Прескочи до съдържание

Еднодневно разходка до Крайова с кола


Препоръчани мнения

Здравейте, 
С няколко приятеля решихме да си направим еднодневна екскурзия до Крайова, но никой от нас не е ходил преди това в Румъния и за това имам няколко въпроса.
1 На отиване ще минем през Дунав мост 2, а на връщане през ферибот Оряхово, съвети ?
2 "почерпка за кафе" на границата иска ли се ?
3 Винетката ще я взема през сайта, но как ще имам хартиено доказателство, че е платена ? 
4 Мога ли да очаквам някакви проблеми с колата (паркиране, лошо отношение към коли с БГ регистрация и т.н.)
5 Ще са ми необходими ли пари кеш (лей/евро) или мога да плащам с карта ?
6 Някой по-специални документи за колата и пътниците ?
7 Да очаквам ли проблеми с мобилните оператори и ще има ли оскъпяване на услугите им ?
9 По-голяма забележителност по маршрута ни има ли и какво да посетим в Крайова ? 
Всеки съвет ще ми е от полза, благодаря предварително 🙂

Връзка към мнение
преди 3 часа, BOXERr каза:

Здравейте, 
С няколко приятеля решихме да си направим еднодневна екскурзия до Крайова, но никой от нас не е ходил преди това в Румъния и за това имам няколко въпроса.
1 На отиване ще минем през Дунав мост 2, а на връщане през ферибот Оряхово, съвети ?
2 "почерпка за кафе" на границата иска ли се ?
3 Винетката ще я взема през сайта, но как ще имам хартиено доказателство, че е платена ? 
4 Мога ли да очаквам някакви проблеми с колата (паркиране, лошо отношение към коли с БГ регистрация и т.н.)
5 Ще са ми необходими ли пари кеш (лей/евро) или мога да плащам с карта ?
6 Някой по-специални документи за колата и пътниците ?
7 Да очаквам ли проблеми с мобилните оператори и ще има ли оскъпяване на услугите им ?
9 По-голяма забележителност по маршрута ни има ли и какво да посетим в Крайова ? 
Всеки съвет ще ми е от полза, благодаря предварително 🙂

Не си уточнил откъде тръгвате - Видин, София, или Малко Търново 😄

В Крайова не съм ходил, но по другите въпроси ще се изкажа:

1. Връщал съм се през Оряхово - Бекет. Винетката, за която питаш в т. 3, я искат на излизане от Румъния. Съвети - освен да се обадиш по телефона да питаш за разписанието, друго няма. Любезни са.

2. Какво и защо? Няма причина.

3. Разпечатваш я и я държиш в колата. Виж т. 1

4. Не. Славата на пътищата в Румъния от преди 89 е останала някъде там.

5. От малко кеш няма да загубиш.

6. Обичайните при пътуване в чужбина.

7. Роуминг в ЕС няма от няколко години.

Не знам защо си прескочил т. 8 - да не е някаква уловка 😄

9. Като казах в Крайова не съм бил. Ако се връщате през Оряхово, пътят минава прес села, които преди 6 години като минавах от там, бяха доста, доста бедни. Нашата СЗ Бълария блестеше на техния фон.

 

Когато отговарят по телефона, румънците казват "ало, да?" Да не се чудиш.

Връзка към мнение
преди 5 часа, BOXERr каза:

Здравейте, 
С няколко приятеля решихме да си направим еднодневна екскурзия до Крайова, но никой от нас не е ходил преди това в Румъния и за това имам няколко въпроса.
1 На отиване ще минем през Дунав мост 2, а на връщане през ферибот Оряхово, съвети ?
2 "почерпка за кафе" на границата иска ли се ?
3 Винетката ще я взема през сайта, но как ще имам хартиено доказателство, че е платена ? 
4 Мога ли да очаквам някакви проблеми с колата (паркиране, лошо отношение към коли с БГ регистрация и т.н.)
5 Ще са ми необходими ли пари кеш (лей/евро) или мога да плащам с карта ?
6 Някой по-специални документи за колата и пътниците ?
7 Да очаквам ли проблеми с мобилните оператори и ще има ли оскъпяване на услугите им ?
9 По-голяма забележителност по маршрута ни има ли и какво да посетим в Крайова ? 
Всеки съвет ще ми е от полза, благодаря предварително 🙂

1 Ние като пътувахме Дунав мост 2 нямаше опашки бързо минахме.

2. Нямаше 

3. Винетка купихме на първата бензиностанция по пътя.

4. Проблеми с колата не , малко трудно намерихме място за паркиране.

5. Може с карта да плащате , вземете си и леи .

7. Без проблем на Йетел.

8. Паркът Николае Румънеску  е огромен, има езеро,  заведение до самото езеро и зоологическа градина.

Арт музея в центъра, още един музей на центъра има не помня как се казваше . 

Връзка към мнение
преди 5 часа, BOXERr каза:

но никой от нас не е ходил преди това в Румъния и за това имам няколко въпроса.

