Прескочи до съдържание

Какво става с цените на нощувките, кръчмите и качеството им в България?


Alexander

Препоръчани мнения

преди 10 минути , infectedmushroom каза:

Може ли примери ? Аз буквално от началото на тази година съм бил 4 пъти по работа в Мюнхен . И сега и Берлин ще тествам, ще съм за 1 ден само. Тези командировачни дето ми дават 60 евро стигат за половин ден. Изобщо не е по скъпа София. 

 

В София все още не е по-скъпо от Германия. 

Но че с 60Е не може да докараш до обяд също е малко пресоляване. Повечето фирми плащат закуската към нощувката.

В Германия може да се седне за обяд за 10-15Е особено около местата с офиси.

Преди месец в Улм бяхме в препоръчаха кръчма от друга тема. Ето менюто:

http://www.wirtshaus-zur-brezel.de/speisekarte.html

Няколко бири по 4,5Е и джоланче за около 15Е и си ОК за вечеря с 30-40Е.

Сега вече, ако обикаляме ресторанти със звезди Мишлен, е друга работа 🙂

 

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение

Защо се сравнява София с Улм? :smile3: Сравнявайте я с Мюнхен поне. Или Улм с Ямбол. :smile3:
Да речем, в Бон и околия така и не попаднах на вино под 7€ за чаша и не е било кой знае какво, нито в кой знае какъв великолепен ресторант. Да сравним Бон с Пловдив или бившата столица Търново - е, ако ми дадат тук чаша вино на такава цена, ще бъда недоволна... Досега не съм попадала в Германия на кръчма, която мога да нарека по-евтина от съпоставима с тукашна по ниво/качество, хем ме водят местни жители. 

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , Argentique каза:

Защо се сравнява София с Улм? :smile3: Сравнявайте я с Мюнхен поне. Или Улм с Ямбол. :smile3:
Да речем, в Бон и околия така и не попаднах на вино под 7€ за чаша и не е било кой знае какво, нито в кой знае какъв великолепен ресторант. Да сравним Бон с Пловдив или бившата столица Търново - е, ако ми дадат тук чаша вино на такава цена, ще бъда недоволна... Досега не съм попадала в Германия на кръчма, която мога да нарека по-евтина от съпоставима с тукашна по ниво/качество, хем ме водят местни жители. 

Но отиде в Бон, а не в Дебелец, нали?!? 🤣

  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 час, jorocontrola каза:

В София все още не е по-скъпо от Германия. 

Но че с 60Е не може да докараш до обяд също е малко пресоляване. Повечето фирми плащат закуската към нощувката.

В Германия може да се седне за обяд за 10-15Е особено около местата с офиси.

Преди месец в Улм бяхме в препоръчаха кръчма от друга тема. Ето менюто:

http://www.wirtshaus-zur-brezel.de/speisekarte.html

Няколко бири по 4,5Е и джоланче за около 15Е и си ОК за вечеря с 30-40Е.

Сега вече, ако обикаляме ресторанти със звезди Мишлен, е друга работа 🙂

 

Офиса ми е в централен Мюнхен, сериозно ли си мислиш че ще тръгна да обикалям града за да намеря с 10 евро по ниска цена ? Нямам това време, от 9 до 6 съм на работа, и в обяд излизаме с колегите някъде наблизо, макс 10 мин от офиса, не разполагаме с време . Давам пример с това в което закусвам там Brenner Opengrill едно към едно като Хепи, но цените са доста по високи. Закуската им например, аз поръчах омлет , е 2 яйца и 2 листа бекон. Не ме наяде, и си поръчах допълнително. Изобщо не се говори за 5 звезди ресторант . Обяд за 10 евро е смешно, моля дай ми линк да го видя това ? Като говоря за нормален обяд не сандвич от кафетерия. 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Argentique каза:

Защо се сравнява София с Улм? :smile3: Сравнявайте я с Мюнхен поне. Или Улм с Ямбол. :smile3:

Ето цените от топ центъра на Щутгарт:

Carls Brauhaus

Screenshot_2023-08-17-20-52-16-028-edit_com.google.android_apps_docs.jpg.7d22ca64dda8c14a1f9860915f705d91.jpg

Градът е от скъпите. Разлика в цените почти няма.

