Прескочи до съдържание

Швейцария с автомобил през Август


П.Кръстев

Препоръчани мнения

След страхотното преживяване миналата година в Доломитите, тази година дойде редът и на Швейцария! 

Отново с кола и отново на къмпинг/палатка.

 

Планът за датите и нощувките е готов:

 

19.08: София-> Мюнхен (ще се видим с приятел)

20.08: Мюнхен -> Вадуц (да отметнем една държава в повече) -> Цюрих (отново ще се видим с приятели)

21.08 - 28.08:  7 нощувки в Lauterbrunnen (6 пълни дни) Този път за разликата от миналата година сме с ъпгрейдната палатка тип мини гарсониера и не мисля, че за времето, с което разполагаме ще е добре да губим един ден в събиране на палатката, местене на друг къмпинг, настаняване, разпъване и т.н. Дори да изберем някое по-отдалечено място за дей трип, ще станем час-два по-рано, ще идем с колата и ще се върнем вечерта. А защо Лаутербрунен? Преценихме, че мястото е добро за база, т.к. гледките са страхотни, къмпингът който видяхме също изглежда така и има доста места, които може да видим наоколо. Дали ще сме в Лаутербрунен или Интерлакен, разликата е 10-15 мин каране.

28.08 - 29.08: прибиране в София с нощувка някъде по пътя.

 

Благодарение на темата на @Lindt и @Gentleman Basta (която прочетох с удоволствие) успях да се ориентирам набързо в преходите и местата, които ми се струват задължителни за посещение. Засега сме набелязали няколко хайка, които и ние ще направим:

 

1. Schynige Platte - Faulhorn - Backalpsee - First

2. Männlichen - Kleine Scheidegg - Eigergletscher – Grindelwald

3. Разходки в и коло Lauterbrunnen, може да слезем по пътеката от Kleine Scheidegg през Wengen.

 

За останалите 3 дни фиксиран план все още няма. 

- Може би ще посетим и Jungfrauloch - за там си мисля, че ще си трябва отделен ден. От там може да направим кратък преход до Mönchsjochhütte (2 часа отиване и връщане).

- Aletsch Gletscher - тук не знам от къде е по-добре да се посети и къде са по-добри гледките. От Lauterbrunnen до Fiesch са около 2 часа, там трябва да се вземе Explorer Pass за 55 CHF, който включва всички лифтове в района, както и транспорт между Brig и Fiesch. Тук са изредени всичките маршрути в района, така че може да се измисли доста добър кръгов маршрут. Например да оставим колата във Fiesch, влак до Mörel, от там с лифта до Riederalp и от там преходи + лифтове обратно до Fiesh.

- Matterhorn - някак си самото пътуване до Швейцария ще ми е малко празно без гледка към Matterhorn. От Lauterbrunnen до Täsch са около 2ч и 15 мин с кола, от където трябва да хванем влак до Zermatt (около 8 CHF на посока по спомен). За самите хайкове/лифтове в района не съм проучвал все още.

 

 

Основните ни чуденки са как и дали да вмъкнем всичките тези неща в програмата и как би излязло най-изгодно защото лифтовете и пасовете са си солени.

Jungfrau Top Of Europe Pass - включва всички влакчета и лифтове в района Jungfrau, както и едно качване до Jungfraujoch на цена от 249 CHF за 3 дни/ 269 за 4 дни или 289 за 5 дни.  При този вариант обаче ще трябва да си плащаме и редовна цена за Аletsch Gletcher и транспорта/лифтовете около Zermatt. Другия вариант е да вземем Half-Fare card от SBB и да плащаме всичко на половин цена. 

Регионалния пас за Berner Oberland или SwissPass ги изключваме, т.к. основното придвижване между градовете ще е с кола.   Мисля, че ще трябва да финализираме програмата изцяло и после да падне едно смятане за да се види кой е най-малко болезнения вариант 🙂 

 

Oтворени сме към всякакви съвети/предложения във връзка с програмата, т.к. все още хайковете се гледат отгоре-отгоре и може да са изпуснати доста неща.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Мари и Рейни навремето съчетаваха двата района. Имаше доста математика и специфики на всякакви решения в тази тема: 

 

Аз ще си помисля малко преди да пиша тук, макар че по-скоро ти трябва @Gentleman Basta за идеи. 

