Прескочи до съдържание

Преместване и дистанционна работа


Препоръчани мнения

Не намерих по-подходяща тема и понеже тази е "искам да попитам", ето го и моя въпрос: Имате ли идея за място в света, където можем да прекараме няколко месеца до половин година през нашата зима без да има пречки с визовия режим. Ние работим дистанционно и ще се опитаме да уредим да го правим и от друга държава за няколко месеца поне, като идеята е да е на топло място, не много влажен климат. Искаме да се възползваме близките 2-3 години за този план, защото дъщеря ни е все още малка и няма да се налага да се съобразяваме с училищни планове и тн. Та иска ни се да може да я запишем там на детска градина, да има плаж, морска храна и вкусни месни продукти. Също не съм наясно и с медицинските застраховки как стои въпроса, може ли да се отдават под наем жилища на чужденци? Върти ми се по-цивилизована Африка или Карибието, но честно казано нямам идея как би бил живота с местните? Иска ми се просто да имаме възможност да прекараме повече време на хубаво море и различна природна красота от нашата, поне докато дъщеря ни е малка. Благодаря! 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, Milos каза:

Не намерих по-подходяща тема и понеже тази е "искам да попитам", ето го и моя въпрос: Имате ли идея за място в света, където можем да прекараме няколко месеца до половин година през нашата зима без да има пречки с визовия режим. Ние работим дистанционно и ще се опитаме да уредим да го правим и от друга държава за няколко месеца поне, като идеята е да е на топло място, не много влажен климат. Искаме да се възползваме близките 2-3 години за този план, защото дъщеря ни е все още малка и няма да се налага да се съобразяваме с училищни планове и тн. Та иска ни се да може да я запишем там на детска градина, да има плаж, морска храна и вкусни месни продукти. Също не съм наясно и с медицинските застраховки как стои въпроса, може ли да се отдават под наем жилища на чужденци? Върти ми се по-цивилизована Африка или Карибието, но честно казано нямам идея как би бил живота с местните? Иска ми се просто да имаме възможност да прекараме повече време на хубаво море и различна природна красота от нашата, поне докато дъщеря ни е малка. Благодаря! 

Веднага ми хрумна Реюнион. Територия на Франция е и би трябвало да няма ограничение за престой. Поне така си мисля, но не съм сигурен. Може да продължите моята логика и да погледнете към Нидерландските антили, които също са територия на Нидерландия, тоест - ЕС. Разбира се, има много опции, но трябва да се пресяват през вашите разбирания и критерии, което е трудно да го направи друг човек.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 30 минути , Pantelej Putnik каза:

Веднага ми хрумна Реюнион. Територия на Франция е и би трябвало да няма ограничение за престой. Поне така си мисля, но не съм сигурен. Може да продължите моята логика и да погледнете към Нидерландските антили, които също са територия на Нидерландия, тоест - ЕС. Разбира се, има много опции, но трябва да се пресяват през вашите разбирания и критерии, което е трудно да го направи друг човек.

Скоро бяхме точно наблизо- о-в Мавриций и беше страхотно! Мислех си за там- целогодишно климатът е чудесен, но ме притеснява все пак по-бедния начин на живот на местните и дали ще е ок дъщеря ни да е на детска градина там. Ще погледна и вашето предложение, благодаря! 

Връзка към мнение
преди 6 часа, Milos каза:

Скоро бяхме точно наблизо- о-в Мавриций и беше страхотно! Мислех си за там- целогодишно климатът е чудесен, но ме притеснява все пак по-бедния начин на живот на местните и дали ще е ок дъщеря ни да е на детска градина там. Ще погледна и вашето предложение, благодаря! 


Не мисля, че Карибието е особено добър вариант , а жилища навсякъде се наемат от чужденци , доста държави имат привлекателни програми за наеми от експати , включително и хотелски апартаменти. 
 

 

За разлика от вас, аз всъщност се оглеждам за втори дом из Южното Полукълбо , което е и предмет на доста разговори с местни хора или дигитални номади , с които се сприятеляваме по време на нашите пътувания . За да не спамя темата ти с моите терзания , ще включа само конкретно инфо от хора с малки деца .

 

1. Мавриций е чудесен избор , запознахме се едни много  стойностни хора с високи критерии , които отиваха да живеят там за една година с четиригодишно момченце. Бяха ходили три пъти в Мавриций преди окончателно да одобрят дестинацията. Дано да сте имали възможност по време на престоя си там.  да направите тур в Порт Луи за оглед на детски градини и здравеопазване .

 

2. Нова Каледония имат особено висок стандарт и прекрасно покриват вашите критерии с малък недостатък за някои - френският е официален език, английският е много слабо застъпен .

 

3. Колумбия , въпреки че е с по-нисък стандарт , е особено много добър. Малките деца са на изключителна и невиждана от мен на друго място  почит , здрвеопазването е на изключително високо ниво . @DaBo може да помогне с по-конкретно инфо.

