Прескочи до съдържание

Въпроси за пътуване в Япония


Stamova

Препоръчани мнения

Здравейте 🙂 От няколко дни съм намерила форума на Магеланци относно пътуване, което планираме в Япония. За съжаление вместо да ми се изяснят някои неща - ми стана още по-сложно 😆 Та така реших да поискам съдействие, насока/съвет от някой, който вече е пътувал или просто знае повече и би могъл да ми е полезен / и не само на мен /. Изключително много се обърках с картите за пътуване в Япония. Знам,че има JR Pass и Suica /и още разбира се/ , които могат да се използват. Но каква е реално разликата, освен в цената разбира се, защото видях, че JR Pass-a  е доста по-скъп. За кои линии може да се използва, във всички градове ли може да се използва? Доколкото разбрах взависимост от картата, която имаш използваш различни влакове, които пък спират на различни спирки?! 😅 Ние плануваме да сме в Токио, Киото, Осака, Нара.
Благодаря на всеки един, които ще се включи и ще отдели от времето си, за да ми отговори

Връзка към мнение
преди 28 минути , Stamova каза:

Здравейте 🙂 От няколко дни съм намерила форума на Магеланци относно пътуване, което планираме в Япония. За съжаление вместо да ми се изяснят някои неща - ми стана още по-сложно 😆 Та така реших да поискам съдействие, насока/съвет от някой, който вече е пътувал или просто знае повече и би могъл да ми е полезен / и не само на мен /. Изключително много се обърках с картите за пътуване в Япония. Знам,че има JR Pass и Suica /и още разбира се/ , които могат да се използват. Но каква е реално разликата, освен в цената разбира се, защото видях, че JR Pass-a  е доста по-скъп. За кои линии може да се използва, във всички градове ли може да се използва? Доколкото разбрах взависимост от картата, която имаш използваш различни влакове, които пък спират на различни спирки?! 😅 Ние плануваме да сме в Токио, Киото, Осака, Нара.
Благодаря на всеки един, които ще се включи и ще отдели от времето си, за да ми отговори

Здравей и добре дошла.

В този раздел има огромен куп информация за Япония, в случай че не си я видяла, както и пътеводители

Иначе съвсем набързо, JR Pass e за държавната железница Japan Rail и важи за нейните влакове, предимно междуградски и рядко в града, Суйка и Пасмо са тип зареждащи се карти за градски транспорт

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 4.10.2023 г. в 23:22, Stamova каза:

Здравейте 🙂 От няколко дни съм намерила форума на Магеланци относно пътуване, което планираме в Япония. За съжаление вместо да ми се изяснят някои неща - ми стана още по-сложно 😆 Та така реших да поискам съдействие, насока/съвет от някой, който вече е пътувал или просто знае повече и би могъл да ми е полезен / и не само на мен /. Изключително много се обърках с картите за пътуване в Япония. Знам,че има JR Pass и Suica /и още разбира се/ , които могат да се използват. Но каква е реално разликата, освен в цената разбира се, защото видях, че JR Pass-a  е доста по-скъп. За кои линии може да се използва, във всички градове ли може да се използва? Доколкото разбрах взависимост от картата, която имаш използваш различни влакове, които пък спират на различни спирки?! 😅 Ние плануваме да сме в Токио, Киото, Осака, Нара.
Благодаря на всеки един, които ще се включи и ще отдели от времето си, за да ми отговори

Здравей,

Конкретно за двете "карти" за които питаш - те са съвсем различни.
Суйка, Пасмо, Икока и т.н. са магнитни карти, които ти зареждаш с пари - колкото сложиш вътре - толкова ще има. И просто я докосваш на входа на която и да е линия и то си "взима" колкото пари му трябват и толкоз - не го мислиш какъв билет, за колко пари да си купиш от машинките. Така че не е карта за определени линии, а електронен портфейл. Можеш да плащаш по машинки за напитки, магазини и т.н. с тези пластики.


JR pass е съвсем друга бира - това е пропуск за една, две или три седмици за всички влакове на държавната компания - японското БДЖ 🙂 включително и скоростните влакове. Но цената им се вдигна доста, така че предвид вашата програма, по-скоро няма да ви е от полза. Може да пътувате между Токио и Кансай региона със самолет, влак или нощен автобус, а Осака, Нара, Киото са практически едно и също - представи си го като едно Токио в което различните райони имат различни имена.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
На 6.10.2023 г. в 3:40, samuraika каза:

Здравей,

Конкретно за двете "карти" за които питаш - те са съвсем различни.
Суйка, Пасмо, Икока и т.н. са магнитни карти, които ти зареждаш с пари - колкото сложиш вътре - толкова ще има. И просто я докосваш на входа на която и да е линия и то си "взима" колкото пари му трябват и толкоз - не го мислиш какъв билет, за колко пари да си купиш от машинките. Така че не е карта за определени линии, а електронен портфейл. Можеш да плащаш по машинки за напитки, магазини и т.н. с тези пластики.


JR pass е съвсем друга бира - това е пропуск за една, две или три седмици за всички влакове на държавната компания - японското БДЖ 🙂 включително и скоростните влакове. Но цената им се вдигна доста, така че предвид вашата програма, по-скоро няма да ви е от полза. Може да пътувате между Токио и Кансай региона със самолет, влак или нощен автобус, а Осака, Нара, Киото са практически едно и също - представи си го като едно Токио в което различните райони имат различни имена.