Голяма помощ би могъл да получиш от @stanimir за района около Матерхорн. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вие сте с кола и е малко по-различно, но ние си взехме този пас - https://www.regionalpass-berneroberland.ch/en/prices-tickets/

Не включва Jungfraujoch, но обхваща доста голям район. Като нещо в района, което бих препоръчал задължително в хубаво време, е Oeschinensee - не отнема много време (ако го нямате) и има страхотна гледка към езерото и надвисналите скали.

 

Ако ще ходите към Aletsch Gletscher и Матерхорн, защо просто не се изнесете по-рано от Лаутербрунен и не се ориентирате към придвижване надолу? След Матерхорн можете да излезете на юг в Италия и да се приберете към България.

 

Както си прочел в пътеписа на @LindtMännlichen - Kleine Scheidegg - Eigergletscher – Grindelwald го направихме заедно с Jungfraujoch и си отне един пълен ден. Ще видите, че като се качите горе на Сфинкса ще почувствате една адска класутрофобия, така че вероятно няма да стоите 4 часа.

 

"Разходки в и коло Lauterbrunnen, може да слезем по пътеката от Kleine Scheidegg през Wengen." - този ден бих го препоръчал само в лошо време и никаква видимост. Иначе е пълна загуба на време в този невероятен район.

 

Връзка към мнение
преди 8 минути , Gentleman Basta каза:

Вие сте с кола и е малко по-различно, но ние си взехме този пас - https://www.regionalpass-berneroberland.ch/en/prices-tickets/

Не включва Jungfraujoch, но обхваща доста голям район. Като нещо в района, което бих препоръчал задължително в хубаво време, е Oeschinensee - не отнема много време (ако го нямате) и има страхотна гледка към езерото и надвисналите скали.

 

Ако ще ходите към Aletsch Gletscher и Матерхорн, защо просто не се изнесете по-рано от Лаутербрунен и не се ориентирате към придвижване надолу? След Матерхорн можете да излезете на юг в Италия и да се приберете към България.

 

Както си прочел в пътеписа на @LindtMännlichen - Kleine Scheidegg - Eigergletscher – Grindelwald го направихме заедно с Jungfraujoch и си отне един пълен ден. Ще видите, че като се качите горе на Сфинкса ще почувствате една адска класутрофобия, така че вероятно няма да стоите 4 часа.

 

"Разходки в и коло Lauterbrunnen, може да слезем по пътеката от Kleine Scheidegg през Wengen." - този ден бих го препоръчал само в лошо време и никаква видимост. Иначе е пълна загуба на време в този невероятен район.

 

Да, аз за този пас споменах в първия пост, че като че ли няма смисъл да го взимаме защото ще се придвижваме с колата между градовете и главно ни трябва нещо, с което да спестим от лифтовете и влакчетата, така че може би за тази цена е по-добре да вземем паса, който включва Jungfraujoch.

 

Относно местенето - палатката е голяма и ще сме с доста багаж, сгъване, чек аут + чек ин в друг къмпинг и разпъване би изгубило по-голямата част от деня, така че време няма да спестим. Отделно базата на само на едно място ще ни позволи да лавираме с програмата, като може да преценим кога да идем до Matterhorn и/или да качим Jungfraujoch в зависимост от прогнозата за времето.

 

Благодаря, отбелязвам си съветите за Oeschinensee и Kleine Scheidegg->Lauterbrunnen

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...
Дани Магелани
преди 51 минути , П.Кръстев каза:

Споделям едно видео от пътуването през Август, което направих с дрона. Мисля, че друг коментар не е необходим.

 

 

Чудесно е, че ни показваш прекрасната природа на Швейцария! Благодаря!

Мисля, че ще бъде много полезно да разкажеш за логистиката. Къде сте се настанявали - населени места, хотели, какви лифтове и железници сте ползвали, за да достигнете местата, от  които сте снимали с дрона? Открити възможности за по-бюджетно посещение в тази, не особено бюджетна, страна. Това много би улеснило следващите ентусиасти. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, Дани Магелани каза:

Чудесно е, че ни показваш прекрасната природа на Швейцария! Благодаря!

Мисля, че ще бъде много полезно да разкажеш за логистиката. Къде сте се настанявали - населени места, хотели, какви лифтове и железници сте ползвали, за да достигнете местата, от  които сте снимали с дрона? Открити възможности за по-бюджетно посещение в тази, не особено бюджетна, страна. Това много би улеснило следващите ентусиасти. 

 Ще гледам тези дни да поразкажа с по-важните детайли кое и как организирахме

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.