 

4. Чиле са също прекрасен избор - третата най-развита икономика в Америките, с прекрасни условия за деца и високо ниво на здравеопазване .

 

Ако бях пред вашата дилема, бих задълбочил проучването си върху Колумбия и Мавриций, освен ако не искате детето ви да израстне във френскоговоряща среда (Нова Каледония ) или сте гъвкави към мек климат, но не екзотичен ( Южна Япония).

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Преди години, когато синът ми беше съвсем малък бях правила подобно проучване точно с идеята за място, от където да се работи дистанционно. За мен беше важно да има качествено образование, общност от чужденци, хубава храна.

Аз като теб разглеждах варианти Африка и Карибието, но по критериите, които имах вярвам, че Пукет беше това място. Относително лесно можеш да намериш място със средносрочен наем. Има много чужденци, които работят дистанционно от там. Много подходящо е за малки деца. 
Макар и нещата да се стекоха по различен начин и да не заминахме - това беше изборът ми за ясла и детдка градина - https://www.bisphuket.ac.th/?gclid=Cj0KCQjw2v-gBhC1ARIsAOQdKY27R5DXOAcxGRPPH8I_vxz5CkSdxNgsGd0qmGqI99SKohgeXWRqcGAaAoX5EALw_wcB

 

Материалната база е на изключително високо ниво, обстановката за малки деца е особено обогатяваща. Приемът е от малчовци до финален етап гимназисти. Училището е пълно с деца на чужденци от различни държави; работят по система, която позволява преместване в други учебни заведения без да е шок за детето. Всичко е на английски.
Другите прилични училища/градини на острова, когато аз ороверявах бяха UWC Thailand - https://www.uwcthailand.ac.th и HeadStart - https://headstartphuket.com.

По отношение на визата имаше тогава опция да се вземе не-емигрантска виза. Вариант е да се пробва първо с туристическа. 

 

Успех в намирането на Вашето място! 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
Преди 1 час, jorocontrola каза:

Канарските о-ви? Макар че водата може и да не е много топла винаги.

Подкрепям. Добре и бързи комуникации с Европа. Чудесен климат. Подходяща за нашия вкус храна. Надявам се, че здравеопазването е добро като в континентална Испания.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Milos каза:

Не намерих по-подходяща тема и понеже тази е "искам да попитам", ето го и моя въпрос: Имате ли идея за място в света, където можем да прекараме няколко месеца до половин година през нашата зима без да има пречки с визовия режим. Ние работим дистанционно и ще се опитаме да уредим да го правим и от друга държава за няколко месеца поне, като идеята е да е на топло място, не много влажен климат. Искаме да се възползваме близките 2-3 години за този план, защото дъщеря ни е все още малка и няма да се налага да се съобразяваме с училищни планове и тн. Та иска ни се да може да я запишем там на детска градина, да има плаж, морска храна и вкусни месни продукти. Също не съм наясно и с медицинските застраховки как стои въпроса, може ли да се отдават под наем жилища на чужденци? Върти ми се по-цивилизована Африка или Карибието, но честно казано нямам идея как би бил живота с местните? Иска ми се просто да имаме възможност да прекараме повече време на хубаво море и различна природна красота от нашата, поне докато дъщеря ни е малка. Благодаря! 

а при дистанционната си работа имате ли контакт с контрагенти /клиенти и др./ и колеги? ако е така, освен за климата, би било добре да прецените и часовата разлика на потенциално харесаното място, за да не се окаже, че нормалният ви ритъм на живот ще пострада качествено, ако трябва да ставате 4 часа по-рано от естественото, или да работите в иначе обичайни за прекарване на семейно време часове

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Идеята за Канарските острови като цяло никак не е лоша, но извън сезон може и да се почувстват не на място. Освен това през това време на годината духат такива ветрове, че човек трябва много да обича островите, че да седи там. Като прибавим и студения океан, то тази идея бързо избледнява, поне по моите разбирания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С предварителната уговорка, че само си разсъждавам тук, не желая да защитавам някаква конкретна теза или пък още по-малко да се заяждам, бих желал да обсъдим като цяло идеята за работа от друго място по света, защото, ще си призная, понякога и на мен ми е минавала през ума. Та сякаш ми се ще да чуя ЗА и ПРОТИВ, че и да намеря и някои отговори и за себе си. 

Като цяло тази идея е сравнително нова, а и модерна в последно време. Когато се замисли човек и си представи белия пясък, плитката лагуна с всички нюанси на синьото, погледнати от терасата на наетата къща, посягайки към запотената чаша на коктейла си, то нещата придобиват сякаш съвсем привлекателен образ. Дали обаче е така и какъв е пътят дотам, а и каква е цената на всичко това. Достатъчно съм живял на тази земя, за да знам, че всичко е като че ли затворена система и ако получаваш нещо, то винаги е за сметка на това, което губиш. Тоест - получаваш нещо, но трябва пък и да дадеш и нещо от себе си. Струва ми се, че именно така трябва да се гледа на нещата в конкретния случай, за да няма огромна разлика между очаквания и действителност.

