Прескочи до съдържание

Сицилия-любов завинаги


ivan69

Препоръчани мнения

След дълго отлагане най-накрая се осъществи това пътуване.

Емоциите и адреналинът са на макс,може би заради 2 годишната суша,а може би така е трябвало да се случи. Тъй като Ради е още на училище,с Павел решихме да си направим едноседмична Сицилия.Полетът беше на 25 май,предната вечер Павел имаше меко казано тежка абитуриентска вечер. Полетът го отложиха с час , все пак бяхме по-рано на летището за да се тестваме ако ни искат сертификати.Очаквано никой нищо не ни поиска и след 90 минутен полет кацнахме в Катания.Минахме бързо граничен контрол с паспортите и си взехме колата под наем.Тъй като направихме пълна застраховка при доставчика,ни дадоха WV up на 120 км.

Следва.

IMG_20220525_170424_1.jpg

IMG_20220525_170814.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За около 15 минути дойдохме до квартирата, позвънихме на звънеца и ни отвори Джузепе, симпатичен младеж със сносен английски. Апартаментът( както и всички до края на пътуването ) е двуспален , спокойно могат да нощуват 4 човека. Сградата беше малко старичка , но с безупречна чистота. След като ни снима личните и карти и взе 4 Е данък се разбрахме да оставим ключовете в пощенската кутия на следващият ден като си тръгваме, Излязохме на разходка и Катания направо ме плени. Такава смесица от Ориенталски , Италиански и Гръцки стил не бях виждал. Страшна глъчка и циганийка , от една страна безкрайните маси и заведения , от другата страна опънатите простори и прането окачено на тях. Седнахме да вечеряме в една тратория , аз ядох печена риба тон , Павел печена риба меч. Беше изключително вкусно . След вечеря се разходихме , Павел се прибра , аз почнах да си търся кръчма къде да гледам финала на лигата на конференциите Рома-Фейенорд. За мое огромно изумление , никъде нямаше телевизори , дори в местният "еврофутбол" 5 минути преди началото на мача програмата беше VH1. Тръгнах към къщи и най-неочаквано на съседната пряка открих барче където собственика с двама авери гледаше мача. Поръчах си бира и седнах да гледам . След малко попитах къде е тоалетната , собственика се хвана за слабините , поклати ги с жест и каза "Биби,Биби" . Казах да и ми посочи къде е тоалетната . Мачът беше скучен , Рома вкара гол при единствената си атака и спечели купата , всички бяхме доволни и тогава започна кошмарът. Батерията на телефона ми падаше , но не се притесних защото бях на 2 минути от къщи. Тръгнах си след края на мача и не можах да си открия квартирата. Помня само че номерът ми беше 53 , но не и улицата , а нямаше как да проверя защото нямах батерия. След като сигурно час обикалях наоколо и всички улици бяха с четни номера , а и не си откривах колата почнах да се отчайвам . Насочих се към центъра с идея да хвана такси и да му кажа името на апартамента , но нямаше и никакви таксита. Върнах се пак в бара , бармана тъкмо затваряше , но нямаше зарядно. За щастие наблизо имаше денонощна дюнерджийница където момчетата любезно ми дадоха да си заредя телефона изпих още една бира и след 2 минути се прибрах . Но това беше нищо в сравнение с това което ме чакаше на следващият ден . 

