Прескочи до съдържание

Тайланд, Виетнам, Камбоджа


alexnpopova

Препоръчани мнения

Здравейте, Магеланци! Преди Ковид трябваше да правя пътешествие Виетнам и Камбоджа, та сега пак се активизирах да си организирам. Този път обаче гледам по-внимателно нещата и изглежда, че е доста по-добър вариант да се вземат билети с катарците до Банкок, от там с автобус към Сием Реап и от там ще го мисля до Хошимин как да е - самолет или автобус. Самолетите ме убиват с ценит като ги гледам по 600лв излизат за двама човека Виетнам-Камбоджа. Периода, за който гледам е средата на март до април началото и предполагам, че около 25 дни ще са ми достатъчни за този трип. Какво бихте ме посъветвали като програма. В Банкок смятам да останем 3-4 дни, колкото да разгледаме основни неща. От там се мятаме на автобуса към Камбоджа да разгледаме храмовете за 2 дни и може да си намерим местенце някъде за плажуване 3-4 дни. Къде ще ме посъветвате. От там към Виетнам, около Хошимин освен тунели и тур по Меконг май няма какво да се прави. Хой Ан е интересн, но пък е доста далеч и от там пак е едно трепане с полети или автобуси. Отворена съм за предложения. С визите нещата почвам сега да ги гледам, за тях май може да са онлайн да ги изкараме, че нямаме многократна и ще е по-лесно с този вариант. Давайте съвети

Връзка към мнение

За Камбоджа нищо не мога да кажа. Даже ми се струва доста път от Банкок до Сием Реп с автобус и не знам какви са превозите, но предполагам си го проверила. За Банкок мога да кажа, че 3-4 дни са достатъчни, включително и с 1-2 трипа в околностите, като Аютая или Плаващия пазар, например. Ние бяхме там 6 пълни дни и ги уплътнихме по този начин. Даже направихме една екскурзия да Качанбури, моста на река Куай и линията на смъртта. А единия ден си го отделихме за съботно-неделния пазар Чатучак и модерната част на града. 

За самия Хо Ши Мин един ден е достатъчен да се разгледа и да се потопиш в атмосферата - архитектура, пазари, храна, кафе и т.н. По Меконг  е най-предпочитания тур и отнема 1 ден. Доколкото си спомням предлагаха и тридневен тур по Меконг с отбиване в Камбоджа и Лаос. Може би трябва да провериш дали подобно нещо не се предлага и от Камбоджа, за да го използваш като превоз до Хо Ши Мин. Тунелите аз лично ги пропуснах, че нещо не ми се мушеше в тези теснотии. За сметка на това един ден изкарахме във Вунгтау - плаж, обяд и три забележителности.  

Ако не можете да намерите място за плажуване в Камбоджа, можете да се разтърсите в Тайланд или Виетнам като редите програмата. На първо четене ми излиза остров Фу Кок, макар и да не съм ходил там в интернет има доста добри отзиви.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може ли някой да сподели защо толкова се ходи в Тайланд. 

 

Местните, пълни помияри, гледат те като касичка, и те считат, че си им длъжен. 

Гонили са ме от заведение, защото не си купувам пиене, а само ядене 🙂

 

Единствената държава в която всички банкомати имат 10на лв такса при теглене с чуждестранни карти. Аз кеш по принцип не нося и това ми струваше стотици левове. 

 

Стари западнали хотели, поне на Косамуй.

Запднали атракциони. Плаж с стари бетонни основи на него. Презастроено.  

 

И още мога да изреждам. Ама няма смисъл. 

Та се чудя защо толкова се пътува на там - нещо за модерно ли го смятат, за гъзарски ли се счита?

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Защото сме отворени към непознатото и ни харесва да излизаме от зоната си на комфорт. 

Преди да тръгнем проучваме нещата и се настройваме според тях, като не очакваме те да се напаснат по нашите навици. 

