Прескочи до съдържание

бързи въпроси Пътешествие в Йордания 23-26.02.2023


Препоръчани мнения

Така, не съм писал от преди пандемията, та да направя една Йордания. Принципно съм бил в Ейлат, но Йордания явно е друга и искам да се подготвя. Почвам с въпросите, като за благодарност, след края на пътешествието, ще драсна и един пътепис, но без снимки, че принципно "снимам" само с очите си (да, знам, че е малоумно). Дати - 23-26.02.23 - за който иска да се свърже с мен и планира пътуване тогава (4 човека сме - две двойки). Взел съм кола под наем от райън (с които летим, разбира се), т.е. от Долар, както се казва компанията на място - май те чакали на място, нямало офис на летишето, или греша? Идеята ми е следната:

- първи ден (четвъртък) - моткане в Акаба следобяда

- ден втори (петък) - Акаба-мястото на кръшение на Христос-планината Небо-топване в Мъртво море и обратно

- ден трети (събота) - Петра

- ден четвърти (неделя) - сутринта бърз плаж, примерно и следобяд Уади рум (само двата часа сафари) и оттам директно към летището.

 

Та въпросите:

1. разбрах за онази форма, дето трябва да я попълня - не е отменена, нали?

2. Здравната застраховка е задължителна - нещо конкретно да се включва в нея или стандартна?

3. Трябва ли ми интернет карта или има достатъчно уайфай навсякъде? АКо ми трябва, кой оператор, цена и откъде да я взема?

4. Имам желание да отида до мястото на кръщение на Христос (бил съм на мястото на рождението му във Витлеем и на разпъването му в Йерусалим), за да стана "хаджия" (уж:)) - някой ходил ли е и да даде инфо?

5. На Мъртво море съм бил от израелска страна, тук откъм Йордания четох хиляди неща, но освен едно безплатно място и инфо за мръсотията му, друго не намерих. Някои казаха, че може да се пазариш в хотелите за вход към техните плажове (няма да спя там, само в Акаба) - инфо, за който е ходил?

6. За Петра - четох много, но така и не разбрах има ли връзка Малка Петра с другата Петра. Не съм впечатлен от камъняк (сори за откровеността) и дори Матера не ме впечатли кой знае колко (но ме впечатли де), та възможно най-краткият маршрут ще ми е от полза. И ако има вариант с безплатен вход отнякъде, защото сърце не ми дава да шибна 150 лева за вход в тоя камънак (отново сори за директността, дано не съм обидил нечии чувства). Както и да е, не ми е проблем толкова цената, но ако има вариант да вляза с възможно най-малко усилия, нерви и ръгане, ще съм благодарен. особено ми е дразнещо това с магарета, колички и с каквото там се движат. ще съм благодарен и на някакво приложение за планиране там - четох, че май имало такова?

7. Препоръчайте ми плаж и атракции в Акаба - отделил съм 2 пъти по половин ден за плаж, ако имам късмет. Бях в Ейлат по същото време и беше супер, нямам забележки, така че и тук ще се радвам за инфо. Проблем с цените (за разлика от Петра:)) нямам - препоръчайте ми атракции и плажове, прочетох, че най-добрият бил Беренис. И задължително там лодките и някаква подводница имало или каквото се води

8. Четох, че може да се гмуркаш, като не се изисквал сертификат, някакви койн знае какви умения и т.н. (нямам такъв, никога не съм се гмуркал) - ако някой има инфо.

9. И ще съм благодарен за заведения в Акаба и по пътя около Небо и Мъртво море

10. Финално, но може и да имам още въпроси - как е ситуацията в милиционерите в Йордания. Аз ше се движа само по пътя около Мъртво море и Акаба-Петра/Акаба-Вади тум. Нещо винетки, тол такси, как е ситуацията с бензиностанциите и т.н.

11. А, още нещо - динари ли да вземам, или с карта може? Или пък долари? С револют как е ситуацията?

12. Вече финално - някакви проблеми с почивни дни и т.н.? При евреите от петък вече до събота вечер беше ад, тук как е?

