Прескочи до съдържание

Аз и моето куче пътуваме


Препоръчани мнения

Здравейте, магеланци! 
Много се радвам, че открих този форум, тъй като от години не съм била в подобен вид общуване онлайн, а много ми харесва. Казвам се Калояна, на 43, от Варна съм, но живея от 21 години в София. Занимавма се с видеомонтаж, обичам изкуство, литература, животните. Имам две кучета - джак ръсел Кода, на 14 години и спасено от недобросъвестни стопани куче, микс, Балзак, 3,5 години.

Разбира се, пътуванията също са ми страст. От скоро пътувам с Балзак, който е много добър, социален, кротък и възпитан. Досега съм пътувала без животно, най-често със самолет. С него обаче пътувам само с кола и започнах да се интересувам от места, които може да посетим заедно, така че пътуването да е приятно и интересно за двама ни. Ходим заедно до морето, били сме в Родопите и на различни места в България. Миналата седмица за първи път бяхме на пътуване с кола извън България. София - Загреб -Любляна -Модена - Венеция -Ферара - Верона - Риека -Жупаня -София. Общо седем нощувки. Гордея се със себе си, че се справих както с шофирането извън страната, така и с намирането на страхотни престои, където допускат куче. Пътуването с животно според мен е добре да бъде разделено на не повече от 9-10 часа на ден и да имаме по поне два дни престой, за да не изморително и за двама ни. Тук съм за да чета и питам за интересни маршрути за такива пътувания или почивки. Самата аз не съм пътувала много из дестианции, които не са достъпни със самолет и най-вече съм била в големи, известни градове. Интерсите ми сега са други - не толкова музеи и забележителности, колкото красиви места с гледки, спокойни, добра храна и без огормните навалици и стрес. 

Поздрави от нас с Балзак!:)

  • Харесвам 30
  • Браво 5
Връзка към мнение

Здравей и добре дошла. 

 

От скоро аз и съпругът ми сме в "същата люлка". Преди три месеца и половина се сдобихме с дълго чаканото сибирско хъски (Magical Aurora Borealis), което вече навърши 6 месеца и дори направи няколко по-кратки пътувания до връх Върховръх, за да се порадва севернячето на снега и едно по-дълго пътуване до о-в Тасос за Великден.

 

В началото се возеше в скута ми на предната седалка, но тъй като изключително бързо порасна и това вече е невъзможно, се преместихме на задната седалка.

 

BvZLiHja75lgmuw78K_0rHZogy5kFfhCl1sjCzjG

 

Първите пътувания там бяха кошмарни за нея. Чувстваше се изключително неспокойна, тичаше напред-назад по седалката, катереше се по вратите и искаше да свалим прозорците, а веднага след това провираше глaва навън и дори се опитваше да изскочи през тях. Пътуването не понасяше и на стомахчето ѝ и 2-3 пъти не можа да удържи закуската си (последния път беше на път към Тасос). За щастие сега вече се чувства много по-спокойна и дори сама скача в колата, когато ѝ отворим вратата и веднага си ляга - усети, че така се пътува далеч по-комфортно, няма толкова люлеене и не ѝ прилошава. Аз също се завърнах на "навигаторското място" отпред до съпруга си. 🙂

 

Когато тръгнахме към Тасос и се случи "случката", исках да отменя и предстоящото пътуване до Босна и Херцеговина и Хърватска, което организирахме специално, за да можем да отидем с нея и да не я оставяме в хотел за кучета още преди да навърши годинка, но съпругът ми поиска да изчакаме и да ѝ дадем време да свикне с пътуването в кола. За щастие, както вече казах, пътуването не ѝ е толкова страшно и затормозяващо, но предстои да видим как ще мине Балканското пътуване. 

 

Откакто сме с нея, животът ни много се промени, а пътуванията станаха по-трудни, но не съжаляваме, че е част от семейството ни. Промениха се и приоритетите ни - преди търсехме големи хотели с денонощна рецепция, даващи свободата да пристигнеш по всяко време. Сега всяко търсене в Booking започва с отметката Pet friendly, а типовете настаняване, които търсим са къщи с двор. :girl_wink:

 

За феруари-март догодина сме купили билети за Мексико и там задължително ще трябва да я оставим на хотел за кучета. За съжаление хотелът, на който се надявахме, се оказа, че не ни върши работа, тъй като всички кучета са в отделни стаички със собствен двор и не ги пускат заедно, което за нашето хъски би било огромен проблем, тъй като е изключително социална - иска да подуши и да си играе с всяко куче, което срещнем и затваряне сама в стая без нас и без компанията на други кучета би ѝ се отразило много зле, та сега ще търсим друг хотел в Пловдив и околностите или в краен случай в София, където да я оставяме по време на пътуване със самолет.

