Прескочи до съдържание

10 дни във Виетнам


Адриан ХН

Препоръчани мнения

Здравейте,

От доста време няма нова тема във подфорума за Югоизточна Азия, по разбираеми причини, и реших да счупя каръка.

Възпозвахме се от майската промоция на Търкиш и взехме билети София - Сайгон, Сайгон - Ханой, Ханой - София.Турците направиха много промени в разписанията и се оказва, че тръгваме 1 ден след рождения ден на жена ми, а 15-годишнината от сватбата ще я изкараме във въздуха навръщане 🙂  

Та имаме 10 нощувки във Виетнам. По пет в Сайгон и в Ханой. За съжаление пропускаме, или си го оставяме за следващия път,  Централен Виетнам и се съсредоточаваме върху районите около двата града. Приемам всякакви съвети и препоръки за престоя. 

От Сайгон сме набелязали една разходка по Делтата на Меконг и два от дните да направим плажове. Чудим се за плажа Хо Кок и частен плаж Вунг Тау - поне тях съм срещал във форумите. Един от дните ще си оставим за лудницата в Сайгон. На шестия ден имаме късен полет за Ханой, така че се чудим какво да правим като освободим стаята в 12.00 ч. Оказва се, че ще сме в края на дъждобвния сезон, та се надяваме на хубаво време.

Като задължително сме си набелязали от Ханой да отидем на Ха Лонг бей, но се чудим дали с една нощувка или да е без нощувка. Друга екскурзия, която смятаме да направим е Нин Бин, Транг Ан. Един цял ден ще си оставим за града - старата част, където всъщност ни е хотела, езерото, мавзолея и музеи, храна и т н. И ни остава още един ден, който още не сме разпределили. И последния ден ще освободим късно стаята, защото полета ни е от 22.05 ч. Така, че и той ни е свободен.

Трансферите от летището ще запазим през букинг от хотелите. Излизат по 15 долара за двамата.  За обратните трансфери ще търсим фирми на място, защото 15 долара ми се струват много.

Имам и конкретни въпроси:

От коя компания да вземем карта с включени гигабайти?

Къде е най-изгодно да обменяме валутата и какъв курс да търсим на доларите?

Ако някой може да препоръча фирми за екскурзиите? Каква цена да им търсим, примерно на Ха Лонг и на Меконг?

Ако някой е ходил наскоро да каже как са цените по пазарите, магазините и заведенията?

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Адриан ХН каза:

Здравейте,

От доста време няма нова тема във подфорума за Югоизточна Азия, по разбираеми причини, и реших да счупя каръка.

Възпозвахме се от майската промоция на Търкиш и взехме билети София - Сайгон, Сайгон - Ханой, Ханой - София.Турците направиха много промени в разписанията и се оказва, че тръгваме 1 ден след рождения ден на жена ми, а 15-годишнината от сватбата ще я изкараме във въздуха навръщане 🙂  

Та имаме 10 нощувки във Виетнам. По пет в Сайгон и в Ханой. За съжаление пропускаме, или си го оставяме за следващия път,  Централен Виетнам и се съсредоточаваме върху районите около двата града. Приемам всякакви съвети и препоръки за престоя. 

От Сайгон сме набелязали една разходка по Делтата на Меконг и два от дните да направим плажове. Чудим се за плажа Хо Кок и частен плаж Вунг Тау - поне тях съм срещал във форумите. Един от дните ще си оставим за лудницата в Сайгон. На шестия ден имаме късен полет за Ханой, така че се чудим какво да правим като освободим стаята в 12.00 ч. Оказва се, че ще сме в края на дъждобвния сезон, та се надяваме на хубаво време.

Като задължително сме си набелязали от Ханой да отидем на Ха Лонг бей, но се чудим дали с една нощувка или да е без нощувка. Друга екскурзия, която смятаме да направим е Нин Бин, Транг Ан. Един цял ден ще си оставим за града - старата част, където всъщност ни е хотела, езерото, мавзолея и музеи, храна и т н. И ни остава още един ден, който още не сме разпределили. И последния ден ще освободим късно стаята, защото полета ни е от 22.05 ч. Така, че и той ни е свободен.

Трансферите от летището ще запазим през букинг от хотелите. Излизат по 15 долара за двамата.  За обратните трансфери ще търсим фирми на място, защото 15 долара ми се струват много.

Имам и конкретни въпроси:

От коя компания да вземем карта с включени гигабайти?

Къде е най-изгодно да обменяме валутата и какъв курс да търсим на доларите?

Ако някой може да препоръча фирми за екскурзиите? Каква цена да им търсим, примерно на Ха Лонг и на Меконг?