 

Много благодаря на всички, ще пиша после, като мине екскурзията 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Върнах се и макар никой да не ми отговори - какъв срам за този форум, ще споделя впечатления. Това си е мое лично виждане и ще разкажа историята без захаросване и т.н. Почвам с въпросите, на които никой не ми отговори:

 

1. разбрах за онази форма, дето трябва да я попълня - не е отменена, нали? - не е отменена формата, задължителна си е за издаване на QR код

2. Здравната застраховка е задължителна - нещо конкретно да се включва в нея или стандартна? - никой не ми я е търсил, но си направих такава - 6 лева и нещо струваше, нямаше драма

3. Трябва ли ми интернет карта или има достатъчно уайфай навсякъде? АКо ми трябва, кой оператор, цена и откъде да я взема? - карта за нет не съм купувал, а и не ми трябваше. Безжичен има на доста места в хотели и заведения, макар и в повечето случаи не особено добър.  Свалих си приложението maps.me  с предварително заредена карта на Йордания и всичко беше ок, друго не ми трябваше - ползвах я вместо gps и се справи отлично

4. Имам желание да отида до мястото на кръщение на Христос (бил съм на мястото на рождението му във Витлеем и на разпъването му в Йерусалим), за да стана "хаджия" (уж:)) - някой ходил ли е и да даде инфо? - отидох (Bethany beyond Jordan), ще опиша после в нещо като пътепис надолу

5. На Мъртво море съм бил от израелска страна, тук откъм Йордания четох хиляди неща, но освен едно безплатно място и инфо за мръсотията му, друго не намерих. Някои казаха, че може да се пазариш в хотелите за вход към техните плажове (няма да спя там, само в Акаба) - инфо, за който е ходил? - в крайна сметка букнах хотел и съм много доволен от него, но за това по-надолу

6. За Петра - четох много, но така и не разбрах има ли връзка Малка Петра с другата Петра. Не съм впечатлен от камъняк (сори за откровеността) и дори Матера не ме впечатли кой знае колко (но ме впечатли де), та възможно най-краткият маршрут ще ми е от полза. И ако има вариант с безплатен вход отнякъде, защото сърце не ми дава да шибна 150 лева за вход в тоя камънак (отново сори за директността, дано не съм обидил нечии чувства). Както и да е, не ми е проблем толкова цената, но ако има вариант да вляза с възможно най-малко усилия, нерви и ръгане, ще съм благодарен. особено ми е дразнещо това с магарета, колички и с каквото там се движат. ще съм благодарен и на някакво приложение за планиране там - четох, че май имало такова? - няма вариант да влезеш без пари, т.е. има, но трябва някой местен да те заведе. Много лъжат и са безобразни, но и за това по-надолу - ще опиша всичко за Петра, която беше страшно разочарование

7. Препоръчайте ми плаж и атракции в Акаба - отделил съм 2 пъти по половин ден за плаж, ако имам късмет. Бях в Ейлат по същото време и беше супер, нямам забележки, така че и тук ще се радвам за инфо. Проблем с цените (за разлика от Петра:)) нямам - препоръчайте ми атракции и плажове, прочетох, че най-добрият бил Беренис. И задължително там лодките и някаква подводница имало или каквото се води - ходих в Беренис, доста добре си изкарахме, нямам забележки за там. ще разкажа и за лодките

8. Четох, че може да се гмуркаш, като не се изисквал сертификат, някакви койн знае какви умения и т.н. (нямам такъв, никога не съм се гмуркал) - ако някой има инфо. - не се гмурках, но имаше опции, ако искаш

9. И ще съм благодарен за заведения в Акаба и по пътя около Небо и Мъртво море - заведенията им като цяло са страшен шит и не си заслужават, но и за това по-надолу

10. Финално, но може и да имам още въпроси - как е ситуацията в милиционерите в Йордания. Аз ше се движа само по пътя около Мъртво море и Акаба-Петра/Акаба-Вади тум. Нещо винетки, тол такси, как е ситуацията с бензиностанциите и т.н. - винетки и толове няма, милиционерите им са много вежливи, макар че често ни спираха. Да шофираш в Йордания си е предизвикателство - представете си мангали с третокласно образУвание, които са си купили книжки - нещо такова е. Само се молех да не направим катастрофа някъде, отвратителни шофьори са

