Прескочи до съдържание

Автомобилна обиколка на Швейцария


Duke

Препоръчани мнения

Наясно съм, че по темата е писано доста във форума, включително в момента има актуална тема, но въпреки всичко пускам нова, защото нашето намерение ми се струва малко по-специфично. А нашето намерение е да минем през Швейцария с автомобил на връщане от един рок фестивал в Германия и един рок концерт в Нидерландия в края на месец юли...

 

Не съм посещавал Швейцария от далечната 1993 г., когато обиколих страната с влак и пазя много хубави спомени от невероятните гледки. Сега ми се иска да повторя упражнението с автомобил, като съм направил следния план:

 

27.07.2022 г. – Колмар – Женева                                                                   320 км             4 ч

 

28.07.2022 г. – Женева

 

29.07.2022 г. – Женева – Лозана – Монтрьо                                                  100 км             4 ч

 

30.07.2022 г. – Монтрьо – Берн                                                                     100 км             2 ч

 

31.07.2022 г. – Берн

 

01.08.2022 г. – Берн – Тун – Интерлакен                                                       60 км               3 ч

 

02.08.2022 г. – Интерлакен – Люцерн – Цюрих                                             120 км             5 ч

 

03.08.2022 г. – Цюрих

 

04.08.2022 г. – Цюрих – Вадуц – Инсбрук                                                     300 км             6 ч

 

Въпросите са свързани основно с маршрута. Бих се радвал на предложения и насоки в посока оптимизиране и съответно маршрутиране по живописни пътища вместо по магистрали. Струва ми се, че посещения на Женева, Берн и Цюрих за задължителни от гледна точка на градска среда в Швейцария, а и чисто логистично пасват в избрания от мен маршрут и затова съм предвидил по две нощувки в тези три града. Стремял съм се да не натоварвам излишно дните в които на практика се придвижваме с оглед избор на живописни пътища за сметка на магистрали, но не съм особено добре запознат с швейцарската пътна мрежа и имам нужда от помощ и насоки. Входът е от Франция, конкретно Колмар, а изходът е в посока Вадуц-Инсбрук. Наясно съм, че при подобен маршрут пропускаме красотата на италианска Швейцария, но няма пълно щастие. С две думи, моля за помощ, съвети, коментари и допълнения...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

Ох, дано не се върнеш с впечатлението, че това не е планинарска дестинация :blum3:

 

 

Тази шега не я разбрах, признавам си. И малките деца знаят, че Швейцария е планинарска дестинация, ама не всички които я посещават са планинари. Ние също много обичаме да се любуваме на планинските гледки, но предпочитаме да ги правим от лека кола... 😉 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , Duke каза:

Тази шега не я разбрах, признавам си. И малките деца знаят, че Швейцария е планинарска дестинация, ама не всички които я посещават са планинари. Ние също много обичаме да се любуваме на планинските гледки, но предпочитаме да ги правим от лека кола... 😉 

Шеговита препратка към неморски Египет 😇

 

/ Швейцария е страна, в която ние сме влюбени, но не мога въобще да помогна при концепция кола-градове/ 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Привет! Както е казвано много пъти, красотата на Швейцария не в градовете, а в изключителната природа. Щом сте с кола могат да се направят прекрасни маршрути с отбивки до леснодостъпни природни места и красиви малки градчета. 

27.07.22. Колмар - Женева

Напът за Женева препоръчвам да се отбиете в градчетата Porrentruy и Saint-Ursanne в кантона Jura, който е най-младият кантон в Швейцария. Прекрасни стари градчета със стара архитектура и средновековна атмосфера. С малко отклонение може да влезеш в Швейцария в района, който е на юг от Belfort и след като разгледаш тези 2 градчета може да продължиш към Женева, като пътят минава по крайбрежието на езерото Neuchâtel с прекрасни пейзажи 🙂

Маршрутът става нещо такова: 

Colmar - Porrentruy - Saint-Ursanne - Geneva - 336км

Следващият ден е супер, Женева е прекрасна и доста различна от останалите градове в Швейцария, атмосферата е френска, един ден е достатъчен. Задължителни места са Старият град, фонтаните и Цветният часовник.

