Прескочи до съдържание

Армения - програма


Боян Димитров

Препоръчани мнения

Боян Димитров

С полетите от София, очаквах да има повече писано за Армения. Уви, засега няма, което ми излежда необяснимо. По тази причина слагам една програма, Очевидно се набива, че като километри е нищо, но като часове е доста каране и една от двете планини трябва да се изреже, ако не и двете. Любопитно ми е дали някой няма да препоръча нещо с все сила, което не присъства:

 

0. Yerevan (sleep only)

  1. Amberd fortress, Stone Lake,Byurakan Observatory, Aragats South Summit, Yerevan - 70km (1:40)

  2. Echmiadzin, Zvartnots, Garni, Symphony of Stones,Geghard, Khor Virap, Areni - 200km, 4h

  3. Devil’s Bridge, Tatev, Tatev Anapat, Khndzoresk, Goris - 200km, 3:40

  4. Baghaburj , Kapan, Khutsup mountain (sleep Kapan or Goris) 83km 2h

  5. Goshavank and Gosh lake, Parz lake, Dilijan 330km 6h

  6. Haghpat and Sanahin, Yerevan 340km, 6h

7 а day in Yerevan 21:00(airport)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Боян Димитров

Мисля, че успях да подобря програмата и да я оптимизирам за по-малко каране

 

 

Day 1: Aragatsotn Province

  • Visit Amberd fortress and the Stone Lake in the morning.

  • Hike to the Aragats South Summit if time permits.

  • Continue on to the Byurakan Observatory.

Day 2: Yerevan to Garni and Geghard

  • Visit Garni and the Symphony of Stones in the morning.

  • Continue on to the nearby Geghard Monastery.

  • Visit the ruins of Zvartnots Cathedral

  • Khor Virap

  • Areni

Day 3: Tatev and Khndzoresk

  • Drive to Tatev in the morning and visit the Devil’s Bridge.

  • Ride the Wings of Tatev cable car to the monastery and Tatev Anapat.

  • Visit the cave dwellings in Khndzoresk.

  • Drive to Goris for the night.

Day 4: Kapan and Baghaburj

  • Drive to Kapan in the morning and visit the town.

  • Continue on to Baghaburj and visit the ancient city.

  • Drive to Goris for the night.

Day 5: Goris to Dilijan

  • Visit Lake Sevan and the Sevanavank Monastery in the morning.

  • Visit the Parz Lake and Dilijan Old Town in the afternoon.

  • Stay overnight in Dilijan.

Day 6: Dilijan and Lori Province

  • Visit Goshavank and Gosh Lake in the morning.

  • Visit the Haghpat and Sanahin Monasteries in the afternoon.

  • Drive back to Yerevan for the night.

Day 7: Yerevan

  • Spend your last day in Yerevan exploring some of the city's museums, such as the History Museum of Armenia or the Armenian Genocide Memorial and Museum.

  • Enjoy a farewell dinner at one of Yerevan's many excellent restaurants.

  • Depart from Yerevan at night.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Страхотна програма, благородно завиждам за това, което ще преживеете! Армения не е лесна страна, която да се обхване изцяло с нейните всички интересни места за посещение, но вие според мен сте успели на 90%, което е страхотно 🙂
За първия ден - така и така ще сте в Амберд и обсерваторията, включете езерото Kari, докъдето се стига спокойно с кола, има красиви гледки и ресторанти. Това с уговоркат, че не знам колко време отнема посочения преход в Агарац. Ще прескочите ли Ечмидзин? 
За ден 3 - Пътят Ереван - Татев е дълъг и може да разнообразите с водопада Shaki, който е по път, намира се до Сисиан. Преди водопада е село Malishka, където има стара църква и красиви гледки. Напът за Татев е и ,,Арменското Мачу Пикчу” - Hin Khot, но според мен то е подобно на Khndzoresk. Около Татев е ресторантът Old Halidzor, откъдето има страхотни гледки. Мястото е и хотел. 
За ден 4 - страхотно е, че ще посетите най-южните части на Армения, като според мен задължително трябва да включите град Meghri до иранската граница. Пътуването ще се увеличи, но градът е много приятен. Бих прескочил Капан или най-много за кратка разходка в центъра - това е един от най-силно индустриализираните градове в Армения, обстановката е депресираща и не мисля, че имам какво да се види. Горис - Мегри е около 3 часа в посока. Горис е чудесна база, има приятен стар град. Районът има доста за гледане, може да се потърси в сайта Absolute Armenia.

Ден 5 - в Армения бих посетил задължително едно от древните места-гробища Karahunj или Noratus. И двете места са с голяма архитектурна и историческа стойност, по път са ви. Норатус е близо до Севан. 
Ден 6 - може да имате повече път, но задължително включете село Odzun с каньона Debed и старата църква. Селото е едно от най-населените в Армения и по това време на годината то оживява. 
Ден 7 - един ден е окей за основните неща в Ереван, освен музеите не пропускайте и другите забележителности - Каскадите, булевардът, площадът. Има много за гледане и градът е страхотен, дано да имате време за вечерни разходки, атмосферата е чудесна. 
Приятно пътуване в Армения и ще чакам снимки 😊

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, Боян Димитров каза:

Мисля, че успях да подобря програмата и да я оптимизирам за по-малко каране

 

 

Day 1: Aragatsotn Province

  • Visit Amberd fortress and the Stone Lake in the morning.

  • Hike to the Aragats South Summit if time permits.

  • Continue on to the Byurakan Observatory.

Day 2: Yerevan to Garni and Geghard

  • Visit Garni and the Symphony of Stones in the morning.

  • Continue on to the nearby Geghard Monastery.

