Прескочи до съдържание

Интересни места в България, които да посетим с децата си?


Madonna

Препоръчани мнения

От както са се родили децата прекарваме летата във вилата ни в Балчик. Обаче децата порастнаха...най-голямото ни дете е вече на 14 г и не му се седи цяло лято там. Другите 2 деца все още не мрънкат, но се опитваме да правим по 3-5 дневни пътувания за да се разнообрази лятото 🙂

Моля споделете интересни места,маршрути, събития, които сте посетили с вашите деца.

 

Децата ни са момчета на почти 9 г, почти 12 г и 14 г. Харесват екстремни преживявания и разнообразие. Най - им харесва, когато пътуваме всеки ден да спим на различно място 🙂

Миналото лято бяхме на Узана фест и много се хареса на всички. Тази година пак ще ходим. Даже купихме специално палатка за целта 🙂Дали знаете друг подобен фестивал? Или нещо интересно около Гарово, Търново, което може да комбинираме в района?

 

Планираме да се качим до Рилските езера през август. С какво може да го съчетаем така,че да напълним 3-5 дни?

 

Някой да има опит с рафтинг или катерене, които може да препоръча?

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

1. Вземете кемпер под наем. Щом обичат да сменят локациите, това е чудесен начин за придвижване, а и си е емоция. Отделно може да ходите до места, които са ви интересни.

2. За рафтинг трудна работа през лятото по принцип /не е сезон на пълноводие/, но разгледай за удобна локация за каяци. Ние сме ходили на различни места, които май ви идват доста далеч - Студен кладенец, Батак, Широка поляна.....

3. С палатката на къмпинг /примерно Емануил на яз. Жребчево или Оазис - Сливен/ - и на двете места може да има активности - каяци, байкове, над Сливен с лифта до Карандила..... Къмпинг Къпиново пък има басейн.

За катерене не знам, при нас няма желаещи.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 12.07.2022 г. в 19:41, Madonna каза:

От както са се родили децата прекарваме летата във вилата ни в Балчик. Обаче децата порастнаха...най-голямото ни дете е вече на 14 г и не му се седи цяло лято там. Другите 2 деца все още не мрънкат, но се опитваме да правим по 3-5 дневни пътувания за да се разнообрази лятото 🙂

Моля споделете интересни места,маршрути, събития, които сте посетили с вашите деца.

 

Децата ни са момчета на почти 9 г, почти 12 г и 14 г. Харесват екстремни преживявания и разнообразие. Най - им харесва, когато пътуваме всеки ден да спим на различно място 🙂

Миналото лято бяхме на Узана фест и много се хареса на всички. Тази година пак ще ходим. Даже купихме специално палатка за целта 🙂Дали знаете друг подобен фестивал? Или нещо интересно около Гарово, Търново, което може да комбинираме в района?

 

Планираме да се качим до Рилските езера през август. С какво може да го съчетаем така,че да напълним 3-5 дни?

 

Някой да има опит с рафтинг или катерене, които може да препоръча?

 

 

 

 

 

 

Снощи късно се върнах от може би 7-ото си изкачване на вр. Вихрен. (При първото бях на 9, а брат ми на 5 г.)

Вчерашното - по кръгов маршрут от х.Вихрен през Казаните и Премката, на връщане през Кабата, - си беше екстремно за моите представи. Никой от фамилията не го е предпиемал. Водачът ми беше перфектен, грижовен, отговорен, 33 г., и мисля, че дължа радостта си на него. Работи и с деца, а зимата е ски учител.

Пишете "катерене" - трябва да питам Калинка Асенова от снимката. След като със съпруга й Виктор и кучетата им водачи Карма и Идалго изкачиха редица родни върхове, след завръщането им от обиколката на Анапурна преди 2-3 години, Калина се запали по катеренето и хукнаха и по пещери.. 

Можете и сами да намерите Калинка, ще Ви даде куп идеи, а младежите ще са очаровани от тях, сигурна съм 🙂

 

П.П. Калинка и Виктор са на 23 г.

Няма налично описание на снимката.