Изборът на дестинация ми се струва може би едно от най-лесните и приятни занимания. Има много места по света, където човек може да заживее за по няколко месеца на година и да се чувства ОК. По трудното е обаче да започне да мисли и да се справя с ежедневните трудности, които го очакват, по начина на местните. Никак не бива да се мисли по начинът: "Добре де, в Европа толкова лесно сме го измислили, защо тези хора просто не го взаимстват от нас?" Самият аз съм си задавал многократно този въпрос след като живях 6-7 години в Германия. Осъзнах обаче, че отговорът е сложен или по-скоро се касае за разлика в развитието на обществата в културите, което е нещо сериозно и не е за подценяване. Ако човек може лесно да се напасне и да бъде леко адаптивен към различни общества - супер. В тази връзка би помогнал например богат опит от пътувания, защото все пак предварителното познаване на обществото в избраната дестинация би могло да помогне евентуално в по-лесната адаптация впоследствие. Като гледам посетените държави от @Milos, оставям с леко опасение, че тя може да срещне определени проблеми с адаптацията в една по-бедна държава, където хората вероятно ще имат и доста по-различна култура от нашата, европейската. Това може и да е проблем. Може би би било препоръчително, когато изберат дестинация, да отидат опознавателно за 3-4 седмици там, да поживеят дори и на хотел, да поопознаят страната, порядките, културата, хората. Така ще могат да направят по-информиран избор впоследствие. За да не се окаже, че наемат жилище за няколко месеца, а след това установят, че има хиляда неща, за които не са помислили, защото преди всичко са мислили за чашата с коктейла.

Животът е сякаш неспирна редица от ежедневни задачи/ проблеми, които трябва да решаваме. Все пак искаме да си направим ежедневието да ни е леко, а това е тежка задача.

Много добре @antea е обърнала внимание за часовата разлика. Има и още много неща, които трябва да се помислят - всичко що касае детето: как ще понесе преместването, дали няма да се стресира, като не говори езика и я затворят цял ден с напълно непознати, чиито език не говори, как ще гледат другите деца на нея, ще я приемат ли бързо в тяхното общество, дали ще й допадне местната храна..... Въпроси от чисто техническо естество: има ли постоянен бърз нет, има ли постоянно ток, вода.... Финансови въпроси - какъв е стандартът в дестинацията, какви са месечните разходи, понякога едни разходи някъде са ниски, но пък други са неочаквано високи и това да създаде финансов дискомфорт. Допълнителни въпроси от общо естество: каква е продължителността на деня по това време на годината в дестинацията, за да не се окажже, че от тъмно до тъмно трябва да работите, а плажът да остане само рай на една крачка разстояние, крачка, която няма да можете да направите, а коктейл да се пие само по тъмно.

И за да не си помислите, че се опитвам да ви разубеждавам, то нека обърна и другата страна: детето ще се изправи с трудности от малко, но ще се научи да се справя с тях и ще израсне с богат опит от контакта с чужди хора, ще трупа витамин Д всеки ден, ще научи нов език. Промяната в обстановката ще даде нов стимул във връзката ви със съпруга, ще опознаете доста добре една нова култура, а може би и един нов език. 

Всички въпроси трябва да намерят своя отговор преди да се тръгне за някъде. Може и една идея да е примамлива, но не бива да се гледа на нея само от една страна, а често това е чисто инстаграмската страна - коктейла, лагуната, плажа. 

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

С предварителната уговорка, че само си разсъждавам тук, не желая да защитавам някаква конкретна теза или пък още по-малко да се заяждам, бих желал да обсъдим като цяло идеята за работа от друго място по света, защото, ще си призная, понякога и на мен ми е минавала през ума. Та сякаш ми се ще да чуя ЗА и ПРОТИВ, че и да намеря и някои отговори и за себе си. 

Като цяло тази идея е сравнително нова, а и модерна в последно време. Когато се замисли човек и си представи белия пясък, плитката лагуна с всички нюанси на синьото, погледнати от терасата на наетата къща, посягайки към запотената чаша на коктейла си, то нещата придобиват сякаш съвсем привлекателен образ. Дали обаче е така и какъв е пътят дотам, а и каква е цената на всичко това. Достатъчно съм живял на тази земя, за да знам, че всичко е като че ли затворена система и ако получаваш нещо, то винаги е за сметка на това, което губиш. Тоест - получаваш нещо, но трябва пък и да дадеш и нещо от себе си. Струва ми се, че именно така трябва да се гледа на нещата в конкретния случай, за да няма огромна разлика между очаквания и действителност.