Подбираме си внимателно местата за спане, ядем прясна и вкусна храна по пазарите, ходим на плаж по островите и си изкарваме добре. 

Само тук-туците и такситата са ме пробвали като касичка, но с Grab и този въпрос се решава. 

Не ми е любимата страна в Азия, но не бих нарекла местните "помири". Някак си не отива на пътешественик. 

  • Харесвам 20
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 45 минути , era123 каза:

Може ли някой да сподели защо толкова се ходи в Тайланд. 

 

Местните, пълни помияри, гледат те като касичка, и те считат, че си им длъжен. 

Гонили са ме от заведение, защото не си купувам пиене, а само ядене 🙂

 

Единствената държава в която всички банкомати имат 10на лв такса при теглене с чуждестранни карти. Аз кеш по принцип не нося и това ми струваше стотици левове. 

 

Стари западнали хотели, поне на Косамуй.

Запднали атракциони. Плаж с стари бетонни основи на него. Презастроено.  

 

И още мога да изреждам. Ама няма смисъл. 

Та се чудя защо толкова се пътува на там - нещо за модерно ли го смятат, за гъзарски ли се счита?

В моят случай ще използвам Тайланд като място, на което да кацна, заради по-лесния достъп до Камбоджа, в сравнение директно до Виетнам. И така или иначе ще съм там, смятам че няма нищо лошо в това да се опознае една нова култура, каквато и да е тя. А и човек, който се смята за пътешественик, трябва винаги да е отворен към света и различното. Нали това е целта на пътешествията в крайна сметка 🙂

преди 1 час, Адриан ХН каза:

За Камбоджа нищо не мога да кажа. Даже ми се струва доста път от Банкок до Сием Реп с автобус и не знам какви са превозите, но предполагам си го проверила. За Банкок мога да кажа, че 3-4 дни са достатъчни, включително и с 1-2 трипа в околностите, като Аютая или Плаващия пазар, например. Ние бяхме там 6 пълни дни и ги уплътнихме по този начин. Даже направихме една екскурзия да Качанбури, моста на река Куай и линията на смъртта. А единия ден си го отделихме за съботно-неделния пазар Чатучак и модерната част на града. 

За самия Хо Ши Мин един ден е достатъчен да се разгледа и да се потопиш в атмосферата - архитектура, пазари, храна, кафе и т.н. По Меконг  е най-предпочитания тур и отнема 1 ден. Доколкото си спомням предлагаха и тридневен тур по Меконг с отбиване в Камбоджа и Лаос. Може би трябва да провериш дали подобно нещо не се предлага и от Камбоджа, за да го използваш като превоз до Хо Ши Мин. Тунелите аз лично ги пропуснах, че нещо не ми се мушеше в тези теснотии. За сметка на това един ден изкарахме във Вунгтау - плаж, обяд и три забележителности.  

Ако не можете да намерите място за плажуване в Камбоджа, можете да се разтърсите в Тайланд или Виетнам като редите програмата. На първо четене ми излиза остров Фу Кок, макар и да не съм ходил там в интернет има доста добри отзиви.

Ами Бангкок гледах, че е около 7-8 часа с автобус от Сием Реап. А от Хо Ши Мин трябваше да пътувам 12 часа, че и повече. А полетите са безумни цени, поне на мен не ми се дават такива пари и предпочитам да ги дам за друго там. А ще разгледам местата за плажуване, мисля че Тайланд не ме влече особено на този етап, иска ми се да опозная повече Виетнам

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сложна логистика  за съвсем скоро, във времето на постковид бум туризма, а сега пускат и китайците. 🙂  Гледай единият полет да ти е от/до Куала Лумпур, от там имаш евтини връзки с Камбоджа и Сием Рип , и Пном Пен, и Сихануквил, където са феритате за плажовете. Виетнам заслужава повече в друг трип, а и най-скучната му част за гледане е южната. 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ще кацаш в Тайланд, а откъде ще излиташ на обратно? Ако е пак оттам, то ще ти трябват две визи, което отново оскъпява пътуването. Ако Тайланд не те влече, просто го пропусни. Търси промоции до Виентнам. До Камбоджия рядко има.