 

Aurora.png

  • Харесвам 12
  • Браво 3
Връзка към мнение

Аз нямам куче, но по стечение на обстоятелствата имам впечатления за организация на подобни пътувания със самолет.

И на сбирките сме си говорили с опитни в темата магеланци.

Най-първо има значение колко е голямо кучето. До определени килограми може в салона, след 7-8 до 32 (с клетката) пътува в търбуха на самолета. Трябва да има и отстояние за да се завърти вътре.

Това действа стресиращо за животинките, т.е добре е да се избягват прекачвания.

Лоукостерите НЕ приемат домашни любимци, а стандартната авиокомпания вози срещу 80-120 евро в посока. Има и изискване за бройка котки и кучета в рамките на полета. Сиреч, при резервация се указва, че ще е с домашен любимец - съответно се блокира бройка. Може на конкретен полет да има места за вас, но не и за кучето/котето. То трябва да е чипирано и със здравен паспорт, като има дестинации с допълнителни санитарни изисквания. Някои породи също не се приемат.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравей,  chandni, много е хубаво кучето ви!
Моят опит с оставянето на куче по хотели и приятели е много богат с джак ръселката, която пък е с характер и лошичка понякога и не се разбира с много кучета и някои хора. Оставяла съм я на хотел, където е сама в клетка, голяма, разхождат я по няколко пъти в Драгалевци. Била е при приятели и това ѝ се отразява най-добре. От три години за мой късмет една приятелка започна да се занимава с разхождане и гледане на кучета и Кода оставя при нея и е много щастлива. Балзак не съм го оставяла, освен веднъж, когато бях в Сингапур и той остана при неговия треньор, но съвсем в началото от както беше при мен. В София имам инфопрмация за много и различни варианти за оставяне на куче. Има малки хотели, има хотели в апартамент, където взимат само по няколко кучета, има "догситъри", които ходят в дома ви, има такива, които са по няколко кучета в стая, в големи къщи с двор, но като цяло най-вече са заедно с други кучета. Има и хотел с възпитание, изобщо доста варианти са. За хотелите искат ваксини, бяс и за кашлица най-вече. 

Аз обаче предпочитам да съм с Балзак като пътувам, по-весело и приятно ми е с него и ще ми липсва много. Ако тръгна пак на далеч обаче, ще се наложи. Той повръща много рядко в кола, само градско, на дълъг път спи и дори не го виждам. Много е важно кучето да не се храни преди път. Има и хапчета за тях, ветеринарите знаят, има и колан за куче за задната седалка. Миналата година ходих сама с двете кучета из Родопите, голямо предизвикателство беше:)) но те пътуват добре и слушат.

Много години бях без кола, но заради него взех пак и съм много щастлива. Пътувам по места, където няма как без кола и много искам да обиколя съседните държави.

Ако имате нужда от информация за хотели в София, ще ви дам няколко, за които съм чувала добри отзиви. Поздрави!

преди 35 минути , cck каза:

Аз нямам куче, но по стечение на обстоятелствата имам впечатления за организация на подобни пътувания със самолет.

И на сбирките сме си говорили с опитни в темата магеланци.

Най-първо има значение колко е голямо кучето. До определени килограми може в салона, след 7-8 до 32 (с клетката) пътува в търбуха на самолета. Трябва да има и отстояние за да се завърти вътре.

Това действа стресиращо за животинките, т.е добре е да се избягват прекачвания.

Лоукостерите НЕ приемат домашни любимци, а стандартната авиокомпания вози срещу 80-120 евро в посока. Има и изискване за бройка котки и кучета в рамките на полета. Сиреч, при резервация се указва, че ще е с домашен любимец - съответно се блокира бройка. Може на конкретен полет да има места за вас, но не и за кучето/котето. То трябва да е чипирано и със здравен паспорт, като има дестинации с допълнителни санитарни изисквания. Някои породи също не се приемат.

