Прескочи до съдържание

Дамска тема: в кои държави се следи бременност най-стриктно?


Препоръчани мнения

Малко странна тема, но реших, че тук точно ще има максимален брой хора, които имат опит в максимален брой държави. Интересува ме в кои държави правят най-стриктни и най-много тестове на бременните за откриване на всякакви рискове по време на бременността? Чувала съм, че в "чужбина" правят повече, отколкото в България, че тук трябва да си знаеш, пък да си ги поискаш и т.н. Та идеята ми е да се информирам за маскимания набор 🙂

Благодаря!

Връзка към мнение

Намерете си добър лекар. И у нас можете да си направите N броя тестове. Моя приятелка със супер проблемна бременност с близнаци й казаха да направи допълнителни тестове за Синдром на Даун и още няколко генетични тестове, струваха преди 5-6 г. около ~2500-2600 лв., не се покриват от допълнителен фонд, само кеш. Можете да си направите и генетични тестове на вас (основно на майката, може и на бащата), ако имате в семейството определени заболявания, но те само могат да покажат предразположеност. 

По принцип най-доброто ниво на бързо, качествено и скъпо здравеопазване е в Щатите. Зависи колко $$$ сте готова да дадете. 

Връзка към мнение

Относно следенето, точно в САЩ, не съм доволна. Имах точно 2 ехографа за цялата бременност, дори за втория сама настоявах, защото според тях нямаше нужда, а бях с рискова бременност. Отделно, че влязох с кървене в болницата в 9 месец и не можаха да разберат от какво е. Няма да навлизам в подробности, но освен, че операцията  беше перфектна, нищо друго не ми хареса. Дори за резултатите от изследванията си гледат границите и ако влизаш в тях, значи всичко е наред. А това не е съвсем така за всички. Според мен тук в САЩ всичко е под шаблон, и ако има някакъв малък проблем, те не знаят как да действат. 

Връзка към мнение
преди 33 минути , Mimka каза:

Относно следенето, точно в САЩ, не съм доволна. Имах точно 2 ехографа за цялата бременност, дори за втория сама настоявах, защото според тях нямаше нужда, а бях с рискова бременност. Отделно, че влязох с кървене в болницата в 9 месец и не можаха да разберат от какво е. Няма да навлизам в подробности, но освен, че операцията  беше перфектна, нищо друго не ми хареса. Дори за резултатите от изследванията си гледат границите и ако влизаш в тях, значи всичко е наред. А това не е съвсем така за всички. Според мен тук в САЩ всичко е под шаблон, и ако има някакъв малък проблем, те не знаят как да действат. 

Ако си платиш, сигурно и 20 ехографа ще ти направят. 😄 Мои познати (или по-скоро на родителите ми) в Щатите са всички с високи доходи и единият ако беше в България, щеше да е отдавна починал с болестите, които има. Не знам доколко си имала сблъсък с български болници, но отношението и нивото на здравеопазване е под всякаква критика (половината ми роднини са лекари и-или медицински сестра вкл и двете ми баби бяха, но такова безобразие и безхаберие сигурно никога не е било). Ако беше много добро, нямаше да сме заляти от молби от хора, които събират пари за болните си деца, роднини и тн. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, darinamarinova каза:

Ако си платиш, сигурно и 20 ехографа ще ти направят. 😄 Мои познати (или по-скоро на родителите ми) в Щатите са всички с високи доходи и единият ако беше в България, щеше да е отдавна починал с болестите, които има. Не знам доколко си имала сблъсък с български болници, но отношението и нивото на здравеопазване е под всякаква критика (половината ми роднини са лекари и-или медицински сестра вкл и двете ми баби бяха, но такова безобразие и безхаберие сигурно никога не е било). Ако беше много добро, нямаше да сме заляти от молби от хора, които събират пари за болните си деца, роднини и тн. 

Е, то и в България ако си платиш не е същото като да разчиташ на държавни болници и поликлиники, само с основното здравно осигуряване.

 

Навремето (доста отдавна беше) си следих бремеността на частна женска консултация и родих в частна болница. Нямам никакви забележки, макар че някой друг към същия лекар и болница при други обстоятелсва сигурно е имал забележки. Няма как всички да са доволни.

 

Не разбрах въпроса на темата е - в коя държава получаваш най-много без допълнително заплащане на база на здравната система и стандарния набор, който се полага от основното здравно осигуряване в съответната държава или в коя държава най-много изследвания може да си  направиш и ще те насочат да ги правиш независимо дали си плащаш или не. 

Връзка към мнение

Следенето и тестовете по време на бременост зависят не само от нивото на здравеопазване, но и от разбиранията, религията, възгледите в дадено общество. В този смисъл в България имаш 2 покрити по каса изследвания на плода и редица допълнителни проверки, при рискова бременност или обезпокоителни резултати. И можеш да си проверяваш всичко, което ти хрумне и си склонен да платиш. 