А иначе Улм е избран специално, все пак там е най-високата църква в света. Три фирми са ме пращали в Германия. Закуската е винаги била платена и не знам как 60Е няма да ми стигнат. По-скъпо е, но не чак толкова много.

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Това са бири , не виждам храна тип месо , салата и тн. Плюс това не съм бил в Щутгарт , не говоря за там, говоря за друг град.... 

Но ок, следващия път като излизам на обяд с колегите или мениджъра ми там ще им кажа да ми намират места дето да се вписват в командировачните , ако не ще ям отделно от тях  ...... не ми се водят такива разговори 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, jorocontrola каза:

Ето цените от топ центъра на Щутгарт:

Carls Brauhaus

Screenshot_2023-08-17-20-52-16-028-edit_com.google.android_apps_docs.jpg.7d22ca64dda8c14a1f9860915f705d91.jpg

Градът е от скъпите. Разлика в цените почти няма.

А иначе Улм е избран специално, все пак там е най-високата църква в света. Три фирми са ме пращали в Германия. Закуската е винаги била платена и не знам как 60Е няма да ми стигнат. По-скъпо е, но не чак толкова много.

 

Пак казвам, че има разлика кой с какви места в България сравнява.

Не че пия често бира тук, но в нашия вилает все още по 10 лв. половинка няма.

Бях в португалски ресторант в Бон - непретенциозен, в махалата, с карирани покривки, представен ми като евтин. В сравнение с всичко видяно такъв си и беше. С другарката от детство отразяваме по един перфектен грилован октопод и по половинка наливно домашно вино, мъж ѝ някаква пържола (нищо специално) с една бира, плюс общи чушленца pimentos de padron, маслини и малка чинийка patatas bravas – по 50€ на човек с бакшиша. Досега до такава сметка тук не съм се доближавала.

Денем по обиколките ни по околните градове или в центъра на Бон – едно ястие (с другарчето месо не ядем и са големи салати, лазаня, фламкухен, котоима...) + едно вино и отиваме на 25€.
Не сравнявам с тукашни заведения с бели рояли, кристални чаши и хайвер от белуга. То и без това по такива не ходя. Вече. :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Може би засега единствено в хранителните вериги сме ги стигнали или дори задминали.Впрочем последните месеци картинката рязко се промени и вече цените по големите западни вериги често са по-високи от тези в кварталните магазинчета.

По отношение на услуги , съпоставима категория заведения и т.н. , мисля че още сме назад. Разбира се не говорим за покупателна способност , където има още много да догонваме , ако изобщо ги настигнем.

Имотите в София все още са несъпоставими с тези в Мюнхен , при все че и градовете в много отношения ги дели цяла  бездна.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
На 17.08.2023 г. в 16:51, infectedmushroom каза:

Може ли примери ? Аз буквално от началото на тази година съм бил 4 пъти по работа в Мюнхен . И сега и Берлин ще тествам, ще съм за 1 ден само. Тези командировачни дето ми дават 60 евро стигат за половин ден. Изобщо не е по скъпа София. 

 

Аз и друг път съм имал възможност да споделя, че цената при мен е малко по-различна величина и освен чисто цифрово изражение, включа в себе си допълнителни компотенти. Поради тази причина предпочитам да летя с редовни авиокомпании, да отсядам в четиризвездни хотели и да купувам по-скъпи стоки, които аз наричам евтини. Защо? Защото не съм милионер и спазвам онова златно английско правило да не купувам евтини неща...

 

По същата логика твърдя, че по време на тазгодишните ми няколко посещения в Германия, установих, че заплатената от мен сума за вечеря за двама като съотношение цена-качество е по-ниска от тази в България. Говоря за Щутгарт, района на Франкфурт и долината на Рейн, съответно - 55, 45 и 38 евро за две порции (местни ястия, стекове или шницели) с богата гарнитура и минимум по две бири на вечеря. От гледна точка на качество и количество, тези цени за мен са по-ниски от тези в България. Ако някой не вярва, мога да пусна и линкове към съответните заведения...

