Прескочи до съдържание

дневник Есенна Сардиния


searus

Препоръчани мнения

Надявах се темите са Сардиния да отговарят количествено и качествено на сицилианските, но уви, не са, и се налага да пускам нова 😉
 
Наближава полетът и ми възникнаха малко въпроси, така, в последния момент...
 
Първият е за нощувките, имаме още 3 дни, за които нямаме резервация и съм в огромно затруднение да измисля къде и търся помощ. Съсредоточени сме в северната част на острова, между Алгеро и Олбия, като включваме Мадалена с 2 нощувки, отделно си имаме 4 нощувки в североизточната част, недалеч от Олбия. Първата нощувка е в Алгеро, понеже кацаме малко късно. Не ми се иска да разбивам на части последните 3 нощувки (че достатъчно ще се местим), затова се налага да са по-близо до Алгеро (обратният полет е рано сутринта), примерно на до около час път с кола. Всъщност чуденето ми е най-вече пак ли да се ориентирам към крайбрежието или по-навътре нещо? Там освен камънаци и нураги има ли друго? Някакви чаровни селца, скрити перли, красива природа?
 
И за нурагите. Не може да пропуснем нещо толкова типично за острова, само че са толкова много, че не мога да избера. За съжаление тези, които най-много искам да видя, са далеч и няма да стане, но ако някой е бил на Palmavera и на La Prisgiona може ли да направи сравнение и да каже коя си заслужава повече? Около La Prisgiona има още една камара руини за зяпане, и може би клоня натам, но пък Palmavera може да се направи по пътя за пещерата на Нептун (ако решим да я включваме, заслужава ли си?)
 
За Мадалена и Капрера ми се иска да знам дали пътечките са достатъчно читави за леки обувчици (тип сандал/кецове/даже джапанки), защото не ми се влачи още един почти ненужен чифт в багажа...
 
Връзка към мнение

Да ви има човек проблемите ... 

Ясно, че всеки ходи в Сицилия, за където има директни полети по 20-30лв през ден. А за Сардиния трябва да се мислят врътки 🙂

Комбинацията от полети + есеннната ваканция ми дава цял един ден за Алгеро и наоколо😞

В района са Bosa и Church of the Holy Trinity Saccargia. Погледнете и Sassari, все пак ви е по пътя.

Сардиния май е повече природа и не толкова "исторически кинти градчета".

Аз съм набелязал също Spiaggia La Pelosa и Scala di accesso alle Grotte di Nettuno. Но както казах съм за ден и съм гледал само нещата близо до Алгеро.

 

Връзка към мнение

Кога врътките са възпирали магеланци??

 

Ако знаеш още колко проблеми имаме 🤣 Например, аквапарковете работят ли края на октомври? А Castelsardo хубаво ли е и заслужава ли си да го бележа за база? Как е трафикът и паркирането там? Предпочитаме по-малки места точно с тази цел, и никак не обичаме да се врем по големи градове с колата. Сасари може и да погледнем, ама може и да пропуснем. Районът наоколо ми се вижда твърде аграрно-индустриален и никак нямам желание за такива панорами. Ето този район повече ми зеленее и хълмее 😉

 

1585474160_Screenshotfrom2022-10-2009-39-11.png.5e21f95b0c1ab5b38e46beea198053bd.png

 

А някакви други занимания за деца, като например това сицилианско въжеигране?

 

DSC07252.JPG.f15865e56b0fc2462a57552d15852685.JPG

 

За Мадалена (а и не само) тагвам @ruwenzogy, защото неговият пътепис ме накара да запазя 2 нощувки на главния остров. Има ли големи баири и при дъжд става ли трудно проходимо по козите пътечки (за детето питам, обожава да се катери по камъни и не знам как ще го възпирам ако се наложи). А има ли много морски таралежи по заливчетата там по това време на годината?

 

Връзка към мнение

Аз мога да се включа само по въпроса за Castelsardo. Градчето е красиво, но с тесни улици, никаква възможност за паркиране.

Ние само се отбихме да го разгледаме, наложи се да паркираме извън града и да повървим. 

