Прескочи до съдържание

Планиране на няколко месеца през Централа Америка


Препоръчани мнения

Привет на всички!

Готвя се да замина сам на предизвикателно пътуване из Централа Америка и ще са ми нужни всичките ви насоки/съвети. Вече изчетох всички пътеписи и теми които намерих на един дъх 😄

Прикачил съм снимки на маршрута по който мисля да мина, но накратко:

1.Началната и крайната точка мисля да е Канкун, понеже засега намирам най-евтините билети именно до/от там.

2.От Канкун надолу през Белиз, Caye Caulker, Сан Игнасио, Флорес и всички най-интересни неща по пътя докато не стигна до Антигуа.

3.Няколко седмици учене на Испански в Антигуа и района около езерото

4.След това в зависимост от времето, или ще взема самолет за Мексико Сити, или ще продължа надолу към Ел Салвадор, евентуално Никарагуа

5.Финалната отсечка е Мексико Сити до Канкун

 

И тук идват няколко важни въпроса които имам:

1.Идеята е да потегля Август месец, който се води дъждовен сезон, даже и сезон на водораслите в Канкун, но не мога да намеря евтини билети. Чудя се дали да рискувам да изчакам до последния момент за билети или да пробвам да летя до друга начална точка?

2.Какво ниво на Испански ми е необходимо за да се оправям из Гватемала?  Уча от 1 година с дуолинго и съм някъде А1-А2 според тестовете които съм правил и уж мога да сглобявам някакви изречения 😄

3.Предпочитам да резервивам хотели/екскурзиии в последния момент или на място. Предвид че ще пътувам в дъждовния не-туристически сезон, има ли шанс в по-туристически места да остана без нощувка/транспорт?

 

Ще се надявам да чуя всякакви други мнения/насоки по темата

trip-stageA.JPG

trio-stageB.JPG

trip-stageC.JPG

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, SpeeDemoN5 каза:

 

3.Предпочитам да резервивам хотели/екскурзиии в последния момент или на място. Предвид че ще пътувам в дъждовния не-туристически сезон, има ли шанс в по-туристически места да остана без нощувка/транспорт?

 

trip-stageA.JPG

trio-stageB.JPG

trip-stageC.JPG

Това, което ще ти напиша, е валидно за цяла Централна и Южна Америка - испаноговорящите католически държави.
И в най-туристическия сезон да си, на улицата няма да останеш. Само цените ще са други. Тоест в нетуристическия сезон няма да имаш никакви грижи с нощувките.
По-важният момент е с транспорта. Единственото, за което трябва сериозно да внимаваш, е да не уцелиш някой локален, или голям католически празник. По тези места малките ги празнуват по 3-4 дена, големите по седмица и повече. И през това време, билетите за малкото транспорт, който се движи, са изкупени седмици и месеци напред. Говоря ти от личен опит. В по-цивилизованите места, но пак не навсякъде, се реорганизират и пускат допълнителни бусчета при желаещи. Но в по-малките просто изгаряш. Случвало ми се е и едното, и другото, и то в Чили, която минава за една от най-устроените държави в региона.
За езика - аз не съм учил испански, имам някакво съвсем базово ниво от обикалянията си из испаноговорящия свят. Никъде не съм срещал затруднения, но и не съм попадал в сериозни и заплетени ситуации. В същото време какъвто и друг език да знаеш, освен испански, ще ти е абсолютно безполезен. Но общо взето ти стига да знаеш стотина думи, и да можеш да броиш до 100 на испански  🙂 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 26 минути , infectedmushroom каза:

Къде из Ел Салвадор и Никарагуа и какво си набелязал да гледаш ? 

За Ел Салвадор идеята е да се пробвам да покарам малко сърф, ruta de las flores и вулкана Santa Ana, ако дотогава не са ми писнали вулканите 😄 

Отворен съм и за други предложения.