Изборът на дестинация ми се струва може би едно от най-лесните и приятни занимания. Има много места по света, където човек може да заживее за по няколко месеца на година и да се чувства ОК. По трудното е обаче да започне да мисли и да се справя с ежедневните трудности, които го очакват, по начина на местните. Никак не бива да се мисли по начинът: "Добре де, в Европа толкова лесно сме го измислили, защо тези хора просто не го взаимстват от нас?" Самият аз съм си задавал многократно този въпрос след като живях 6-7 години в Германия. Осъзнах обаче, че отговорът е сложен или по-скоро се касае за разлика в развитието на обществата в културите, което е нещо сериозно и не е за подценяване. Ако човек може лесно да се напасне и да бъде леко адаптивен към различни общества - супер. В тази връзка би помогнал например богат опит от пътувания, защото все пак предварителното познаване на обществото в избраната дестинация би могло да помогне евентуално в по-лесната адаптация впоследствие. Като гледам посетените държави от @Milos, оставям с леко опасение, че тя може да срещне определени проблеми с адаптацията в една по-бедна държава, където хората вероятно ще имат и доста по-различна култура от нашата, европейската. Това може и да е проблем. Може би би било препоръчително, когато изберат дестинация, да отидат опознавателно за 3-4 седмици там, да поживеят дори и на хотел, да поопознаят страната, порядките, културата, хората. Така ще могат да направят по-информиран избор впоследствие. За да не се окаже, че наемат жилище за няколко месеца, а след това установят, че има хиляда неща, за които не са помислили, защото преди всичко са мислили за чашата с коктейла.

Животът е сякаш неспирна редица от ежедневни задачи/ проблеми, които трябва да решаваме. Все пак искаме да си направим ежедневието да ни е леко, а това е тежка задача.

Много добре @antea е обърнала внимание за часовата разлика. Има и още много неща, които трябва да се помислят - всичко що касае детето: как ще понесе преместването, дали няма да се стресира, като не говори езика и я затворят цял ден с напълно непознати, чиито език не говори, как ще гледат другите деца на нея, ще я приемат ли бързо в тяхното общество, дали ще й допадне местната храна..... Въпроси от чисто техническо естество: има ли постоянен бърз нет, има ли постоянно ток, вода.... Финансови въпроси - какъв е стандартът в дестинацията, какви са месечните разходи, понякога едни разходи някъде са ниски, но пък други са неочаквано високи и това да създаде финансов дискомфорт. Допълнителни въпроси от общо естество: каква е продължителността на деня по това време на годината в дестинацията, за да не се окажже, че от тъмно до тъмно трябва да работите, а плажът да остане само рай на една крачка разстояние, крачка, която няма да можете да направите, а коктейл да се пие само по тъмно.

И за да не си помислите, че се опитвам да ви разубеждавам, то нека обърна и другата страна: детето ще се изправи с трудности от малко, но ще се научи да се справя с тях и ще израсне с богат опит от контакта с чужди хора, ще трупа витамин Д всеки ден, ще научи нов език. Промяната в обстановката ще даде нов стимул във връзката ви със съпруга, ще опознаете доста добре една нова култура, а може би и един нов език. 

Всички въпроси трябва да намерят своя отговор преди да се тръгне за някъде. Може и една идея да е примамлива, но не бива да се гледа на нея само от една страна, а често това е чисто инстаграмската страна - коктейла, лагуната, плажа. 

Подкрепям напълно твоите размисли. За часовата разлика също мислих. Мъжа ми обикновено работи доста гъвкаво и в Бг и започва работа към 11. Смятам, че разлика от 2 часа ще е преодолима. Относно продължителността на деня е нужно да се помисли- може би в Южното полукълбо ще е по-подходящо, защото ще е лято? И денят ще бъде по-дълъг, нали не бъркам? 
относно детето- много ми се иска от малка да я предизвикваме да попада в такива ситуации, с които да се справя сама. Опитваме да практикуваме осъзнато родителство, при което подкрепяме детето с ясни граници, много свобода в нейните решения и самостоятелност от малка. Приемаме я за член на семейството, а не за бебе. Няма нещо, което не е достъпно за нея, защото е малка. Храни се с нашата храна още след като я захранихме. Ако мама реже с нож- тя реже с детски нож до мен на високо до кухнята. Смятам, че ще се адаптира добре в различна среда и ще бъде инстиктивно толерантна към различни раси, ще се развива изучавайки и друг свят и обичаи. Центъра на идеята за това евентуално местене е тя- да може да има открити занятия от градината до океана, да яде местна прясна храна, уикендите да прекарваме на плажа, а не в парка или зоологическата градина. Да види един друг свят, който ще положи основите на любопитство сама да изучава света и за нас също ще е голямо приключение безсъмнено! Надввам се да имаме възможност да посетим и близки държави и да я обогатим възможно най-много. И не на ппследно място- езика, който ще научи лесно и безусетно. 

преди 4 часа, violeta каза:

Преди години, когато синът ми беше съвсем малък бях правила подобно проучване точно с идеята за място, от където да се работи дистанционно. За мен беше важно да има качествено образование, общност от чужденци, хубава храна.