29.07.22. Женева - Лозана - Монтрьо

Лозана и Монтрьо са прекрасни швейцарски градове, но на Женевското езеро има страхотни местенца, които не бива да се пропускат. Между Лозана и Монтрьо е прекрасното градче Saint-Saphorin, а Vevey също е прекрасно за разходки. В Лозана си заслужава олимпийският музей и Старият град, Vevey има много красива променада покрай езерото, а Saint-Saphorin е истинско бижу 😊

Маршрутът може да бъде такъв: 

Geneva - Lausanne - Saint-Saphorin - Vevey - Montreux - 90км

30.07.22. Монтрьо - Берн 

Монтрьо е страхотно градче, прекрасна атмосфера, замъкът Chillon също не е за изпускане, разкошно място.  С удоволствие бих предложил и Rochers de Naye като прекрасна екскурзия от Монтрьо, където се вижда Женевското езеро и Френските Алпи, но цената (68CHF е влакът в двете посоки) е изключително висока без пас. Напът за Берн може да направите малко отклонение до градчето Грюер (Gryères), което е известно с производството на швейцарско сирене, прекрасните си пейзажи и Старият си град. Заслужава си за около 2-3 часа. Берн също е прекрасно място - много специфичен стар град, много е красиво. 

Маршрутът: 

Монтрьо - Gryères - Берн - 110км

31.07.22. Берн е хубав град, ден е предостатъчен, а ако ви омръзне, може да разнообразите с близкия Фрибург. 

01.08.22. Берн - Тун - Интерлакен

Вече навлизате в Бернските Алпи - един от най-красивите райони на Швейцария. Тун е много хубаво градче, може да направите разходка с лодка по едноименното езеро. Районът на Интерлакен е прекрасен, но ако нямате някакъв вид пас, обикалянето става много скъпо. Harder Kulm над Интерлакен е може би най-леснодостъпното място, като двупосочният билет без пас е около 35CHF. Лаутербрунен е много красиво местенце и може да се отиде в кола, задължително го включи в програмата. Аз бих направил обиколка с кола на двете езера Тун и Бриенц, разходка в Интерлакен и посещение на Лаутербрунен. 

02.08.22. Интерлакен - Люцерн - Цюрих

Люцерн според мен е най-красивият град в Швейцария и разходка там ще бъде удоволствие за сетивата. За нищо на света не пропускай Lungern на едноименното езеро, където пейзажите са меко казано невероятни 🙂

03.08.22. Цюрих 

Цюрих е страхотен град, много оживен, красив и интересен. Ден е предостатъчен. 

04.08.22 Цюрих - Вадуц - Инсбрук 

Пътят се движи по крайбрежието на Цюрихското езеро, което е много красиво. Препоръчвам спирка в романтичното градче Raperswill, което е много приятно. С малко отклонение в посока юг ще стигнете Гларус, където се намира невероятното Klöntalersee. Вадуц е интересно да се види, а Инсбрук е още по-красив. 

Маршрутът: 

Zürich - Raperswill - Glarus - Vaduz - Innsbruck - 310км

Швейцария е магическа страна и съм сигурен, че ще ви очарова, където и да отидете. 

Успех и незабравимо пътуване 😊

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
  • Браво 3
Връзка към мнение

Благодаря, @Kristian Desev, но не мисля да ползваме каквито и да е било пасове за влак. В тази връзка, освен стандартна винетка, има ли нещо особено за придвижване с кола в Швейцария - допълнителни такси във връзка с горния маршрут, такси за вход в градовете и т.н...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Duke, и аз така си помислих за пасовете. Не би трябвало да има никакви допълнителни такси за Швейцария, защото маршрутът не преминава през тунели или други платени места. Винетката е напълно достатъчна. Нямам идея как стои въпросът с паркингите в големите градове, но според мен лесно ще намериш къде да паркираш. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Kristian Desev каза:

Нямам идея как стои въпросът с паркингите в големите градове, но според мен лесно ще намериш къде да паркираш. 

Паркингите са част от хотелските резервации за големите градове. За малките населени места, които се разглеждат по пътя, ще търся на място платен почасов паркинг...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моят маршрут би бил - Колмар - Базел - Цюрих - Люцерн -Интерлакен - Лаутербруннен - Венген - Берн - Женева - Лозана - Веве - Монтрьо - Цермат - Сен Мориц - Давос - Вадуц - Инсбруг.  Това чудо е възможно и за два дни без спирки . Лично съм пътувала за ден Цюрих - Берн и  Женева почти до Сен Мориц с кратки спирки в посочените места. Без тръгване в 6 сутринта и без пристигане по тъмно, точно един август . За осем дни си е абсолютно постижимо със спирки за обяд , кафе и чаша вино, корабчета, охкане и ахкане при поредната гледка. Където и да са ви нощувките ще ви е прекрасно. Колкото и да са ще са ви малко . Единствено бих оставила само една на Цюрих за да добавя такава в Сен Мориц. 

