Прескочи до съдържание

Няколко въпроса за Задар, Шибеник, Трогир, Сплит и района


Препоръчани мнения

Здравейте!

Малко оплесках подготовката този път, че се разболях и не бях в състояние много да чета, а сега пък няма вече време за големи проучвания. Искам да се справя и затова разчитам на вас 🙂

1. Имаме два дни в Задар. Единият за разглеждане на града. Вторият - някой ползвал ли е кораби от сорта на "Kornati National Park and Nature Park Telašćica Full-Day Trip from Zadar"?

Не ми е много ясно тези корабчета, освен че 9 часа обикалят островите, къде и за какво спират? Отделно пише, че не включва такса за парковете, но не пише колко време и къде в парковете имаш почивка, че да прецени човек... На хайкинг ли се ходи, на плаж ли, на какво? Отделно, тези такси не са никак ниски, а сигурно става дума за кратка спирка...

 

2. Някой ходил ли е с лодка/корабче от Шибеник до крепостта Свети Никола? Срува ли си?

https://www.kanal-svetog-ante.com/en/visiting-st-nicholas-fortress

 

3. Колко време е необходимо за разглеждането на Сплит?

 

4. Между Шибеник и Сплит има ли опция за друг обществен транспорт, освен автобус?

 

Благодаря.

Връзка към мнение

Здравейте,

1. Ние използвахме тази фирма за екскурзия с корабче - https://www.fazanka-tours.com/. От сайта им може да се запази място, като се плаща капаро, а др. част на борда. Др. такси не се събират. Има подробно инфо на сайта къде спират и график, който се спазва. Първо минават през Bibinje да вземат и др. част от туристите, после се спира в парка Telašćica, където им солено езеро и после има още една спирка в парка Kornati. За всеки парк престоя е около 1.30 ч. Престоя е за плаж, всеки сам решава какво да прави. На борда сервираха закуска - сандвич, обяд - риба със салата, вино. Корабчето е с големи дървени маси и пейки, със сенник и се пътува отвън. Има и вътрешно помещение, но е по-малко. През август месец беше много приятно и красиво.

https://photos.app.goo.gl/SUsRLYxpbiBpLi3JA

2. Не съм ходил до тази крепост. Планирах, но след корабчето от Задар, ми се стори загуба на време.

3. Основната атракция в Сплит е Дворец на Диоклециан. Ние не сме влизали в различните части, където имаше платен вход. Но и с тях мисля, че 2 часа стигат. Може да се разгледат околните улички, крайбрежната улица, но след Шибеник не изглежда толкова интересно. Парка Marjan който заема целия полуостров е много приятен за разходка и плаж, но трябва повече време.  Може да се изкачи хълма на парка, за гледка от високо.  Трогир, който е между Шибеник и Сплит си заслужава повече от самия Сплит.

https://photos.app.goo.gl/ZXJ6LLmVDybzcb2M9

4. Не ми е известен др. обществен транспорт.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря ти. А спомняш ли си, ако си обръщал внимание на пристанището, дали има друг тип разходка с кораб покрай островите, която е без спиране за плуване? Реално още е студенко и нас би ни устройвала по-кратка обиколка, без толкова големи престои.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, Магеланци!

 

Докато ми е прясно, да дам малко информация.

Кацнахме в Задар късно вечерта и направихме 3 нощувки там, имахме 2 пълни дни.

ден 1. Задар - разглеждане на града. Старият град е приятен (но нищо общо с Шибеник, Трогир), не пропускайте да се качите на камбанарията на катедралата в центъра - открива се много хубава гледка. Самата катедрала в момента е в реставрация отвътре, а искат 5 евро вход - за да видиш скелетата. Не си струва към момента.

ден 2. Корабче до национални паркове Kornati и Telašćica. Корабчето е 55 евро за възрастен, включва закуска и обяд с напитки. Тръгва точно от моста в началото на Стария град. Има 2 спирки - една в Kornati (за плуване/плаж или за качване на близкото възвишение с много красива гледка към заливите) и една в Telašćica - там може да се поплува в соленото езеро, което е по-топло от морето. Това е целодневна екскурзия - от 08:00/08:30 та чак до 18 часа.