Аз като теб разглеждах варианти Африка и Карибието, но по критериите, които имах вярвам, че Пукет беше това място. Относително лесно можеш да намериш място със средносрочен наем. Има много чужденци, които работят дистанционно от там. Много подходящо е за малки деца. 
Макар и нещата да се стекоха по различен начин и да не заминахме - това беше изборът ми за ясла и детдка градина - https://www.bisphuket.ac.th/?gclid=Cj0KCQjw2v-gBhC1ARIsAOQdKY27R5DXOAcxGRPPH8I_vxz5CkSdxNgsGd0qmGqI99SKohgeXWRqcGAaAoX5EALw_wcB

 

Материалната база е на изключително високо ниво, обстановката за малки деца е особено обогатяваща. Приемът е от малчовци до финален етап гимназисти. Училището е пълно с деца на чужденци от различни държави; работят по система, която позволява преместване в други учебни заведения без да е шок за детето. Всичко е на английски.
Другите прилични училища/градини на острова, когато аз ороверявах бяха UWC Thailand - https://www.uwcthailand.ac.th и HeadStart - https://headstartphuket.com.

По отношение на визата имаше тогава опция да се вземе не-емигрантска виза. Вариант е да се пробва първо с туристическа. 

 

Успех в намирането на Вашето място! 

Благодаря за ценните препоръки! За съжаление Тайланд не припокрива едно важно изискване за мен- змиите! Просто няма да понеса мисълта, че са навсякъде. Лятото не ходя дори в Южния парк, защото редовно се постват снимки по групите. Просто имам силна фобия, която не мога и не опитвам дори да преодолея

Връзка към мнение
преди 6 часа, stanislavpp каза:

3. Колумбия , въпреки че е с по-нисък стандарт , е особено много добър. Малките деца са на изключителна и невиждана от мен на друго място  почит , здрвеопазването е на изключително високо ниво . @DaBo може да помогне с по-конкретно инфо.

 

Отдавна вече не живея там и информацията ми може да не е много точна.

За по-дълъг престой от туристически разрешения се изисква виза. Мисля, че покрай ковида пуснаха и виза за дистанционна работа на чужденци, но не знам какви са условията. При всички положения и от огромен личен опит, ваденето на колумбийски визи за временно пребиваване изисква най-малкото консултация с имиграционен адвокат, да не говорим за минаването на цялата бюрократична процедура. На нас всичко го правеше адвокатската фирма на фирмата на мъжа ми, както и техния hr, нас само ни разхождаха по различните институции и гишета. Документите трябва да са легализирани на испански с апостил и т.н.

Езикът е испански и ако не го владееш на добро ниво, животът няма да е много лесен. Дори в здравеопазването трудно се намира англиско говорящ лекар, камо ли административен персонал. Но е вярно, че здравеопазването е на високо ниво.

Детска градина е мисия невъзможна за временно пребиваващи. Дори и платена. То там безплатно образование има само за най-най-бедните. Както и здравеопазване. Образованието е също на испански. Само в Богота има международни училища, където учат децата на дипломати и експати, но дори и платено, няма да приемат дете само за 3-4 месеца. Най-малко за една учебна година. И цената е около 2 хил.долара на дете на месец. Толкова плащаше фирмата за децата на негов колега в немското училище преди 7-8 години. Сега може и да е още по-висока. Доброто образование в Колумбия е платеното и то не всяко частно училище е добро. Децата се записват в избраното от родителите още с раждането, като се дава голям депозит. Децата започват на 2 години първо в детска градина, после в основно училище, после в гимназия, като всичкото това е към една училище или колеж. Кампусите са огромни, намират се извън града сред природата, добре охранявани, с всички спортни съоръжения и т.н. Так е поне в Богота и Меделин.

Наем на жилище може да стане само през платоформи тип airbnb. Апартаментите за дългосрочен наем се дават необзаведени (най-много кухня без уредите) и като се връщат, трябва да бъдат отстранени всички щети, както и да са пребоядисани. Каквото вземаш-такова връщаш. Също се плаща сървиз такса всеки месец.

Също така чужденци е добре да живеят в зони 5 и 6 на градовете в Колумбия, където са богатите местни и нивото на безопастност е най-високо. Това съответно води до по-високи наеми, по-високи цени за ток, вода и газ (богатите покриват част от разходите на бедните), по-скъпи цени в магазините, въпреки че са от една и съща верига.

Колумбиецът не ти гледа колата, марката часовник или логото на ризата, за да те определи какво икономическо ниво си, а те пита: къде живееш? и къде учат децата ти? 😉

И още много много да разказвам. Но @stanislavpp е прав за Колумбия, че е много хубаво място за живеене. Просто не за няколко месеца.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, stanislavpp каза:


Не мисля, че Карибието е особено добър вариант , а жилища навсякъде се наемат от чужденци , доста държави имат привлекателни програми за наеми от експати , включително и хотелски апартаменти. 
 

 

За разлика от вас, аз всъщност се оглеждам за втори дом из Южното Полукълбо , което е и предмет на доста разговори с местни хора или дигитални номади , с които се сприятеляваме по време на нашите пътувания . За да не спамя темата ти с моите терзания , ще включа само конкретно инфо от хора с малки деца .