В Камбоджия има много хубави плажове - Koh Rong, Sihanoukville, Kep, Koh Tonsay.

Цените на пътуванията са вече доста високи и не мисля, че скоро ще паднат до нивата преди ковид, за съжаление.

 

Малко непопулярна идея - използвайте Малайзия за база вместо Тайланд. Първо няма визи. До там има сравнително често прилични промоции и на турците, и на катарците. Air Asia определено си е game changer с пътувания между Куала Лумпур и останалите места, които искате да посетите. Например, имат полети до Sihanoukville, Siem Reap и Phnom Penh в Камбоджия. До Виетнам летят до повече от 10 летища. Летите от КЛ до Камбоджия, връщате се до КЛ и оттам летите до Виетнам и се връщате до КЛ. На нас ни е излизало много по-евтино да летим от КЛ до Сием Реп с Air Asia, да се върнем след 3 дни с тях до КЛ и два часа по-късно да летим пак с тях до Сингапур, отколкото да вземем директен полет м/у Сием Реп и Сингапур.

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

@alexnpopova С автобус (беше) е леко досадно приключение минаването на границата. Става донякъде за гледане през прозореца, хаосът на сухопътната и опознаване по този начин. Зависи какъв стил на пътуване и комфорт имаш. Може еднопосочно така, а в другата посока да е самолет. Air Asia ли гледа за полети от Бангкок до Сием Реап? Или Jetstar от Сайгон до Сием Реап? Зависи от датите и колко багаж ще носиш, разбира се... В средата на април в Тайланд е Нова година, потърси Songkran. Забавно е, но е гъчканица, всичко пътува на някъде за празника, в добавка затварят улици, заради пръскането с вода

Виж кои летят до Сием Реап, може да ти хрумне нещо алтернативно https://rep.cambodia-airports.aero/en/airlines-destinations/list-airlines

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, era123 каза:

Може ли някой да сподели защо толкова се ходи в Тайланд. 

 

Местните, пълни помияри, гледат те като касичка, и те считат, че си им длъжен. 

Гонили са ме от заведение, защото не си купувам пиене, а само ядене 🙂

 

Единствената държава в която всички банкомати имат 10на лв такса при теглене с чуждестранни карти. Аз кеш по принцип не нося и това ми струваше стотици левове. 

 

Стари западнали хотели, поне на Косамуй.

Запднали атракциони. Плаж с стари бетонни основи на него. Презастроено.  

 

И още мога да изреждам. Ама няма смисъл. 

Та се чудя защо толкова се пътува на там - нещо за модерно ли го смятат, за гъзарски ли се счита?

Тайланд не е само Косамуй🤣.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Marisha каза:

Тайланд не е само Косамуй🤣.

Ние пък на Косамуй 🤣 бяхме в нов, модерен хотел, където на закуска ни правиха разкошно еспресо и една стотинка не ни поискаха... за разлика от европейските хотели, където като си поискаш еспресо, първо ти обясняват надълго и широко как трябва да си го платиш, защото не се включва в закуската...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 21 минути , DaBo каза:

Ние пък на Косамуй 🤣 бяхме в нов, модерен хотел, където на закуска ни правиха разкошно еспресо и една стотинка не ни поискаха... за разлика от европейските хотели, където като си поискаш еспресо, първо ти обясняват надълго и широко как трябва да си го платиш, защото не се включва в закуската...

 

преди 26 минути , Marisha каза:

Тайланд не е само Косамуй🤣.

Хахаха, явно доста бавно схващам. 🤣 Позачудих се, къде ли се е бил забил😃

Чак ме провокирахте да видя къде е този Косамуй, 😂 че до сега не бях чувала за него, пък не само, че всички го знаете къде е, а и сте ходили на него.