Иначе е много фотогенично градче, но аз не бих отседнала там.

 

IMG_20210822_103154324.jpg.848c2e5de171e66f57fc0dfa0b2c7096.jpg

 

IMG_20210822_102513805.jpg.aa6effb3c1de59757560206fc9b256a5.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, searus каза:

 

 

Ако знаеш още колко проблеми имаме 🤣 Например, аквапарковете работят ли края на октомври?

 

Не мисля, че летният сезон в Сардиния продължава толкова дълго. 

Била съм в края на май, в същия район на Сардиния. Сезонът още не беше започнал. Местните говореха, че започвал в началото на юни. Всичко беше пусто и повечето заведения не работеха. Водата в морето си беше студена и ставаше за къпане само за представители на северни нации. 🙂

Та, поради това си мисля, че едва ли става за плаж, след края на септември.   

Връзка към мнение
преди 37 минути , Miralex каза:

Не мисля, че летният сезон в Сардиния продължава толкова дълго. 

Била съм в края на май, в същия район на Сардиния. Сезонът още не беше започнал. Местните говореха, че започвал в началото на юни. Всичко беше пусто и повечето заведения не работеха. Водата в морето си беше студена и ставаше за къпане само за представители на северни нации. 🙂

Та, поради това си мисля, че едва ли става за плаж, след края на септември.   

Плажуването не ни е приоритет, но определено ще включим доста плажове, най-малко за разходката и красивите заливчета. А детето си има неопрен. Обичаме извън сезон по много причини 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
И какво всъщност се оказа, уж плажуването не ни беше приоритет, а нямахме ден без плаж. Виновно е... глобалното затопляне... И детето... И геоложкия състав на острова...
 
Накратко, беше жега, детето обожава плажове, особено пък плажове пълни с камънаци! А такива има в изобилие, ще покажа...
Ето пример:
 
DSC082741.JPG.7b476bce5fafeab3c88a9608a597abd1.JPG
 
В интерес на истината положихме усилие в 30-градусовата жега да влезем на хладно в пещерата на Нептун, но определено не ни пожела. Или нямаше кой да ни каже, че се влиза на кръгъл час, с билети закупени до без 15. Еми защо пък не в без 10? Нямаше никакви хора, какво щеше да стане ако ни продадат билети с 5 минути по-късно, м? Питам си сама, нямаше дори на кого да задам въпроса си там...
 
Преди да се впусна в прехласване по тюркоаза (багажът ни се пръскаше по шевовете и нямаше никакво място за буркани, а и от Сардиния не дават абсолютно нищо да се изнася), ще вметна едно възмущение 😄 (е, как!)
Персоналът на проверките на Станстед беше такъв зверски буквояд, и така ровеше всичко наред, че не знаехме да се смеем ли или да плачем. Никога през живота си не съм ставала свидетел на такива проверки! 15 минути ровеха на едно бебе в храните, още поне 20 на една италианка, на която извадиха абсолютно всичко и от двата багажа. Отклониха и на нас всичките раници, заради 1. тонколонка, 2. таблет на детето и 3. забравен дезинфектант за ръце (за последното виновата). Загубено време: 40 минути. За сметка на това си позлорадствахме на летището в Алгеро на паспортен контрол, опашката за не-европейци (разбирай британци) беше поне 4 пъти по-голяма от нашата.
 
В Алгеро уцелихме доста приятно хотелче (Ривиера), малко беше по-далеч от центъра, но на другия ден ни трябваше лесно измъкване и газ към източния бряг на острова. Стаята беше очевидно реновирана и новичка (не знам дали целият хотел е така), беше невероятно чисто. Хареса ни. Което не може да се каже за следващото ни "попадение". Огромен комплекс, който работеше на някакъв абсолютен минимум, може би не повече от 10 апартамента. Напълно разбираемо, като за края на октомври. Някога сигурно е било хубаво, но сега ми се видя старо и захабено, но пък с ей такива кранчета в банята (някой да ми каже това Ферари ли е или що) 😄
 
