Прескочи до съдържание

Канада - къде? кога? как?


Препоръчани мнения

Здравейте,

Тъй като на майка ми й отпадна пътуване до Централна Америка, а не иска да загуби билета си с Луфтханза, взехме решение да се възползваме и да летим примерно до Канада.

На прима виста и без да съм чела кой знае какво за Канада мислех - 10 дни, с посещение на Монреал, Торонто, Ниагара, Отава, Квебек.

Ще се придвижваме само с градски и междуградски транспорт.

Видях в сайта на МВнР, че за да влезеш на територията на Канада по въздух е необходимо да получих електронно одобрение - дали се е случвало такова одобрение да бъде отказано?

Вторият ми въпрос е свързан с периода на пътуване - кога е най-подходящо и за какъв период?

Докъде е най-добре да се лети? как е най-подходящо да се придвижваме? Какво да видим? Къде да отседнем? Какво да опитаме? И всичко, което би било полезно за нас!

Благодаря много :)))))

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, veseliache каза:

Видях в сайта на МВнР, че за да влезеш на територията на Канада по въздух е необходимо да получих електронно одобрение - дали се е случвало такова одобрение да бъде отказано?

Не знам дали има отказани еТА, но стават доста бързо(за ден) и струват малко пари - 7 долара, та можеш бързо да разбереш дали и вие ще получите.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Съгласна съм с Мери - ЕТА стават бързо и не са скъпи, направо пробвайте. Не съм чувала досега да е отказана на някой, но сигурно има и такива случаи. 
 

За пътуване в тази част на Канада е най-добре през лятото, евентуално късна пролет или септември. Иначе има риск са е студено и да има много сняг. 
 

Относно идеи за места за посещение, настаняване и други детайли - погледни форумите в частта Северна Америка, има няколко доста подробни теми за тази част на Канада. Да тагна и @DenitsaS - тя живее в тази част и може да има полезна информация. 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Здравей, ще се опитам да пиша по-подробно, но може да пропусна нещо, така че ми пиши допълнително 🙂

 

Още тази седмица може да си изкарата ЕТА, не мисля, че отказват на някого - важи 5 години или до изтичане на паспорта. 

 

И аз се присъединявам към мнението на @Травеолани, че е най-сигурно през трите летни месеца, иначе може да е доста студено и неприятно. Тази година беше топло и хубаво от средата на май до буквално миналия уикенд, но е по-скоро някакво изключение.

 

Най-добре ще е, ако може да вземете самолетни билети с пристигане в Торонто и отпътуване от Монреал или обратното, за да не се налага да се връщате пак до точка А заради големите разстояния. Градският транспорт е уреден сравнително добре в големите градове в Онтарио, в Квебек не съм ползвала и не знам. За Торонто има карта Presto, която се зарежда на автомат с каквато сума искаш. Важи за автобуси, трамваи и метро, като в рамките на 2 часа може да пътуваш неограничено за 3.20 долара, след това пак ще те таксува толкова. Има влак по линията Торонто - Кингстън - Отава - Монреал - Квебек сити, но е скъпичко (еднопосочен Торонто - Кингстън, което е около 400 км е нещо от рода на 80-100 долара, освен ако не го запазите много по-рано). Другата опция са автобусите Megabus, те са по-евтини, но не знам цени. Разбира се, има и полети между големите градове, примерно може да видите нискотарифните Porter или Swoop. От Торонто до Ниагара може да се отиде с регионалния влак GO Train за по-евтино, иначе може да си запазите тур с автобус и така да посетите и градчето Niagara on the Lake, както и някоя от винарните в региона за дегустация.

 

И хотелите, и АirBnb са като цяло скъпи, трябва да потърсите спрямо бюджета. В TravelZoo често излизат оферти за нощувки в големите градове, както и за самолетни билети с Porter (https://www.travelzoo.com/ca/). 