Пък то било Ко Самуи 😃🤣😂🤣

 

Съжалявам за спама, ама не издържах.😉

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Аз бих пропуснал Тайланд в този случай- той заслужава отделен трип, иначе ще е разочарование като по-горе описаното мнение. Бангкок само да се види от Тайланд е грехота. Познавам добре трите държави и ако трябва аз да организирам, бих направил следното:

 

Бг-Сайгон през Истанбул или Доха. Посещение на Сайгон, делтата на Меконг, Кан Тъ. Полет за Хуе (централен Виетнам) + Да Нанг (1 ден) и Хой Ан. 
 

Полет Да Нанг - Пном Пен през Сайгон. 
2 дни в Пном Пен, автобус за Сием Рийп. Полет Сием Рийп- Сихануквил (май ги пуснаха вече). Транзит Сихануквил и директно за Ко Ронг или Ко Ронг Санлоем с корабче (няколко дни).

 

Накрая полет Сихануквил-Сайгон-Бг, през Доха или Истанбул. 
 

Или ако се изключи Виетнам и замести с Тайланд, тогава : Бангкок, Аютая, Краби, Ко Пи Пи, Чанг Май и от там Камбоджа (не е задължително в този ред). С Пукет и Патая не бих си губил времето. 
 

Лоу лостове има много, с автобуси не бих си губил времето. Пътищата са лоши, бавно, неудобно, особено граници да се минават. 
 

Да отбележа, че също съм шокиран от квалификацията ‘помияри’. Добри, усмихнати и мили хора са тайландците, стига човек да е отворен към тях.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 35 минути , Kaloyan89 каза:

Аз бих пропуснал Тайланд в този случай- той заслужава отделен трип, иначе ще е разочарование като по-горе описаното мнение. Бангкок само да се види от Тайланд е грехота. Познавам добре трите държави и ако трябва аз да организирам, бих направил следното:

 

Бг-Сайгон през Истанбул или Доха. Посещение на Сайгон, делтата на Меконг, Кан Тъ. Полет за Хуе (централен Виетнам) + Да Нанг (1 ден) и Хой Ан. 
 

Полет Да Нанг - Пном Пен през Сайгон. 
2 дни в Пном Пен, автобус за Сием Рийп. Полет Сием Рийп- Сихануквил (май ги пуснаха вече). Транзит Сихануквил и директно за Ко Ронг или Ко Ронг Санлоем с корабче (няколко дни).

 

Накрая полет Сихануквил-Сайгон-Бг, през Доха или Истанбул. 
 

Или ако се изключи Виетнам и замести с Тайланд, тогава : Бангкок, Аютая, Краби, Ко Пи Пи, Чанг Май и от там Камбоджа (не е задължително в този ред). С Пукет и Патая не бих си губил времето. 
 

Лоу лостове има много, с автобуси не бих си губил времето. Пътищата са лоши, бавно, неудобно, особено граници да се минават. 
 

Да отбележа, че също съм шокиран от квалификацията ‘помияри’. Добри, усмихнати и мили хора са тайландците, стига човек да е отворен към тях.

Ами това са доста полети, които предпочитам да избегна, защото ще е 25 дни непрестанно търчане и гонене на полети. Реално гледах София-Бангкок и после връща е Хо Ши Мин - София. Сега ще помисля за Куала Лампур дали да не го направя. Тайландс е всно че не е само Бангкок, но пък е интересно да се види според мен. 10 полета със сигърност не ми се правяр, но довечера ще помисля върху някои от предложенията. А и вече май не са евтини и въррешните и 1000 лв да дам за полети вътрешни не ми се иска хаха

преди 1 час, T.E.Lawrence каза:

Сложна логистика  за съвсем скоро, във времето на постковид бум туризма, а сега пускат и китайците. 🙂  Гледай единият полет да ти е от/до Куала Лумпур, от там имаш евтини връзки с Камбоджа и Сием Рип , и Пном Пен, и Сихануквил, където са феритате за плажовете. Виетнам заслужава повече в друг трип, а и най-скучната му част за гледане е южната. 🙂