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

Ако някой не вярва, мога да пусна и линкове към съответните заведения...

Пускай направо - ще е полезно! 

Връзка към мнение
преди 2 часа, crazyhorse каза:

Пускай направо - ще е полезно! 

Щутгарт 

 

Традиционен семеен ресторант, точно по наш вкус. Естествено, вечеряхме специалитетът на деня - еленско, приготвено по традиционен за областта начин с богата гарнитура и две големи бири - някакъв местен вайс за мен и тъмна бира за съпругата:

 

https://maps.app.goo.gl/4wCGfwvH9tkT5TTR9

 

На втората вечер седнахме в друг тип от любимите ни германски кръчми. В повечето германски градове има запазени стари хали или пък покрити пазари, в които задължително има и традиционна бирария с местни специалитети. Особеното в това заведение е, че всеки посетител може да отиде в кухнята и от един голям казан да си сипе от супата на деня напълно безплатно. Нещо не мога да намеря ресторанта на картата...

 

Ашафенбург 

 

Заведението ни го препоръча кондукторката във влака от FRA, която се оказа бивш таксиметров шофьор именно в Ашафенбург. Да не повярваш на местен бакшиш за препоръка граничи с глупост, която естествено не допускаме. Кръчмата е страхотна и на втората вечер повторихме. Предупреждавам, че е изключително популярна сред местните и трудно се намират места. Храната е страхотна - местни специалитети. За бирата да не говорим - все пак заведението е допълнение към пивоварна в която се намира...

 

https://maps.app.goo.gl/KnM9ysZ4TGiWemsY9

 

Лорх, долината на Рейн

 

Заведението е на самата река. Който е бил по тези места, знае какво означава това. Няколко поредни години отсядаме в местен хотел по време на един музикален фестивал, който се провежда на амфитеатъра до скалата на Лорелей. Ядохме стек и шницел със салати и бира...

 

https://maps.app.goo.gl/NH9DuSA423LsmLFs6

  • Харесвам 6
  • Благодаря 2
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Не знам къде и колко е евтино в Германия, вие ще прецените. Бях в Мюнхен в началото на май 2023 г. Вижте менюто от ресторант далеч от туристическите капани, близо до панаира и сами си направете извод!

viber_image_2023-08-19_13-43-01-818.jpg

viber_image_2023-08-19_13-43-02-027.jpg

  • Браво 2
Връзка към мнение

Все си мисля, че проблемът не е в цените в България,  а в качеството, което върви с тези цени. Или поне за мен е така. 

  • Харесвам 14
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Jenbel каза:

Бях в Мюнхен в началото на май 2023 г. Вижте менюто от ресторант далеч от туристическите капани, близо до панаира

В тази тема, освен обсъждането и съответните разсъждения за услуги, цени, обслужване и качество, сигурно ще бъде полезно когато се дават примери за конкретни заведения, да се споменава и кои са, така някой би могъл да се възползва, ако има път към конкретното място. :smile3:
(Аз, например, имам намерение да посетя точно Мюнхен през октомври. )

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 52 минути , Lyubina каза:

Все си мисля, че проблемът не е в цените в България,  а в качеството, което върви с тези цени. Или поне за мен е така. 

Това е причината половин България да се изсипва в Гърция. Не, че ще бъде по-евтино, но със сигурност храната ще бъде по-вкусна, ще има внимание към клиента, а и морето ще е по-чисто, поради природните дадености.

Само заетите в туристическата сфера у нас се правят, че не го разбират, а си търсят оправдания. 