Ако някой е ходил наскоро да каже как са цените по пазарите, магазините и заведенията?

 

Включвам се в част обмяна на валута и съвет за пазарите.

Вземи нови 100 доларови банкноти - другите ги обменят на по-нисък курс. Във всеки златарски магазин можеш да смениш за донги , като преди това естествено се поинтересуваш от курса....на повечето места даже пишат курс за обмяна. По пазарите не слагат цени на стоките и пазарувайки от там може да се окаже,че си платил за нещо доста над обичайната цена.  В супермаркет в един мол в Да Нанг се ориентирахме горе долу в цените първия ден от посещението ни и така избягвахме да пазаруваме от места ,където ни се виждаше скъпо. Магазините в търговските центрове са с обявени цени. Като цяло Виетнам е евтина дестинация и относно цени в заведения не трябва да имаш притеснения....все пак има елементарни правила,които важат за всички пътешествия.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Ха Лонг цените много варират според корабите, програмата и т.н. На мен с нощувка ми хареса, без щеше да ми е претрупано. Освен това направихме Bai Tu Long вмесо Ha Long. Нямаше почти други корабчета и беше много готино. Цената с нощувка беше висока обаче - 140 евро на човек.

За Меконг определено мога да препоръчам Сюзън, макар че вече май са и по-комерсиални туровете - WhatsApp +84939690228 , email canthotouring@gmail.com

И за централен Виетнам - направили сте си програмата, ама мога само да препоръчам да махнете плажовете и да го включите. За мен беше най-красивият регион от Виетнам.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

+1 за Централен Виетнам.  За мен Хой Ан беше топ. Също така много ми хареса Нин Бин, но това е до Ханой. Централен Виетнам си заслужава определено.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съгласен съм за Централен Виетнам, но с тези промени Търкиш ни намали престоя с два дни, иначе ни влизаше в плановете посещение на Хой Ан и Хюе. Затова решихме, за да не препускаме много да се съсредоточим в районите около Ханой и Сайгон. Просто са такива международните ни полети. 

Току-що Сюзън ми направи оферта за 1,35 млн донги на човек за еднодневна екскурзия по делтата на Меконг в малка група до 10 човека, ама ми се струва много. Дали може да се намери нещо по-евтино? И дали правят отстъпки, ако букнем 2 или 3 екскурзии от една фирма?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , Адриан ХН каза:

Съгласен съм за Централен Виетнам, но с тези промени Търкиш ни намали престоя с два дни, иначе ни влизаше в плановете посещение на Хой Ан и Хюе. Затова решихме, за да не препускаме много да се съсредоточим в районите около Ханой и Сайгон. Просто са такива международните ни полети. 

Току-що Сюзън ми направи оферта за 1,35 млн донги на човек за еднодневна екскурзия по делтата на Меконг в малка група до 10 човека, ама ми се струва много. Дали може да се намери нещо по-евтино? И дали правят отстъпки, ако букнем 2 или 3 екскурзии от една фирма?

Може много по-евтино да се намери реално. На Сюзън не са евтини туровете, но са малко по-индивидуални. Обаче не мога да дам съвети за тур оператор.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Посетихме Дананг в началото на пандемиятя през началото на 2020. Моите впечатления от среден Виетнам са за унифицирани цени на всички закупени турове на място. Уеднаквени цени на бирата например на плажа до Ной Ан и в центъра в ресторант или на улично кафене - бирата Сайгон навсякъде беше 26 000 донги. Най- вкусните багети и краве масло след френските. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И нашата програма е почти същата -  5 нощувки в Ханой,  5 в Сайгон.

 

Мисля, обаче, да спим 3 нощи в Сайгон и да направим този тур /той е с 2 нощувки/:

https://johnnytours.com/en/from-ho-chi-minh-to-mui-ne-3-days-tour-4-star-beach-resort?fbclid=IwAR1XmDWcEqQAQqbpBDlOpR0uYBGJJNaDipWFr7NjDIdDV6KnMyC5aLucGZA

 

Това ми е за Меконг:

https://www.lilystravelagency.com/project/mekong-delta-day-tour/

 

Това съм отбелязала за Халонг, не знам дали ще остане, ще проучвам още:

https://www.lilystravelagency.com/project/halong-bay-day-trip/

 

Това съм отбелязала за още един дневен тур около Ханой, не знам кое ще изберем:

https://www.vietnamopentour.com.vn/bai-dinh-trang-an-full-day

https://www.viator.com/tours/Hanoi/Hoa-Lu-Trang-An-Full-Day-Tour-with-Biking-Boating-Sightseeing-from-Hanoi/d351-61702P10?fbclid=IwAR1xsxAmRoyK8gKQn26GZhXKJKq7au9Ti92XtSbjlUey8cbJrp1wtiwub64

https://www.viator.com/tours/Hanoi/Hoa-Lu-Tam-Coc-1-Day-From-Hanoi/d351-105035P5?fbclid=IwAR3lcFBBQjJm3vlU5qJDqTvOqB_3bGP93yCPEcTNX46NtXMEaVwpfl-JLyo

 

За самия Ханой съм планирала 2 пълни дни.