Значи ми препоръчваш да го пропусна Виетнам и заместя с Малайзия. За там май нищо не знам 😂 да направя Малайзия и Камбоджа е ново 20 хахах и почвам да го обмислям 🙏🤦‍♂️ Или да включа и Тайланд в тях 😂 обърках се, искам навсякъде хахах

Връзка към мнение

Гледай на Куала Лумпур като на хъб към повечето най-популярни дестинации в целия регион между които често няма директна връзка ( или пък е много скъпа). Летиш-прибираш се , пак летиш - пак се прибираш.Не че и в Малайзия няма какво да се види, но съвсем ще се отклоним от първоначалната ти идея.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Малайзия е далеч, по-добре Бангкок или Сайгон да са хъб. 10 полета х 1,5ч е по-добре от един автобус 15 часа според мен, само от точка а до точка б.  Сием Рийп до Сихануквил е 13ч нощен автобус, без да броим останалите. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Kaloyan89 каза:

Малайзия е далеч, по-добре Бангкок или Сайгон да са хъб. 10 полета х 1,5ч е по-добре от един автобус 15 часа според мен, само от точка а до точка б.  Сием Рийп до Сихануквил е 13ч нощен автобус, без да броим останалите. 

И това са виза след виза. Малайзия е без визи и това е огромен плюс. Куала Лумпур не е по-далеч от Банкок спрямо Камбоджа и Виетнам.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 минути , DaBo каза:

И това са виза след виза. Малайзия е без визи и това е огромен плюс. Куала Лумпур не е по-далеч от Банкок спрямо Камбоджа и Виетнам.

Два пъти съм ползвала КЛ за основна база. От там съм летяла до Сингапур, Бали, Камбоджа, Макао и Тайланд. А и градът има какво да предложи.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 4 минути , DaBo каза:

И това са виза след виза. Малайзия е без визи и това е огромен плюс. Куала Лумпур не е по-далеч от Банкок спрямо Камбоджа и Виетнам.

Не съм съгласен. Да трябва поне двукратна виза, НО КЛ е на поне 2 часа полет, вместо 30-40 минути (Бангкок- Сием Рийп или Сайгон-Сием Рийп или Пном Пен). 
Бих се съгласил, ако беше Малайзия+Виетнам, Камбоджа или Тайланд, но не и три съседни държави с транзити в четвърта.

Връзка към мнение
преди 6 минути , Kaloyan89 каза:

Не съм съгласен. Да трябва поне двукратна виза, НО КЛ е на поне 2 часа полет, вместо 30-40 минути (Бангкок- Сием Рийп или Сайгон-Сием Рийп или Пном Пен). 
Бих се съгласил, ако беше Малайзия+Виетнам, Камбоджа или Тайланд, но не и три съседни държави с транзити в четвърта.

Въпросът е, че тези вътрешни полети между Камбоджа и Виетнам и Тайланд и Камбоджа не са в бюджета на съфорумката. Ти предлагаш Банкок или Сайгон да са хъбове. Към днешна дата тайландската виза е 60-на евро на човек. Не знам колко е виетнамската сега. Две влизания в Тайланд са 240 евро за двама тоест 480 лева. Тя казва, че 600 лева за два билета Камбоджа-Виетнам са много. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , DaBo каза:

Въпросът е, че тези вътрешни полети между Камбоджа и Виетнам и Тайланд и Камбоджа не са в бюджета на съфорумката. Ти предлагаш Банкок или Сайгон да са хъбове. Към днешна дата тайландската виза е 60-на евро. Не знам колко е виетнамската сега.

Виетнамската е-виза е 25 долара на човек

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, era123 каза:

Имайте в предвид, че китайците са завзели Сихануквил, и други плажни места и вече е нетърпимо там. 

Преди 10г беше рай, сега е клоака. 