Разбира се, че има изключения и тук и в Гърция, но правилото е това.  Иска ми се да се промени, но явно са нужни много натрупвания, за да стане.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Фил каза:

В тази тема, освен обсъждането и съответните разсъждения за услуги, цени, обслужване и качество, сигурно ще бъде полезно когато се дават примери за конкретни заведения, да се споменава и кои са, така някой би могъл да се възползва, ако има път към конкретното място. :smile3:
(Аз, например, имам намерение да посетя точно Мюнхен през октомври. )

Не сме били в Мюнхен от 2016 г. Упс, излъгах... Технически бяхме в Мюнхен точно преди месец, но спахме в хотел до летището, че Луфти ни издъниха и изпуснахме връзката за Милано... Както и да е, имам една любима кръчма в Мюнхен, но трябва да се разровя в архивите, за да я открия...

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Фил каза:

В тази тема, освен обсъждането и съответните разсъждения за услуги, цени, обслужване и качество, сигурно ще бъде полезно когато се дават примери за конкретни заведения, да се споменава и кои са, така някой би могъл да се възползва, ако има път към конкретното място. :smile3:
(Аз, например, имам намерение да посетя точно Мюнхен през октомври. )

Извинявай, мислех, че името на ресторанта се вижда на снимките -  König Ludwig an der Messe: https://www.koenig-ludwig-an-der-messe.de/ . Не го препоръчвам, просто споделих цените в контекста на разговора в последните постове - свински шницел 16,50 евро, телешки шницел - 26,50 евро, бирата - 5-6 евро. Този е съвсем обикновен ресторант до панаира, мястото не е туристическо, бях по работа. Цените в ресторанти в центъра на Мюнхен, в стария град в района на Мариенплатц, са идентични. 

Например Хофбройхаус (Hofbräuhaus München: https://www.hofbraeuhaus.de/ ) до Мариенплатц е с най-ниските цени, които видях /бирата е 5,20 евро/, но заведението е твърде туристическо, комерсиално и много популярно, храната е като навсякъде в Мюнхен, надениците са на почит. По собствен избор няма да седна там. 

 

ПП. Преди пандемията бирата в Мюнхен беше под 4 евро, шнабса беше 2,80 - 3,50 евро, а сега е между 4,50 и 7,90 евро за 20 мл; тогава цял джолан струваше около 13 евро, а сега цената за половин джолан е 18,90 евро. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 17 минути , Jenbel каза:

Извинявай, мислех, че името на ресторанта се вижда на снимките -  König Ludwig an der Messe: https://www.koenig-ludwig-an-der-messe.de/ .

Благодаря, разбира се че се вижда на снимките, аз къде съм блял! :rolleyes:

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Jenbel каза:

Извинявай, мислех, че името на ресторанта се вижда на снимките -  König Ludwig an der Messe: https://www.koenig-ludwig-an-der-messe.de/ . Не го препоръчвам, просто споделих цените в контекста на разговора в последните постове - свински шницел 16,50 евро, телешки шницел - 26,50 евро, бирата - 5-6 евро. Този е съвсем обикновен ресторант до панаира, мястото не е туристическо, бях по работа. Цените в ресторанти в центъра на Мюнхен, в стария град в района на Мариенплатц, са идентични. 

Например Хофбройхаус (Hofbräuhaus München: https://www.hofbraeuhaus.de/ ) до Мариенплатц е с най-ниските цени, които видях /бирата е 5,20 евро/, но заведението е твърде туристическо, комерсиално и много популярно, храната е като навсякъде в Мюнхен, надениците са на почит. По собствен избор няма да седна там. 

 

ПП. Преди пандемията бирата в Мюнхен беше под 4 евро, шнабса беше 2,80 - 3,50 евро, а сега е между 4,50 и 7,90 евро за 20 мл; тогава цял джолан струваше около 13 евро, а сега цената за половин джолан е 18,90 евро. 

И там седнах, макар че не съм по бирата. В ресторант "Александър" -също. И двете са туристически заведения и марка за Мюнхен. Не беше скъпо, но консумацията ми в ресторанта беше вино, мюнхенски вурстчета. Най-често хапвах на крак от магазинчетата на пазарчето до Мариенплац - вурстчета, печен леберкез и печено свинско с кожа. Много вкусно!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Според мен наименованието на тази тема следва да е "Какво става с цените в Западния свят? Европа и САЩ полудяха! 