За Никарагуа още нищо не съм проучвал, че едва ли ще ми стигне времето и за там 😕

преди 2 часа, wilks каза:

Това, което ще ти напиша, е валидно за цяла Централна и Южна Америка - испаноговорящите католически държави.
И в най-туристическия сезон да си, на улицата няма да останеш. Само цените ще са други. Тоест в нетуристическия сезон няма да имаш никакви грижи с нощувките.
По-важният момент е с транспорта. Единственото, за което трябва сериозно да внимаваш, е да не уцелиш някой локален, или голям католически празник. По тези места малките ги празнуват по 3-4 дена, големите по седмица и повече. И през това време, билетите за малкото транспорт, който се движи, са изкупени седмици и месеци напред. Говоря ти от личен опит. В по-цивилизованите места, но пак не навсякъде, се реорганизират и пускат допълнителни бусчета при желаещи. Но в по-малките просто изгаряш. Случвало ми се е и едното, и другото, и то в Чили, която минава за една от най-устроените държави в региона.
За езика - аз не съм учил испански, имам някакво съвсем базово ниво от обикалянията си из испаноговорящия свят. Никъде не съм срещал затруднения, но и не съм попадал в сериозни и заплетени ситуации. В същото време какъвто и друг език да знаеш, освен испански, ще ти е абсолютно безполезен. Но общо взето ти стига да знаеш стотина думи, и да можеш да броиш до 100 на испански  🙂 

Много много благодаря за коментара, доста успокояващо е това за испанския, ама да видим на място колко ще ми се оплита езика 😄 Иначе като празници, доколкото знам най-важния който ще улуча е деня на мъртвите, нещо което от много време искам да видя

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се опитам, да отговоря на въпросите ти, отзад напред. С уговорката, че всичко е много индивидуално и просто давам, моят перспектива.

 

По тези места, където ще ходиш, можеш спокойно да резервираш хотели/хостели и турове на място, без предварителни резервации, специално за туровете, дори е препоръчително. Правил съм го, аз също така предпочитам, за да имам гъвкавост и не съм имал особени проблеми, макар понякога, да се е налагал компромис с хотелите.

 

Относно езика, за местата, където ходят туристи чужденци, като полуостров Юкатан или пък Флорес, Антигуа, района около езерото Атитлан, може да се мине, дори и без испански, но за не толкова туристически места, испанският може да е много полезен, защото огромната част от населението не говори английски. Добре е, че имаш някакво ниво на испански, защото ще ти даде възможност да се опиташ да общуваш с местните, да вникнеш в тяхното ежедневие и разбирането им за света и живота. Много от тях, оценяват, когато чужденец се опитва да им говори езика и иска да говори с тях, дори и да допуска грешки, това премахва бариери. Испанският, който се говори в Южно Мексико, а и в Гватемала е разбираем, говорят сравнително бавно и не ядат буквите, не би трябвало да имаш проблеми в това отношение.

 

Относно това, че си избрал август и по крайбрежието може да има водорасли или метреологичните условия да не са оптимални. Имаш опции, не си длъжен да се придържаш към крайбрежието. Около канкун, не всичко е морска дестинация, на мен ми допадат Valladolid и Mérida, до Valladolid се намират руините на Ек Балам, макар и да отстъпват по размер на Чичен Ица или Ушмал, са погълнати от джунглата, има маймуни ревчи в клоните, атмосферата е като от филм за Индиана Джоунс, особено ако се отиде рано сутрин и няма други туристи. Хубавото на Ек Балам е, че можеш да се качваш по пирамидите, което в Чичен Ица е забранено. Мерида е много хубав град, със специфична култура и отлична кулинария, на мен ми е сред най-любимите градове в Мвксико, единствен минус е климата, но той е еднакъв навсякъде на полуострова. От Канкун, можеш да стигнеш до Флорес и през Паленке. Има нощен автобус от Канкун до Паленке, самото градче не е нещо особено, но руините са приятни и за мен си струват, освен това е входът към Лакандонската Джунгла, която за съжаление в голяма част е унищожена. От Паленке има автобуси и микробуси до границата с Гватемала и от там, след пресичане на границата, имаш опция да се прехвърлиш на автобус за Флорес.

 

Ако прекараш няколко седмици в Антигуа или около езерото Атитлан, за да учиш испански, после можеш да се придвижиш с микробус до Сан Кристобал в Мексико, Чиапас ми е един от любимите щати. Около Сан Кристобал има какво да се види и прави, а и там също е добро място за учене на езика. После от Сан Кристобал, можеш да се придвижиш с нощен автобус до Оахака, също красив град с достатъчно интересни места, както в самия град, така и околностите, А от Оахака има нощни автобуси за град Мексико. Това са варианти, които споменавам, просто за да покажа и други опции в този район.

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.