В страна, където имат най-висок процент осиновявания на деца с проблеми или където социалната ангажираност към хора в неравностойно положение е много висока, или пък абортите са забранени, няма никакъв смисъл от много фетални прегледи и проверки. 

Ако имам опасения за себе си и предпочитам да не се доверявам на частните лекари в България, бих се съветвала или с приятелки, минали през ин витро процедури, или бих почнала проверките си от Турция, или от Германия. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Имам личен опит с няколко болници в България. Загубих първато си бебче точно заради липсата на обстойни прегледи и то в частна болница, има голямо значение на кой специалист ще попаднеш. За държавните направо не искам да говоря, то си е като във филм на ужасите. 

Най-големия специалист по рискова бременност в момента в България е д-р Иван Сигридов, който си направи клиника и работи с други много добри специалисти. Ако успеете да си запишете час там, мисля че не е нужно да ходите в чужбина. 

Връзка към мнение
преди 43 минути , Бръмбар каза:

Е, то и в България ако си платиш не е същото като да разчиташ на държавни болници и поликлиники, само с основното здравно осигуряване.

 

Навремето (доста отдавна беше) си следих бремеността на частна женска консултация и родих в частна болница. Нямам никакви забележки, макар че някой друг към същия лекар и болница при други обстоятелсва сигурно е имал забележки. Няма как всички да са доволни.

 

Не разбрах въпроса на темата е - в коя държава получаваш най-много без допълнително заплащане на база на здравната система и стандарния набор, който се полага от основното здравно осигуряване в съответната държава или в коя държава най-много изследвания може да си  направиш и ще те насочат да ги правиш независимо дали си плащаш или не. 

@Бръмбар Абсолютно съм съгласна, просто има определени операции, които няма как да бъдат направени в нищо освен многопрофилна болница и за съжаление понякога лекарят е определящ и може да бъде в държавна болница.                                       

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Травеолани

За Канада - зависи от това как се развива бременноста и каква е възрастта на майката и от там се решава индивидуално какви изследвания се правят. Ако всичко е нормално и няма усложнения, изследванията са горе долу като в България, даже ако не и по-малко (2 ултразвука само, редовните кръвни изледвания, изследвания за генетичните аномалии в 11 и 16 седмица, които не ти дават конкретни резултати, а нивото на риск). Двата ултразвука: първият е в 7-8 седмица за установяване на термина официално, и в 20-та седмица за детайлен ултразвук. Аз като бях бременна участвах в разни бг-мама и фейсбук групи с жени основно от България и ми направи впечатление, че ходят на ултразлук всеки месец при нормално развиващи се бременности. Не всички, но голяма част от жените.

 

Вече ако има някакви усложнения, или при изследването за генетични аномалии има висок риск, или ако жената е над 35 години, тогава се назначават допълнителни изследвания, които са покрити и не се плаща за тях. При моите две бременности всичко мина нормално, но аз за мое успокоение исках допълнителни изследвания при втората бременност заради възрастта ми (въпреки че рискът беше нисък). Съответно, NIPT теста, който исках, не се покриваше и трябваше да платя, но за мен нямаше значение. Този тест е съвременна алтернатива на амниоцентезата - нон-инвазивен тест, взема се кръв от вената и 20% от ДНК-то е ДНК-то на бебето, и могат да кажат на 100% дали има генетично заболяване и съответно ми казаха и пола на бебето. 

 

Частни болници и екипи тук няма. Имаш си личн лекар, гинеколог, midwife или дула, ако такива са ти предпочитанията. Като отидеш в болницата освен твоят лекар има и от лекарите на смяна. Секциото е само в краен случай, ако се стигне до него всичко става много сериозно - в стаята се появяват 15 вида лекари и техника (майка ми беше много впечатлена, аз не стигнах до секцио, но имаше един момент, в който мислеха, че може да се наложи). Ако раждането е нормално, може да присъстват роднините - не само бащата, но и други роднини. 

 

Има и някои супер смели жени, които избират да родят вкъщи (две мои приятелки). Мисля, че идва лекар и също има екип, който е на повикване, ако се усложнят нещата и се наложи да те закарат в болницата.

 

Също така два шокиращи факта (според мен) за следенето на бременността в Канада - ако всичко се развива нормално, ходиш САМО при личния лекар и не ходиш на гинеколог. Та аз с моите две бременности така и никога не отидох на гинеколог 🙂 . И другото нещо е, че по закон, преди 21-22 седмица, не могат да ти кажат пола на бебето! Това се е наложило заради азиатците (китайци и индийци), които не са искали момиченцата. Сега новите поколения не са така, но въпреки всичко този закон си остава. Това страшно много ме нервираше и откачах, че не искат да ми кажат пола! Те разбира се го пишат в репорта, който отива при личния лекар и моята лична лекарка е българка, и ми каза пола. Също така след 20 седмица абортите са незаконни (нямам много точна информация относно този въпрос), но затова не се казва след детайлния ултразвук какъв е пола. 

 

Относно опциите за ин-витро процедурите, gestational carriers и т.н., нямам информация, знам само, че е много скъпо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.