Прескочи до съдържание

План - 16 дни в Австралия през януари


Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци, 

 

Да се похваля, от втория опит получих успешно австралийска виза. Безплатната еVistor ми беше отказана, както бях писал, но след втори опит, 150 AUD, няколко фиша за заплата, контакт в Австралия и изрично споменат факт, че имам и американска виза валидна, получих заветното Granted. 
 

Ще летя с Виетнам Ерлайнс - Ханой-Сайгон Мелбърн на 19 януари, връщане Сидни-Ханой директно на 4 февруари. Взех го за около 700€, мисля че е прилично. 
 

Иска ми се да резервирам и вътрешните полети, а и хотелите, та за това имам нужда от вашата помощ как да го планирам. 
 

4 нощувки в Мелбърн (какво има наоколо за гледане и правене)? Препоръки? 
 

Оттам или полет за Аделаида за още 2-3 дни, и после за Cairns или за Cairns направо с повече време на място и малко по-мързеливо - време за разходки плажче, излизане вечер и т.н. Колко дни да оставя за Кернс и региона? 
 

Айерс рок мисля да пропусна, не съм сигурен дали си струва, а никак не е евтино както чета. Може би ще го оставя за следващ път с Алис спрингс и други забележителности във вътрешността. 
 

След Кернс смятам да летя за Сидни още 4-5 дни където ще остана при близък приятел местен, но ако имате препоръки, приемам с удоволствие. 
 

Та споделете мнения, как да разпределя дните, да включвам ли Аделаида или да летя направо за Cairns, какви забележителности и екскурзии препоръчвате? 
 

Благодаря. 
 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 28 минути , Kaloyan89 каза:

4 нощувки в Мелбърн (какво има наоколо за гледане и правене)? Препоръки? 

Някои от околните дневни трипове - Great Ocean Road задължително, Philip Island опционално. GOR може да го направиш и с нощувка, макар и да е постижимо за ден. 

 

преди 30 минути , Kaloyan89 каза:

Оттам или полет за Аделаида за още 2-3 дни, и после за Cairns или за Cairns направо с повече време на място и малко по-мързеливо - време за разходки плажче, излизане вечер и т.н. Колко дни да оставя за Кернс и региона? 

Бих спестил Аделаида, не мисля че с времето загубено в логистика си заслужава. В Кернс има повече за правене, може да го ползваш за база за 3-4 дни - ден до бариерния риф, ден за дъждовните гори. Може да погледнеш около Whitsundays Islands дали ще ти хареса, там също си заминават 3 дни, или Fraser Island ако ти влиза в бюджета. 

 

Така мисля, че ще ти се получи добре - по-лежерно, но и с доста неща за гледане. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много благодаря Георги, това ми дава някаква първоначална представа, ще проуча. Ако реша да вклюза Fraser island, гледам ще трябва да мина през Бризнейн. Нещо интересно там има ли, или около Gold coast/ Sunshine coast? 

 

Ще се разтърся за варианти, има полет от Кернс до o-в Хамилтън, и после от там за Брисбейн (за Фрейзър евентуално)... или за Сидни. 

Връзка към мнение
преди 4 часа, Kaloyan89 каза:

Много благодаря Георги, това ми дава някаква първоначална представа, ще проуча. Ако реша да вклюза Fraser island, гледам ще трябва да мина през Бризнейн. Нещо интересно там има ли, или около Gold coast/ Sunshine coast? 

 

Ще се разтърся за варианти, има полет от Кернс до o-в Хамилтън, и после от там за Брисбейн (за Фрейзър евентуално)... или за Сидни. 

 

Gold coast и Sunshine coast са си типични морски курорти. Първият е по-младежки и купонджийски, вторият е по-тих и спокоен. Не са нещо мега уау, но не са и типичната крайбрежна презастроена скука. Т.е., ако си харесаш някой от островите има с какво да уплътниш ден-два там. Също така става, ако искаш няколко дни само за плаж и спокойствие. 

 

Australia Zoo е в района, може би да планираш поне един зоопарк като си там. Ако не ходиш в района, може да посетиш Taronga в Сидни. 

Връзка към мнение

Тогава е АО, ако ти е интересно може да включиш една вечерна сесия, но пак зависи дали си фен.

За ГОР даже мога да ти предложа да те повозим до там за ден или с нощувка през уикенда, любимо място ни е и гледаме да отскачаме натам  поне веднъж месечно.