IMG_20220525_184912.jpg

IMG_20220525_185225.jpg

IMG_20220525_185403_1.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

На следващият ден 26.05 бяхме решили да се качим до кратера Силвестре и да нощуваме в Сиракуза. Станахме около 9 пихме кафе любезно оставено ни от домакина и дойде първият проблем за деня. Както споменах сградата беше доста стара и Павел влизайки в тоалетната се заключи и не можеше да си отключи. Успя някак си да прибута ключа под вратата и почнах аз да се мъча да отключа от външната страна , естествено безуспешно. Писах на Джузепе в Букинг , звъннах му по телефона , но не вдигна. Накрая някак си успях да отключа тоалетната (друг е въпросът защо изобщо я заключва Павел) и към 9.30 тръгнахме към Етна. Избрахме да заходим от западната страна и след около час бяхме на кратера Силвестре на 1986 м. Аз изобщо не си бях взел обувки , бях си със сандали , Павел имаше обувки имахме и суитчъри. Температурата в 11 часа беше 25 градуса. поразгледахме наоколо , Павел даже се качи на съседният връх. След около час и половина тръгнахме към Сиракуза , като избрах да минем по източният маршрут . Не след дълго бяхме на магистралата Месина-Катания и след няколко километра имаше бариера. С глупавата си глава минах през Telepass , където знакът светна червено като минавах . Същото упражнение повторих и няколко км преди Катания. Не знам колко ще ме глобят за "гяволията" ми , надявам се да не е много . До Сиракуза пак е магистрала , но поне не се минава през бариери. Пристигнахме около 14.30 в Сиракуза , където младо момиче ни чакаше пред апартамента . Пита ни говорим ли английски и след като отговорихме положително , ни пита откъде сме. Казахме България , извади гугъл преводач и ни писа , че може да си оставим багажа и апартамета ни ще е готов след половин час. Взехме си ключовете , разбрахме се да ги оставим на масата на следващият ден и отидохме да обядваме. Хапнахме по една огромна и вкусна пица , където бяхме единствените клиенти и се прибрахме за кратка почивка. Сиракуза не ми хареса особено , нямаше никакви хора , беше доста пусто , а и нямаше един супермаркет от където да си взема бира . Тръгнахме за плажа с надеждата да си купя бира по пътя , но отново нямаше нищо отворено. Плажът е ужасен , водата ледена , постояхме малко и се прибрахме. По пътя минах покрай едно барче където изпих 2 бири. Вечерта тръгнахме на разходка към Ортиджия. Тук беше малко по-оживено , разходихме из целият остров хапнахме по едно джелато и си взехме шам фъстък за в къщи. Решихме да не вечеряме , не бяхме гладни , щяхме да хапнем ядки в квартирата . На 200 метра от квартирата открих , че всичките ми пластики , лична карта , шофьорска книжка 2 дебитни и една кредитна карта липсват. Направо полудях . Бях теглил пари като тръгнахме към Ортиджия , така че пластиките не бяха в квартирата. Поне парите не ми липсваха. Чудех се да звъня ли на рентакар-а и да обясня какво е положението или да си карам и да разчитам да не ме спират полицаи. Поне си носех и паспорта , та щях да се прибера , ако и него не изгубя....

следва

IMG_20220526_192647.jpg

IMG_20220526_193541.jpg

IMG_20220526_200859.jpg

  • Харесвам 1
  • Шок 4
Връзка към мнение

Бях си вадил портфейлът 3 пъти на разходката . Първо на банкомата преди моста за Ортиджия , после в една сладоледаджийница на острова  и в един квартален магазин преди моста. Върнах се първо в магазина , написах на гугъл преводача - изгубени документи , но ми казаха , че нямат. Последната надежда беше сладоледаджийницата , която не бях сигурен дали ще мога да намеря , а и часът беше към 23. За щастие бързо я открих. Още като влязох собственика ми се усмихна и ми подаде документите. Понечих да му оставя 20 Е , но категорично отказа. Спомням си че @Radnev и @master_of_germs бяха намирали чужди телефони и бяха изненадани , че собствениците само си ги взели без да им предложат нещо , но явно такъв е манталитетът в Италия. Успокоен се прибрах в квартирата. На следващата сутрин посетихме музеят на Архимед и Леонардо да Винчи.  срещу 7Е на човек. На входа имаше табела , че трябва да носим маски , попитахме задължителни ли са , но ни казаха че не са. Прибрахме се в квартирата , освободихме я и тръгнахме към Гръцкият амфитеатър. Тогава се случи нещо доста странно с колата . Когато съм в задръстване и съм спрял , включвайки на скорост , колата в някои случаи тръгваше назад.  Направих леко задръстване на светофара , но някак си успях да я подкарам напред. След това просто карах на полусъедител , за да не стават грешки. Паркирахме колата на Амфитеатърът , взеха ни 4Е за паркинг и се обадих на рент а кар компанията. Не се разбрахме нищо , само за някакъв "ривърс:" ми говореше . Реших , че просто ще карам на полусъедител в задръстванията , уморително , но пък няма много трафик. На обяд обядвахме паста с миди в плажното заведение в Лидо ди Ното , настанисме се в Ното и тръгнахме към Марзамеми.На входа на селото имаше паркинг където един афроиталиянец насочваше колите . Обърнах се и паркирах на крайбрежната където нямаше знаци паркирането забранено. Духаше силен вятър и не ставаше за плаж. Потопихме си краката в морето , разходихме се в селото , хапнахме каноли и тръгнахме към Ното. За щастие колата не ми правеше проблеми , то и нямаше трафик. Ното е невероятно градче , особено нощем е много красиво. Сиракуза не ме грабна особено 