  • Visit the ruins of Zvartnots Cathedral

  • Khor Virap

  • Areni

Day 3: Tatev and Khndzoresk

  • Drive to Tatev in the morning and visit the Devil’s Bridge.

  • Ride the Wings of Tatev cable car to the monastery and Tatev Anapat.

  • Visit the cave dwellings in Khndzoresk.

  • Drive to Goris for the night.

Day 4: Kapan and Baghaburj

  • Drive to Kapan in the morning and visit the town.

  • Continue on to Baghaburj and visit the ancient city.

  • Drive to Goris for the night.

Day 5: Goris to Dilijan

  • Visit Lake Sevan and the Sevanavank Monastery in the morning.

  • Visit the Parz Lake and Dilijan Old Town in the afternoon.

  • Stay overnight in Dilijan.

Day 6: Dilijan and Lori Province

  • Visit Goshavank and Gosh Lake in the morning.

  • Visit the Haghpat and Sanahin Monasteries in the afternoon.

  • Drive back to Yerevan for the night.

Day 7: Yerevan

  • Spend your last day in Yerevan exploring some of the city's museums, such as the History Museum of Armenia or the Armenian Genocide Memorial and Museum.

  • Enjoy a farewell dinner at one of Yerevan's many excellent restaurants.

  • Depart from Yerevan at night.

Боби има вече доста дискутирано за Армения.Разгледай в темите. Ето едно мнение относно ден 2. В него искаш да отидеш сутринта до Гарни, Каменната Симфония и Гегхард и след това да посетиш руините в Зварнотц.Тези забележителности са в противоположни посоки.Тръгвайки към Гарни ти поемаш на изток.Да това е посоката и за Хор Вирап но Зварнотц е на запад от Ереван. Така ще загубиш близо три часа в път. Преосмисли го.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Боян Димитров
преди 17 часа, krasen_denev каза:

Боби има вече доста дискутирано за Армения.Разгледай в темите. Ето едно мнение относно ден 2. В него искаш да отидеш сутринта до Гарни, Каменната Симфония и Гегхард и след това да посетиш руините в Зварнотц.Тези забележителности са в противоположни посоки.Тръгвайки към Гарни ти поемаш на изток.Да това е посоката и за Хор Вирап но Зварнотц е на запад от Ереван. Така ще загубиш близо три часа в път. Преосмисли го.

Това със Зварнот е изостанало. Махнал съм го в плановете си, точно по тази причина липсва и Ечмидзин. Направо гъм манастира и Арени ще се кара. В крайна сметка , ако тръгнем да разглеждаме всички манастири в Армения, ще ни трябват месеци. Мисля , че тези които ми излеждат задължителни са включени.

 

 

преди 17 часа, Kristian Desev каза:

Страхотна програма, благородно завиждам за това, което ще преживеете! Армения не е лесна страна, която да се обхване изцяло с нейните всички интересни места за посещение, но вие според мен сте успели на 90%, което е страхотно 🙂
За първия ден - така и така ще сте в Амберд и обсерваторията, включете езерото Kari, докъдето се стига спокойно с кола, има красиви гледки и ресторанти. Това с уговоркат, че не знам колко време отнема посочения преход в Агарац. Ще прескочите ли Ечмидзин? 
За ден 3 - Пътят Ереван - Татев е дълъг и може да разнообразите с водопада Shaki, който е по път, намира се до Сисиан. Преди водопада е село Malishka, където има стара църква и красиви гледки. Напът за Татев е и ,,Арменското Мачу Пикчу” - Hin Khot, но според мен то е подобно на Khndzoresk. Около Татев е ресторантът Old Halidzor, откъдето има страхотни гледки. Мястото е и хотел. 
За ден 4 - страхотно е, че ще посетите най-южните части на Армения, като според мен задължително трябва да включите град Meghri до иранската граница. Пътуването ще се увеличи, но градът е много приятен. Бих прескочил Капан или най-много за кратка разходка в центъра - това е един от най-силно индустриализираните градове в Армения, обстановката е депресираща и не мисля, че имам какво да се види. Горис - Мегри е около 3 часа в посока. Горис е чудесна база, има приятен стар град. Районът има доста за гледане, може да се потърси в сайта Absolute Armenia.

Ден 5 - в Армения бих посетил задължително едно от древните места-гробища Karahunj или Noratus. И двете места са с голяма архитектурна и историческа стойност, по път са ви. Норатус е близо до Севан. 
Ден 6 - може да имате повече път, но задължително включете село Odzun с каньона Debed и старата църква. Селото е едно от най-населените в Армения и по това време на годината то оживява. 
Ден 7 - един ден е окей за основните неща в Ереван, освен музеите не пропускайте и другите забележителности - Каскадите, булевардът, площадът. Има много за гледане и градът е страхотен, дано да имате време за вечерни разходки, атмосферата е чудесна. 
Приятно пътуване в Армения и ще чакам снимки 😊

За мене основния въпрос е колко тежка изглежда програмата, че този път сме по=лежерна група. Капан е включен единствено като ориентир. Кутцуп ще ни отнеме целия ден там, а долколкото знам езерото Кари и Stone Lake са едно й също място и са стартинг пойнт за изкачването на Арагатц. И в двете планини има възможност д а ударим на камък, едно заради времето, две заради възможноата поява на сняг за времето, за когато планираме да отидем. Овърол, си ми дал чудесна информация и с радост ще разгледам и допълня тук там

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров

Два-три въпроса. Ресторантът добър ли е за хранене. Да предвиждаме ли ядене в него или просто да изпием по чаша вино и да търсим друго място за ядене.