11. А, още нещо - динари ли да вземам, или с карта може? Или пък долари? С револют как е ситуацията? - купих си динари от фактор ин на Витошка, като такова с най-добра цена, ще пиша после и за това. На някои места може да се плаща с карта. Долари, ако не сте в голям град и да има чейндж, не е много опция

12. Вече финално - някакви проблеми с почивни дни и т.н.? При евреите от петък вече до събота вечер беше ад, тук как е? - нямаше проблеми с почивни дни и т.н., всичко беше ок от тази гледна точка

 

Още няколко важни неща:

1. Ако ви питат дали да платите в евро или джиди-та - изберете джиди-та, курсът, на който ще ви обменят еврото е по Трънския курс, т.е. слагат официално 7% отгоре. Няма банка у нас, дето при превалутиране да ви чарджи с повече от 2%, там те чарджат със 7!

2. Самите йорданци са лъжци и измамници, за които е въпрос на лично оцеляване да ви излъжат. Имайте предвид, че заплатите там са около 300-400 джидита , а цените на всичко са като у нас, включително бензин

3. Като казах бензин - бензинът им е отвратителен и всички таралясници (рядко имаше кола под 10 години, масово бяха над 30, където изобщо ги имаше) караха макс със 100 по магистралата, а по баирите директно умираха и пъплеха с 20

4. Алкохол има на малко места и където го има, е доста скъп - чаша вино е 9 динара, малкото уиски - и то е там някъде

5. Цените на туристическите места са тип "колкото дадеш", включително в супермаркетите. Циганията е на макс и, както казах и преди, е въпрос на оцеляване да те излъжат. Докато си плащаш, ще ти се мазнят, но не си ли плащаш - е, за това ще разкажа малко по-надолу

6. Магистрали реално нямат, имат някакви скоростни пътища, като не познават детелините и всички отбивки вляво са с обратен завой след 1-2 километра. Както си караш, редовно има 1-2 землянки, заради които има пешеходна пътека (пешеходна пътека на магистрала - добре ли е :)) и се надяваш да не блъснеш някой талибан

 

 

Почвам с програмата по дни - за 4 дни видяхме почти всичко в Йордания - ще опиша всичко по часове, за да ви е по-лесно, няма да слагам снимки, всеки може да си ги намери в нета, ако иска:

 

Ден 1 - Мъртво море:

 

11.00-12.00 - пристигнахме с Раян. летишето им е една голяма кочина, дори си ходиш по пистата, но нямаше драма. Компанията ни за рент-а-кар беше dollar/thrifty и се намира малко извън летището (трябва да пресечеш пътя с такситата пред входа на летището) - имахме уговорка за Ситроен C3, но ни дадоха някакво доста избушено Нисан Съни (още оттук започнахме с лъжите) - реално на всички даваха такива, на което едната му врата беше развалена и не можеше да се заключва, но такова беше положението. Както казах, бензинът им е основно 90 - такъв ни казаха да слагаме - и таралясникът не можеше да вдигне повече от 100 по уж магистралния път. Ма каквото е - такова е - за 200 и няколко лева наем на таралясника за 4 дни беше ок

12.00-15.30 - криво-ляво стигнахме Мъртво море и  хотела ни - Holiday Inn resort Dead sea. Хотелът е приличен, има си всичко, малко е поувехтял, но има страхотна кал, като отидеш до Мъртво море. Хората бяха много дружелюбни, ъпгрейднаха ни и ни предложиха вечеря за 15 динара на човек - прекрасна вечеря и страхотна закуска на сутринта.

