Прескочи до съдържание

дневник Планиране на нашата Индия. Фокус върху природата


Роми

Препоръчани мнения

Първо да се извиня, че ще спамя тази тема, но предпочитам да продължим тук с описанието на Индия. Обещах тук, че ще разкажа малко за националните паркове, които посетих и днес , подсетена от @Lindt   ще се опитам да започна кратък разказ.

Първо за избора на маршрут. Още през 2019 г. реших, че трябва да видя поне един различен от африкански парк. Някак думата сафари я свързваме все с Африка, а никак не е справедливо. Всъщност националните паркове в Азия и по специално в Индия и Китай са много и не по-малко интересни. Същото се отнася и до бразилските паркове сравнени с доста африкански. Изборът в Индия беше естествен за мен -  първо исках да видя тигър в естествената му среда. Ориентира ми - разбира се Киплинг и "Книга за джунглата". В нея всъщност са описани горите в Кана (Kanha)  и Пенч . Изборът ми падна на първия парк, защото се комбинираше по-добре с Bandhavgarh Tiger Park - Земята на тигрите. Изобщо Махдия Прадеш е Щатът, ако искате да видите със сигурност тигри.  

И така - започнах да мисля как да видим малко природа от Азия. Първото трябваше да бъде красиво априлско преживяване в парковете на Южен Китай и след това майско пътуване в Индия. По принцип в края на април- началото на юни е много горещо в Махдия Прадеш и според дебелите книги + показания на очевидци се виждат най-много тигри. То явно е нещо като Етоша в сухия сезон. Просто стоиш до водните източници и те си идват.  Е, няма ги красивите зелени гори на индийската джунгла, но пък животни- много и лесни за намиране. Поне така си го представях.

Но знаете как става - ти предполагаш, но там някой ти разваля хубавия план. И така - не стана плана в 2020, не стана и в 2021, не беше възможно реално и през април-май 2022. Появи се и проблема, че трябваше да осъществим пътуването до Индия (Китай си пропадна съвсем) до края на 2022 година, иначе губехме депозита . Така че - план В . Стана прекрасно ноемврийско, зелено и напълно температурно приемливо, дори студено ранна сутрин, пътуване . 

Първия научен урок беше - тигрите не са африканските лъвове и са достааа по-трудно откриваеми в буша и джунглата.

Втория- много обичам широката панорама в Африка, но има него много привличащо за мен в тропическите джунгли.

Трето - индийците се оказаха страхотни стопани на дива природа. Да, досадно е че 80% от парковете не са достъпни, че трябва да си тръгваш след 3-4 часа, че не може да разчиташ на места в джип ( да не говорим за самостоятелен) в последната минута, но хората си имат правила - До 10 джипа в зона и това е! 

Четвърто - имат невероятен вътрешен туризъм. Явно са разбрали, че дивата природа е ценност и от малки възпитаваха децата си. 

След тези общи приказки ще продължа тези дни с малко подробности за посетените от нас 3 парка. Сега за загрявка само 1 снимка, но не на тигър, а на основната му храна.

P1230359.jpg

  • Харесвам 22
  • Браво 4
Връзка към мнение

 

Не вярвах, че някога ще пусна тема за Индия :yes: Но пътувайки си във влак втора класа в Египет, небрежно заобикаляйки с поглед цялата мръсотия около нас, усетихме, че всъщност сме готови. И вероятно е гениално решение къде да отидем за следващата Коледа.

А страната се е променила по отношение на опазването на природата си или поне е настъпил момента да вярваме, че се справят добре и можем да се насладим на неща, които съществуват там.

 

Почти нищо не знам за страната, тепърва ще оглеждам главните забележителности като за първо посещение, ще мисля дали Раджастан и парковете му ще са работеща комбинация за нас или ще тръгнем към съвсем друг район на страната.  Ще започна проучването си от туровете на индийския фотограф, който пусках в другата тема за Индия. Дано ми се поизяснят малко нещата.

 

https://www.sudhirshivaramphotography.com/photography-tours/

 

Но мога тук да си видя бележки, да разпитвам @Роми и да остане нещо от записките ми. 