Шаки , супер идея. Гробището също. А доколкото виждам каньона Дебед е точно на манастирите. Нещо ще препоръчаш ли като пешеходен маршрут там? Музеи едва ли ще гледаме. По-скоро планираме да се рахзодим из Ереван последния ден. Центърът, ако има стар град, ако има нещо специфично за града, интересен квартал ще ни задоволи. Така или иначе ние имам няколко нощувки там, Ще сме добили представа какво искаме да видим по светло.

 

С нанесените промени:

 

Day 1: Aragatsotn Province

  • Visit Amberd fortress and Stone Lake in the morning.

  • Hike to the Aragats South Summit if time permits.

  • Continue on to the Byurakan Observatory.

Day 2: Yerevan to Garni and Geghard

  • Visit Garni and the Symphony of Stones in the morning.

  • Continue on to the nearby Geghard Monastery.

  • Khor Virap

  • Sleep and drink wine Areni

Day 3: Tatev and Khndzoresk

  • Shaki waterfall enroute

  • Drive to Tatev in the morning and visit the Devil’s Bridge.

  • Ride the Wings of Tatev cable car to the monastery and Tatev Anapat.

  • Eat in an Old Halidzor restaurant with beautiful views.

  • Visit the cave dwellings in Khndzoresk.

  • Drive to Goris for the night.

Day 4: Kapan and Baghaburj

  • Drive to Kapan

  • Continue on to Baghaburj and visit the ancient city.

  • Mount Khustup

  • Drive to Goris for the night.

Day 5: Goris to Dilijan

  • Noratus cemetery historical value

  • Visit Lake Sevan and the Sevanavank Monastery in the morning.

  • Visit the Parz Lake and Dilijan Old Town in the afternoon.

  • Stay overnight in Dilijan.

Day 6: Dilijan and Lori Province

  • Visit Goshavank and Gosh Lake in the morning.

  • Visit the Haghpat and Sanahin Monasteries in the afternoon.

  • Odzun and Debed canyon

  • Drive back to Yerevan for the night.

Day 7: Yerevan

  • Spend your last day in Yerevan

  • Enjoy a farewell dinner at one of Yerevan's many excellent restaurants.

Връзка към мнение
На 1.05.2023 г. в 16:32, Kristian Desev каза:

Страхотна програма, благородно завиждам за това, което ще преживеете! Армения не е лесна страна, която да се обхване изцяло с нейните всички интересни места за посещение, но вие според мен сте успели на 90%, което е страхотно 🙂
За първия ден - така и така ще сте в Амберд и обсерваторията, включете езерото Kari, докъдето се стига спокойно с кола, има красиви гледки и ресторанти. Това с уговоркат, че не знам колко време отнема посочения преход в Агарац. Ще прескочите ли Ечмидзин? 
За ден 3 - Пътят Ереван - Татев е дълъг и може да разнообразите с водопада Shaki, който е по път, намира се до Сисиан. Преди водопада е село Malishka, където има стара църква и красиви гледки. Напът за Татев е и ,,Арменското Мачу Пикчу” - Hin Khot, но според мен то е подобно на Khndzoresk. Около Татев е ресторантът Old Halidzor, откъдето има страхотни гледки. Мястото е и хотел. 
За ден 4 - страхотно е, че ще посетите най-южните части на Армения, като според мен задължително трябва да включите град Meghri до иранската граница. Пътуването ще се увеличи, но градът е много приятен. Бих прескочил Капан или най-много за кратка разходка в центъра - това е един от най-силно индустриализираните градове в Армения, обстановката е депресираща и не мисля, че имам какво да се види. Горис - Мегри е около 3 часа в посока. Горис е чудесна база, има приятен стар град. Районът има доста за гледане, може да се потърси в сайта Absolute Armenia.

Ден 5 - в Армения бих посетил задължително едно от древните места-гробища Karahunj или Noratus. И двете места са с голяма архитектурна и историческа стойност, по път са ви. Норатус е близо до Севан. 
Ден 6 - може да имате повече път, но задължително включете село Odzun с каньона Debed и старата църква. Селото е едно от най-населените в Армения и по това време на годината то оживява. 
Ден 7 - един ден е окей за основните неща в Ереван, освен музеите не пропускайте и другите забележителности - Каскадите, булевардът, площадът. Има много за гледане и градът е страхотен, дано да имате време за вечерни разходки, атмосферата е чудесна. 
Приятно пътуване в Армения и ще чакам снимки 😊

Много добро описание и съвети, също ти чета и темата за Армения. Аз също съм се насочил на там края на Юни, като обаче пътувам с миникемпър и колело на тавана. Имах идея и Азърбейджан, но сега като погледнах Армения и всичко описано май ще отделя повече време за нея, а Азърбейджан ще оставя за следващия път. Като цяло 16 дни ще имам с тръгване от София през Турция, ще се кача в Грузия в Кавказ и там мисля с колелото да пообикалям в района Местия и Ушгули и след това да се спусна към Армения. Още нямам точна програма за цялото пътуване, но ще се опитам поне 5 дни да отделя на Армения. Плана на пътуването е спане в кемпъра на свободно и от време на време къмпинг за баня. @Kristian Desev Като по запознат имам няколко въпроса. Мисля да заимствам доста от програмата на Боян, но с модификации. За да не губя време се питах дали мога да вляза от Грузия през Bagratashen граничен пункт за да покрия забележителностите в този район. После мисля да изляза пак в Грузия през Бавра. Знаеш ли дали е разрешено къмпингуването на диво в Армения, тоест ако спра някъде за нощувка и изкарам маси и столове дали е проблем. Принципно да паркирам и да спя в кемпъра без да вадя нищо, не мисля, че е проблем където и да било. Другото нещо, не мога да намеря точна информация, но мисля да нося дрона. Уж пише, че не е забранено да се ползва, но се чудя на границата дали ще направят проблем. До сега никъде не са ми правили проблем, но и аз го покривам да не бие на очи. Последно сега на Албанската граница преравяха кемпъра и го вадиха, но нищо не ми казаха. Следващото е дали знаеш за сим карти горе долу какви условия предлагат за интернет и могат ли свобдно да се купуват от чужденци.. За Грузия проучих и Турция няма да е проблем, но за Армения не съм. Благодаря предварително !

