Прескочи до съдържание

Моите шест дни в Йордания


Miladina

Препоръчани мнения

Здравейте,

Чисто нов Магеланец съм и се нуждая от помощ. През декември ще пътувам с дъщеря ми до Йордания. Ще бъдем там шест дни. Програмата ни е следната:

Ден първи и втори:

- пристигане в Акаба по обяд, занимания по интереси - среща с приятели, които ще бъдат там по това време;

- искам  да попитам и за някои неща свързани с шнорхелинг в Акаба. Дъщеря ми ме предизвика да опитаме шнорхелинг, но аз изобщо нямам представа откъде да започна.  Сами ли да се организираме или да се включим в някоя организирана разходка с лодка? Да си купим ли от тук маски  или да наемем екипировка на място.

Трети ден:

- тур в пустинята, нощувка

Четвърти и пети ден:

- Петра

Тук питането ми е дали може да се използва входът при Манастира и как оптимално да избродим пътеките. 

Шести ден:

- тук е най- голямото предизвикателство по отношение на организацията- полетът ни е в 20:25 часа и ще бъде ли възможно според вас да наемем такси /предварително/ и рано сутринта да тръгнем към Мъртво море, мястото, където е кръстен Христос, Маунт Небо и след това трансфер на летището.

Срещам затруднения в комуникацията с шофьорите на таксита и искам да помоля за координати на “превозвачи”, ако е възможно.

 

Ще ви бъда благодарна за съвети и препоръки!

Връзка към мнение

Преди дни се прибрахме от Йордания. За шнорхелинх бяхме в Berenice Beach Club. Взехме си пакет който включва: вход за клуба/плажа, обяд и разходка с лодка (с прозрачно дъно) и шнорхелинхг, екипировка ти дават на място. 
Два дни за Пера са много, ние в един ден посетихме “Малката Петра”, загубихме се по път от Малката Петра към Манастира (2 часа по скалите нагоре надолу) и в 17:00ч. бяхме на входа/изхода на Петра, минали и видели всичко. Сутрин рано си купувате билети и хващате бус до Малката Петра, от Малката Петра има други шатъли до входа за Манастира, от този вход до Манастира е един час качване-слизане по стълби. Тук билети никой не ни иска. 
За последния ден сигурно е възможно, ние ходихме на Мъртво море, но бяхме в комплекс и с рентакар. Не пропускайте да се изкъпете в Мъртво море, различно и интересно е, трябва да се пробва. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Към момента и аз правя програма за Нова година в Йордания, цените са повече от новогодишни и главозамайващи. Наех кола и ще шофирам аз, но кредитната карта е на съпругът, та ще видим на място как ще се получи, не съм го коментирала с фирмата, а и те обявиха само сумата за депозита и наема.

Мога да дам съвет по втора точка: хубаво е да имате ваши маски, имат размери и ако не ви паснат техните няма да ви е комфортно. Но ако няма да ги ползвате и след това няма смисъл да закупувате, преценете си. А ако решите все пак за лични, може да погледнете в Декатлон и е важно да ги обработите от тук против запотяване на стъклото. Това се прави с паста за зъби и се разтрива с четка стъклото от вътрешна страна. Винаги преди употреба изплаквате с разредено веро, шампоан или просто с плюнка. Ще следя темата и аз.

@EliNik според вас има ли възможност да се паркира до входа за Манастира?

Редактирано от само Рени
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 51 минути , само Рени каза:

 

@EliNik според вас има ли възможност да се паркира до входа за Манастира?

Няма смисъл да оставите колата на входа за Манастира. Вие ако влезете от Манастира ще излезете на входа за Петра, защо да се връщате толкова много път назад пак до Манастира + един час до входа за Манастира. Взетмете си шатъл/бус. 

Връзка към мнение

Не съм съгласен, че един ден стига за Петра. За да обходите всички маркирани маршрути, си трябват два дни. А си заслужава. Освен това входът е много скъп, а цената за еднодневен и двудневен билет е почти идентична.

Колкото за шести ден - чисто математически може и да е възможно, но със сигурност не ви препоръчвам да го правите. Пътят е страшно много, още повече, че имате и полет вечерта, така че не е уместно. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

 

На 25.11.2022 г. в 23:01, Miladina каза:

 

- Петра

Тук питането ми е дали може да се използва входът при Манастира и как оптимално да избродим пътеките. 