 

1. Мавриций е чудесен избор , запознахме се едни много  стойностни хора с високи критерии , които отиваха да живеят там за една година с четиригодишно момченце. Бяха ходили три пъти в Мавриций преди окончателно да одобрят дестинацията. Дано да сте имали възможност по време на престоя си там.  да направите тур в Порт Луи за оглед на детски градини и здравеопазване .

 

2. Нова Каледония имат особено висок стандарт и прекрасно покриват вашите критерии с малък недостатък за някои - френският е официален език, английският е много слабо застъпен .

 

3. Колумбия , въпреки че е с по-нисък стандарт , е особено много добър. Малките деца са на изключителна и невиждана от мен на друго място  почит , здрвеопазването е на изключително високо ниво . @DaBo може да помогне с по-конкретно инфо.

 

4. Чиле са също прекрасен избор - третата най-развита икономика в Америките, с прекрасни условия за деца и високо ниво на здравеопазване .

 

Ако бях пред вашата дилема, бих задълбочил проучването си върху Колумбия и Мавриций, освен ако не искате детето ви да израстне във френскоговоряща среда (Нова Каледония ) или сте гъвкави към мек климат, но не екзотичен ( Южна Япония).

 

Благодаря за ценните съвети! Надявах се да дадеш инфо и за Карибието, защото четох твои интересни постове за някои от тях. Идеята ми допада за тях (без да съм наясно със здравеопазването и образованието) защото има опция да се обиколят мнооого повече държави и острови наоколо. При Мавриций не е точно така, но също го обмисляме. Карибските държави са всъщност европейски територии, нали така? Това ми носи някакво успокоение, докато Колумбия по-скоро ме плаши леко. 

преди 5 минути , DaBo каза:

Отдавна вече не живея там и информацията ми може да не е много точна.

За по-дълъг престой от туристически разрешения се изисква виза. Мисля, че покрай ковида пуснаха и виза за дистанционна работа на чужденци, но не знам какви са условията. При всички положения и от огромен личен опит, ваденето на колумбийски визи за временно пребиваване изисква най-малкото консултация с имиграционен адвокат, да не говорим за минаването на цялата бюрократична процедура. На нас всичко го правеше адвокатската фирма на фирмата на мъжа ми, както и техния hr, нас само ни разхождаха по различните институции и гишета. Документите трябва да са легализирани на испански с апостил и т.н.

Езикът е испански и ако не го владееш на добро ниво, животът няма да е много лесен. Дори в здравеопазването трудно се намира англиско говорящ лекар, камо ли административен персонал. Но е вярно, че здравеопазването е на високо ниво.

Детска градина е мисия невъзможна за временно пребиваващи. Дори и платена. То там безплатно образование има само за най-най-бедните. Както и здравеопазване. Образованието е също на испански. Само в Богота има международни училища, където учат децата на дипломати и експати, но дори и платено, няма да приемат дете само за 3-4 месеца. Най-малко за една учебна година. И цената е около 2 хил.долара на дете на месец. Толкова плащаше фирмата за децата на негов колега в немското училище преди 7-8 години. Сега може и да е още по-висока. Доброто образование в Колумбия е платеното и то не всяко частно училище е добро. Децата се записват в избраното от родителите още с раждането, като се дава голям депозит. Децата започват на 2 години първо в детска градина, после в основно училище, после в гимназия, като всичкото това е към една училище или колеж. Кампусите са огромни, намират се извън града сред природата, добре охранявани, с всички спортни съоръжения и т.н. Так е поне в Богота и Меделин.

Наем на жилище може да стане само през платоформи тип airbnb. Апартаментите за дългосрочен наем се дават необзаведени (най-много кухня без уредите) и като се връщат, трябва да бъдат отстранени всички щети, както и да са пребоядисани. Каквото вземаш-такова връщаш. Също се плаща сървиз такса всеки месец.

Също така чужденци е добре да живеят в зони 5 и 6 на градовете в Колумбия, където са богатите местни и нивото на безопастност е най-високо. Това съответно води до по-високи наеми, по-високи цени за ток, вода и газ (богатите покриват част от разходите на бедните), по-скъпи цени в магазините, въпреки че са от една и съща верига.

Колумбиецът не ти гледа колата, марката часовник или логото на ризата, за да те определи какво икономическо ниво си, а те пита: къде живееш? и къде учат децата ти? 😉

И още много много да разказвам. Но @stanislavpp е прав за Колумбия, че е много хубаво място за живеене. Просто не за няколко месеца.

Благодаря за обстойната информация! беше ми много интересно да науча тези подробности! 

Връзка към мнение

Не всички карибски държави са европейски територии. И си имат местно самуправление и някой закони не са същите. Нивото на безопастност не на всеки остров е високо.