Връзка към мнение
Боян Димитров

Някой може ли да помогне с кола под наем ? @Kristian Desev @krasen_denev евентуално... Има ли нужда от високопроходима кола. От снимките на @Lindt не се вижда такава нужда. Някой с опит, особено с местните рентали, кой е за предпочитане, кога да го контактна?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Боян Димитров каза:

Някой може ли да помогне с кола под наем ? @Kristian Desev @krasen_denev евентуално... Има ли нужда от високопроходима кола. От снимките на @Lindt не се вижда такава нужда. Някой с опит, особено с местните рентали, кой е за предпочитане, кога да го контактна?

Няма нужда от високопроходима кола, поне в частта, обиколена от нас - към Татев, през Арени и Дилижан. @crazyhorse може да ти даде прясна информация за кола.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
   
   
преди 43 минути , Боян Димитров каза:

Някой може ли да помогне с кола под наем ? @Kristian Desev @krasen_denev евентуално... Има ли нужда от високопроходима кола. От снимките на @Lindt не се вижда такава нужда. Някой с опит, особено с местните рентали, кой е за предпочитане, кога да го контактна?

 

преди 41 минути , Lindt каза:

Няма нужда от високопроходима кола, поне в частта, обиколена от нас - към Татев, през Арени и Дилижан. @crazyhorse може да ти даде прясна информация за кола.

Наехме от Rentalcars => KAYAK.

Търсехме малка(Kia Picanto or similar )-получихме Suzuki Swift,автоматик на 1400 километра,още имаше вакса по него и си стояха найлоните!

Справи се добре-за близо 600 километра заредихме бензин за около 12000 драма(55-60 лева) и се разминахме без никакви охлузвания и драскотини,въпреки лошите шофьори(джигити),които се подвизават по пътищата...Няма нужда от високопроходима кола,а от повече внимание,очите винаги на 6,ползване на мигачи,които там не са особено популярни,а по-скоро са пожелателни за местните!След оставянето на колата се прекръстих и момчето,което ни я предаде кимна с разбиране на репликата ми"Много лоши шофьори"!

Ако трябва още информация,питай @Боян Димитров!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 2.05.2023 г. в 12:06, Боян Димитров каза:

Два-три въпроса. Ресторантът добър ли е за хранене. Да предвиждаме ли ядене в него или просто да изпием по чаша вино и да търсим друго място за ядене.

Шаки , супер идея. Гробището също. А доколкото виждам каньона Дебед е точно на манастирите. Нещо ще препоръчаш ли като пешеходен маршрут там? Музеи едва ли ще гледаме. По-скоро планираме да се рахзодим из Ереван последния ден. Центърът, ако има стар град, ако има нещо специфично за града, интересен квартал ще ни задоволи. Така или иначе ние имам няколко нощувки там, Ще сме добили представа какво искаме да видим по светло.

За Дебед има доста преходи, но мисля, че са основно от манастирите. Аз бих видял Odzun и гледката оттам. Ще пусна инфо за ресторанта. В Ереван не бих ходил по музеи (освен този на геноцида) и бих се разхождал из центъра - Каскадите, булевардът, площадът, църквите, които до тогава сигурно ще са ви писнали.

https://absolutearmenia.com/things-to-do-in-yerevan/ - Yerevan 

https://absolutearmenia.com/things-to-do-debed-canyon/
https://absolutearmenia.com/debed-canyon-villages/ - Debed

https://absolutearmenia.com/things-to-do-in-tatev/ - тук пише за ресторанта

За колата - не съм шофьор, но не мисля, че трябва високопроходима кола.

Извинявай за забавения отговор, но бях напът и сега го виждам 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 3.05.2023 г. в 13:29, Tonyco каза:

Много добро описание и съвети, също ти чета и темата за Армения. Аз също съм се насочил на там края на Юни, като обаче пътувам с миникемпър и колело на тавана. Имах идея и Азърбейджан, но сега като погледнах Армения и всичко описано май ще отделя повече време за нея, а Азърбейджан ще оставя за следващия път. Като цяло 16 дни ще имам с тръгване от София през Турция, ще се кача в Грузия в Кавказ и там мисля с колелото да пообикалям в района Местия и Ушгули и след това да се спусна към Армения. Още нямам точна програма за цялото пътуване, но ще се опитам поне 5 дни да отделя на Армения. Плана на пътуването е спане в кемпъра на свободно и от време на време къмпинг за баня. @Kristian Desev Като по запознат имам няколко въпроса. Мисля да заимствам доста от програмата на Боян, но с модификации. За да не губя време се питах дали мога да вляза от Грузия през Bagratashen граничен пункт за да покрия забележителностите в този район. После мисля да изляза пак в Грузия през Бавра. Знаеш ли дали е разрешено къмпингуването на диво в Армения, тоест ако спра някъде за нощувка и изкарам маси и столове дали е проблем. Принципно да паркирам и да спя в кемпъра без да вадя нищо, не мисля, че е проблем където и да било. Другото нещо, не мога да намеря точна информация, но мисля да нося дрона. Уж пише, че не е забранено да се ползва, но се чудя на границата дали ще направят проблем. До сега никъде не са ми правили проблем, но и аз го покривам да не бие на очи. Последно сега на Албанската граница преравяха кемпъра и го вадиха, но нищо не ми казаха. Следващото е дали знаеш за сим карти горе долу какви условия предлагат за интернет и могат ли свобдно да се купуват от чужденци.. За Грузия проучих и Турция няма да е проблем, но за Армения не съм. Благодаря предварително !