 

Аз също имам идея да влезем от там за да избегнем изкачването на стълбите и да излезем през официалният вход, малко наопаки не зная дали е удачно. Дори да има час ходене до Манастира, ми звучи по-добре от час и половина-два нагоре по 800 броя стъпала. @EliNik от къде се взимат тези шатъли, предполагам около входа и какво струват?

Връзка към мнение
На 25.11.2022 г. в 23:01, Miladina каза:

Здравейте,

Чисто нов Магеланец съм и се нуждая от помощ. През декември ще пътувам с дъщеря ми до Йордания. Ще бъдем там шест дни. Програмата ни е следната:

Ден първи и втори:

- пристигане в Акаба по обяд, занимания по интереси - среща с приятели, които ще бъдат там по това време;

- искам  да попитам и за някои неща свързани с шнорхелинг в Акаба. Дъщеря ми ме предизвика да опитаме шнорхелинг, но аз изобщо нямам представа откъде да започна.  Сами ли да се организираме или да се включим в някоя организирана разходка с лодка? Да си купим ли от тук маски  или да наемем екипировка на място.

Трети ден:

- тур в пустинята, нощувка

Четвърти и пети ден:

- Петра

Тук питането ми е дали може да се използва входът при Манастира и как оптимално да избродим пътеките. 

Шести ден:

- тук е най- голямото предизвикателство по отношение на организацията- полетът ни е в 20:25 часа и ще бъде ли възможно според вас да наемем такси /предварително/ и рано сутринта да тръгнем към Мъртво море, мястото, където е кръстен Христос, Маунт Небо и след това трансфер на летището.

Срещам затруднения в комуникацията с шофьорите на таксита и искам да помоля за координати на “превозвачи”, ако е възможно.

 

Ще ви бъда благодарна за съвети и препоръки!

Обратният полет от Акаба ли е? Ако-да, няма да стане в ден 6, да отидете и се върнете до Монт Небо и да летите.

Отидете рано в Петра и до вечерта, можете да разгледате всичко- от двете страни на каньона, ако сте свикнали да ходите по много / ние излязохме почти по тъмно /. В ден 5 и 6 можете да разгледате Мадаба, и Монт Небо и да пътувате обратно към Акаба, ако сте с кола под наем. Аз не бих пропуснала Джераш / един от най-добре запазените римски градове/ , намира се малко на север от Аман, но затова ви трябва 7-ми ден.

Рифа за Шнорхелинг е съвсем достъпен  самостоятелно, ако плувате /около 50 м от кея, по спомен/, и е маркиран  с буй, или -пилон. Аз не съм се гмуркала, че беше студено за моя вкус, но го видях. Локацията и Достъпът ги има в maps.me .

 

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, само Рени каза:

 

 

Аз също имам идея да влезем от там за да избегнем изкачването на стълбите и да излезем през официалният вход, малко наопаки не зная дали е удачно. Дори да има час ходене до Манастира, ми звучи по-добре от час и половина-два нагоре по 800 броя стъпала. @EliNik от къде се взимат тези шатъли, предполагам около входа и какво струват?

По-добре е да влезнете през Манастира. От задния вход до Манастира също има доста стълби, но няма толкова много хора, сергии, магарета и фъшкии. Сутрин рано си купивате билет от входа   на Петра, пред билетния център има спирка от която се качвате на безплатен бус до Малката Петра. Разглеждате Малката Петра и се връщате на входа й, от там може пеша или взимате шатъл до входа за Манастира. Пеша ви е около 2часа, цената на тези шатъли беше “колкота дадеш”. От входа до Манастира са 45мин., срещу Манастира има кафе и тук е хубаво да си починете на хубавата гледка. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
6 hours ago, gini said:

Обратният полет от Акаба ли е? Ако-да, няма да стане в ден 6, да отидете и се върнете до Монт Небо и да летите.

Отидете рано в Петра и до вечерта, можете да разгледате всичко- от двете страни на каньона, ако сте свикнали да ходите по много / ние излязохме почти по тъмно /. В ден 5 и 6 можете да разгледате Мадаба, и Монт Небо и да пътувате обратно към Акаба, ако сте с кола под наем. Аз не бих пропуснала Джераш / един от най-добре запазените римски градове/ , намира се малко на север от Аман, но затова ви трябва 7-ми ден.