IMG_20220527_114658.jpg

IMG_20220527_114917.jpg

IMG_20220527_124716.jpg

IMG_20220527_145818.jpg

IMG_20220527_154150.jpg

IMG_20220527_114658.jpg

IMG_20220527_182433_1.jpg

IMG_20220527_210258.jpg

IMG_20220527_182829.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 6 часа, jul каза:

В Катания пропуснахте ли рибния пазар? Според мен тази атракция е задължителна, такъв не съм виждала другаде 😄

Бяхме за една вечер само , а и толкова ме зашемети този град , че сме пропуснали рибния пазар. Но задължително специално в Катания ще се върна за по-дълго време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На следващата сутрин се насочихме към Модика. По пътя минахме през Марина ди Модика . Духаше силен вятър , а и водата е 17-18 градуса , доста необичайно за за този сезон. Разходихме се по дългата сигурно 2 км плажна ивица и тръгнахме към Шикли. По обяд бяхме в Шикли , паркирах около центъра , но като погледнах , че всички коли са си сложили квитанцията за платена такса под стъклото , бързо преместих колата където нямаше "синя зона" . Разходихме се около час в центъра и седнахме да обядваме в едно заведение. Павел яде говежда пържола , аз си поръчах аранчини. Пържолата беше великолепна , като специално казахме да е ""well done"". Аранчините не ми харесаха особено, Донесоха ми 3 , едната беше с ориз , втората с картофи , а третата с нещо което наподобяваше къпини. Към 14 бяхме пред квартирата в Модика. Хазяйката се оказа поддържана наборка "стара чанта , ама лачена" , с която си комуникархме през гугъл преводача. Както по-рано писах , навсякъде резервирах с 2 спални , но тук ни предложиха само една , имаше и една заключена стая. Попитахме може ли да ползваме стаята защото сме резервирали 2 спални , но ни каза , че не може. Павел се размърка и хазяйката извади ключа от библиотеката и отключи стаята , явно искаше да спести прането на чаршафи.Квартирата ми беше в горната част на града , следобед слязохме до долната и си взехме срещу 5 Е на човек разходка с влакче. Доста приятна разходка се получи , през цялото време си говорят за забележителностите покрай които минаваме , качихме се и на високо , където има невероятна гледка към града. След като разходката ни приключи решихме да си търсим кръчма където да гледаме финала на Шампионска Лига. Оказа се мисия невъзможна. Никой не се интересуваше от Футбол в Модика. Още в Катания където преди 3 дни едвам си намерих барче където да гледам финала на Лигата на конференциите въпреки , че играеше Италиански отбор , ми светна червената лампичка , че в Сицилия не се гледа много футбол. В знак на протест си купихме салам, бира  и хляб от магазина и си гледахме финала по интернет в къщи. Поне любимият Реал спечели 14-тата. 