Имай предвид, че периода е доста натоварен- лятната ваканция на учениците и АО едновременно, ако нещо по-конкретно като настаняване или друго  те интересува съм насреща, може и на лично.

Връзка към мнение

Благодаря за ценните съвети и препоръки. След доста колебания, купих вътрешните полети (с компенсацията от УизЕр за отменен полет през август ми излизат почти безплатни 😄). 
 

Ще се тича изглежда. Не мислих да включвам Бризбейн първоначално, но така или иначе имах стоповете там между Кейрнс и Хамилтън. Та реших да му отделя 2 дни, без да ходя на Голд или Съншайн коуст. 
 

Приемам всякакви съвети и препоръки за места за посещение в околностите. Също еднодневни или с нощувка екскурзии (круизите) в Уитсъндейс с тръгване от Хамилтън на нормални цени. 
 

Личи си, че е АО, цените в Мелбърн са убийствени, Кейрнс е по-човешко.  За съжаление, не съм чак такъв фен на тениса, за да ида да ги гледам. За сметка на това с удоволствие приемам поканата за ГОР, с нощувка или без. Ще съм в Мелбърн от 20 януари до 23. 

283F4A9B-4016-4E2D-9E50-F34FC1B218D2.jpeg

Връзка към мнение

Еднодневните круизи от Whitsundays цъкай. Тези с преспиването мисля, че ще натоварят бюджета без особена полза. Е, на платформата на рифа да спиш сигурно е преживяване, но на съответната цена 🙂 Малко като подточки:

 

Кернс

- разходка до рифа (но може и от Whitsundays да я направиш, даже е по-добре там, защото е по-близо до рифа)

- дъждовната гора Daintree forest - една от най-старите в света, на практика видове от епохата на динозаврите. Може да хапнеш от прехваления сладолед също.

- разходка с лодка по реката за наблюдаване на крокодили

- разгледай националните паркове наоколо, все ще има нещо за гледане

 

Бризбейн

- Australia Zoo - зоопаркът на Стив Ъруин. Може да посетиш и Таронга в Сидни като алтернатива, и двата едва ли има смисъл.

- Lone Pine Koala Sanctuary - едно от местата, където дават да се снимаш в прегръдките на коала, ако те влекат такива неща

- Плажчета в околността

 

Whitsundays

- Разходка до рифа

- Whitehaven Beach

 

Относно разходките от Whitsundays, общо взето нямаш избор, защото са монопол на една фирма: https://www.cruisewhitsundays.com/

Ако се води нисък сезон по мое време (преди 10 години) съветите бяха да не се купува предварително, а да се разходиш по капанчетата предлагащи тур. разходки по улиците - не че ще спестиш особена сума, но някоя пакетна оферта за 3 екскурзии може да спести нещо.

 

Списъкът ми е малко ламерски, защото нещата там са супер сезонни и може разни пътечки и паркове направо да са затворени/непроходими. Но съм сигурен, че това ще си го провериш допълнително.

Редактирано от Георги
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Много благодаря, Георги, ще пиша какво-що и ще се отчета от място. Трудна страна се оказа за организиране, хем скъпо, хем огромно, хем има толкова за правене и гледане. 16 дни не стигат със сигурност, не ще пиша каквото намеря за полезно и ще поддържам темата със снимков материял. 

Впрочем, моят приятел австралиец каза, че Whitsundays са fancy, а Fraser - "бекпекърски". Препоръча Fitzroy island, близо до Кейрнс, ще пробвам да го видя. Каза също да не ходя на Gold coast, било  tacky, представям си австралийски Слънчев бряг. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Kaloyan89 каза:

Много благодаря, Георги, ще пиша какво-що и ще се отчета от място. Трудна страна се оказа за организиране, хем скъпо, хем огромно, хем има толкова за правене и гледане. 16 дни не стигат със сигурност, не ще пиша каквото намеря за полезно и ще поддържам темата със снимков материял. 

Впрочем, моят приятел австралиец каза, че Whitsundays са fancy, а Fraser - "бекпекърски". Препоръча Fitzroy island, близо до Кейрнс, ще пробвам да го видя. Каза също да не ходя на Gold coast, било  tacky, представям си австралийски Слънчев бряг. 

To fancy и backpacker са доста относителни дефиниции 🙂 Fraser може да е доста фенси, с оглед на това че там силно се препоръчва 4х4 тур, спането в резортите също не е евтино, но да, може и съвсем къмпингарската. Whitsundays пък е фенси по самите острови, Хамилтън мисля че се води средна ръка, но Airlie Beach на входа на островите си е бъкан с бекпекъри. Та и на двете места има и от едното, и от другото.