Ако змиите са проблем, то всичко близо до Екватора без значение в кое полукълбо е, няма да върши работа. Там освен змии, има и други видове влечуги (игуани, например), има и комари, пренасящи разни зарази като денге, зика и т.н.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

точно мислех да напиша (и @DaBo вече е дала пример точно за това), че на много места, независимо дали искат или не искат визи за туристи, престоят над определен период 30-60-90+ дни, изисква друг вид разрешение за по-дългосрочен престой, така че не е излишно първо да се направи шорт-лист с държави, при които няма да има такава административна трудност

примерно като начална точка за бърза ориентация - https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo  документи за пътуване и визов режим

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , Milos каза:

Относно продължителността на деня е нужно да се помисли- може би в Южното полукълбо ще е по-подходящо, защото ще е лято? И денят ще бъде по-дълъг, нали не бъркам? 

Ето да се ориентираш за Мавриций например

image.png.f9d0928cb2e734abe344e587658d574f.png

 

Както се вижда, слънцето през януари обикновено изгрява в 5:40 и залязва в 18:55, като вероятно в 19:10 вече е тъмно. Горе-долу това имах предвид, като отворих дума за светлата част на деня. Ако мъжът ти работи от 11 часа (както спомена например по-горе), то той ще привърши работа не по-рано от 19 часа (ако вземем 8 часов работен ден). Тоест, той ще свършва работа едва по тъмно. Поне обаче ще е топло след това, а не както в София в същото време на годината. 

Тази фобия от змии обаче е нещо, което трябва сериозно да преосмислиш, защото навсякъде на топло има и змии. То змии има и в БГ, но .... това е друг въпрос. 

Сигурно не обичаш и хлебарки (та има ли някой който да ги обича освен таралежите), а такива също има доста големи навсякъде по споменатите държави. Например в перфектната ни къща сред тропическата растителност на Ла Диг, Сейшели имаше такива големи хлебарки нощно време, че трябваше нещо по-твърдо, за да ги убия, защото джапанките ми ги галеха. Това го споменавам само за малко допълнителен цвят към синия цвят на лагуната. 🙂 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 12 минути , antea каза:

като начална точка за бърза ориентация - https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo  документи за пътуване и визов режим

А на този сайт тук е дори още по-лесно:  Visa requirements for Bulgarian citizens - Wikipedia 

Дори могат да се групират и да се гледа колоната Allowed stay.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , Pantelej Putnik каза:

Ето да се ориентираш за Мавриций например

image.png.f9d0928cb2e734abe344e587658d574f.png

 

Както се вижда, слънцето през януари обикновено изгрява в 5:40 и залязва в 18:55, като вероятно в 19:10 вече е тъмно. Горе-долу това имах предвид, като отворих дума за светлата част на деня. Ако мъжът ти работи от 11 часа (както спомена например по-горе), то той ще привърши работа не по-рано от 19 часа (ако вземем 8 часов работен ден). Тоест, той ще свършва работа едва по тъмно. Поне обаче ще е топло след това, а не както в София в същото време на годината. 

Тази фобия от змии обаче е нещо, което трябва сериозно да преосмислиш, защото навсякъде на топло има и змии. То змии има и в БГ, но .... това е друг въпрос. 

Сигурно не обичаш и хлебарки (та има ли някой който да ги обича освен таралежите), а такива също има доста големи навсякъде по споменатите държави. Например в перфектната ни къща сред тропическата растителност на Ла Диг, Сейшели имаше такива големи хлебарки нощно време, че трябваше нещо по-твърдо, за да ги убия, защото джапанките ми ги галеха. Това го споменавам само за малко допълнителен цвят към синия цвят на лагуната. 🙂 

В Мавриций през март тази година вече се смрачаваше към 19:00. Много ни хареса, но все пак бяхме в резорт 😄 като спомена хлебарките- да, миже би не съм готова за тези неудобства на по-екзотичните държави 😅 Сейшелите чи звучи като добра идея- може би да прибваме за месец или два първоначално. Ще помислим дали е добра идея да си вьемем цялата отпуска и да опитаме без работа и градина на такова място. Може би с работата и детската ще е по-трудна адаптацията за всички ни. Правихме подобно пътуване в далеч НЕ толкова екзотичната съседна Неа Ираклица за 1 месец като се роди дъщеря ни. Беше най-хубавото ни изживяване досега! Като разлики отчитам, че част от детството си съм прекарала в Гърция и се чувствах юочти местна и всичко ми беше познато. Тогава мъжа ми работи 2 седмици и 2 беше отпуска, а аз по майчинство. Раьлика беше и светлата част на деня- до диста по-късно. Но вилата на плажа и усещането за море си ги представям подобни и на всяка друга държава. 

Връзка към мнение

Колкото една държава е по-близо до Екватора, толкова продължителността на деня е константа (12-на часа). В Богота се съмваше м/у 6-6:30 ч. и се стъмваше м/у 18 - 18:30 ч., в Куала Лумпур около 6:30 до около 19 ч.  И е така откакто свят светува. И най-хубавото е, че няма зимно и лятно часово време. 😉

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 34 минути , Milos каза:

Правихме подобно пътуване в далеч НЕ толкова екзотичната съседна Неа Ираклица за 1 месец като се роди дъщеря ни. Беше най-хубавото ни изживяване досега!