 

С Калинка се запознахме в последния и гимназиален клас. Тогава живееше в с. Долно Окол, недалече от което се срещнахме с нея и Карма, която също е пораснала междувременно. Изпращаха ни 2 часа почти до Долни Пасарел. Излязла да се поразходи.., та се засякохме при една грозна бетонена мечка по маршрута. На нея принадлежат думите: "Ако не ходя (има предвид планината) не мога да мисля"...

Няма налично описание на снимката.

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Светославов

@Madonna, Узана е добра начална точка за няколкодневни маршрути в района с деца. 

Примерно: 

 - настаняване в някой от хотелите, бюджетно в хижата, първи ден обиколка на района по периферията на поляната , може да се прескочи и до х-л Балканци заради панорамата;

 - втори ден - изкачване на вр Исполин и скитане по билото, гледки до където ти видят очите;

 - трети ден - до х Янтра/Партизанска песен по пътеката от Узана, при желание може да се продължи към х.Мазалат с подварианти да преспите на хижата и да се приберете към Узана на другия ден или ако не стигнете до нея, до местноста Корита, (има чешма с хубава вода и малини) да починете и обратно; 

 - може да си направите еднодневен поход от Узана в посока Шипка и обратно

На 12.07.2022 г. в 19:41, Madonna каза:

Харесват екстремни преживявания и разнообразие. Най - им харесва, когато пътуваме всеки ден да спим на различно място

Ако и вие сте "на акъла " на децата и не ви е екстрвемно да спите по хижи, може да се направи линеен маршрут Узана - х Мазалат - х Тъжа (или РУсалка, вие си преценете на място) с Тъжа;

Или от Мазалат към х Соколна и слизане към Скобелево. Ако сте с кола и я оставите на Узана или х.Янтра, от Скобелево с питане се намират хора да ви качат с кола до горе.  

А за Рила набързо се сещам , че няма да е проблем с деца следния маршрут:

 - х Пионерска - х Скакавица - х 7-те езера/или Рилски езера(по-комфортна) Пионерска.Също така от х Пионерска може да се направи лек преход до х Ловна и обратно. 

 - Може и вариант х.Пионерска - х.Ловна - х.7-те езера/или Рилски езера и обратно или към х.Скакавица и обратно до х.Пионерска. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Не е в България, но ако си от Шумен, с каквото впечатление съм останала, е по-близо от Рилските езера.

На около 50 км от Дунав мост в окръг Гюргево, има едно китно румънско селце Комана. Не съм ходила, но утре, ако нормално минем границата, ще се отбием да хапнем попътно към летище Букурещ. На 15 км от главния път е. Нещо подобно на Сребърна, но по-нагласено ми се вижда🙂

Та там има приключенски парк /Parcul de Aventură Comana/, тип Тарзан, Маугли с разни етапи препятствия за деца и възрастни. Супер яко ми се вижда. Ако времето не е жега и е през седмицата, когато няма много хора, е чудесно за семейна разходка, а за момчета с енергия, още повече🙂

 

CA19E549-9108-42F4-AF34-07D782A2FFCA.png

D207C697-0B7F-4213-BADC-91EA54D7E965.png

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Както споменах, вчера си припомних любимия Пирин и района на х.Вихрен. 

 

Може да се отседне както в Банско, така и на х. Бъндерица или на х. Вихрен. И край двете хижи - на 30 минути пешеходна разхока една от друга, а по средата на пътя се намира прочутата Байкушева мура - освен в самите тях може да се нощува в бунгало, в собствени палатка или кемпер. До хижите се стига с автомобил. И в двете се предлага храна на ресторантски начала. Отделно в момента са посетени и от екскурзионни летовници с деца на различна възраст, така че и общуване с идеи не би лиспвало.

 

Наоколо за 2-3 часа може да се изкачат Муратов връх (2669 м), първенеца Вихрен, да се стигне до Муратово езеро с формата на сърце и мн. други възможности за раздвижване и панорамни красоти.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Прекрасни сте! Много много благодаря за идеите! В петък тръгваме за Узана и ще разгледаме маршрутите там. И подготвям следващите маршрути около Банско и Комана. 

Да, в Шумен живеем. Ще пиша още от компютър утре. 