За това казах Сихануквил транзит: летище - пристанище за Ко Ронг или съседния остров, без престой. 

Връзка към мнение
преди 4 часа, DaBo каза:

Ще кацаш в Тайланд, а откъде ще излиташ на обратно? Ако е пак оттам, то ще ти трябват две визи, което отново оскъпява пътуването. Ако Тайланд не те влече, просто го пропусни. Търси промоции до Виентнам. До Камбоджия рядко има.

В Камбоджия има много хубави плажове - Koh Rong, Sihanoukville, Kep, Koh Tonsay.

Цените на пътуванията са вече доста високи и не мисля, че скоро ще паднат до нивата преди ковид, за съжаление.

 

Малко непопулярна идея - използвайте Малайзия за база вместо Тайланд. Първо няма визи. До там има сравнително често прилични промоции и на турците, и на катарците. Air Asia определено си е game changer с пътувания между Куала Лумпур и останалите места, които искате да посетите. Например, имат полети до Sihanoukville, Siem Reap и Phnom Penh в Камбоджия. До Виетнам летят до повече от 10 летища. Летите от КЛ до Камбоджия, връщате се до КЛ и оттам летите до Виетнам и се връщате до КЛ. На нас ни е излизало много по-евтино да летим от КЛ до Сием Реп с Air Asia, да се върнем след 3 дни с тях до КЛ и два часа по-късно да летим пак с тях до Сингапур, отколкото да вземем директен полет м/у Сием Реп и Сингапур.

 

Мисля да пристигна в Бангкок и после да летя за Бг от Хо Ши Мин. Не съм сигурна, че всички тези полети между Виетнам и Камбоджа през Куала ЛуМпур ми се правят, да бъда честна. Присто мислех че в тои вариант Бангкок-Сием-Реап-Хо Ли Мин ще соестя доста размятанив по самолети и време. Автобусите гледах, че са около 8 часа от Бангкок до Сием Реап. После от Камбоджа си мисля полет към Виетнам. Така ще ми трябват само еднократни визи. Сега вече обмислям и през Куала Лумпур, просто не знам дали ме влече и дали има какво да се види там. Дали Бангкок не си заслужава повече като колоритност и така реално не се прехвърлям постоянно от държава в държава с полети. За Тайланд само еднокартна ще ми трябва, но ще помисля и за предложенията тук и ще разгледам. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Kaloyan89 каза:

Малайзия е далеч, по-добре Бангкок или Сайгон да са хъб. 10 полета х 1,5ч е по-добре от един автобус 15 часа според мен, само от точка а до точка б.  Сием Рийп до Сихануквил е 13ч нощен автобус, без да броим останалите. 

Не съм мн сигурна с тези множество полрти. Отиваш по 1 час по-рано поне. Бързаш и гледаш да не изтървеш самолет. Цялата ти организация на деня се върти между полетите. А и мъжът ми не обича да лети, въобще. Та и това ми е основно като изграждане на програмата. А автобуса между Бангкок и Сием Реап гледах че е 8 часа. После може от там към Хо Ши Мин полет. Или пък направо за Ханой, щом в Хо Ши Мин нвма какво да се види. Не знам, вече се омотах от цялото инфо 🤦‍♂️

Връзка към мнение

Аз силно препоръчвам Банкок, лично на мен най приятна ми беше разходката до Ancient city-Samut Prakan.Също Mahanakhon skywalk,  кралския дворец,  Wat Pho,Wat Arun са места които трябва да се видят!И аз на 20.03 потеглям към Тайланд  и ми се искаше много Сием Реап, но оттам до Дананг полетите са по 200 евро,затова смятам от Чианг Май до Дананг с Air Asia имат директен полет (смятам да посетим само централен Виетнам)  за 5-6 дена и после Малайзия, Бали и Сингапур 🙂Доста ми е амбициозна и шантава програмата, та да видим накрая какво ще излезе🙂

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.