Благодаря за отговора. Имам информация за пътуване на куче със самолет, доста подробно съм проучила, но за самото куче е стрес да стои в багажното на самолета, не искам да му причинявам този кошмарен стес. Той е 15 кг и няма как а е в кабината за съжаление. Искам да е щастлив и весел.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 47 минути , cck каза:

организация на подобни пътувания със самолет

Това сигурно е доста стресиращо за кучовците. Бихме подложили нашето само ако се налага полет до по-далечна държава за участие в киноложка изложба. Като виждам колко бързо ѝ писва в автомобил, изпъната на задните 3 седалки, си представям как ще се чувства в клетка/чанта за пътуване в търбуха на самолета. Бяха ни разказвали за една акита ину, внесена от Япония, която дни наред след дългото пътуване със самолет е била като парцал. 

Връзка към мнение

Уау! Даже не сме си и помисляли да вземаме кучето или котката ни 🙂 Вероятно понеже колата е пълна, когато сме по шосе. Имаме белгийска овчарка малиноа и британче. Когато пътуваме кучето отива в двора на родителите на съпруга ми, а за котето идват приятели да го хранят и почистват тоалетна. Предполагам, че животните страдат до като ни няма, но това е, което можем да им осигурим. Наваксваме с грижа и внимание до като сме ежедневно заедно. Децата много ги обичат и играят с тях като с играчки 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
На 23.05.2022 г. в 19:28, cck каза:

Аз нямам куче, но по стечение на обстоятелствата имам впечатления за организация на подобни пътувания със самолет.

И на сбирките сме си говорили с опитни в темата магеланци.

Най-първо има значение колко е голямо кучето. До определени килограми може в салона, след 7-8 до 32 (с клетката) пътува в търбуха на самолета. Трябва да има и отстояние за да се завърти вътре.

Това действа стресиращо за животинките, т.е добре е да се избягват прекачвания.

Лоукостерите НЕ приемат домашни любимци, а стандартната авиокомпания вози срещу 80-120 евро в посока. Има и изискване за бройка котки и кучета в рамките на полета. Сиреч, при резервация се указва, че ще е с домашен любимец - съответно се блокира бройка. Може на конкретен полет да има места за вас, но не и за кучето/котето. То трябва да е чипирано и със здравен паспорт, като има дестинации с допълнителни санитарни изисквания. Някои породи също не се приемат.

Върхът беше, когато синът ми призвъня в тревога от палубата на ферибота Барселона - Ибиса, зимата преди 2 г. Искали да им вземат Ричо, чихуахуа на 15 г., приет от невъзможни вече да го гледат възрастни хора, и току-що осиновен от него - предписанията били да пътува в трюма при другите четириноги. Едва ли щеше да преживее животинката.. Посъветвах да скрият дребния гърбушко в пазва, да предложат "почерпка" на персонала, ако дойдат да го вземат, въобще да не го дават. Справили са се. 

 

Инак у нас синът ми предварително издирва и договаря места за настаняване, които приемат кучета, когато може да вземе със себе си ситния шемет Рая, също дългокосместа чихуахуа. Само веднъж я беше дал в кучешки хотел за няколко дни и само дете не умряла от глад - пропуснал да предаде, че започва да се храни само след команда "Яж" - въведена заради едновременното отглеждане на едно място на две кученца заедно с Ричо - та тя просто не яла...

 

В моя случай с Schatzi като по-млада се возехме заедно главно из София, на предната седалка до мен, та да гледа наоколо; както и редовно уикендно до вилата, тогава отзад. Случвала се е необходимост да бъде спешно превозена с такси, тогава синът ми уговори шофьора, понеже не всички приемат. Сред природата я заведох само веднъж, на Алков камък - знаех си, че ще събира всички клечки и осилчета с дългата си болонска козина и после 3 дни не мога да я изчистя. 

Когато пътувам, гастролира в Лозенец при брат ми и е редовно на курорт на вилата в края на седмицата. Понякога брат ми обгрижва едновременно и нея, и Рая, а на вилата са се събирали до 4 четириноги едновременно, преди да приспим Мечо на брат ми преди 2 Коледи, и той като Schatzi подхвърлен и осиновен. Преди да ползвам изключително метрото до летище София, я е взимал при посрещането, та да си я прибера веднага  - голяма атракция за малки и големи спретва, когато се появя. 