От въпросите се създава впечатление, че никой от вас не  е излизал с кола от България някога.  Моят съвет е да се обадите по телефона на ферибот  Оряхово. Възможно е фериботът по някаква причина да не работи, например, профилактика.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

При всички случаи се информирайте предварително за разписанието на ферибота. В интернет информацията не е актуална. Моят съвет всъщност е да се върнете през Дунав мост 2 (такса 12 лева), трафикът е спокоен. Таксите за ферибота не са ниски, висиш на две опашки да плащаш и ако нацелиш ден, в който има трафик, ще си повисиш. Ние съжалихме, че в посока Румъния - България се спряхме на този вариант. Плаща се в Румъния и в България пристанищна такса (6 евро в Румъния + 12 лева в България) и такса за самия ферибот - 30 лева. На едната опашка в България плащаш пристанищната такса, след това минаваш на отсрещната каса, за да платиш за ферибота. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Zaro каза:

7. Роуминг в ЕС няма от няколко години. 😄

Вероятно си искал да кажеш едно, но си написал съвсем друго. Роуминг е услугата, която ти дава възможност да яодиш разговори, когато си в чужбина. Ако нямаш рооуминг, нямаш връзка с операторите. Роуминг тарифите за ЕС са друго нещо.

Искам да добавя две подробности тук. Ако човек не е излизал в чужбина преди, е добре да пита оператора си дали роумингът му е включен и на каквя тарифа. Тъй като е възможно роумингът да не е активен или да е на тарифен план, неизгоден за ЕС. Иначе стандартно роуминг тарифата в ЕС ти дава възможност за ползване на разговори/данни, за които много вероятно няма да платиш нищо допълнително.

 

За мое съжаление не съм била в Крайова, но все пак две общи приказки за паркирането. Не става ясно кой ден ще ходите, в Крайова (както и в много румънски) градове има зона. Не знам кои дни и часове (или райони), бих ти препоръчала да провериш. В случай на зона - има един апп Tpark, с който можеш да платиш зоната с карта. Иначе стандартно - или търсиш платен паркинг, или спираш някъде в тъча (което вероятно не е оферта).

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , Victoria каза:

Вероятно си искал да кажеш едно, но си написал съвсем друго. Роуминг е услугата, която ти дава възможност да яодиш разговори, когато си в чужбина. Ако нямаш рооуминг, нямаш връзка с операторите. Роуминг тарифите за ЕС са друго нещо.

Искам да добавя две подробности тук. Ако човек не е излизал в чужбина преди, е добре да пита оператора си дали роумингът му е включен и на каквя тарифа. Тъй като е възможно роумингът да не е активен или да е на тарифен план, неизгоден за ЕС. Иначе стандартно роуминг тарифата в ЕС ти дава възможност за ползване на разговори/данни, за които много вероятно няма да платиш нищо допълнително.

 

За мое съжаление не съм била в Крайова, но все пак две общи приказки за паркирането. Не става ясно кой ден ще ходите, в Крайова (както и в много румънски) градове има зона. Не знам кои дни и часове (или райони), бих ти препоръчала да провериш. В случай на зона - има един апп Tpark, с който можеш да платиш зоната с карта. Иначе стандартно - или търсиш платен паркинг, или спираш някъде в тъча (което вероятно не е оферта).

Е, сега, буквалист 😁

Имах предвид, че за роуминг не се плаща допълнително.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Zaro:
Тръгваме от Мездра 
epetkov:
След прочетеното тук явно ще пропуснем ферибота 🙂
chandni:
Ще послушаме съвета ти 
Victoria:
На нас ни е важен интернета и ще погледнем таринфните си планове. 
Предполагам, че няма да има значение към мрежата на кой румънски оператор се свържем.
В събота ще се идем и ще сваля това приложение.
 

Връзка към мнение
преди 15 часа, chandni каза:

При всички случаи се информирайте предварително за разписанието на ферибота. В интернет информацията не е актуална. Моят съвет всъщност е да се върнете през Дунав мост 2 (такса 12 лева), трафикът е спокоен. Таксите за ферибота не са ниски, висиш на две опашки да плащаш и ако нацелиш ден, в който има трафик, ще си повисиш. Ние съжалихме, че в посока Румъния - България се спряхме на този вариант. Плаща се в Румъния и в България пристанищна такса (6 евро в Румъния + 12 лева в България) и такса за самия ферибот - 30 лева. На едната опашка в България плащаш пристанищната такса, след това минаваш на отсрещната каса, за да платиш за ферибота. 

И аз съм го правил същото с автомобил. Има известна тегавинка да целиш разписания. Иначе разписанието не се е променяло от много години - на всеки час от едната посока. Ето румънския сайт: http://www.spet.ro/ferry-timetable/

По удобно си е с Дунав мост 2. Особено пък, ако ще е Крайова - прав и нормален път от границата 100 тина километра.

 

преди 19 часа, Ledi каза:

8. Паркът Николае Румънеску  е огромен, има езеро,  заведение до самото езеро и зоологическа градина.