Не смесвайте нещата! Раждането на детето е нещо, което винаги ще ви е скъпо и мило. Това време и в село Чапръчане да бяхте прекарали, пак щеше да е ярък момент в живота ви. Този факт обаче по никакъв начин няма да промени селото. 

Моят съвет към вас е да прогоните примамливите екзотични представи и да мислите преди всичко по всички други въпроси от ежедневието. Представете си просто живота с всичките му подробности на ежедневието тук и се опитайте мислено да си ги представите там. Решите ли ежедневните препятствия там, екзотиката на мястото ще ви бъде бонус. Този бонус обаче ще е малка част, не се залъгвайте.

Освен това не трябва да забравяте, че когато направиш от удоволствието ежедневие, то губи от блясъка си. По простичко казано - питай бургазлии или варненци колко често ходят лятото до плажа. Изумен бях, че отговорите на доста хора клоняха към цифра, която можеше да се посочи с пръстите на едната ръка на разсеян стругар. 🤣

Обикновения ежедневен живот няма много общо с почивката в резорт. На резорт сме на почивка, а почивката е винаги привлекателна. В обикновения живот едно яйце да искаш да изпържиш ти трябват поне следните неща: яице, масло/олио, тиган, котлон, ток или газ+кибрит. Всички тези неща ще трябва да си ги набавите, за да нахраните детето с едно пържено яйце. Оттам започват всички останали неща, които трябва да си набавите, които след 6 месеца да зарежете там. 😒

  • Харесвам 11
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Pantelej Putnik каза:

Освен това не трябва да забравяте, че когато направиш от удоволствието ежедневие, то губи от блясъка си. По простичко казано - питай варненци колко често ходят лятото до плажа. Изумен бях, че отговорите на доста хора клоняха към цифра, която можеше да се посочи с пръстите на едната ръка на разсеян стругар. 🤣

Бургазлии не става ли? 😉 Аз дори не мога да плувам... Добре, че отдавна не живея там, че да не се срамувам. 🤣

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение

определено е добре наистина да се прави разлика между работа и прекарване на зимата на по-топло, трайно преместване за години напред и една романтична sabbatical year или полу-година в случая (последното подсъзнателно се намърдва в представите на хората, преди да стигнат до битовизмите за справяне, свързани първото) 🙂 та с оглед казаното дотук, най-безболезнено и практично би било прекарване на няколко месеца някъде из Кипър, Малта, по-южна Италия или южен гръцки остров, но и там температурите през зимата ще са около 13-15 градуса, не по-високи, екзотика няма да е налице, но поне по-зелен пейзаж в сравнение с българската сивотия през този период

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

@MilosТемпото на местните в Карибието е толкова бавно , че не бих си завел детето да живее там или да посещава детска градина , за разлика от Южният Пасифик например . И да , малкият ходи на целодневна детска градина  с приятелчета на остров Айтутаки 😉.

 

В Колумбия бих огледал района на Меде(л)ин , доста мнения на експати може да се намерят в нета за хубавите  условия в частните детски градина , прегледайте и ФБ групата ( Medellin international moms) . 
 

Любопитно сравнение на стандарта от nomadicfire:

How expensive is Colombia in comparison to other countries?

Living Expenses

 1-Person

Total Monthly Budget

$955

$1170

$1,162

$1,381

$1,419

$3,670


 

Визово не съм сигурен дали е толкова розово , повечето дигитални номади са с тригодишни М визи , изискващи 90 000 $ инвестиция (наем на къща например ) , от края на миналата година има и нова специална виза за дигитални номади за срок от 180 дни ( с опция за удължаване ) :

https://www.cancilleria.gov.co/v/nomadadigital

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С риск да съм прекалено практичен и да убия романтиката изцяло, опитайте да работите на смени по няколко седмици. Примерно отивате с 1-2 седмици отпуск там, оправяте основни битовизми. Единият е поискал общо 3-4 седмици и продължава с битовизмите и гледането на малката, другият работи. След това другият някак си е изкопчил или изкопчва още някакви седмици, докато първият работи. И се надяваме, че устройването е пълно, малката е на детска, има всички ключови мебели и логистиката по ядене, събиране на витамин Д и т.н. е готова.

Аз също започвам работа в 10-11 часа сутринта, защото работя с Европа. Но това пък ми реже много стабилно от вечерните часове след детската на детето, та няма пълно щастие. Въобще, всичко под 40-ия паралел не дава достатъчно дълги дни, освен ако наистина човек не става в 6 сутринта.

От малкото ми опит със страни извън западната култура и гледането на деца там - мисля, че самата детска градина няма да е място за природа и слънце. По-скоро в зависимост от таксата ще е по-хубаво или по-смотано устроено място за игра на закрито. Евентуално с климатик на 16 градуса.

Сега се замислям: няма ли някакви оферти стил "Еразмус" за малки деца? Където да съберат една банда хлапета от цял свят на топло място от септември до ноември примерно. Поне ще реши въпроса с избора на дестинация.
 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.