Откакто спря да чува и вижда наполовина, гледам да сме повече заедно, за да не е сама по цял ден в апартамента, стигат й планинарските ми забежки. Обожава да се вози с градски транспорт и флиртува наред с всички. Е, някои гледат "нашарено", ама няма нищо..

 

 

102261469_10216612406731785_6720142780372353024_n.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Интересна тема, на която не бях попадал до сега. 

Ние отскоро сме с 2 кучета и пътуването с тях определено има предизвикателство. 

По-големият кучо последните години разви някакъв страх от пътувания, покрай стрес от преминаване на напречниата маркировка за ограничаване на скоростта ( няколко участъка с бели напречни ленти, най-често преди кръстовища). 

Пробвахме да го успокояваме с каишки, спрей с феромони и т.н., но нещо не вършат работа.

Явно много се стресира в някакъв момент и започва да буйства. Преди сме пътували много с него без проблеми ( дори проспиваше пътя до морето), най-често в България и сме търсили хотели приемащо куче. 

Като съвет мога да дам, независимо от описанието в букинг да се обаждате и да питате изрично дали приемат кучета в хотела/къща. Случвало ми се е няколко пъти да се оказва че въобще не приемат, а просто са го маркирали в описанието. Случвало се е и да приемат кучета да определени кг.

За напускане на страната се изисква документ за извършени обезпаразитяване и преглед през последните 24ч.. Всеки ветеринарен кабинет може да издаде - око 20-3о лв. струва. Съответно  такъв документ трябва и за връщане от тамошен( чужбински вет.кабинет) -там цената не знам каква е.   

Не знам доколко се проверяват тези документи, понеже на нас не са ни искали но и ние не сме пътували толкова.  Ако някой има информация ще е полезна. 

Не сме ги качвали по самолети, понеже единият е ок 15. кг. и трябва да се вози в багажното ( доколкото аз съм запознат), а той е със страх от пътуване в колата и не знам как ще му се отрази един  полет. Това е и нещото което ме е спирало последните 5-6 г. да го взема с нас. 

Малката може да се вози в кабината, но и там има изисквания да няма повече от 2 кучета в самолета (не помня къде го четох) - говорим за авиокомпании различни от лоукост (европейски). При последните домашни любимци не се превозват.  

 

Our_dogs_2.jpg

 

 

@chandni Прочетох че имате впечатления от хотел за кучета, който ги държи в отделни стаи с двор. Понеже нас точно такова нещо повече ни устройва - малката е страшна фурия, би ли споделила името на хотела. Може и други, от които имате впечатления.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всяка авиокомпания има т.н.  FCOM  , една дебела тухла, в която е описано кое как и кога се прави, кой oт eкипажа какви задължения има и т.н. С една дума това е Библията на авиокомпанията. Та в този буквар пише какви домашни любимци и как се превозват със самолетите на дадения оператор.  От личен опит и по спомени се сещам за един случай от полет Милано - София. Дойдоха една група ловци, които имаха някаква резервация за отстрел на дивеч в някой от българските резервати. Всеки от групата, а те бяха 10-12, човека водеше по едно ловно куче. Оказа се, че единият от багажниците на самолета трябва да ги превърнем в зверилник. Нещо, което нямаше как да стане. Отказахме да качим толкова много кучета и цялата тумба авджии отказа да пътува с нас. Нямам идея как е продължил този случай, но ние просто се консултирахме с  FCOM и изпълнихме това, което е написано вътре. В случая основната вина е на агенцията продала билетите на тази група ловци, ако е знаела, че те ще пътуват с кучетата си. Тъй, че камъните са в нейната градина.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, 

Ние сме с кокер шпаньол вече е на 2 години и 2 месеца от Варна сме. Обикаляме достаа с нея! В България  навсякъде сме с нея, в Гърция също досега сме били навсякъде с нея. Правим  преходи с колата и по 1200 километра, толкова и харесва че направо не може да си представите! Тази година пътувахме с кола до Крит, с нощен ферибот има каюти в които са позволени кучета, много и се радваха на кораба, особено като си открадна от магазина едно розово фламинго(целия персонал извади телефоните да снима! Което закупихме след това! 🙂 До по - далечните дестинации, които изискват самолет не сме, тъй като за да е при нас трябва да е до 7 или 8 килограма, а нашата е 9, не ми се рискува и не искаме да и причиняваме такъв стрес в разни багажни отделения...тогава я оставяме при нашите.  Ако някой знае за авиокомпания която позволява и с по - голямо тегло да са в пътническия салон нека да сподели 🙂 Сега искаме да си закупим кемпер за да може да ходим и на по далечни места с нея 🙂