Ей това, според мен е задължителната цел в Крайова! Wiki.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 7.03.2023 г. в 17:38, cck каза:

Иначе разписанието не се е променяло от много години

Ние ходихме там на Коледни базари и на връщане се оказа, че са с празнично разписание и са през 1 час, а не на всеки час, но това никой не беше сметнал за нужно да го отрази на сайта им, та си отвисяхме 3+ часа в онова "сополиво" село.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Имайте едно на ум, че може да не успеете да платите с СМС синята или зелената зона или там каквато се води в Крайова. Поне аз не успях, Казаха ми, че не приема чужди номера, а само румънски, Не знам колко е вярно но нито аз, нито някой друг от компанията успя. А и нямаше човек с жилетка да платя кеш за билетче. Безплатната зона е на около 10-15 мин от центъра или търсите платен паркинг.

Връзка към мнение

@kakadu в Tpark апп-а има опция за плащане на зона с карта за Крайова. Нормално е да не можеш да платиш с чуждестранен номер със смс. В България също не можеш с чужд.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, kakadu каза:

не приема чужди номера, а само румънски

Както и у нас в Румъния плащанията с СМС-и са за техните си мобилни оператори.

За чужденци препоръчват освен талончетата и разни официални app-чета за смартфони.

Този например (TPARK) важи за много градове, където има такава зона (не и Букурещ за момента 🙂 ) включително Крайова и по важното става за чужденци с нерумънски регистрационни номера и/или мобилни телефони.

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.innovaapps.tpark.ro&gl=US&pli=1

 

P.S. С Виктория сме писали едновременно за същия app 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Понеже направихме пътуването искам да отговоря на въпросите които зададох, за да послужат на някой друг магеланец. Който е ходил нищо ново няма да разбере 🙂 
1. На отиване минахме през Дунав мост 2 и чакахме  50мин (съботен ден 9ч ). Таксата за моста Видин - Калафат е 12лв и тя се плаща непосредствено след като сте проверени от митничарите. Всичко това става на румънска земя и реално вече сте ползвали моста . На прибиране към България отново избрахме моста (след съветите ви) като Калафат-Видин (чакане 40мин)таксата е 6 евро, не може да се плати в лева, Така и не разбрах може ли с карта да се плащат тези такси 🙂
2. Не, даже служителя беше много любезен.
3. Реших да не взимам винетка от сайта им, защото ми се видя, че много лични данни искат в сравнение с нашата ТОЛ система. Винетка взех от първата бензиностанция след границата (1км след нея), като на служителя се дава малкия талон на автомобила, дебитната карта и се посочва на листа пред него за колко време искате винетката. Разбира се ако знаете румънски, казвате🙂 Винетката струва 3 евро за 7 дена и трябва да си пазите бележката.
4. Не, бяхме в съботен ден и паркинга на който спрях не беше платен. Трафика в града беше засилен въпреки почивния ден.
5. ПОС терминали има както в България (по-големи магазини, бензиностанции, плащане на паркинг и т.н.), но ако ще пазарувате от малки магазинчета, сергии ще ви трябват леи
6. Стандартните документи с които шофирам в България, плюс зелена карта към гражданската. 
7. Аз имах проблем с А1 защото не искаше да се свърже с никой техен мобилен оператор. в делничен ден ще се свържа с А1 и ще попитам. Останалите нямаха този проблем с ВиваКом и Иетел, явно са с такива договори и условия.
8. С предварителна подготовка от интернет и добре направен график се справихме 

Имайте предвид, ЧЕ АЗ СЪМ ХОДИЛ ЕДИН ПЪТ и е много вероятно да греша някъде 

Март 2023г

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Само да вметна,че до Крайова може да се отиде и с влак . Сутрешният влак до Видин,който пристига към 12ч. във Видин, продължава до Крайова. Но не става за дневна екскурзия. Пътува се към седем часа😪 общо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Вероятно е писано из форума, но в тази тема е пропуснато - има еднодневни винетки на техния сайт по 2.50 евро (12.44 леи). Плащате с карта и си избирате за кой ден да важи.  От пощата можете да си разпечатате прикачения файл за всеки случай - "Please print it and use it in your journey!". Информационният сайт https://www.vinetki.eu не е обновяван скоро, там еднодневни няма, явно са ги въвели след 2016 г.

Връзка към мнение

Румънските винетки се следят автоматично чрез камери по пътя. Няма кой ръчно да ви проверява имате ли винетка, нямате ли, така че няма нужда да разпеатвате каквото и да е.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, chandni каза:

Румънските винетки се следят автоматично чрез камери по пътя. Няма кой ръчно да ви проверява имате ли винетка, нямате ли, така че няма нужда да разпеатвате каквото и да е.

Това откога е? Преди години са ми искали на качване на ферибота Бекет - Оряхово.

Връзка към мнение
преди 5 часа, Zaro каза:

Това откога е? Преди години са ми искали на качване на ферибота Бекет - Оряхово.

Вчера се върнахме от обиколка из Румъния, а и поне веднъж годишно ходим до Румъния, никога не са ни проверявали винетка. В момента има табели за видео контрол на винетките.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.