За без магистрали - изключваш ги от навигацията . После докладвай кой град /село, извън описаните през , който сте минали , не са ви харесали . Любопитно ми е . 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

На първо място благодаря за отговора, но бих искал да попитам за причина поради която предлагаш този маршрут:

 

преди 5 часа, patilana каза:

Моят маршрут би бил - Колмар - Базел - Цюрих - Люцерн -Интерлакен - Лаутербруннен - Венген - Берн - Женева - Лозана - Веве - Монтрьо - Цермат - Сен Мориц - Давос - Вадуц - Инсбруг. 

Струва ми се доста неподходящ от логистична гледна точка с това напред-назад, но може би имаш нещо конкретно предвид?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Предлагам маршрута , защото си писал, че искаш да видиш планински красоти без да се подлагаш на планинско катерене .

Минавала съм го два пъти влизайки от Инсбруг, без Сен Мориц и Давос,  и се получава за три дни .При първото ми  ходене най - напред видяхме Вадуц , след това Люцерн и нощувахме в Цюрих , за който си имаше предостатъчно време за разходки и подобни. Излязохме от Женева и Франция. Вторият път пак влязохме от  Цюрих и излязохме към Италия, стигайки почти до Сен Мориц . Тогава Вадуц не го видяхме.   

С вашите осем дни ще бъдете абсолютно спокойни да го изпълните . Другата причина е , че никак не разбрах защо трябва да се жертва ден първи с идеята да се започне същинската обиколка от Женева. Най - логично ми изглежда след Колмар да се спре или в Цюрих, или в Берн .

 Напред - назад е само Висп - Цермат и Лаутербруннен - Венген . Просто там имаш крайни точки . 

Съгласна съм, че на картата е голямо криволичане , но за права линия се ползват магистралите. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 27.05.2022 г. в 19:26, patilana каза:

Другата причина е , че никак не разбрах защо трябва да се жертва ден първи с идеята да се започне същинската обиколка от Женева. Най - логично ми изглежда след Колмар да се спре или в Цюрих, или в Берн .

Причината е, че така или иначе трябва да се "слезе" до Женева, а разстоянието от Колмар предполага именно целодневен преход с кратки почивки, но не и междинно спиране в голям град, който изисква повече време за разглеждане...

 

 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Венген не е ли забранен за автомобили? До него може да се стигне само с влак от Лаутербруннен. 

Ние също планираме посещение на Швейцария в края на Август, но сме по-планински насочени и основни фокус ще са преходите, така че с градчетата не мога да помогна много.

Връзка към мнение
Преди 1 час, П.Кръстев каза:

Венген не е ли забранен за автомобили?

Да, забранен е. Не е проблем колата да се паркира в Гринделвалд и да се обиколи района с лифтове и влакчета - така се вижда много повече. 

Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Швейцария и Франция. Имаме самолетни билети до Базел, Швейцария. Мислим да наемем кола  от летището. Притесненията ни са свързани относно винетката, която знам, че трябва да имаме за Швейцария. Никъде не намерих информация колите, наемани от летището, всъщност могат ли да се карат в Швейцария и във Франция? Трябва ли да закупим винетка, ако искаме да пътуваме на територията на Швейцария? Има ли проблем да се влезне във Франция с кола, наета от летището в Базел? Вероятно въпросите ми звучат нелепо за хората с опит, но наистина съм притеснена и се чудя как да планирам нещата. Предварително благодаря на хората, които могат да ми дадат информация и ще се отзоват на питането ми.

Връзка към мнение

По дефиниция колите, които се наемат от летище разполагат с нужните винетки, но трябва да се внимава в случай на наем от екзотична фирма. Относно влизане във Франция, няма проблем, но това се уточнява по време на вземане на колата, за да се отбележи от съответния служител. Във Франция няма винетна система, но голяма част от магистралите са платени, като плащането се извършва на тол пунктове...

Връзка към мнение

Наемането на кола ще е само в Швейцария без напускане на границите и. След като се добера независимо с какъв транспорт от Люцерн до Базел оттам ще си хвана влак до Колмар. 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.