 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще взаимстваме за някои от екскурзиите от Ханой. Погледнах ги като цени не са лоши, но ми се струва, че на място могат да се спазарят по-евтини. Поне така беше в Тайланд - разликите на цените между интернет и в агенция на място бяха около 40-50%. Даваха и допълнителна отстъпка, ако резервираш няколко трипа от една и съща агенция. Така направихме тогава от рецепцията на хотела като ни гарантираха качество. И двата хотела, които сме резервирали във Виетнам пише, че имат туристическо бюро. Ако не ни е изгодно мисля да потърсим някъде по улиците. 

Тунелите Ку Чи по всяка вероятност ще ги пропуснем. Освен Меконг ще търсим нещо друго от Сайгон. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, Otnesen каза:

Включвам се в част обмяна на валута и съвет за пазарите.

Вземи нови 100 доларови банкноти - другите ги обменят на по-нисък курс. 

Потвърждавам и да допълня понеже кацате в Сайгон. Около Ben Thanh Market /централния пазар/ има няколко чейнж бюра и човек може да се ориентира къде ще е по-изгоден курса макар и с малко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Ханой за Ха Лонг не пестете от тур, много голяма грешка ще  ... вид на кораба, храна и т.н. Аз и друг път съм препоръчвал моят приятел Joe с funnytravel 5/5 звезди в tripadvisor 

 

Сайгон триповете може да са бюджетни - тма няма какво да се обърка с делтата, тунелите... Вече друга тема, че щом няма време и билета е от Сайгон аз бих летял само от там, вместо да се пропуска Хой Ан. Да не говорим пък да се отделя време за това недоразумение Вунг Тау. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 8 месеца по-късно ...

Като вече изпълнили програмите за Виетнам, бихте ли ми дали препоръки кои посетени места най-много ви допаднаха и от кои местни туристически фирми сте доволни? Има ли места и екскурзии, които не ви харесаха и не си струва посещението? Прочетох пътеписите.

Планирам и аз 10-дневно посещение през ноември с кацане в Сайгон и излитане от Ханой. Но смятам да минем и през централен Виетнам - Хой Ан, Хюе, ДаНанг.

Около Ханой съм по-ориентирана какво ми харесва да видим, но около Сайгон не ме грабва нищо. Нито делтата на Меконг, тунелите още по-малко. Някой ходил ли е на о-в Фу Куок? Дали си заслужава да се види за кратко? Има ли хубави плажове?

Освен това да питам как стои въпросът с картите за интернет - има ли оператори, които продават карти на летището? Предполагам за iPhone може да се ползва airalo.

Връзка към мнение

Здравейте. Виетнам е страхотна дестинация и няма нещо, което посетихме да не ни допадна. Даже напротив съжалявам, че не успяхме с Централен Виетнам, Хюе и Хой Ан, за което благородно ви завиждам, че сте го включили в графика си. Предвид, че за района около Ханой сте се ориентирали, няма да се спирам на това. То е ясно, че перлата е залива Халонг. За Сайгон двата тура - делтата на Менокнг и тунелите са класически. Тунелите и мен не бе грабват, затова изобщо ги бяхме изключили от сметките. Делтата на Меконг си я бива, без да е нещо изключително впечатляващо. Там можете да се разходите с лодка, да послушате автентична виетнамска музика, да хапнете на един от островите и до се разходите с велосипед. Не съжалявам за този тур, тъкмо напротив, като изключим туристическите капани с фермата за мед и фабриката за бонбони, от които си накупихме поне 5-6 пакета и още се подмятат вкъщи. 

За Фу Куок не мога да кажа нищо. На мен ми се видя по-далече и затова си избрахме Вунг Тау да се попълцикаме в Южнокитайско море. Може би сте прочели в пътеписа, че изкарахме късмет и бяхме само двамата на нещо като частен тур. Можете да си отделите един ден за самия Сайгон, защото е доста интересен град, като се абстрахирате от милионите скутери. Крайбрежната улица, пешеходната улица с паметника на Хо Ши Мин, кметството, операта, пощата, Нотър дам и доста други радващи окото забележителности ще запълнят деня ви. 