20221015_161621.jpg

20220815_102804.jpg

20220729_202405.jpg

20220722_200855.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 2 минути , zvezda9001 каза:

Здравейте, 

Ние сме с кокер шпаньол вече е на 2 години и 2 месеца от Варна сме. Обикаляме достаа с нея! В България  навсякъде сме с нея, в Гърция също досега сме били навсякъде с нея. Правим  преходи с колата и по 1200 километра, толкова и харесва че направо не може да си представите! Тази година пътувахме с кола до Крит, с нощен ферибот има каюти в които са позволени кучета, много и се радваха на кораба, особено като си открадна от магазина едно розово фламинго(целия персонал извади телефоните да снима! Което закупихме след това! 🙂 До по - далечните дестинации, които изискват самолет не сме, тъй като за да е при нас трябва да е до 7 или 8 килограма, а нашата е 9, не ми се рискува и не искаме да и причиняваме такъв стрес в разни багажни отделения...тогава я оставяме при нашите.  Ако някой знае за авиокомпания която позволява и с по - голямо тегло да са в пътническия салон нека да сподели 🙂 Сега искаме да си закупим кемпер за да може да ходим и на по далечни места с нея 🙂

20221015_161621.jpg

20220815_102804.jpg

20220729_202405.jpg

20220722_200855.jpg

 

преди 3 минути , zvezda9001 каза:

Ако някой знае за авиокомпания която позволява и с по -

Съседи пратиха по самолет едър четириног от Канада до София. Тук синът им го посрещна.

Връзка към мнение
преди 2 часа, milen_40 каза:

Интересна тема, на която не бях попадал до сега. 

Ние отскоро сме с 2 кучета и пътуването с тях определено има предизвикателство. 

По-големият кучо последните години разви някакъв страх от пътувания, покрай стрес от преминаване на напречниата маркировка за ограничаване на скоростта ( няколко участъка с бели напречни ленти, най-често преди кръстовища). 

Пробвахме да го успокояваме с каишки, спрей с феромони и т.н., но нещо не вършат работа.

Явно много се стресира в някакъв момент и започва да буйства. Преди сме пътували много с него без проблеми ( дори проспиваше пътя до морето), най-често в България и сме търсили хотели приемащо куче. 

Като съвет мога да дам, независимо от описанието в букинг да се обаждате и да питате изрично дали приемат кучета в хотела/къща. Случвало ми се е няколко пъти да се оказва че въобще не приемат, а просто са го маркирали в описанието. Случвало се е и да приемат кучета да определени кг.

За напускане на страната се изисква документ за извършени обезпаразитяване и преглед през последните 24ч.. Всеки ветеринарен кабинет може да издаде - око 20-3о лв. струва. Съответно  такъв документ трябва и за връщане от тамошен( чужбински вет.кабинет) -там цената не знам каква е.   

Не знам доколко се проверяват тези документи, понеже на нас не са ни искали но и ние не сме пътували толкова.  Ако някой има информация ще е полезна. 

Не сме ги качвали по самолети, понеже единият е ок 15. кг. и трябва да се вози в багажното ( доколкото аз съм запознат), а той е със страх от пътуване в колата и не знам как ще му се отрази един  полет. Това е и нещото което ме е спирало последните 5-6 г. да го взема с нас. 

Малката може да се вози в кабината, но и там има изисквания да няма повече от 2 кучета в самолета (не помня къде го четох) - говорим за авиокомпании различни от лоукост (европейски). При последните домашни любимци не се превозват.  

 

Our_dogs_2.jpg

 

 

@chandni Прочетох че имате впечатления от хотел за кучета, който ги държи в отделни стаи с двор. Понеже нас точно такова нещо повече ни устройва - малката е страшна фурия, би ли споделила името на хотела. Може и други, от които имате впечатления.