15.30-17.30 - моткане из Мъртво море (плажът беше супер), мазане с черната кал и изобщо шоу. Тук плажът е нещо средно между пясък и кал, за разлика откъм Израел, където буквално ходехме върху солни кристалчета. Но пък калта им наистина е страхотна

17.30 - .... вечеря , разходки, снимки и т.н. Общо платихме 131 динара за двамата със закуска и вечеря, като, както отбелязах, не плащайте в евро - на бележката изрично си го пишеше (запазил съм я), че слагат 7% markup on exchange rate - ма тука е така

 

Ден 2 - планината Небо, bethany beyond Jordan, Джерап и път към Петра

 

Този ден беше с много път, но се справихме

7.30-9.00 - ставане, закуска, бърза разходка до плажа да си вземем още кал (странно, но мина на летището - една малка бутилка от минерална вода си напълних) и чек аут

9.00-9.30 - път от хотела до планината Небо (мястото, откъдето Мойсей видял Обетованата земя) - доста сериозен баир, на който таралясникът издъхна, но такова е положението. Около нас беше дива мизерия - хора, спящи в палатки и отглеждащи животни при почти нулева растителност и вода - ужасяващо (в такива моменти разбираш колко прекрасен живот живеем в Европа). Стигнахме де

9.30-10.10 - разглеждане на Планината Небо - много хубаво място със супер гледки и т.н. - накефих се. Входът беше 3 динара на човек и си заслужаваше

10.10-10.55 - път от планината Небо до Бетани-то (мястото, на което е кръстен Христос). Видяхме много местни, които продаваха зеленчуци и плодове на пътя

10.55-12.30 - Бетани - вход 12 динара. Стигаш до туристическия център и оттам с едно микробусче (тъпкано до дупка) те водят до река Йордан, като през цялото време ти обясняват, че оттък не било Израел, а occupied Palestine - не ми дреме, посмях се, всеки има право на позиция. Купихме си кръстове от маслиново дърво (8-12 динара), измих си очите в реката, взехме вода от нея (купена по 10 динара в шише с формата на кръст и директно си наляхме от реката допълнително, но беше много мътна). Показаха ни мястото, където реално е минала реката преди 2 века, както и къде  точно е бил кръстен Христос, както и отидохме до самата река в сегашното ѝ русло. От другата страна, откъм окюпайд Палестайн имаше доста миряни, които се кръщаваха в реката, откъм нашата страна не можеше. Точно на входа към реката има мозайка с Богородица и младенеца, на която пишеше да се молим за душата на принц Кардам Търновски, който е бил в кома 6 години и е починал - стана ми много мило....

12.30-14.00 - Път от Бетани към Джераш - основно е нещо като магистрала, която заобикаля Аман - единственото място, на което видях някакви наченки на цивилизация по начина, по който ние я познаваме. Купихме си банани и ягоди по пътя - бананите бяха супер, ягодите бяха гадни.

14.00-16.00 - Джераш. Спряхме на един безплатен паркинг точно на входа откъм Хиподрума. местните мангали веднага ме излъгаха и ми продадоха кърпа за глава и онази черна глупост, която се увива около нея от мъжете - общо 20 динара. Знаех, че ме лъжат, но не очаквах да е чак толкова много - по-надолу имаше подобни кърпи по 3 динара без пазарене....

Джераш - 10 динара вход, но никой не ме провери за него. Джераш е страхотен и си заслужава всяка стотинка. Разходихме се, накефих се. Е, не е Помпей, разбира се, но наистина страхотен град и задължителен, вместо онази кочина Петра, но после и за нея

16.00-20.00 - път от Джераш до Петра - тегавичко беше, уж е магистрала повечето, но го изминахме.