Относно СИМ картите още като минете проверките ще ви напалатят представители на операторите. Убеден съм, че ще намерят нещо съвместимо и Ай Фон.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, dechy каза:

Като вече изпълнили програмите за Виетнам, бихте ли ми дали препоръки кои посетени места най-много ви допаднаха и от кои местни туристически фирми сте доволни? Има ли места и екскурзии, които не ви харесаха и не си струва посещението? Прочетох пътеписите.

Планирам и аз 10-дневно посещение през ноември с кацане в Сайгон и излитане от Ханой. Но смятам да минем и през централен Виетнам - Хой Ан, Хюе, ДаНанг.

Около Ханой съм по-ориентирана какво ми харесва да видим, но около Сайгон не ме грабва нищо. Нито делтата на Меконг, тунелите още по-малко. Някой ходил ли е на о-в Фу Куок? Дали си заслужава да се види за кратко? Има ли хубави плажове?

Освен това да питам как стои въпросът с картите за интернет - има ли оператори, които продават карти на летището? Предполагам за iPhone може да се ползва airalo.

Помислете хубаво за централен Виетнам по това време на годината. Ние бяхме в края на ноември и го пропуснахме, поради опасения от лошо време. По същото време други магеланци отидоха и пускаха клипчета в социалните мрежи от почти бедствено положение там - проливни дъждове и вода до кръста. За вас това може и да не е голям проблем или пък да имате късмет с времето, но е хубаво да имате едно на ум. Относно Фу Куок ние не останахме особено очаровани - плажовете ми се сториха замърсени, а водата мътна. Ако нямате време и го пропуснете, предполагам, няма да е голяма загуба. От друга страна, на нас ни се отразиха добре 2-3 дена по-лежерна почивка там след цялото препускане и бързане във Виетнам.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Южен Виетнам: Сайгон, Да Лат, Вунг Тао или Ня Чан (Nha Tran) за плаж, може и два дни на Делтата но наистина не е кой знае какво. Кан Тъ (Can Tho) e приятно градче иначе, много оживено вечер. 

 

Централен: Хуе, Хой Ан, може и ден в Да Нанг 

 

Северен: Ханой, Ха Лонг бей или Лан Ха бей, Нин Бин. Може и в планината Ха Зан (Ha Giang), Sa Pa, Moc Chao. 
 

това са горе долу опциите. Фу Куок не препоръчвам и аз. Замърсено е морето, а ресортите са малко тип Слънчев бряг. 
 

+1 за времето в Централен Виетнам, миналата година имаше наводнения и бедствено положение ноември-декември. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз гледах, че точно тогава е дъждовният период в централен Виетнам, но не предполагах, че има чак такива катаклизми, защото общата сума на валежите за ноември не ми се стори впечатляваща в сравнение с други места. Все пак мисля, че ще рискуваме, защото районът доста ми допада.

За Фу Куок оглеждам различните райони, но нищо не ме впечатлява особено. Ако някой има препоръки за конкретно място, красив плаж или друго нещо, ще се радвам да сподели. @Roberto Baggio вие как се придвижвахте на Фу Куок между различните плажове - таксита или друго? Ходихте ли на някаква допълнителна екскурзия от там? 

Връзка към мнение

Впрочем 10 дни за Виетнам са много малко. Бих се съсредоточил в един регион, на север е най-благоприятния регион края на годината, прекрасно време. 
 

Кацане в Сайгон, 2 дни в Сайгон, полет за Ханой, 2 дни там, станаха 5. 
 

2 дни за Нин Бин (1 нощувка) 

2 дни за Халонг бей (1 нощувка на корабче),

връщане в Ханой и полет наобратно - това ми се струва най-практичната програма. Без плаж и море за съжаление. 
 

Или само юг, 2-3 дни в Сайгон, Ня Чан или Вунг Тао за плаж, Да Лат и Делтата на Меконг. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , dechy каза:

За Фу Куок оглеждам различните райони, но нищо не ме впечатлява особено. Ако някой има препоръки за конкретно място, красив плаж или друго нещо, ще се радвам да сподели. @Roberto Baggio вие как се придвижвахте на Фу Куок между различните плажове - таксита или друго? Ходихте ли на някаква допълнителна екскурзия от там? 