Документите които се изискват за пътуване в ЕС са следните: паспорт, чип поставен на кучето, в паспорта да впише ветеринаря че е обезпаразитен и прегледан 24 часа преди пътуването, валидна ваксина за бяс. Това е! Като се връщате в собствената ви страна това с вета не е нужно, само като излизате е нужно! и във Варна не ми се е случвало до сега да плащам за да го впише това ветеринаря, ходим си при нашия вет който си знае че редовно си я обезпаразитявам, няма нужда да и тикат още хапчета 24 часа преди пътуването. Аз отивам 1 седмица преди пътуването и просто ми пишат датата от която ще пътуваме.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Anna Kalinovska каза:

 

Съседи пратиха по самолет едър четириног от Канада до София. Тук синът им го посрещна.

Не търся такива самолети. Търся нормална и не стресиращо пътуване

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, zvezda9001 каза:

Здравейте, 

Ние сме с кокер шпаньол вече е на 2 години и 2 месеца от Варна сме. Обикаляме достаа с нея! В България  навсякъде сме с нея, в Гърция също досега сме били навсякъде с нея. Правим  преходи с колата и по 1200 километра, толкова и харесва че направо не може да си представите! Тази година пътувахме с кола до Крит, с нощен ферибот има каюти в които са позволени кучета, много и се радваха на кораба, особено като си открадна от магазина едно розово фламинго(целия персонал извади телефоните да снима! Което закупихме след това! 🙂 До по - далечните дестинации, които изискват самолет не сме, тъй като за да е при нас трябва да е до 7 или 8 килограма, а нашата е 9, не ми се рискува и не искаме да и причиняваме такъв стрес в разни багажни отделения...тогава я оставяме при нашите.  Ако някой знае за авиокомпания която позволява и с по - голямо тегло да са в пътническия салон нека да сподели 🙂 Сега искаме да си закупим кемпер за да може да ходим и на по далечни места с нея 🙂

20221015_161621.jpg

20220815_102804.jpg

20220729_202405.jpg

20220722_200855.jpg

Много ви е сладко кученцето! 

Поздравления,че се грижите с толкова любов за него!

И успех в покупката на кемпер!

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Нашата в кола си пътува без проблем, но също изпада в ужас от релефните ограничители на скоростта, преди колелелетата за влизане в Несебър особено- трепери цялата минути след това, хем не е сама на задната седалка. В асансьора също се страхува и трепери, камо ли самолет сама в  багажното, няма как. Чувал съм че за дълги полети на големи кучета дават приспивателни и успокоителни ветеринарите, но съм чел из френските форуми, че стресът е голям и си струва единствено при преместване в друга държава или неотложни пътувания, най-добре за хайвана е да се избягва подобен стрес.

 

Ако има хубави хотели за кучета с грижовен персонал или reliable догситърс в Пловдив, моля някой да препоръча. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 17.10.2022 г. в 12:59, milen_40 каза:

 

Our_dogs_2.jpg@chandni Прочетох че имате впечатления от хотел за кучета, който ги държи в отделни стаи с двор. Понеже нас точно такова нещо повече ни устройва - малката е страшна фурия, би ли споделила името на хотела. Може и други, от които имате впечатления.

Засега имаме лични впечатления само от един хотел, който се намира в гр. Съединение. Държат го инструктор-треньори на кучета. Иначе в Пловдив знам за 2 хотела за кучета, които обаче са подходящи за дребни породи. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте, моето куче е голям немски шпиц, 13 килограма, и заради него миналото лято за пръв път шофирах от Люксембург до България и обратно. Притеснявах се най-вече за минаването през Сърбия, защото за извън ЕС правилата са по-строги, но никой никъде не поиска дори паспорта й.


Тогава още нямаше две години и не обичаше много да е в кола, но търпеше. Сега обича да се вози, даже изпълнява командата "скачай вътре". Връзвам я с едно ластично приспособление като коланче, което й позволява да легне и да спи.

Това, което не обича обаче, е... спирането. В момента, в който забавим ход и тръгнем да паркираме, настава едно бясно квичене. Причината може би е,

че се страхува, че глутницата ще се раздели - много недоволстваше, когато някой отидеше до тоалетна например. Ако всички се изнесем и я оставим сама в колата, драмата е по-малка.

Най-голямото й постижение на това пътуване беше обиколката на всички Плитвички езера, общо около 18 км за един ден. А шпицът по принцип е мързеливо куче -

може да ходи, ама може да не ходи:) Дотогава рекордът й беше 10 км.