 

Пожелавам си да видим гигантска катерица 🙂

 

indian_giant_squirrel_cover.jpg.bf4f5456f8dc6cb28453a67b73c11789.jpg

  • Харесвам 18
Връзка към мнение
преди 19 минути , Lindt каза:

Не вярвах, че някога ще пусна тема за Индия :yes: Но пътувайки си във влак втора класа в Египет, небрежно заобикаляйки с поглед цялата мръсотия около нас, усетихме, че всъщност сме готови.

Ех, тази Индия взе да ви омайва един след друг. Започвам да се притеснявам да не "изригна" и аз с някакво такова странно за мен прозрение. :unsure: :girl_crazy:

 

 

  • Харесвам 7
  • Смея се 3
Връзка към мнение
В момента, chandni каза:

Ех, тази Индия взе да ви омайва един след друг. Започвам да се притеснявам да не "изригна" и аз с някакво такова странно за мен прозрение. :unsure: :girl_crazy:

 

 

Първо си изяш суровите зеленчуци и харесай хората в Египет. После прозрението само ще дойде. 

 

Аз всъщност днес точно си свируках, че сме готови за културния шок и го приветстваме с бойни викове и мернах коментар на @Здравко Ангел:

 

"...А при Джодхпур е храмът на богинята Карни, в който е голяма лудница, защото влизаш вътре бос и около краката ти се стрелкат хиляди плъхове..."

 

 

  • Харесвам 1
  • Шок 5
Връзка към мнение
преди 38 минути , Lindt каза:

Първо си изяш суровите зеленчуци и харесай хората в Египет. После прозрението само ще дойде. 

 

Исках да кажа, че ако аз реша, че искам близка среща с Индия би било странно, а не че ми е странно, че вие сте решили 😄  Иначе зеленчуците си ги 'рупам ...

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

 

Не вярвах, че някога ще пусна тема за Индия /cdn-cgi/mirage/aa7f955ab6976c75a8cf3789ec399553e9fa1bfe2d4a04290e485b8863577501/1280/https://magelanci.com/uploads/emoticons/yes.gif Но пътувайки си във влак втора класа в Египет, небрежно заобикаляйки с поглед цялата мръсотия около нас, усетихме, че всъщност сме готови. И вероятно е гениално решение къде да отидем за следващата Коледа.

А страната се е променила по отношение на опазването на природата си или поне е настъпил момента да вярваме, че се справят добре и можем да се насладим на неща, които съществуват там.

 

Почти нищо не знам за страната, тепърва ще оглеждам главните забележителности като за първо посещение, ще мисля дали Раджастан и парковете му ще са работеща комбинация за нас или ще тръгнем към съвсем друг район на страната.  Ще започна проучването си от туровете на индийския фотограф, който пусках в другата тема за Индия. Дано ми се поизяснят малко нещата.

 

https://www.sudhirshivaramphotography.com/photography-tours/

 

Но мога тук да си видя бележки, да разпитвам @Роми и да остане нещо от записките ми. 

 

Пожелавам си да видим гигантска катерица 🙂

 

/cdn-cgi/mirage/aa7f955ab6976c75a8cf3789ec399553e9fa1bfe2d4a04290e485b8863577501/1280/https://magelanci.com/uploads/monthly_2023_01/indian_giant_squirrel_cover.jpg.bf4f5456f8dc6cb28453a67b73c11789.jpg

Красен позна , че си готова за Индия:) 

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , lyusi каза:

Красен позна , че си готова за Индия:) 

Ами той Красен ви ги приказва едни такива, но вие не та не. 😁

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, era123 каза:

Индиец да пази природата? Може да защитава животните, да, но са невероятни мърлячи. Боклуците си ги хвърлят навсякъде, резерват или не. Тонове боклуци. 

Като в България. Покрай птиците доста водоеми обиколихме, тонове боклук прескочихме, купища снимки не направихме заради отпадъци в кадъра около животните.

В планината е по-добре, че мърлячите често са мързеливи 🙂

Дано поне е по-зеленичко, че в сухите райони боклукът още повече си личи. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изобщо няма място за сравнение с родните мърлячи.От прозореца на влака покрай селца и градчета ви очакват незабравими гледки, .особено по време на сутрешния тоалет и дано да е само от влака.