Рифа за Шнорхелинг е съвсем достъпен  самостоятелно, ако плувате /около 50 м от кея, по спомен/, и е маркиран  с буй, или -пилон. Аз не съм се гмуркала, че беше студено за моя вкус, но го видях. Локацията и Достъпът ги има в maps.me .

 

 

Да, полетът към София е от Акаба. И защо така мислите? Ние вече сме наели такси с уговорката, че това е програма макс и ако не потръгне - пропускаме нещо. Договорили сме се /засега/ да тръгнем в 5:30 или в 6:00. Дъщеря ми се пазари, но много трудно вървяха преговорите. За 200 динара ще направим три трансфера:

- Акаба - Уади Рум; 

- Уади Рум - Петра;

- и онзи от ден 6.

Сигурно е можело да намерим по- добра цена, но или не искат да се пазарят с жени, или вече пазарлъкът не върви.

А можете ли да ми препоръчате конкретен модел маска за шнорхелинг?
EliNik, нали няма ковид ограничения? Аз проверявах около 20 ноември и пак ще проверя 5 дни преди пътуването, но все пак да попитам.

Относно Джераш- ще е друг път, заедно с Аман и разни други места, които сме си харесали.
Да попитам и нещо за хотелите. Дъщеря ми избира някакъв хотел, който имаше оценка 8,9 , когато го резервира. Сега оценката всекидневно пада. На някого да се случвало подобно нещо?

Благодаря на всички, включили се за препоръките и съветите.
Моля, продължавайте. 

Приятна вечер!

 

Връзка към мнение
преди 18 часа, Miladina каза:

 

А можете ли да ми препоръчате конкретен модел маска за шнорхелинг?

 

В ДЕкатлон имаше на Beuchat, вижте ги. Ще ви трябва и шнорхел най-обикновен.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
On 11/29/2022 at 11:39 AM, Suunto said:

Не съм съгласен, че един ден стига за Петра. За да обходите всички маркирани маршрути, си трябват два дни. А си заслужава. Освен това входът е много скъп, а цената за еднодневен и двудневен билет е почти идентична.

Колкото за шести ден - чисто математически може и да е възможно, но със сигурност не ви препоръчвам да го правите. Пътят е страшно много, още повече, че имате и полет вечерта, така че не е уместно. 

И аз съм на мнение, че за Петра трябват 2 дни. Също така ме интересува с какви обувки е по-добре да бъдем през декември - маратонки или туристически обувки. 
 

само Рени - за съжаление не ги намирам. Имате ли предложение за други? 

Връзка към мнение
преди 14 часа, Miladina каза:


 

само Рени - за съжаление не ги намирам. Имате ли предложение за други? 

Погледнах в сайта, има SUBEA , не съм ги пробвала, но можете да ги видите, има няколко модела. Важното е, да е цяло стъкло едно, а не две. За по-добра видимост. Маска се пробва като се наложи на лицето без каишката отзад и се вземе въздух през носа, ако става добър вакуум и маската не пада без да я държите значи, че ще ви върши работа, а ако падне, съответно не е ваш рамер. От сайта може да поръчате ако ги няма в магазина и после да върнете ако не е удобна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 29.11.2022 г. в 21:26, Miladina каза:

Да, полетът към София е от Акаба. И защо така мислите? Ние вече сме наели такси с уговорката, че това е програма макс и ако не потръгне - пропускаме нещо. Договорили сме се /засега/ да тръгнем в 5:30 или в 6:00. Дъщеря ми се пазари, но много трудно вървяха преговорите. За 200 динара ще направим три трансфера:

- Акаба - Уади Рум; 

- Уади Рум - Петра;

- и онзи от ден 6.

Сигурно е можело да намерим по- добра цена, но или не искат да се пазарят с жени, или вече пазарлъкът не върви.

А можете ли да ми препоръчате конкретен модел маска за шнорхелинг?
EliNik, нали няма ковид ограничения? Аз проверявах около 20 ноември и пак ще проверя 5 дни преди пътуването, но все пак да попитам.