20.00-20.30 - настанихме се в хотел Venus в Петра - хотелът си е мизерничък, но за 40 динара за стая на вечер - толкова. Леглата му бяха доста къси, но пък беше супер близо до входа на Петра и имаше безплатен паркинг, така че всичко е точно

20.30-23.00 - едната дама от компанията имаше рожден ден, та потърсихме нещо за хапване и пийване. Бяхме в my mom's recipe, което е близо до хотела и до входа на Петра. Скъп ресторант (цени софийски и отгоре) - оставихме 80 динара за 4 човека за нищо ядене и без алкохол (нямало, то и в Петра по принцип си няма). Направиха ѝ изненада за РД - свещички върху баклавички, така че приключихме този ден с много пътуване и забягнахме по стаите

 

Ден 3 - Петра, Вади рум и Акаба

 

8.00-8.45 - закуска и чек аут

8.45-10.30 - тъкмо си прибираме нещата в колата и някакъв тъмен йордански субект се приближата и ми вика, че можел да ме вкара директно до място на 5 минути от Манастира. Щели сме да си купим билети там, имало тикет офис и туристически център и всичко било точно - само да си платим по 5 динара на човек на него и той шял да ни откара. Викам си, че ме лъже, но той много убедено обясняваше, че не лъже, а и бях чел, че има такъв път. Е, качихме се - оказа се, че ни лъже, разбира се, защото хората там са си такива - лъжци, ако искат да оцелеят, че както казах с 1000 лева на месец и цени като в София малко трудно се живее. Всъщност въпросният субект ни откара до входа на Малка Петра - те тука те - https://www.google.com/maps/place/Triclinium/@30.3741203,35.4487454,17.33z/data=!4m6!3m5!1s0x15016f643bc2d24b:0xafd3ecb219086144!8m2!3d30.3745922!4d35.450431!16s%2Fm%2F01348234. Че даже искаше и бакшиш! От там, след като си купихме билетите по 50 динара на човек, ни препоръчаха да си хванем нов таралясник (нещо като по-голям джип), който също щял да ни откара до самия Манастир. Платихме си чинно пак по 5 динара на човек, качихме се и о, изненада - пак ни излъгаха :) Всъщност джипката ни стовари на една пътека, от която, след преход от около 45-50 минути по пресечен терен, наистина стигнахме Манастира.

10.30-11.00 - Манастира - е, наистина е прекрасен. Накефих се на макс - пространство, хармония, красота, наслада на сетивата

11.00-14.00 - останалата част от Петра. Е, тука вече си пролича цялата гняс и меркантилност на тази кочина. Всякакви магарета, коне, камили, трошки, циганор, лайна и каквото там друго се сетите, превърнали една наистина красиво място в клоака. Тук започнах да благодаря за тъмния йордански субект, че ме излъга и влязохме откъм Малка Петра, добавяйки 10 динара към стандартните 50 за вход на Петра, които така или иначе са супер много. Особена гняс беше около така сниманото и венцеславено Treasury - представете си едно пространство (да речем зала) от около 5 декара, което е изцяло заето от стотици туристи, амбулантни търговци, камили, местни циганета и т.н., като всеки се бори за пространство! Нищо общо с величествения Манастир - тотална гняс. Върхът беше, че има един пряк път за достигане до малко над Treasury-то, за по-готина снимка, но той е заварден от местните джагали, които под носа на полицията не пускат никого, без да си плати, да се качи (уж било забранено). Връх на мизерията!

14.00-15.30 - път от Петра до Вади рум. Междувременно спряхме на изоставената ЖП гара Вади рум - много готино старо влакче с вагони, на което си направихме снимки и т.н.

15.30-17.00 - Вади рум. Значи, ние не искахме да правим сафари в пустинята (нямахме време), затова просто искахме да отидем до т.нар бедуинско село, да се поразходим там и да си ходим. Платихме си чинно по 5 динара на човек за вход - сефте ми искат вход за природен обект, но нейсе. През 5 метра ни спираха местни, за да ни предложат настойчиво, но "учтиво" помощ и сафари с джип, а ние просто искахме да се разходим по пясъка. След десетия отказ от моя страна и след опит жена ми да си говори с него поредният мангал се ядоса , че някаква гяурка се пробва да си говори с него, докато аз му отказвам, и ми обясни с трите си останали зъба, да не съм му се надувал, щото той имал повече кинти и по-хубава къша от мен и само ми предлагал "помощ". Едва се въздържах да се изхиля, като гледах пред себе си талибанското им село, пред което Факултето, Токайто, Столипиново или Максуда са като Дубай пред Каспичан (нищо против хората от Каспичан). Черни, мръсни, дрипави, ма пък със самочувствие - баааааси наглеците, дето без нас, европейците, биха измрели от глад, но ми обясняват, че тук не било Юръп, а Джордан, та да съм се съобразявал с тях и да съм си плащал, щото ми предлагали "help" - бих го записал някъде с главни букви на нашите либерасти.....