IMG_20221023_215145.jpg.fa4c9456be71c15a86c857c58f445c97.jpg
 
IMG_20221023_215156.jpg.040a0dfd2065182629886209bc5d1203.jpg
 
Накараха ни да подписваме списък с инвентар, на който беше описано абсолютно всичко, до последната лъжичка за кафе и щипка за пране и ми загубиха още половин час от живота да го проверявам, за да не ни набутат допълнителна сметка след престоя ни. Липсваха 5-6-7 неща... Иначе любезен персонал, но не бих го препоръчала на никого. А колко комари ни дебнеха с кръвожаден поглед от външната страна на френските прозорци, не мога въобще да измисля такова число! Имаше си и градинка (някога с гледка към морето, вече затулена от дървета), но напълно неизползваема, освен ако не си се къпал в химия. Така или иначе го ползвахме само за база за следващите 4 дни.
 
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 3 часа, luba_rizova каза:

@searus,о, вие сте  се върнали :).

Трия се. И пак ми се приходи :).

 

Аа не се трий, ако имаш препоръки и ценна информация, може на друг да помогне 😊 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Направихме грешката да започнем плажуването със Spiaggia del Principe и после няколко дена не можех изобщо да харесам друг плаж. Трябваше да си го оставим за десерт 😄
 
DSC082481.JPG.69b9824556e45207166a39846cb0339a.JPG
 
DSC082691.JPG.efc692a472995766af8e654946b98a09.JPG
 
DSC082511.JPG.f36430a09720bb7e4b1c967c4176a0d5.JPG
 
Е, Brandinchi го докарваше на цвят, но пясъчната ивица беше изключително тясна, пясъкът изключително ситен и съответно изключително твърд (като цимент).
 
IMG_20221026_162156.jpg.d8a21b0d66a0612c1054a5281fbdba4b.jpg
 
IMG_20221026_130815.jpg.84a07ef546c9bdbaa676daa6cd0682e3.jpg
 
В топ сезон мернах някъде, че трябвало резервация (?!). Тук беше единственото работещо заведенийце, което видяхме в близост до плаж. Абсолютно нищо не работеше никъде, хотелите затворени от края на септември (ако не и от средата). Прави силно впечатление какви усилия се полагат за опазване на природата и вманиачеността на тема боклук. Навсякъде (включително на самите плажове) по 4 вида кошчета за разделно събиране. След Сицилия (където в началото си влачехме боклук с нас в колата, в търсене на кофи, докато не разбрахме, че местните си го закачат по огради и врати, за да го съберат с камиончето), това ни идва направо шокиращо. В апартхотела ни предупреждават, че има солени глоби, както и камери при контейнерите им, да не си и помисляме да се правим на разсеяни.
 
На Брандинчи има всъщност много пясък (не само в тясната ивица за плажуване), но е под формата на защитени дюни, опасани от огради, направени за спиране на двукраките, но не и на такива хубавци:
 
IMG_20221026_162237.jpg.39039b109e677f7ba943d24c5fb91ebf.jpg
 
IMG_20221026_162249.jpg.ab439a2d10a92bf6f0807c974fe9e021.jpg
 
Тези тримцата бяха сериозни хулигани, издебнаха багажа на две майки с малки деца, които тъкмо бяга нагазили в плитката вода, и ровеха ли, ровеха, но пластмасовите играчки не им бяха много по вкуса. Храна явно не намериха и се оказаха точно до заведенийцето когато решихме да си тръгнем (оттам се излиза).
 
Оттук се вижда Isola Tavolara (стърчащата скала по-горе), която ни заинтригува достатъчно, за да набележим отбивка до Spiaggia Porto Taverna за гледки, но нещо не се впечатлихме особено (оттам се вижда фронтално, т.е. откъм "късата" страна, а и нещо не ни беше достатъчно светло). Изненадващо пък видяхме ято розово фламинго в залепената до плажа лагуна.
 
DSC084471.JPG.379ebfd413f07e46a6b599a0c5a965c6.JPG

DSC084661.JPG.9098916787359c4952bff4010339061e.JPG
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.