Относно Джераш- ще е друг път, заедно с Аман и разни други места, които сме си харесали.
Да попитам и нещо за хотелите. Дъщеря ми избира някакъв хотел, който имаше оценка 8,9 , когато го резервира. Сега оценката всекидневно пада. На някого да се случвало подобно нещо?

Благодаря на всички, включили се за препоръките и съветите.
Моля, продължавайте. 

Приятна вечер!

 

Здравейте, как беше полета до Акаба и обратно? Малко инфо ще съм ви много благодарен. 

Връзка към мнение
7 hours ago, fxtrader said:

Здравейте, как беше полета до Акаба и обратно? Малко инфо ще съм ви много благодарен. 

Полетът предстои. В края на декември се надявам да мога да споделя подробности.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, fxtrader каза:

Здравейте, как беше полета до Акаба и обратно? Малко инфо ще съм ви много благодарен. 

Пътувах София-Акаба-София с Райънеър в периода 08.12-11.12. На отиване имахме проблем със излитането на самолета и се наложи да ни преместят на друг. Добре, че Райън имаха свободен по това време. Излетяхме с  2+ часа закъснение. Летището в Акаба е доста малко и не е натоварено. Минаването през граничните власти беше много бързо. Сканират QR кода за влизане и не не ни изискваха медицинска застраховка за периода на престоя, макар че в сайта на МВнР пише, че се изисква. Граничните полицаи са доста приветливи към туристите.

Навръщане нямахме проблеми и всичко си беше по разписание.

Ако е необходимо нещо друго като информация съм на разположение.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Veselin Petkov каза:

Пътувах София-Акаба-София с Райънеър в периода 08.12-11.12. На отиване имахме проблем със излитането на самолета и се наложи да ни преместят на друг. Добре, че Райън имаха свободен по това време. Излетяхме с  2+ часа закъснение. Летището в Акаба е доста малко и не е натоварено. Минаването през граничните власти беше много бързо. Сканират QR кода за влизане и не не ни изискваха медицинска застраховка за периода на престоя, макар че в сайта на МВнР пише, че се изисква. Граничните полицаи са доста приветливи към туристите.

Навръщане нямахме проблеми и всичко си беше по разписание.

Ако е необходимо нещо друго като информация съм на разположение.

Благодаря много. За визите как стои въпроса? on arrival или предварително се издава? 

Връзка към мнение
преди 3 часа, fxtrader каза:

Благодаря много. За визите как стои въпроса? on arrival или предварително се издава? 

Не е необходимо предварително. На място граничните поставят печат в паспорта и на първата страница залепват един стикер тип баркод. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Veselin Petkov каза:

Не е необходимо предварително. На място граничните поставят печат в паспорта и на първата страница залепват един стикер тип баркод. 

Благодаря! 

Връзка към мнение
преди 1 минута , fxtrader каза:

Благодаря! 

Забравих да спомена, че  на този сайт е задължителна регистрацията преди кацането в Йордания: https://www.gateway2jordan.gov.jo/index.html

Получава се един документ с QR код, в който пише периода на престой. Не знам дали това изискване е останало от Ковид мерките или се счита за тип “виза”.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , Veselin Petkov каза:

Забравих да спомена, че  на този сайт е задължителна регистрацията преди кацането в Йордания: https://www.gateway2jordan.gov.jo/index.html

Получава се един документ с QR код, в който пише периода на престой. Не знам дали това изискване е останало от Ковид мерките или се счита за тип “виза”.

Благодаря отново ще проверя. 

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
On 12/13/2022 at 2:39 PM, fxtrader said:

Здравейте, как беше полета до Акаба и обратно? Малко инфо ще съм ви много благодарен. 

Здравейте, 

При нас всичко мина добре. Излетяхме и кацнахме в Акаба по разписание. Там не ни искаха хартиеното копие за QR кода. Много лесно и бързо минахме всички проверки на летището, въпреки че самолетът беше пълен. 
За полета към София мога да кажа същото, бързо преминаване на всички гишета излитане и кацане отново по разписание. Обаче, имах чувството, че за този полет бяха обявили конкурс, с цел събирането на всички идиоти, от всякакви националности на този самолет. Просто беше нереално.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.