Връзка към мнение

На @Duke третата кръчма определено ме впечатли. Такива цени в градовете определено вече няма. Ама сега и да изкарваме скъпите заведения от Мюнхен също няма смисъл. В Мюнхен има много приятни заведения на прилични цени - Zum Brünnstein примерно. Ама верно много се отплесна темата.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 19.08.2023 г. в 16:07, Дани Магелани каза:

Това е причината половин България да се изсипва в Гърция. Не, че ще бъде по-евтино, но със сигурност храната ще бъде по-вкусна, ще има внимание към клиента, а и морето ще е по-чисто, поради природните дадености.

Само заетите в туристическата сфера у нас се правят, че не го разбират, а си търсят оправдания. 

Разбира се, че има изключения и тук и в Гърция, но правилото е това.  Иска ми се да се промени, но явно са нужни много натрупвания, за да стане.

@Дани Магелани А и никой не отива на почивка, за да пести пари. Всяко лято едно и също - 1001 сравнения. Не можеш да накараш хората да отидат, еле пък като сметнат хапчетата, когато започне ешерихията по нашето море. Рано или късно - организмът започва да отхвърля морето ни...

 

Колкото до командировките (и това го казвам като човек, който си прави винаги сметка с разходите) малко става издребняване. Може да се даде отгоре 20-30 евро и да си позволи човек независимо от това, че е командирован. Ако не - може да се яде и от Карфур / Билла и тн. C'est la vie. 

 

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, darinamarinova каза:

Колкото до командировките (и това го казвам като човек, който си прави винаги сметка с разходите) малко става издребняване. Може да се даде отгоре 20-30 евро и да си позволи човек независимо от това, че е командирован. Ако не - може да се яде и от Карфур / Билла и тн. C'est la vie. 

Когато ти плащат е командировка, а когато ти си плащаш е курорт - чичо Манчо.

  • Харесвам 1
  • Смея се 9
Връзка към мнение
На 22.07.2023 г. в 10:30, Anna Kalinovska каза:

На подобни места,

 

... за планински хижи, заслони и тамошни капанчета иде речта ми и сега; та събрах да е на едно място.

 

Вчера на х. Алеко.

Не съм консумирала нищо освен малини, докато брах, и вода от онази чешма с висок дебит и три маси до нея. Засищат и двете в горещ ден и на човек като мен не му се яде много. (И сега ме досмешава как диетологът ми говореше: Като ти се дояде, пий вода...)

 

Та: Нашенци, дошли си във ваканция от Канада, седнаха на нашата маса и бяха решили да се подкрепят, както е показано по-долу, от заведението на хижата.

Помолих да снимам менюто им, като от бегъл поглед към подноса заключих: 20 лв.

Поправиха ме: С пълнените чушки общо 25 лв. Без напитки.

Черпих една руска цигара и балканска чубрица за поръсване на боба, за да отклоня по-лесно поканата за бира или кока кола, чопнах едно картофче и отшумях към автобус 66 с недокоснат хляб и пак френско, този път с чесън и крем-сирене в раницата.

 

И няма да философствам кога и как ще се наредя за подобна храна на такова или подобно, еле пък непроверено, място. Нека всеки сам си преценява..

 

369588025_334293935611607_3738741065342776891_n.jpg

 

 

368942276_1365577990837803_334997151942469924_n.jpg

 

 

-----------------------------------------------

"Едно от най-важните човешки права е правото да бъдеш крив", Волтер

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , Anna Kalinovska каза:

И няма да философствам кога и как ще се наредя за подобна храна на такова или подобно, еле пък непроверено, място. Нека всеки сам си преценява..

то човек ако почне да се вторачва толкова и да проверява, накрая ще си яде само у тях...

като пътуваш някъде ядеш където ти е удобно по маршрута и където ти хване окото, поне аз

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.