Прескочи до съдържание

билети България-САЩ - загадка?


Препоръчани мнения

Абе може ли някой да обясни този феномен:  С мъжа ми често пътуваме между България и САЩ, само че той си купува билети отиване и връщане България-САЩ-България, а аз - САЩ-Бъ;гария-САЩ (това защото той прекарва повечето време в България и идва в САЩ за кратко, а аз - обратно).  Е, неговите билети струват ~650-700$, а моите  ~1500$.  Иначе началната и крайната точки същите, авиокомпаниите обикновено са същите (United Airlines, Lufthansa, Austrian, KLM...) , дължината на престоите са горе-долу подобни, времената на пътуване са най-различни, но явлението се наблюдава независимо - и зиме, и лете...  Това се наблюдава през послдените ~ 3 години.  Преди това цените си бяха горе-долу същите в двете посоки...

Връзка към мнение

Няма нищо странно и винаги е имало разлика от минимум 20%, но последната година- две е по-висока. Ако от сто билета по даден маршрут , 90 се продават по оста САЩ-Европа-САЩ и само 10 се продават по оста Европа-САЩ-Европа , много ясно ценообразуването ще е различно и в унисон с идеята да се максимизират приходите. Тази особеност при ценообразуването е валидна и при междуконтинентални полети от други континенти ( и не само ) .

Аналогичен въпрос  често се задава във връзка , че нон стоп полетите са по-скъпи, при положение че са по-кратки и се плаща минимум една летищна такса по-малко… Не е нужно човек да е нобелов лауреат за да разбере , че болшинството  от пътуващите са склонни да платят повече за нон стоп полет 😉

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@stanislavpp  👍 Благодаря за обяснението.  Звучи логично.  Нямах никаква идея за съотношението на броя билети САЩ-Европа-САЩ срещу Европа-САЩ-Европа. 

Връзка към мнение

Само за информация, та някой да не си помисли, че съотношението е наистина 90 към 10. Според статистиката и  в двете посоки трафикът е горе-долу еднакъв, даже към щатите най-вероятно трафикът е повече, тъй-като в статистиката влиза само западна Европа.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 часа, Rumiana каза:

Абе може ли някой да обясни този феномен:  С мъжа ми често пътуваме между България и САЩ, само че той си купува билети отиване и връщане България-САЩ-България, а аз - САЩ-Бъ;гария-САЩ (това защото той прекарва повечето време в България и идва в САЩ за кратко, а аз - обратно).  Е, неговите билети струват ~650-700$, а моите  ~1500$.  Иначе началната и крайната точки същите, авиокомпаниите обикновено са същите (United Airlines, Lufthansa, Austrian, KLM...) , дължината на престоите са горе-долу подобни, времената на пътуване са най-различни, но явлението се наблюдава независимо - и зиме, и лете...  Това се наблюдава през послдените ~ 3 години.  Преди това цените си бяха горе-долу същите в двете посоки...

Винаги е било така в някаква степен за съжаление :(. И с билетите за Канада е същото.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, Травеолани каза:

Винаги е било така в някаква степен

Абе допреди няколко години и да имаше разлика, беше малка - не повече от 10-20%, сега е над 2 пъти! 😕

Връзка към мнение
преди 14 часа, Rumiana каза:

Абе може ли някой да обясни този феномен: 

Подобни "феномени" ги има по цял свят. Същото се отнася за Европа-Южна Америка - Европа срещу  Южна Америка-Европа- Южна Америка.  Когато тръгването е от по-слабата икономическа зона към по-силната винаги двупосочният билет е по-скъп.  Феноменът още е известен с термина "правило на миграционните потоци".  Учудвам се, обаче, че  подобна голяма разлика има между два силни икономически района като САЩ и Европа.

 

P.S. както писа по-горе @Alexander в случая при еднакви икономически зони вероятно става въпрос за сезонност.

Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

САЩ-Европа-САЩ е доста по-скъпо от обратния маршрут

При всички сезони САЩ-Европа-САЩ е доста по-скъп от обратния маршрут!  Не става дума за сезонност.  А и след като @Djgeorgie твърди, че потоците са приблизително еднакви в двете посоки, и миграционните потоци явно не са обяснение.  Както и да е... 😄

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ами слагат си цените по техни съображения, Европа - ЮАмерика - Европа също винаги е по-евтино от обратното, предполагам заради икономиката

поне ако има някаква предвидимост може да обърнете билетите, дори да прекарва повече време в Европа

 

Връзка към мнение

Доколкото знам същото е и от Африка и Азия към Европа , може би като най-притегателния континент на света и оттам и цените са такива.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.