Ето нашата Луна, на Плитвички езера и преди това в Родопите.

BB01F7F1-C024-4773-A4F3-CBCFF1D1236A.jpeg

8D52FE03-CB02-4790-B357-9FE4619B4FDC.jpeg

4AF679A0-A583-41C1-9DBD-4F345A483D67.jpeg

1F38E26D-D1D0-4AC3-9262-3677D4337F78.jpeg

3E7EC1C4-245B-4F89-A8C2-6293AFC0DA78.jpeg

0C30ACDD-8C4F-4FA5-B80D-40F284361703.jpeg

1F9F108A-5E95-489A-89F3-A81A6CE6F468.jpeg

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...
На 23.05.2022 г. в 17:07, Balzac ot Poduyane каза:

Здравейте, магеланци! 
Много се радвам, че открих този форум, тъй като от години не съм била в подобен вид общуване онлайн, а много ми харесва. Казвам се Калояна, на 43, от Варна съм, но живея от 21 години в София. Занимавма се с видеомонтаж, обичам изкуство, литература, животните. Имам две кучета - джак ръсел Кода, на 14 години и спасено от недобросъвестни стопани куче, микс, Балзак, 3,5 години.

Разбира се, пътуванията също са ми страст. От скоро пътувам с Балзак, който е много добър, социален, кротък и възпитан. Досега съм пътувала без животно, най-често със самолет. С него обаче пътувам само с кола и започнах да се интересувам от места, които може да посетим заедно, така че пътуването да е приятно и интересно за двама ни. Ходим заедно до морето, били сме в Родопите и на различни места в България. Миналата седмица за първи път бяхме на пътуване с кола извън България. София - Загреб -Любляна -Модена - Венеция -Ферара - Верона - Риека -Жупаня -София. Общо седем нощувки. Гордея се със себе си, че се справих както с шофирането извън страната, така и с намирането на страхотни престои, където допускат куче. Пътуването с животно според мен е добре да бъде разделено на не повече от 9-10 часа на ден и да имаме по поне два дни престой, за да не изморително и за двама ни. Тук съм за да чета и питам за интересни маршрути за такива пътувания или почивки. Самата аз не съм пътувала много из дестианции, които не са достъпни със самолет и най-вече съм била в големи, известни градове. Интерсите ми сега са други - не толкова музеи и забележителности, колкото красиви места с гледки, спокойни, добра храна и без огормните навалици и стрес. 

Поздрави от нас с Балзак!:)

Привет Balzac ot Poduyane, имам женски Джак Ръсел на 9 месеца около 5 кг. и планирам юли да идем до Тасос с нея. Може ли да споделите повече информация как сте пътували на ферибота, с коя компания какви са правилата за кучета на борда.

Връзка към мнение
преди 12 минути , Veronika Mitkova каза:

Привет Balzac ot Poduyane, имам женски Джак Ръсел на 9 месеца около 5 кг. и планирам юли да идем до Тасос с нея. Може ли да споделите повече информация как сте пътували на ферибота, с коя компания какви са правилата за кучета на борда.

Не съм Balzac ot Poduyane, но миналата година ходихме два пъти на Тасос и точно с джак. Ферибот - който е наред. Кучето под мишница по стълбите, че я беше страх, и това са правилата. :smile3:
А за ГКПП трябва да имате документи за всеки случай. Не знам какви са, защото кучето не е мое. На Маказа досега не са искали нищо.
 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Правилата са ясни. Заверен паспорт на кучето при ветеринар ден преди пътуването, че не е болно и че има всички поставени ваксини. За всеки случай. Така е по правилата, но досега нито веднъж не са ни поискали паспорта при пресичане границата България-Гърция.

На фериботите навсякъде се допускат кучета. Задължително е да са на каишка, а ако е голямо кучето е добре да е и с намордник. Служителите на фериботите не го изискват, но съм ставала свидетел на забележки от пътуващи на ферибота към собственици на големи кучета. 

По стълбите внимавайте да не си мушне лапите в дупките. Нашата кокерка обикновено сама се качва, но на слизане нещо е притеснява и затова я сваляме по стълбите на ръце.