Привет, извинявам се за забавения отговор. Граничните пунктове си работят и няма проблем да се минава. Къмпингуването също е разпространено, може да се практикува навсякъде, страната е планинска и провинциална. За маршрут 5 дни аз не бих слизал до Татев, въпреки че е възможно. Бих направил: 

Sadakhlo - Alaverdi - Odzun - Goshavank - Sanahin - Dilijan - Sevan - Noratus - Selim pass - Jermuk - Malishka - Noravank - Areni - Khor Virap - Garni - Geghard - Yerevan - Zvartnots/Etchmidzin - Amberd - Kari lake - Gyumri - Amasya - Arpi lake - Bavra. Задължително ден за Ереван с почивка, ден за провинция Лори, ден за оста Джермук - Ереван и останалото за Ереван - Гюмри - Грузия. Може някои места да са разменени, районът около Гюмри не е за подценяване. За дрона не мога да помогна, защото не ползвам. За сим картите прочети този материал, има доста и евтини варианти: https://absolutearmenia.com/armenian-sim-card-yerevan-beeline-vivacell/. Във Фейсбук някой беше писал, че си е взел карта за 7€ на летището в Ереван и е била много удобна. Интернетът е добър. Ако има въпроси, насреща съм, звучи като супер пътуване 🙂.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 3.05.2023 г. в 13:29, Tonyco каза:

Много добро описание и съвети, също ти чета и темата за Армения. Аз също съм се насочил на там края на Юни, като обаче пътувам с миникемпър и колело на тавана. Имах идея и Азърбейджан, но сега като погледнах Армения и всичко описано май ще отделя повече време за нея, а Азърбейджан ще оставя за следващия път. Като цяло 16 дни ще имам с тръгване от София през Турция, ще се кача в Грузия в Кавказ и там мисля с колелото да пообикалям в района Местия и Ушгули и след това да се спусна към Армения. Още нямам точна програма за цялото пътуване, но ще се опитам поне 5 дни да отделя на Армения. Плана на пътуването е спане в кемпъра на свободно и от време на време къмпинг за баня. @Kristian Desev Като по запознат имам няколко въпроса. Мисля да заимствам доста от програмата на Боян, но с модификации. За да не губя време се питах дали мога да вляза от Грузия през Bagratashen граничен пункт за да покрия забележителностите в този район. После мисля да изляза пак в Грузия през Бавра. Знаеш ли дали е разрешено къмпингуването на диво в Армения, тоест ако спра някъде за нощувка и изкарам маси и столове дали е проблем. Принципно да паркирам и да спя в кемпъра без да вадя нищо, не мисля, че е проблем където и да било. Другото нещо, не мога да намеря точна информация, но мисля да нося дрона. Уж пише, че не е забранено да се ползва, но се чудя на границата дали ще направят проблем. До сега никъде не са ми правили проблем, но и аз го покривам да не бие на очи. Последно сега на Албанската граница преравяха кемпъра и го вадиха, но нищо не ми казаха. Следващото е дали знаеш за сим карти горе долу какви условия предлагат за интернет и могат ли свобдно да се купуват от чужденци.. За Грузия проучих и Турция няма да е проблем, но за Армения не съм. Благодаря предварително !

Мен ако питаш, в края на юни си стой само в Грузия. Нито ще искаш да си тръгнеш, нито има причина в жегите да се мъчиш да обикаляш из Армения. Поразгледай Тушети и Казбег, ако ти се виждат много дните за Местия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 12.05.2023 г. в 18:56, Kristian Desev каза:

Привет, извинявам се за забавения отговор. Граничните пунктове си работят и няма проблем да се минава. Къмпингуването също е разпространено, може да се практикува навсякъде, страната е планинска и провинциална. За маршрут 5 дни аз не бих слизал до Татев, въпреки че е възможно. Бих направил: 

Sadakhlo - Alaverdi - Odzun - Goshavank - Sanahin - Dilijan - Sevan - Noratus - Selim pass - Jermuk - Malishka - Noravank - Areni - Khor Virap - Garni - Geghard - Yerevan - Zvartnots/Etchmidzin - Amberd - Kari lake - Gyumri - Amasya - Arpi lake - Bavra. Задължително ден за Ереван с почивка, ден за провинция Лори, ден за оста Джермук - Ереван и останалото за Ереван - Гюмри - Грузия. Може някои места да са разменени, районът около Гюмри не е за подценяване. За дрона не мога да помогна, защото не ползвам. За сим картите прочети този материал, има доста и евтини варианти: https://absolutearmenia.com/armenian-sim-card-yerevan-beeline-vivacell/. Във Фейсбук някой беше писал, че си е взел карта за 7€ на летището в Ереван и е била много удобна. Интернетът е добър. Ако има въпроси, насреща съм, звучи като супер пътуване 🙂.