Египет беше стъпка в правилна посока, но очаквай доста по-хард гледки. Много пъти съм се чудил защо изобщо ги сравняват.Египет е почти стерилен сравнен с Индия.

 

Да допълня - може да си направите и луксозно пътуване с което да се изолирате максимално от мизерията и да виждате почти само хубавата страна на нещата ,но вие не сте такъв тип магеланци.

  • Харесвам 4
  • Шок 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 55 минути , stanimir каза:

Изобщо няма място за сравнение с родните мърлячи.От прозореца на влака покрай селца и градчета ви очакват незабравими гледки, .особено по време на сутрешния тоалет и дано да е само от влака.

Египет беше стъпка в правилна посока, но очаквай доста по-хард гледки. Много пъти съм се чудил защо изобщо ги сравняват. Египет е почти стерилен сравнен с Индия.

Може би всъщност спомените ти за Индия си остават ярки и свежи като че не са минали 8 години, но тя междувременно се променя. Едва ли вече няма планини от боклук, не съм чак такъв оптимист. Но примерно сутрешният тоалет следва да е различен, ако съдя по процентите индийци, имащи собствена тоалетна днес спрямо близкото им минало.

 

https://edition.cnn.com/2019/10/05/asia/india-modi-open-defecation-free-intl-hnk-scli/index.html

 

П.П. Да, ние не сме такива магеланци, които ще си се возят от точка А до точка Б. Нов повод за гордост са 12 км в Кайро пеша на 01.01.23, по тъмно. След 10-те около пирамидите през деня. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 Линд, така си мислиш, защото не си виждала 20 човека да серат едновременно на полянка, до която минава влака. 

Огъзени, в правилни редове и колони. 

Ти си кифла, в добрия смисъл 🙂. Мисля, че за Индия ти е още рано. Нищо не може да те подгитви за Индия, отиваш и ако издържиш, гледаш. 

  • Шок 2
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, era123 каза:

 Линд, така си мислиш, защото не си виждала 20 човека да серат едновременно на полянка, до която минава влака. 

Огъзени, в правилни редове и колони. 

Ти си кифла, в добрия смисъл 🙂. Мисля, че за Индия ти е още рано. Нищо не може да те подгитви за Индия, отиваш и ако издържиш, гледаш. 

Знам, че доста пиша и споделям лична информация, и е нормално хората да ми правят психоанализа. Но аз съм определила само @stanimir и @Carrie като способни да казват дали някъде е за нас или не е. Преди години беше Сънчо, но ние завихме в посока ужасни условия, животни, много ходене и дивотия и сега би му било много по-трудно. 

  • Смея се 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, era123 каза:

 Линд, така си мислиш, защото не си виждала 20 човека да серат едновременно на полянка, до която минава влака. 

Огъзени, в правилни редове и колони. 

Ти си кифла, в добрия смисъл 🙂. Мисля, че за Индия ти е още рано. Нищо не може да те подгитви за Индия, отиваш и ако издържиш, гледаш. 

Може да е било някакъв безобиден ритуал. Или кръг по интереси ...

  • Смея се 13
Връзка към мнение
преди 10 минути , Брани каза:

Може да е било някакъв безобиден ритуал. Или кръг по интереси ...

Кръг определено не е било, защото са били "в правилни редове и колони". 🤣

  • Смея се 10
Връзка към мнение

Аз такъв ритуал съм виждала минавайки край махалата в Чирпан на слизане от магистралата, но участниците бяха трима и можеха малко повече да се постараят за по-добра композиция на картината. Но явно отдалечеността от първоизточника си оказва влияние.

Та който иска да тренира, може да се пробва по такива места. Но не по градските махали, а по провинциалните, извън регулация, с незаконните къщи от кал и съчки. 🙂

Преди доста години работех за кратко с ромско население и „нормалните“ ромски чада (по две деца в семейство, с тухлени къщи и родители в странство) наричаха онези от махалите извън регулация „бушмени“. 🙂

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 34 минути , stanimir каза:

Ще се наложи да внимавам повече какво казвам занапред, но по темата за Индия -  и там ще оцелеете 😉

A, не променяй нещо, което работи. Пък аз все пак ще изпитвам съмнения за ползите от ползването на агода примерно :yes: 

 

 

Връзка към мнение

Agoda съм ползвал може би 3-4 пъти за 15 години.Така и не съм намирал нещо по-добро там за местата които исках да резервирам., но явно при други сработва..Последно беше преди поне 3 години.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , stanimir каза:

Agoda съм ползвал може би 3-4 пъти за 15 години.Така и намирам нещо по-добро там за местата които съм искал да резервирам., но явно при други сработва..Последно беше преди поне 3 години.