И имайте предвид, че и кучетата страдат от морска болест. При дълго пътуване с ферибот и неблагоприятно време може да имате сюрпризи. Подгответе си подръчни почистващи средства.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравей Balzac ot Poduyane, ние от три години сме Йоркширски териер / 5 кг/ нямам на кого да го оставям и на всяко пътуване е задължително с нас.

Йори обожава да пътува, в момента в който види как се стяга багажа, започва една радост, скачане ще му хвръкне опашката от мятане и съответно страх да не го забравим. Успокоява се чак като се качим в кемпера, лежи в скута ми и гледа пътя. Понякога пътуваме по 10 – 12 часа и не заспива, през цялото време гледа. Спрем ли моментално батериите му се изключват.  Има паспорт, чип, нужните годишни ваксини и преди всяко пътуване печат от ветеринарния лекар, че е обезпаразитен и здрав. До сега никъде не са ни го искали по границите.  А  той е много социален, иска да се покаже на всички, да му се радват, дори и да искам не мога да го скрия.

Предимно пътуваме из Европа и за  краткия си живот вече е "препикал"  16 държави и 9 Гръцки острова/ Цикладски и Йонийски/. Беше на 7 месеца, като го качихме на първия ферибот за Норвегия / 11 часа пътувахме/ ,никакъв проблем нямаше. На гръцките острови най-дългия 8 часов до Санторини, също без преблем. На фериботите и на открита палуба стояхме и вътре на диванчетата , никъде не ни направиха забележка за кучето. Лежи си на одеалцето послушно и само гледа хората, но той не лае нито по тях, нито по другите кучета. На фериботите имаше и други с кучета и по-големи, те си стояха на най-горната палуба

Тази година го качих и на самолет и заедно посетихме така мечтания от мен Узбекистан. Тurkish airlines допускат в кабината домашни любимци до 8 км. При закупуване на билета / 4 месеца напред/ направих и резервация за него, като се обадих за помощ на Варненския офис. Неговия билет се изчислява по 13 евро на килограм /  чантата с размери според изискванията на авиокомпанията е общо 6 кг/

Сайта на Българска агенция по безопасност на храните има какви са изискванията за пътуване с домашен любимец, към всяка страна https://bfsa.egov.bg/wps/portal/bfsa-web/home/for-customers/travel-with-pets

Узбекистан липсваше и им писах мейл. Много бързо ми отговориха, че освен паспорт, чип и последната ваксината за бяс да има 30 дни, от както е поставена , е необходимо до 5 дни преди пътуването на бъде извършен клиничен прегледа на кучето от регистриран ветеринарен лекар. Клиничният преглед трябва да бъде отразен в паспорта на кучето, а след това да бъде издаден ветеринарен здравен сертификат от БАБХ за пътуване за трети страни./ тази хартийка ми струваше 20 лева и абсолютно никъде не ми я погледнаха /  

На летището в София при чекинга само видяха ваксината за бяс дали е в срок и ме пратиха на гише на Тurkish airlines, където да заплатя неговия билет.  Там разбрах, че цената 6 кг х 13 евро =78 евро  е за всяка отсечка / София-Истанбул и Истанбул-Узбекистан/ и така неговия билет стана 312 евро за отиване и връщане.😂          

Имахме и един вътрешен полет в Узбекистан, за него нямах предварителна резервация/ така и не ми отговориха на мейлите/, там ми взеха само 5 евро, таксуваха ми го като свръх багаж. По време на полетите беше в чанта под седалката ми, изобщо не гъкна. На летището в Истанбул бяхме 6 часа, обикаляхме си без проблем. Вършеше си нуждите на терасите за пушене, имаше специална стая за кучета, но на огромното летище така и не можах да я намеря. Отначало си мислих, че само аз съм лудата да пътувам с домашния си любимец , но се успокоих като видях няколко човека с кучета, дори с котка. И с полетите също нямаше проблем , явно е като при хората , на някой им понася на други не. Резервациите на хотелите си ги направих през Вooking , като сложих отметка за домашен любимец. В хотелите, в ресторантите, във влаковете ни приемаха без никакъв  проблем, така му се радваха хората. В България такова отношение към кучето си, не съм срещала.    

 

20230320_160442.jpg

 

337721822_1666332667135883_4228004291563152131_n.jpg

 

355862441_2356768141168185_5691851080648235068_n.jpg

  • Харесвам 2
  • Браво 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.