Благодаря много за изчерпателния отговор. Аз искам да сляза и до Иранската граница до Мегри, че ми харесаха снимките в твоята тема. Принципно не съм от хората дето седят, пият кафета и бири и се взират в небосвода. Отивам, обикалям, виждам, снимам и продължавам. Също не съм от тези дето могат да карат по 200 - 400 или 4 - 5 ч на ден, та държавата ми се вижда малка и макар лошите пътища и бавното придвижване  мисля, че ще мога да се спусна до долу и да се върна като разгледам повечето основни забележителности. Взаимствам от програмата в тази тема и реда моята. Като съм готов ще пиша да видим нещо важно и интересно дали не съм изпуснал. С две думи при мен се случват по-бързичко нещата. 🙂 Ереван ще го обикаляме с колелата, което спестява много време и сили. Основни забележителности ще гледаме там, хапване и така, може и да не отнеме цял ден. Разглеждах някъде за велосипеден маршрут, но нищо конкретно не съм набелязал. Първо мислих езерото да обиколя, но е 200 км и си е 12 - 13 ч каране, пък не ми се видя като да има гледки от всичките му страни. За Мегри като гледам пътя е само един от Капан. Има и още един през Тсав, но май навлиза в територията на Нагорни Карабах и не е много удачно да се минава от там ?

На 12.05.2023 г. в 20:15, Lindt каза:

Мен ако питаш, в края на юни си стой само в Грузия. Нито ще искаш да си тръгнеш, нито има причина в жегите да се мъчиш да обикаляш из Армения. Поразгледай Тушети и Казбег, ако ти се виждат много дните за Местия.

В Грузия съм бил с Мотора и съм разглеждал. Сега идеята ми е в Кавказ с колелото да се метна до Ушгули и там из ледниците малко до, където може. После отпрашвам за Армения.  Жегата не ме притеснява ни най-малко. 🙂 Важно е да има хидратин повечеко. 🤣

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , Tonyco каза:

Благодаря много за изчерпателния отговор. Аз искам да сляза и до Иранската граница до Мегри, че ми харесаха снимките в твоята тема. Принципно не съм от хората дето седят, пият кафета и бири и се взират в небосвода. Отивам, обикалям, виждам, снимам и продължавам. Също не съм от тези дето могат да карат по 200 - 400 или 4 - 5 ч на ден, та държавата ми се вижда малка и макар лошите пътища и бавното придвижване  мисля, че ще мога да се спусна до долу и да се върна като разгледам повечето основни забележителности. Взаимствам от програмата в тази тема и реда моята. Като съм готов ще пиша да видим нещо важно и интересно дали не съм изпуснал. С две думи при мен се случват по-бързичко нещата. 🙂 Ереван ще го обикаляме с колелата, което спестява много време и сили. Основни забележителности ще гледаме там, хапване и така, може и да не отнеме цял ден. Разглеждах някъде за велосипеден маршрут, но нищо конкретно не съм набелязал. Първо мислих езерото да обиколя, но е 200 км и си е 12 - 13 ч каране, пък не ми се видя като да има гледки от всичките му страни. За Мегри като гледам пътя е само един от Капан. Има и още един през Тсав, но май навлиза в територията на Нагорни Карабах и не е много удачно да се минава от там ?

В Грузия съм бил с Мотора и съм разглеждал. Сега идеята ми е в Кавказ с колелото да се метна до Ушгули и там из ледниците малко до, където може. После отпрашвам за Армения.  Жегата не ме притеснява ни най-малко. 🙂 Важно е да има хидратин повечеко. 🤣

Малка е страната, ще я обиколиш. 

Ние за 8 дни сме видели само 1 човек с колело и 2-ма с мотор. И няколко общински колела в Ереван, но винаги паркирани. Дано в летния сезон да са повече, че иначе едва ли ще намериш някаква специфична информация.

Бих ти предложила да отидете до Дилижан и да обиколите езерото Парц/ Lake Parz. Маршрутът ми се струва приятен и за колело.  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , Tonyco каза:

Благодаря много за изчерпателния отговор. Аз искам да сляза и до Иранската граница до Мегри, че ми харесаха снимките в твоята тема. Принципно не съм от хората дето седят, пият кафета и бири и се взират в небосвода. Отивам, обикалям, виждам, снимам и продължавам. Също не съм от тези дето могат да карат по 200 - 400 или 4 - 5 ч на ден, та държавата ми се вижда малка и макар лошите пътища и бавното придвижване  мисля, че ще мога да се спусна до долу и да се върна като разгледам повечето основни забележителности. Взаимствам от програмата в тази тема и реда моята. Като съм готов ще пиша да видим нещо важно и интересно дали не съм изпуснал. С две думи при мен се случват по-бързичко нещата. 🙂 Ереван ще го обикаляме с колелата, което спестява много време и сили. Основни забележителности ще гледаме там, хапване и така, може и да не отнеме цял ден. Разглеждах някъде за велосипеден маршрут, но нищо конкретно не съм набелязал. Първо мислих езерото да обиколя, но е 200 км и си е 12 - 13 ч каране, пък не ми се видя като да има гледки от всичките му страни. За Мегри като гледам пътя е само един от Капан. Има и още един през Тсав, но май навлиза в територията на Нагорни Карабах и не е много удачно да се минава от там ?

Супер е, че не си от туристите, които се заседяват много, защото така ще видиш повече. В такъв случай не ти трябва цял ден за Ереван, може и по-малко. Мегри наистина си заслужава, супер самибитно и не се усеща сякаш си в Армения, а някъде на края на света. Пътят Tatev - Tsav - Megri не минава през Нагорни Карабах, а се движи покрай границата откъм арменска страна. На отиване бих пътувал по него и бих се върнал през Kajaran. И двата пътя са много красиви. Не бих спирал в Капан, но бих се отбил в Tsav заради водопада. Около Мегри има много красив национален парк (Averik), за който ти трябва повечко време, бих отишъл и до Агарак, защото е на самата граница с Иран. Изобщо тази част на Syunik е най-красивият арменски район и бих останал там минимум ден, за да бъде оправдан и самият път до там, който не е малко. Според мен от Sadakhlo мини през Дилиджан, където също е хубаво, Севан, прохода Селим, Нораванк, Шаки, Татев, Горис, Тсав, Мегри, Kajaran, Хор Вирап, Гарни, Гегхард, Ереван, Амберд, Кари, Ечмиадзин/Звартноц, Гюмри, Arpi и се върни обратно в Грузия. Според мен това е най-добрият маршрут, но ще се попътува повечко със сигурност.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
На 16.05.2023 г. в 17:43, Kristian Desev каза:

Супер е, че не си от туристите, които се заседяват много, защото така ще видиш повече. В такъв случай не ти трябва цял ден за Ереван, може и по-малко. Мегри наистина си заслужава, супер самибитно и не се усеща сякаш си в Армения, а някъде на края на света. Пътят Tatev - Tsav - Megri не минава през Нагорни Карабах, а се движи покрай границата откъм арменска страна. На отиване бих пътувал по него и бих се върнал през Kajaran. И двата пътя са много красиви. Не бих спирал в Капан, но бих се отбил в Tsav заради водопада. Около Мегри има много красив национален парк (Averik), за който ти трябва повечко време, бих отишъл и до Агарак, защото е на самата граница с Иран. Изобщо тази част на Syunik е най-красивият арменски район и бих останал там минимум ден, за да бъде оправдан и самият път до там, който не е малко. Според мен от Sadakhlo мини през Дилиджан, където също е хубаво, Севан, прохода Селим, Нораванк, Шаки, Татев, Горис, Тсав, Мегри, Kajaran, Хор Вирап, Гарни, Гегхард, Ереван, Амберд, Кари, Ечмиадзин/Звартноц, Гюмри, Arpi и се върни обратно в Грузия. Според мен това е най-добрият маршрут, но ще се попътува повечко със сигурност.

Може ли да споделиш снимковия материал

Връзка към мнение

За кога се планира пътуването?

В началото на май имаше много сняг по Арагац и не се провеждаха турове до Амберд и каменното езеро (за @Kristian Desev, кари значи каменно).

Та, ако е скоро, може да ви е нужен по-високопроходим автомобил...

Та и аз заглеждам за второ ходене през лятото с цел баири...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров
В момента, master_of_germs каза:

За кога се планира пътуването?

В началото на май имаше много сняг по Арагац и не се провеждаха турове до Амберд и каменното езеро (за @Kristian Desev, кари значи каменно).

Та и аз заглеждам за вторро ходене през лятото.

взели сме билети за октомври ачалото

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Боян Димитров каза:

Може ли да споделиш снимковия материал

Тук има много снимков материал от Мегри и южната част на Армения: 

https://absolutearmenia.com/halidzor-fortress/ - Halidzor fortress, близо е до Татев, също препоръчвам

https://absolutearmenia.com/meghri-things-to-do/ - Meghri 

https://absolutearmenia.com/arevik-national-park/ - Arevik national park близо до Мегри 

https://absolutearmenia.com/places-to-visit-in-syunik/ - 18 места в Syunik. Всички линкове са от този район в секцията за местата на сайта. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 16.05.2023 г. в 17:43, Kristian Desev каза:

Супер е, че не си от туристите, които се заседяват много, защото така ще видиш повече. В такъв случай не ти трябва цял ден за Ереван, може и по-малко. Мегри наистина си заслужава, супер самибитно и не се усеща сякаш си в Армения, а някъде на края на света. Пътят Tatev - Tsav - Megri не минава през Нагорни Карабах, а се движи покрай границата откъм арменска страна. На отиване бих пътувал по него и бих се върнал през Kajaran. И двата пътя са много красиви. Не бих спирал в Капан, но бих се отбил в Tsav заради водопада. Около Мегри има много красив национален парк (Averik), за който ти трябва повечко време, бих отишъл и до Агарак, защото е на самата граница с Иран. Изобщо тази част на Syunik е най-красивият арменски район и бих останал там минимум ден, за да бъде оправдан и самият път до там, който не е малко. Според мен от Sadakhlo мини през Дилиджан, където също е хубаво, Севан, прохода Селим, Нораванк, Шаки, Татев, Горис, Тсав, Мегри, Kajaran, Хор Вирап, Гарни, Гегхард, Ереван, Амберд, Кари, Ечмиадзин/Звартноц, Гюмри, Arpi и се върни обратно в Грузия. Според мен това е най-добрият маршрут, но ще се попътува повечко със сигурност.

Здравей отново. Продължавам да работя по програмата, като е готова напълно ще споделя. Общо взето карам по това, което си написал като маршрут, а и изглежда възможно най-кръгов. 😀 Тук възниква следния въпрос От Горис до Тсав ми дава главния път, че минава през Азърбейджан дали е грешка в гугъла ? Като разгледах подробно няма друг нормален път към Капан освен този. Алтернативния е да продължа след Татев, но там мисля, че е черен път и няма нормален асфалт. Ето как изглежда това, което съм начертал и ми се струва най-удачно, но не знам дали гугъла е в грешка и дали все още си е на територията на Армения. https://goo.gl/maps/WbYio6QRHz2mwYvFA

Връзка към мнение
преди 10 часа, Tonyco каза:

Здравей отново. Продължавам да работя по програмата, като е готова напълно ще споделя. Общо взето карам по това, което си написал като маршрут, а и изглежда възможно най-кръгов. 😀 Тук възниква следния въпрос От Горис до Тсав ми дава главния път, че минава през Азърбейджан дали е грешка в гугъла ? Като разгледах подробно няма друг нормален път към Капан освен този. Алтернативния е да продължа след Татев, но там мисля, че е черен път и няма нормален асфалт. Ето как изглежда това, което съм начертал и ми се струва най-удачно, но не знам дали гугъла е в грешка и дали все още си е на територията на Армения. https://goo.gl/maps/WbYio6QRHz2mwYvFA