Ние си взехме мотопед и с него обикаляхме острова. Спахме в Canary bungalow. Намира се на плажа,спокойно е, но същевременно близо до главния град Duong Duong, където е лудницата. Плажът, както казах не ме очарова, но мястото за спане бих го препоръчала, защото е много чисто и приятно, а хората са много мили. Те ни помогнаха с всички екскурзии на място, както и с наемането на мотопеда. Ходихме на шнорхелинг - не беше лошо, но, ако сте били в Египет, тук няма да ви впечатли. На острова най-много ми допадна един плаж ( вече не помня как се  казваше), който е пълен с морски звезди. Когато е слънчево десетки излизат на брега, при нас беше мрачно и всички бяха във водата, но пак беше впечатляващо колко много от тях могат да се видят на едно място. Този плаж е доста известен и на място местните ще ви ориентират къде точно е и как да стигнете, ако искате да го посетите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз го гледах този плаж с морските звезди. Той си се казва Starfish beach. Много би ми харесал, макар че сме били на Занзибар и сме виждали доста морски звезди. И в Египет и на Малдивите сме шнорхелували, та шнорхелигът бих го пропуснала.

В южен Виетнам  Ня Чан и Вунг Тао хич не ми допадат по снимки. Та ще го мисля още малко как да постъпим.

Благодаря много за отговорите!

Очаквам и @Eva eva да се включи с препоръки.

 

Връзка към мнение

Ето ме 🙂 Аз имах подобни чуденки миналата година 🙂 В крайна сметка се отказах от Централен Виетнам заради времето и реших, че ще го съчетая с Камбоджа някой ден. Наистина, миналата година беше драматично положението, страхотни наводнения имаше малко преди да тръгнем. 

Предварителната ни програма беше - 5 нощувки в Ханой, 3 нощувки в Хо Ши Мин и 2 нощувки в Муи не.

За Ханой бях планирала - 2 пълни дни за града, 1 ден Ха Лонг бей и 1 ден Ninh Binh.  След като изпуснахме полета от Истанбул до Ханой и 2 дни прекарахме в Истанбул, в крайна сметка от програмата отпадна тура до Ninh Binh и ни остана 1 ден за Ханой.

За Хо Ши Мин  имахме 2 пълни дни. Единия ден обиколихме града - качихме се на Bitexco Financial Tower, паметника на Хо Ши Мин, пощата... Хубав град, много по-различен от Ханой. На следващия ден отидохме на тур по делтата на р. Меконг. На нас много ни хареса - возихме се на лодка по каналите, слушахме виетнамски песни, имаше страхотни плодове, купихме си бонбони от една фабрика, хубав обяд, забавно беше.

В Муи не ни хареса най-много - перфектен пуст плаж, само ние, уникално спокойствие. Макар, че вълните бяха големи. Намерихме и чудна кръчма до хотела и щастието беше пълно 🙂  В Муи не се разходихме по белите дюни и червените дюни, рибарското селце, в един поток газихме 🙂 

 

На линия съм, ако имаш още въпроси. Пускала съм албуми със снимки, ако искаш ги разгледай 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , elzbieta каза:

Aа как са дъждовете през спетември в централен Виетнам?

Чудни са 🙂  

 

https://dariknews.bg/novini/sviat/16-dushi-zaginaha-sled-navodneniq-vyv-vietnam-396078

 

https://debati.bg/zhertvite-na-tayfuna-damri-vav-vietnam-veche-sa-69/

  • Шок 1
Връзка към мнение

Аз същата греда с времето съм имал и декември. Че даже може да уцелиш и рядък тайфун. Единственият регион във Виетнам с опасност от тайфуни.

От друга страна Хой Ан са едни къщички нагъсто, ако не е нещо екстремно, е най-компромисното място за гледане в дъжд.

 

Фу Куок са най-добрите плажове на Виетнам. Далече под стандарта на Тайланд и Филипини, но по-добре от Европа.

 

И много зависи къде си. Повечето избират северозападната част заради бюджетните настанявания и кръчмите и страдат заради мътилката на плажа. 

 

Югозападната, където са Novotel Phu Quoc и Intercontinental са топ плажовете.

 

Starfish beach на север също е топ.

 

За мен такова чудо като Вунг Тау не бих го препоръчал и на най-големия си враг. Да не говорим с ограничено време.

 

Север или юг също не виждам дилема. Всичко уникално е на север и централната част. Югът е за парти и бизнес.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Имам още един въпрос относно круизите в залива Халонг. Всъщност кой маршрут е за предпочитане - в залива Халонг или в Lan Ha? Има и още една възможност - заливът Баи Ту Лонг. Той като че ли е  по-непопулярен и там пътуват по-малки корабчета. Забелязах, че маршрутът през Халонг включва посещение на повече пещери, докато през Лан Ха се посещават предимно плаващи села и островчета с плажове и има предимно активности като каране на канута и плуване.

Бихте ли казали кои места по маршрута на круиза ви харесаха най-много и си заслужават посещението?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.