 

Ако искате да посетите поне две забележителности в Торонто, например ROM (най-вече заради залата, посветена на коренните жители) и CN Tower (заради изгледа над града), е най-добре да си вземете CityPass (https://www.citypass.com/articles/toronto), защото отделните входове за атракциите са скъпи. Другите включени неща са аквариума, Casa Loma, зоологическата градина. Интересни места за разходка и хапване в града - China Town и Kensington Market. В Отава си струва да посетите парламента - туровете са безплатни, но трябва да се запишете сутринта, защото са с ограничени места. Иначе разходка покрай канала Rideau и ByWard Market. В Монреал успях да разгледам само стария град и катедралата, защото бях през една много студена зима и не мога да препоръчам друго от първа ръка. Квебек сити е много красив, но не знам дали ще имате време да го включите. Друго предложение е националният парк Thousand Islands, като може да вземете круиз из архипелага от Кингстън (първата столица на Канада) - ако си била в Стокхолм е нещо подобно на Skärgården. 

 

За опитване - канадски палачинки с боровинки, бекон и кленов сироп, има във всяка закусвалня, но не мога да препоръчам друго заведение освен Toast & Jam в Кингстън. В Отава beaver tails от будката пред ByWard Market, но ги има и в Торонто някъде в района на Harbourfront. В Монреал poutine от La Banquise и Montreal smoked meat sandwich от Schwartz's Deli. Монреал е известен и с бейгълите си, но нямам препоръка. Стекове на прилична цена от The Keg (верига е и има по няколко ресторанта в големите градове), в Онтарио poutine от веригата Smoke's. Ако стигнете до Квебек сити има един уникален ресторант в стария град - Le Lapin Saute, в който може да се опитат много деликатеси от провинция Квебек. От супермаркета може да пробвате OKA cheese, maple syrup cookies, ice wine chocoloates. И, разбира се, известното ледено вино от региона на Ниагара – има го в специалните магазини за алкохол LCBO. 

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към мнение

DenitsaS, много благодаря за информацията. Ще планираме пътуването през последната седмица на юни месец. Принципно и аз ми мислех да пътуваме  до Торонто и след това обратно през Монреал, но трябва да проверим дали няма да се оскъпи много билета. 

Тъй като планирам ходене през май месец в Иран се чудя дали иранска виза в паспорта няма да ми създаде проблеми в Канада? Другият вариант е веднага щом се върна от Иран да си сменя паспорта... 

Колко време според теб ще е необходимо за посещението на всеки един от градовете и ако трябва да изключа някой кой да е той? 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Честно казано нямам идея за иранската виза - може би пусни въпрос в някоя от темите за визи и пр. Или виж дали има някакво инфо на официалния сайт: https://www.canada.ca/en.html

 

Относно разпределението по дни, зависи с какви темпове пътувате вие двете, но да кажем нещо такова: 1 ден за Ниагара с връщане до Торонто, 2 дни за Торонто, 1 ден за Отава и даже бихте могли вечерта на същия ден да пътувате за Монреал, 3 дни за Монреал, поне 1 ден за Квебек сити, ако смятате да го включите. И останалите дни ще се разпределят в пътуване, но мисля, че бихте се вместили в 10 дни. По принцип не е нужно да пропускате нищо, бихте могли да съкратите престоя в Торонто на един пълен ден + малко от предишния/следващия (според зависи как се падат полетите), защото няма кой знае какви забележителности и всичко интересно е разположено в центъра на няколко спирки с метро. Кингстън е популярен предимно сред канадските туристи, ако няма да правите круиз из архипелага, може да се пропусне. Но Ниагара е задължителна и със сигурност не съкращавайте престоя в Монреал или Квебек сити, защото са по-интересни градове и освен това там знаят как да правят кафе за разлика от тук в Онтарио 😂 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Вече имаме план и резервирани хотели в основните градове. Остава да купя билети за транспорта между градовете. Намерих търсачка, която дава вариантите за придвижване и цени https://www.busbud.com/en, но не мога да разбера как стои въпроса с багажа при пътуването с влак и автобус. Дава, че имаш право на 3 багажа до 11 кг., но не на чекиран багаж? Не дава и опция, че можеш да добави такъв. Някой знае ли каква е политиката в тази връзка и какъв куфар /раница мога да нося със себе си? 

 

Връзка към мнение

Чекиран багаж ? 

Едва ли е по-различно от всяко друго пътуване с междуградски автобус / влак. 

Това е сайт посредник , провери в условията на истинския превозвач

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.