IMG_20220528_101947.jpg

IMG_20220528_102513_1.jpg

IMG_20220528_103059_1.jpg

IMG_20220528_103059_1.jpg

IMG_20220528_113137_1.jpg

IMG_20220528_180545.jpg

IMG_20220528_115422.jpg

IMG_20220528_181754.jpg

IMG_20220528_181320.jpg

IMG_20220528_180545.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да споделя и малко практична информация относно пътуването , настаняването и паркирането в Сицилия. Първо искам да благодаря на @Duke , чиито съвет последвах да си наема кола. Наистина мисля , че колата под наем дава абсолютна свобода за предвижването в Сицилия, До момента сме минали около 500 км и няма никакви задръствания . Повече от 2-3 коли пред нас не е имало на светофар или кръгово , пътува се бързо, комфортно и евтино. Стрелката на горивото ми е над половината , което ме навежда на мисълта , че ще заредя само преди летището в Катания за около 900 км . Не сме имали никакъв проблем с паркирането досега , В Катания паркирахме на тротоара , в Сиракуза пред къщата , съшо както и в Ното , Модика и Порто Емпедокле. Местата за настаняване са изцяло през Букинг 2 спални със средна цена около 50Е .Навсякъде има безплатно кафе , сокове , на места и прясно мляко  Безупречно чисто е ,За сравнение в Братислава и Барселона спахме за 80Е , за Париж въобще не ми се говори. Говоря за последните 4 месеца.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На следващият ден ни предстоеше най-дългият преход около 150 км от Модика до Порто Емпедокле. Тръгнахме около 9 и се бях настроил за дълго пътуване , но ни отне под 3 часа , Нямаше никакъв трафик и преди 12 бяхме пред новата ни квартира , Настаняването беше в 14 часа , но малко преди да пристигнем , домакинът ни писа кога ще дойдем , писахме дали може в 12 и той ни каза че няма проблем. Пристигнахме по едно също време пред къщата , Максимилияно се оказа очарователен младеж , който дори говореше английски. Оказа се , че имаме и закуска и след като му казахме , че може да ни я сервира в 8.30 , го попитахме къде може да обядваме в района, Насочи ни към близката кръчма където хапнахме печени  и пържени морски дарове и решихме да посетим долината на храмовете. Оказа се че имат почивка от 13.30 до 15.00 и се насочихме съм Скала ди Турки , която е на 2 км от къщата. Разгледахме скалата , прибрахме се в къщи за кратка почивка и към 16 тръгнахме към долината на храмовете. Разгледахме долината за почти 3 часа и се прибрахме. Не бяхме съобразили , че е неделя вечер и почти всичко е затворено , За щастие точно до къщата имаше денонощен магазин в който обаче се оказа в последствие че бирата е по 3,5Е, Напазарувахме си пак салам , люти чушлета с крема сирене , хляб и бири и се прибрахме, Сметката ни беше колкото в кръчмата на обяд. 

IMG_20220529_135646.jpg

IMG_20220529_165544_1.jpg

IMG_20220529_134858.jpg

IMG_20220529_181333.jpg

IMG_20220529_175621_1.jpg

IMG_20220529_173313_1.jpg

IMG_20220529_171650_1.jpg

IMG_20220529_171448_1.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Днес беше най-лежерният ден , Сутринта Максимиляно ни донесе закуската ( по един кроасан ) и към 9.30 тръгнахме към Шака .Оставихме на домакина скромен бакшиш на масата.  След по-малко от час отново без никакъв трафик бяхме пред рецепцията . Междувременно заредих за 40Е малко над 20 литра и стрелката скочи на макс ., а сме минали почти 600 км. Поканиха ни на басейна и ни казаха , че вилата ни ще бъде готова към 15.00 . Направихме си едно плажче на басейна, после се опитахме да си поръчаме обяд. Естествено никой не говореше английски , но ни донесоха спагети с морски дарове. Аз изпих 2 малки бири , Павел пи кола и цялото удоволствие ни струваше 44Е . Към 15 часа ни настаниха във вилата , която се оказа на 700 метра от рецепцията , Доста луксозна ми се стори за 60Е които платихме. Отидохме до плажа където постояхме около 2 часа , даже се потопихме и в морето. Водата беше около 22 градуса , въпреки че пише 18 по сайтовете. Взехме си по един душ и тръгнахме към Шака, Оказа се доста приятно градче , което не е туристическо . Паркирахме на Улица Карл Маркс и се насочихме към центъра. Отново както и в Сиракуза и Порто Емпедокле се оказа проблем да си купя бира за вечерта, най-накрая намерих един мини маркет , но явно съм изглеждал голям балък след като ми таксуваха бирите по 2Е при цена 1.5Е. Седнахме да вечеряме в една пицария , където пиците бяха по 7-8 Е , за разлика от Сиракуза където бяха по 12-13 . Изрично е да казвам , че бяха и по-вкусни. Междувременно уточнихме с утрешният домакин , къде да паркираме колата на безплатен паркинг , че квартирата била в ZTL зона.Като изключим Сиракуза , всички останали места които посетихме ми харесаха много .Катания , Ното , Модика , Шикли , Шака , бих се върнал с удоволствие някой път , да видим за десерт на пътуването какво ще ми предложи Палермо утре.

IMG_20220530_114140.jpg

IMG_20220530_154704.jpg

IMG_20220530_154932.jpg

IMG_20220530_161403.jpg

IMG_20220530_163328.jpg

IMG_20220530_171612.jpg

IMG_20220530_194844.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.