 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Madonna каза:

Прекрасни сте! Много много благодаря за идеите! В петък тръгваме за Узана и ще разгледаме маршрутите там. И подготвям следващите маршрути около Банско и Комана. 

Да, в Шумен живеем. Ще пиша още от компютър утре. 

 

Минахме днес през Комана, Румъния. По обед беше и нищо не работеше от заведенията за хранене. Жалко. Май само през почивните дни са отворени. Не знам как е с работното време на този адвенчър парк. Трябва да се пита за по-сигурно, защото в мапс пише, че почиват само в понеделник, но на практика не е така.
Иначе имаше хора по сенчестите места и си правеха пикник. Ние, като нямаше нищо за хапване, си отворихме резервното пакетче бисквити😄, пуших една цигара, пообиколихме малко и продължихме по пътя. Много е хубаво и съвсем близо от границата, която минахме безпроблемно и бързо. Пускам малко снимки от Комана, докато чакаме на гейта за Родос🙃

0156640E-3030-4682-B858-022A621B0785.jpeg.d31c405d91ae80165dc17ccd5ea41289.jpeg
 

30FA45B7-ACEC-4B29-BC94-C5047E6572C7.jpeg.a9f3a1f3155792e3ad9895d9f2ee1d93.jpeg

 

0F54E8C9-0FFF-4739-8117-B163CFF6E3D3.jpeg.40e28d94e0ce2e678415dfd760a90775.jpeg

 

9441B440-2F6B-4331-AA23-46B49C1C0CDB.jpeg.199772db91284d0b6ba8d6fba5ce4a84.jpeg

 

B8CB2878-AD98-44BB-9002-E6A24D1A23F0.jpeg.7ad6a3b7db163e57d80837935d8f5e90.jpeg

 

B6B198C4-0DD4-4362-AB6C-C781297076FE.jpeg.89bc36b612ac3e669408dc4858d441c1.jpeg

 

AA060607-FCCB-4993-8749-6D1BAC6E276F.jpeg.2b9cedf89edea8854f2aa5b062e8ebd1.jpeg

 

9A96AFBE-7F8C-40A0-9C8C-4C81BB399EAC.jpeg.4e727e299800a2b7ffe0a23c897feb26.jpeg

 

B7D89905-5635-4D6F-ACED-8F09172F788D.jpeg.b25ec5708ab8e08bdd9379016b99e1da.jpeg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 4 часа, searus каза:

Аз да попитам, такъв тип парк няма в България, или? Заведохме детето на такова място в Сицилия и страшно му хареса...

В София има такъв - Коколандия - https://kokolandia.com/, дъщеря ми и други нейни приятели  често ходеха преди. Или се търси в България, но извън София? 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 19.07.2022 г. в 17:44, searus каза:

Аз да попитам, такъв тип парк няма в България, или? Заведохме детето на такова място в Сицилия и страшно му хареса...

На нас в Румъния ни е по-близо от София просто 🙂

 

Дияна, благодаря ти. Ще го проуча този парк и задължително ще отидем, ако работи.  Децата ни много харесват такъв тип забавления. Ходили сме на подобен въжен парк  Незабравка до Габрово и на друг в планината, не се сещам как се казва, беше до някакъв прелом. И много им хареса, искаха да минават маршрута пак и пак. 

В петък тръгваме за Узана и наред с фестивала ще направим и по един преход всеки ден. Много благодаря на Светославов за идейните маршрути 🙂

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 18.07.2022 г. в 17:28, ДиянаВ каза:

Не е в България, но ако си от Шумен, с каквото впечатление съм останала, е по-близо от Рилските езера.

На около 50 км от Дунав мост в окръг Гюргево, има едно китно румънско селце Комана. Не съм ходила, но утре, ако нормално минем границата, ще се отбием да хапнем попътно към летище Букурещ. На 15 км от главния път е. Нещо подобно на Сребърна, но по-нагласено ми се вижда🙂

Та там има приключенски парк /Parcul de Aventură Comana/, тип Тарзан, Маугли с разни етапи препятствия за деца и възрастни. Супер яко ми се вижда. Ако времето не е жега и е през седмицата, когато няма много хора, е чудесно за семейна разходка, а за момчета с енергия, още повече🙂

 

CA19E549-9108-42F4-AF34-07D782A2FFCA.png

D207C697-0B7F-4213-BADC-91EA54D7E965.png

Този парк изглежда много яко място за деца!

