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние планираме предварително паркингите си много внимателно - особено когато пътуваме до Италия, че там влезеш ли в ZTL, става страшно. Най-често планираме с Google maps - изкарваме паркингите във въпросния град и набелязваме няколко, тъй като винаги има шанс предпочитаният паркинг да е пълен. Използваме и платена офлайн навигация от Sygic, която също предлага места за паркиране около дестинацията, но честно казано никога досега не сме я ползвали, тъй като предпочитаме да знаем предварително къде отиваме и как се стига до там, отколкото в движение да натискаме бутона "Чувствам се късметлия".

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 17.05.2022 г. в 7:36, chandni каза:

Ние планираме предварително паркингите си много внимателно - особено когато пътуваме до Италия, че там влезеш ли в ZTL, става страшно. Най-често планираме с Google maps - изкарваме паркингите във въпросния град и набелязваме няколко, тъй като винаги има шанс предпочитаният паркинг да е пълен. Използваме и платена офлайн навигация от Sygic, която също предлага места за паркиране около дестинацията, но честно казано никога досега не сме я ползвали, тъй като предпочитаме да знаем предварително къде отиваме и как се стига до там, отколкото в движение да натискаме бутона "Чувствам се късметлия".

А по какъв начин предварително изкарвате паркингите?

Гледате къде на мапс има маркирани такива или нещо друго?

Връзка към мнение
преди 11 минути , Victoria каза:

А по какъв начин предварително изкарвате паркингите?

Гледате къде на мапс има маркирани такива или нещо друго?

Пишем "Parking in..." в Google maps и гледаме в кой район ни устройва. След това ги разглеждаме един по един на street view, за да видим дали не е много малък/тесен (избягваме тесните, за да не ни ударят при маневриране). 

image.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И ние така. Предварително си набелязваме по няколко паркинга - в центъра или близо до него, платени, и където има места. Търся в Google. 

И винаги предпочитаме такива, които са без предплащане за определено време, защото ми се е случвало за 10 мин да платя глоба от 30 евро или да тичам по средата на разходка да до плащам. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Допълвам една особеност при безплатното паркиране, с която ние се сблъскахме в Италия. Има дни, в които улици се мият и местните си знаят, че в съответен ден колата не трябва да е там, за да не бъде преместена. В конкретния случай ние паркирахме на огромен безплатен паркинг в квартала, който в този ден беше пълен, щото всички се бяха прехвърлили там. Когато оставях нашата кола една възрастна женица изпитваше затруднения да изкара своята кола, на което аз джентълменски и помогнах и си осигурих нейното място, като преди това така спрях нашата кола, че да не може някой серсемин да се намърда преди мен.

 

Друг момент - в предградие на Париж, където живее приятелско семейство, колите се паркират до 15 число от едната страна на улицата, от 15 до 30/31-во от другата. Не знам дали това по принцип подлежи на глоба, защото ако местен си забрави колата, просто от полицията му се обаждат и учтиво го молят да си я премести. Виж, ако остане по-дълго време, може би има.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А, да добавя, за централните части на някои градове има безплатно паркиране, но за определен интервал от време (напр. 2 часа). За целта всички си имат "часовници", които се слагат на предното стъкло с посочен час на оставяне на колата. Така полицаи или други служители (местните "градска мобилност" 😉 ) знаят дали си в определените граници. И ако не си - честитка 😉 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Да споделя идея за алтернативно паркиране във Великобритания (тук съм го ползвал, за други държави не знам каква им е базата данни):

 

Тъй като тук доста хора живеят в къщи с частни паркоместа отпред, понякога имат някое излишно, което го отдават под наем краткосрочно или дългосрочно. Понякога си струва човек да се поразтърси за частни алтернативи за паркиране, вместо публични паркинги, в ето тези 2 сайта:
 

Your Parking Space

Just Park

 

И двата сайта имат и телефонни приложения, с чиято помощ малко преди да пристигнете на мястото, може да потърсите и да резервирате (за няколко часа, дни или месеци). И двата са с безплатно канселиране.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.