17.00-18.30 - пътуване от Вади рум до Акаба

18.30-19.00 -настаняване в хотела Baity boutique hotel - 40 динара на стая. Хотелът е добър, с добра локация и безплатен паркинг, но близо до две джамии и сутрин си се будиш като пич :)

19.00-22.00 - разходка из нощна Акаба - най-накрая се почувствахме сравнително нормално - и цени си имаше навсякъде, и нямаше това дивашко ръгане в ръцете ти на боклуци. Градът е мръсен де, като всеки арабски град, но не беше драма. Ядохме в Али баба до морето - няма променада и не става за разходки, ако някой търси такива - 80 динара за 4-ма с по чаша алкохол. както казах, Йордания си е скъпа дестинация

 

Ден 4 - разходка из дневна Акаба и плаж:

 

9.00-10.00 - закуска и чек аут. Аз лично не пия кафе, но според моята благоверна съпруга, тяхното кафе е тотален отврат и на всичко ръгат кардамон. Разбира се, на някои места можеш да си поръчаш еспресо - 3 динара за чашка - хотелите и заведенията в Европа ряпа да ядат с тези цени. Закуската беше стандартна - малко гадно месо, повече яйца и зеленчуци, не е точно по мой вкус, но все тая

10.00-12.00 - разходка из дневна Акаба - нищо впечатляващо, купихме поредните боклуци

12.00-13.00 - разходка с лодка - 10 динара на човек, но реално не видяхме почти никакви корали (имаше един потопен танк), иначе младежът беше доста приятен и се постара - видяхме морска костенурка и ни спря на един кей в средата на морето - супер беше. Ако искате корали, лодките не се хващат от Акаба, а от района около плажа на Беренис - там има корали, ама кой да ти каже такива работи

13.00-19.30 - плаж на Беренис - 13 динара на човек. Много приятно място, макар плажът да не е точно пясък. Тези хора обаче не си ценят природата и по плажа беше пълно с отчупени парчета от мъртви корали (заливът на Акаба е дом на най-северните корали в света). И като го сравниш с Ейлат на 10 километра западно, и ти става едно.... Дори рибите им не са онези цветните и готини, като по телевизията, които имаше в Ейлат. Иначе Беренис е много добро място с прилична храна на прилични цени - препоръчвам.

19.30-20.30 - път до летището и оставяне на колата - нямахме драма и хората веднага ни освободиха депозита - достатъчно коректни бяха в това отношение. Пътят за вход към летишето (основният) беше затворен, та се повъртяхме малко, но всичко беше точно. На самото летище се счупиха да ни проверяват  - що и как, идея си нямам, но си прекарахме и коралите, и калта, и пясъка. Както казах, самото летище е едно голямо нищо. А, веселото беше, че имаше Брускети марето по 3 динара - с това ще го запомня.

 

 

Финално:

 

Дали бих се върнал в Йордания - не, не бих, но Джераш, Манастира в Петра и калта в Мъртво море бяха топ. Виж самата Петра си е разочарование за доста пари, а Вади рум е ... айде, няма да охарактеризирам повече. В туристическите места местните са нагли, безочливи и лъжливи, на другите места са просто business as usual пичове. Карайте много, ама много внимателно - казах вече, че са като талибан с трети клас и купена книжка и искате или не искате - пазарете се, като минимум искайте да се свали наполовина (често цената е качена 5, че и 10 пъти, като за чужденци).

 

Общите разходи за двама души бяха:

- самолетни билети и наем на кола - 500 лева

- хотели - 500 лева

- туристически обекти и бензин - около 600 лева

- храна и разни боклучета - около 800 лева

 

Ако има въпроси, че още ми е прясно, давайте :)

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.