Привет! Сега като увеличих мащаба на картата, наистина този маршрут минава през Азербайджан. Не знам дали Гугъл е в грешка, защото отворена граница между Армения и Азербайджан няма, но той често бърка (Например, ако зададеш Ереван - Баку с кола, ще те прекара през Ганджа директно с една граница, а не през Грузия). Ще видя в блога за повече инфо, защото не знам пътят дали свършва точно на затворената граница. През Татев не знам как е пътят, но според мен доста хора пътуват по него. Пътят Капан - Тсав - Мегри не минава през Азербайджан и се движи само в Армения

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Kristian Desev каза:

Привет! Сега като увеличих мащаба на картата, наистина този маршрут минава през Азербайджан. Не знам дали Гугъл е в грешка, защото отворена граница между Армения и Азербайджан няма, но той често бърка (Например, ако зададеш Ереван - Баку с кола, ще те прекара през Ганджа директно с една граница, а не през Грузия). Ще видя в блога за повече инфо, защото не знам пътят дали свършва точно на затворената граница. През Татев не знам как е пътят, но според мен доста хора пътуват по него. Пътят Капан - Тсав - Мегри не минава през Азербайджан и се движи само в Армения

През Татев път няма, до Дяволския мост и след това черно. Даже обмислям дали да не се качим от там с колелата ако не вали дъжд. 😀

 

Clipboard01.jpg.000a06f163205706d40605d7d6f5489e.jpg

 

Clipboard02.jpg.c271971110ca6b3d712c7b72fb411793.jpg

 

Намерих статии от 2021 г, когато е имало някакви пререкания между Армения и Азърбейджан за въпросния път към Капан, и понеже явно се знае, че това е единствения нормален асфалтиран път и Азърбейджанците спекулират с това и решили да сложат КПП-та и да събират такса за преминаване, та е имало и сблъсъци там. Сега не знам дали може свободно да се минава, но ако Капан е индустриален град, то няма друг път по-който да се карат стоките към столицата и вероятно нещо са се разбрали и са го отворили. Ако намериш някъде повече информация за това ще съм благодарен. Ето какво намерих за тогава като статии.

 

https://jam-news.net/azerbaijani-customs-for-armenian-citizens-on-goris-kapan-road-whats-happening/

 

https://torontohye.ca/goris-kapan-stretch-of-highway-completely-under-azerbaijani-control/

 

Правителството тогава уж обещало да асфалтира алтернативния път през Татев, но моя позната Рускиня беше преди месец там и каза, че си е черен път все още към Татев. 😁 Другия вариант е да пробваме да минем и ако всичко е спокойно продължаваме, ако ли не се връщаме и пропускаме тази част от маршрута. Но не ми се вярва да е останало Азърбейджанско това шосе, като единствена възможност за пътуване... Доста са прецакани тези Арменци, като реши някой съсед да си вземе територия и нищо не могат да направят. То май точно това е към Нагорни Карабах частта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Наредих програмата за голямото пътешествие, но тук ще споделя само дните в Армения да не спамя излишно с моите извращения. 😁

 

 

 

8 30.06.2023 г. петък 573 До Армения Haghpat
9 01.07.2023 г. събота 219 Odzun,Goshavank, Dilijan Old Town, Sevanavank Monastery, Noratus 
10 02.07.2023 г. неделя 267 Norvank Monastery, Shaki waterfall, Zorats Karer, Devil's Bridge, Tatev
11 03.07.2023 г. понеделник 200 Goris, Tsav, Meghri
12 04.07.2023 г. вторник 333 Khor Virap
13 05.07.2023 г. сряда 81 Symphony of Stones & Garni, Geghard Monastery by bike 10 km, Yerevan
14 06.07.2023 г. четвъртък 412

Etchmiadzin Cathedral/Zvartnots Cathedral, Amberd, Gyumri,Ardahan

 

 

В зависимост от атмосферните условия и как напредваме по пътя може в движение да я променяме и да пропуснем тук-таме нещо ако се наложи. Също мисля да ползваме колелата за по-бърза обиколка на Ереван и някой от по-големите градчета. Също и там около каменната симфония пак мисля с колелата ако става времето. 

Как стои въпроса с престъпността ? Някой от ходилите @Lindt нещо по въпроса ? Основните притеснения са ми, че ще се наложи да зарязваме колата на някакви места в нищото, като в някой от случаите колелата ще са на покрива на багажника и се чудя може ли да хванат крачета ей така както си стоят горе заключени. Ще им слагам и по една допълнителна верига, но не е гаранция голяма. Намерих Арменски пари в София голямо количество, но може и да са ги изкупили докато се наканя. Като цяло мисля, че ще успея да купя от тук овреме. Видях в нета, че за Грузия и Армения гражданска отговорност за колата мога да купя онлайн през официални сайтове. Няма да сядаме да пием и ядем с часове и да се взираме в небитието, отиваме разхождаме се снимаме и продължаваме, стегната програма, не обичам да си губя времето в моткане излишно. Тъй като сме с мини кемпър не сме зависими от хотели и можем да си караме колкото ни е на сърце, и като решим отбиваме в страни и лягаме да спим, което спестява много време. 🙂 Също се чудя за толкова дни по колко ЛВ обърнати в техни пари да сменя. Предполагам горивото мога да го плащам с карта на бензиностанциите ? Тоест за него да не предвиждам кеш или ? Също има ли такси за паркингите и забележителностите ? Тук-таме мернах, че има бариери на паркингите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.