 

Австралийски Слънчев Бряг е горе-долу добра дефиниция с оглед на това че е парти курорт. Но не се заблуждавай, че плажът е претъпкан, първа линия е продадена няколко пъти и т.н. Не си спомням колко беше пътят от Бризбейн, но вероятно няма причина да се отбиваш специално ако си отседнал там.

 

image.png

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Прибрах се от Австралия. Искам специално да благодаря на Георги за съветите по организирането и на Тони за гостоприемството, вкусните банички и приятните разходки. Страхотно прекарах в Мелбърн благодарение на вас! 
 

Маршрутът беше Мелбърн-Кейрнс-Брисбейн-Хамилтън Айлънд-Сидни, малко излишно летене, но за момента няма полет от Кернс до Хамилтън, така че пак през Бризбейн трябваше да летя, та реших и на него да отделя 2 дни. 
 

Какво да кажа прекрасна страна, много мили и дружелюбни, усмихнати хора. Всичко е лесно, каквото и да му потрябва на човек с едно оглеждане се намира-кош, магазин, тур-операторски деск, гара. Всичко е обяснено, повечето неща функционират изрядно (с изключение на спиране на тока в метрото в Сидни и блокиране около час). Давам пример: във вендинг машина пробвах да купя вода, платих безконтактно но сбърках номера и написах празен (машината се завъртя, но не пусна нищо). Ядосах се, но след 2 дни получих реимбурсиране по картата, без да съм звънял или правил каквито и да е постъпки. 
 

Ще опитам да обобщя това, което ме впечатли:

 

Природа

Невероятна, от животни, зоологически градини, резервати, рифове, шнорхелинг, риби, всичко има. Туровете са прекрасно организирани и доста скъпи, но си струват. 

 

Пари

Скъпо изглежда всичко но понеже плащам с еврова сметка, като ми излезе плащането не е по-скъпо от Франция, Белгия или Англия примерно. 10 AUD са около 6-7€, колкото струва и една бира в Европа. Хотелите са по-дебели. Повечето места са cashless, плаща се с карта задължително и не приемат кеш. Нито веднъж не съм теглил пари. Това не им пречи да слагат задължителни проценти надценка заради каратовото разплащане, плюс превалутирането и евентуалната загуба. Уикенда и в официални празници чарджват допълнително 10-15-20%. Ако искаш. 
 

Пушене

Тук е големия зор. Ако сте пушач е трудно и безумно скъпо. Никъде не се пуши, освен до кош, оборудван с пепелник, в designated areas, или за моя изненада, в игралните зали, където е разрешено. На градините на заведенията не е. Пакет цигари струва 60 лв и нямате право да внесете повече от една кутия цигари. С вейпинга са мъничко по-толерантни. Алкохол и цигари се купуват в специални магазини. 
 

Заведения

Ресторантите са скъпи. Бързата храна не чак толкова. Баровете затварят в 12. Ако искате да продължите трябва да отидете на нощен бар или дискотека, но не намерих обикновен бар да си пиеш биричката до късно без шумна музика и пияни, танцуващи хора. 

Всичко е чисто, уредено и лесно. На съответната цена. Твърде урегулирано понякога за нашия европейски и особено български манталитет. Навсякъде пише какво е забранено и какви са глобите. 
 

За дестинациите ще обясня в следващ пост, че този стана дълъг, но Австралия е прекрасна. Идвайки от Виетнам, ми се стори рай направо. И да отдам дължимото на Виетнам Ерлайнс, които са прекрасна компания за дълги полети. 

 

 

 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 17 часа, Kaloyan89 каза:

 Страхотно прекарах в Мелбърн благодарение на вас

Моля ти се, удоволствие беше да те разходим и да ти покажем града!

И заповядай пак!

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Marisha каза:

Тотално си ме отказал да ходя там

И мен 🙂 , и половинката ми още повече. 
Мисия невъзможна. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На мен като на непушач още повече ми се приходи там след като прочетох. А и кой не харесва чисти и подредени държави 🙂

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 2 часа, Брани каза:

 А и кой не харесва чисти и подредени държави 🙂

Всякакви хора има, аз имам приятели, на които им е "много скучно" в Швейцария, например. 

Иначе и моите (силно ограничени времево и пространствено) впечатления от Австралия са такива - чисто, подредено, спокойно, приятни хора, скъпичко ...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.