 А всички ползвате експедия ли ? Може би трябва да свикна да я поглеждам поне. Изключително добра работа ни свършиха с билетите до Азорите и явно е въпрос на навик.

 

Агода ми даде най-добра цена за Иберотел. И за хостелчето в Кайро. Радвам се, че в Луксор нямахме проблем с резервациите. 

Връзка към мнение

Смятах само да пиша за парковете, но не мога да не взема отношение към такива крайни мнения. Да, Индия не е най-чистото място на земята, но нима Амстердам е?

А и според мен има много голяма разлика между отделните щати в Индия. Промените са определено положителни. Например Делхи е в момента много по-нормален за преглъщане от преди 3-4 години, Да, специфичната мъгла/смог си ги има, но онези купчини с боклуци и разпиляни навсякъде хартийки вече ги няма. Дори в неделен ден, с огромни опашки пред храмовете не беше по-мръсно от централна улица в Европа. Факт, който говори по-зле за Европа, отколкото добре за Индия. 

Махдия Прадеш се оказа беден, но доста чист щат. Къщите на местните хора са бедни, но улиците са чисти, пазарите са на нивото в България, може дори без страх да си вземеш улична храна (нашия шофьор ни купи 2 пъти печива и нямаше никакви проблеми), редовно посещавахме магазините за алкохол, сувенири, сладки. А за парковете - нямаше дори хартийка, да не говорим за останали боклуци. Направо е излизано, освен в оградената зона за почивка, където има пикник маси + тоалетни.

За съжаление Раджастан си е все така ужасяващо мръсен. Там са най-популярните обекти на Индия, но явно населението си обича мръсотийката. Не е материален само проблема. Там си ги има каналите с мръсотии, тоновете боклуци и т.н. Но дори и там в националния парк си беше добре поддържано и чисто.

А за влаковете - ние пътувахме 3 пъти с влак и сме си съвсем ОК. Всички бяха много мили, позитивни и усмихнати към нас. И още една супер промяна- вече ги няма постоянно протягащите се ръце за бакшиш. Огромна разлика, супер положителна! Много са намалели и просяците. За други подробности- по-късно.

  

  • Харесвам 21
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , Oshko каза:

Давай за тигрите😁, другото си го знаем

На мен ми е интересно и нищо не знам 🙂 

Радвам се когато @Роми описва места, които не са особено излъскани, защото знам, че има конкретна причина да отиде и да  преживее някакви неудобства. И най-често причината е такава, че и ние бихме изтърпели почти всичко. Е, най-важно ми е мнението ѝ за сафаритата, защото тя обича да наблюдава животни, тоест търси изживяване, а не се подлага на някакви мега мъчения за едната снимка. 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Имаш и късмета голямата група на Красен да се е върнала с още по-пресни впечатления и вярвам ще.разкажат подробно. 

Моите впечатления наистина са много стари и се радвам че държавата вече им е построила тоалетни , макар че нашите баби и дядовци не са чакали държавата да им строи нужници на двора.Някак си сами са стигнали до тази гениална идея без да им хрумва да се изхождат където сварят ...културни различия.

Още тогава обаче хубавата класа вагони във влаковете беше доста над нивото на БДЖ и на внушителна цена спрямо вагоните на бедните индийци.В нея пътуваха основно бизнесмени , лекари , военни офицери и подобни. Останалите бяха в конските вагони с дървените пейки и добитъка в краката им.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
8 hours ago, Lindt said:

Знам, че доста пиша и споделям лична информация, и е нормално хората да ми правят психоанализа. Но аз съм определила само @stanimir и @Carrie като способни да казват дали някъде е за нас или не е. Преди години беше Сънчо, но ние завихме в посока ужасни условия, животни, много ходене и дивотия и сега би му било много по-трудно. 

'Ми, ОК!

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.