След това се преместихме за 4 нощувки във Vodice - приятно морско градче-курорт.

ден 3. Водице, малките улички в центъра, крайбрежната алея, която стига в едната посока до Tribunj, а в другата до Srima.

ден 4. Шибеник. Има цял ден за разглеждане там. Качихме се на 3-те крепости и минахме по всички възможни пешеходни малки улички в стария град.

ден 5. Трогир. Един също очарователен стар град. Влезте в катедралата и се качете на камбанарията (5 евро вход за двете общо). Шляйте се по лабиринта от малки калдъръмени улички.

ден 6. Плаж, къпане в морето и басейна на хотела.

Накратко е това. Ако някой има въпроси, да ми пише. Движихме се само с автобуси между градовете. Удобни ни бяха тези на https://cazmatrans.hr/en/. Можете да проверявате в getbybus за разписания, но имам чувството, че ги няма абсолютно всички.

Ползвахме Bolt до летището (11 евро) и до автогарата (3 евро) в Задар.

 

Нещо, за което не ни стигна времето, но препоръчвам да направите, е да стигнете до Шибеник по вода през канала. Вариантите (поне при нас) са с фери от Водице, или разходка с лодка от Шибеник до крепостта Св. Никола: https://www.kanal-svetog-ante.com/en/visiting-st-nicholas-fortress/boat-schedule-and-timetable

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...
На 13.06.2023 г. в 10:45, deian каза:

Здравейте, Магеланци!

 

Докато ми е прясно, да дам малко информация.

Кацнахме в Задар късно вечерта и направихме 3 нощувки там, имахме 2 пълни дни.

ден 1. Задар - разглеждане на града. Старият град е приятен (но нищо общо с Шибеник, Трогир), не пропускайте да се качите на камбанарията на катедралата в центъра - открива се много хубава гледка. Самата катедрала в момента е в реставрация отвътре, а искат 5 евро вход - за да видиш скелетата. Не си струва към момента.

ден 2. Корабче до национални паркове Kornati и Telašćica. Корабчето е 55 евро за възрастен, включва закуска и обяд с напитки. Тръгва точно от моста в началото на Стария град. Има 2 спирки - една в Kornati (за плуване/плаж или за качване на близкото възвишение с много красива гледка към заливите) и една в Telašćica - там може да се поплува в соленото езеро, което е по-топло от морето. Това е целодневна екскурзия - от 08:00/08:30 та чак до 18 часа.

След това се преместихме за 4 нощувки във Vodice - приятно морско градче-курорт.

ден 3. Водице, малките улички в центъра, крайбрежната алея, която стига в едната посока до Tribunj, а в другата до Srima.

ден 4. Шибеник. Има цял ден за разглеждане там. Качихме се на 3-те крепости и минахме по всички възможни пешеходни малки улички в стария град.

ден 5. Трогир. Един също очарователен стар град. Влезте в катедралата и се качете на камбанарията (5 евро вход за двете общо). Шляйте се по лабиринта от малки калдъръмени улички.

ден 6. Плаж, къпане в морето и басейна на хотела.

Накратко е това. Ако някой има въпроси, да ми пише. Движихме се само с автобуси между градовете. Удобни ни бяха тези на https://cazmatrans.hr/en/. Можете да проверявате в getbybus за разписания, но имам чувството, че ги няма абсолютно всички.

Ползвахме Bolt до летището (11 евро) и до автогарата (3 евро) в Задар.

 

Нещо, за което не ни стигна времето, но препоръчвам да направите, е да стигнете до Шибеник по вода през канала. Вариантите (поне при нас) са с фери от Водице, или разходка с лодка от Шибеник до крепостта Св. Никола: https://www.kanal-svetog-ante.com/en/visiting-st-nicholas-fortress/boat-schedule-and-timetable

Здравей deian! 

 Чудесно описание 🙂

Аз искам да те питам как е температурата през юни около Задар, защото планувам едно море тази година след 20 юни. Опитах да ти пиша на лични, но нали съм новобранец лимита ми е 0.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние бяхме 5-12 юни и се топнах в морето, но година с година не си прилича. Времето е като на нашето море през юни. Иначе за разходки е прекрасно, извън тълпите си.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.