Много благодаря за отговора -  значи JR Pass-a ще отпадне, бях се стреснала като видях цената му 😁 Има ли хотели, които може да препоръчате в Токио и другите градове? Много ни се иска да сме в нещо по-традиционно. Все още обаче не зная по колко дни, къде ще бъдем и съответно по колко нощувки. Малко ми е сложна организацията

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Конкретен хотел не мога да препоръчам - има огромно разнообразие и са на много достъпни цени в момента, предвид евтината йена. Тори и скромен "бизнес" клас хотел ще е чист, подреден, с много дреболии като четки за зъби, самобръзначки, кремчета и т.н. но стаята ще е малка, което няма да ви пречи никак.

Традиционен хотел си вземете в Кансайския район, даже може да погледнете аирбнб в Киото - има много хубави. Рьокан - традиционен японски хотел са скъпи и включват обилна закуска и вечеря - прекрасно преживяване, но за ценители.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много зависи каква ви е програмата. Аз лично ползвах JRpass за една седмица, а в Токио карта за метрото. Към момента цената на билета Токио -Осака е 140 евро в посока със Шинкансените. Самолетните билети между Токио и Осака са от порядъка на 70-80 евро в посока, но са от летище Нарита до което се стига с Нарита експрес, не съм гледал каква му е цената в момента. Ако не сте си закупили самолетни билети, то може да закупите на отиване до Токио и връщане от Осака. Тогава няма да ви е необходим JRpass. Моето пътуване беше до и от Токио, така че JRpass ми излезе по-изгодно, но и тогава струваше около 230 евро. Аз кацнах на Ханеда, имах няколко нощувки в Токио и в последният ден активирах пасса за пътуване до Нико, на другият ден пътувах до Киото където ми бяха другите нощувки, а от там с влак пътувах до Осака и Нара и после обратно до Токио със спиране до Фуджи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , Captain45 каза:

Към момента цената на билета Токио -Осака е 140 евро в посока със Шинкансените.

image.png.cfa1faa091e28bd649c6ce0d5cf54d55.png

 

Гугъл показва, че цената е 14 880 йени, като пак според Гугъл това са 94 евро. Аз лично през май тази година заплатих около 100 евро от Шинагава до Киото, но със запазено място в най-бързия шинкансен (Нозоми). 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 22 минути , Pantelej Putnik каза:

image.png.cfa1faa091e28bd649c6ce0d5cf54d55.png

 

Гугъл показва, че цената е 14 880 йени, като пак според Гугъл това са 94 евро. Аз лично през май тази година заплатих около 100 евро от Шинагава до Киото, но със запазено място в най-бързия шинкансен (Нозоми). 

Потвърждавам. Нозоми Токио-Киото със запазени места 14170 на човек. Револют си взе 89,92 евро. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не съм бил скоро в Япония, но цената която цитирах беше от първият сайт който ми попадна за резервиране на билети. Може този посредник да продава по-скъпо.

Screenshot_2023-10-11-19-08-07-226_com.android.chrome.jpg.fa3f0b688c966ee4c7c085f86a36527e.jpg

Връзка към мнение

Има JR калкулатор с негова помощ може да видите дали ще ви е изгодно да си закупите JR pass за вашето пътуване (вземете под въпрос и дните, за които ще ви е необходим - 7, 14, 21). При нас се обезсмисля, защото кацаме в Осака и излитаме от Токио. 
 

Моят съвет при избор на хотел е да си изберете район, в който искате да се настаните. Също така в зависимост от плана ви, може да се оглеждате за такъв с добра транспортна връзка до голяма гара или в близост до такава.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 14 часа, Captain45 каза:

Не съм бил скоро в Япония, но цената която цитирах беше от първият сайт който ми попадна за резервиране на билети. Може този посредник да продава по-скъпо.

Screenshot_2023-10-11-19-08-07-226_com.android.chrome.jpg.fa3f0b688c966ee4c7c085f86a36527e.jpg

Е, добавили са си едни 50 долара на билет отгоре , халал да им е. 😄

Иначе ето от сайта за резервации на Tokaido Sanyo Shinkansen цената за същия влак. Дори зеленият клас е по-евтин:

grafik.png.958ad9d4d289433aae419e9ee361e160.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

@samuraika Разгледах пътеписите ти за Япония и някои отговори, където си се включвала по теми за страната - винаги изчерпателни и полезни. За това и реших да се допитам до теб, защото пътуването ни много наближи, а още не сме особено наясно с това как от летище Нарита да стигнем до Токио или по-точно до Чийода сити, където е нашия хотел.
С групата разглеждахме, четохме форуми и сайтове и доколкото разбрахме е най-изгодно да пътуваме с автобус. Там допускат и всичкият ти багаж да бъде безплатно качен, а доколкото видях във влаковете се доплаща ако надвишава определени сантиметри. Може ли да потвърдиш дали това е така? 
Вече почти цялата ни програма за посещение е готова и нямам търпение да потеглим  в неделя 🥳 Ще съм благодарна ако можеш да се включиш със съвет по темата. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.