 

Мисля си дали да започнем пътуването с него или да завършим с него 🙂 със сигурност ще е гвоздеят в програмата за децата.

Хареса ми и акомодейшъна в парка, но ни е много близо за да го ползваме.

 

Casa Comana Hotel - Casa Comana

Връзка към мнение
На 18.07.2022 г. в 16:44, Светославов каза:

@Madonna, Узана е добра начална точка за няколкодневни маршрути в района с деца. 

Примерно: 

 - настаняване в някой от хотелите, бюджетно в хижата, първи ден обиколка на района по периферията на поляната , може да се прескочи и до х-л Балканци заради панорамата;

 - втори ден - изкачване на вр Исполин и скитане по билото, гледки до където ти видят очите;

 - трети ден - до х Янтра/Партизанска песен по пътеката от Узана, при желание може да се продължи към х.Мазалат с подварианти да преспите на хижата и да се приберете към Узана на другия ден или ако не стигнете до нея, до местноста Корита, (има чешма с хубава вода и малини) да починете и обратно; 

 - може да си направите еднодневен поход от Узана в посока Шипка и обратно

Ако и вие сте "на акъла " на децата и не ви е екстрвемно да спите по хижи, може да се направи линеен маршрут Узана - х Мазалат - х Тъжа (или РУсалка, вие си преценете на място) с Тъжа;

Или от Мазалат към х Соколна и слизане към Скобелево. Ако сте с кола и я оставите на Узана или х.Янтра, от Скобелево с питане се намират хора да ви качат с кола до горе.  

А за Рила набързо се сещам , че няма да е проблем с деца следния маршрут:

 - х Пионерска - х Скакавица - х 7-те езера/или Рилски езера(по-комфортна) Пионерска.Също така от х Пионерска може да се направи лек преход до х Ловна и обратно. 

 - Може и вариант х.Пионерска - х.Ловна - х.7-те езера/или Рилски езера и обратно или към х.Скакавица и обратно до х.Пионерска. 

Снощи се прибрахме от Узана. Отново беше много приятно на фестивала както за децата, така и за нас. Дадохме им бюджет за трите дни на фестивала и децата се забавляваха сами без да търсят нашето внимание. Ние походихме без тях само една сутрин, като направихме маршрута до връх Исполин и наоколо. Много красиво и приятно за разходка!

Планирахме да отидем с колата до х.Партизанска песен и от там до х. Мазалат пешком,но децата не пожелаха, а ние не посмяхме да ги оставим 6-7 часа сами...следващата година, живот и здраве 🙂 На връщане минахме (задължително ни е) през Щастливеца в Търново. Толкова много го харесваме това място, всичко, което сме яли там ни е любимо. Всичко. Аз този път бях на Нахутени кюфтенца в доматен сос и бяха ммммммм 🙂

Връзка към мнение
преди 15 часа, Madonna каза:

Този парк изглежда много яко място за деца!

 

Мисля си дали да започнем пътуването с него или да завършим с него 🙂 със сигурност ще е гвоздеят в програмата за децата.

Хареса ми и акомодейшъна в парка, но ни е много близо за да го ползваме.

 

Casa Comana Hotel - Casa Comana

Пътят е лек дотам и може да се направи в един ден, за да не се харчат пари за нощувка, но трябва да се съобразят някои неща:

- да не е горещо или дъждовно;

- да е в починен ден, за да работят заведенията;

- да не е в отпускарския сезон на румънците и на емигрантите от Западна Европа, пътуващи към Турция. 
Наотиване към 11.00 часа по обед минахме Дунав мост без никакво забавяне, но снощи положението беше ужасно. Към 2.00 часа през нощта имаше много коли да влизат в България. Чакали сме час.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря ти, Дияна! Не се бях замисляла, че може да го направим за един ден, да го оставим като вариант за разнообразяване на скучен уикенд през есента/пролетта.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.