Прескочи до съдържание

Сингапур и Куала Лампур


Diana Purvanova

Препоръчани мнения

Здравейте, пътешественици! Плануваме пътуване до Сингапур и Куала Лампур две семейства сме с децата. Целта на пътуването е матиматическо състезание в Сингапур и за това мислим да сме три дни в Сингапур и после четири дни в Куала Лампур. В началото мислехме да летим София - Сингапур - Куала Лампур - София, но след разглеждане на полетите видяхме, че излиза по-изгодно да летим София - Сингапур - Куала Лампур - Сингапур- София. Разликата е 160 евро на човек, което за 8 души вече е сума 🙂 , а това е само още един полет за 1 час.... Мислите ли че, трябва да си причиняваме този допълнителен полет, предвид че сме с деца ( децата са големи - 9г, 15г и 16г) или да прежалим тази сума.

Ще съм много благодарна и ако споделите хотели за среден бюджет за двете дистинации. Изобщо всякаква информация ще ни бъде полезна, за първи път ще сме в Азия.

Предварително благодаря на отзовалите се 🙂

Връзка към мнение

Това всичко на един билет ли е? С коя компания и каква цена?

Най-евтино на мен ми беше билет София-Сингапур-София и друг билет отиване и връщане до КЛ.

 

Децата няма да усетят още час полет. 

 

Сингапур с деца си го представям, като едно чудесно забавление.

 

Връзка към мнение

В Сингапур не съм бил, но за Куала Лумпур мога да дам актуална информация. Търсете 2 апартамента в района около кулите Петронас. Нарочно не давам координатите на нашето място за настаняване, защото не останахме очаровани от него. Мисля, че спокойно може да се намери апартамент в този район за около 100 лв. на вечер. Това е може би най-комуникативния район в града. Има много сгради на по 30+ етажи с частна охрана и басейни на покрива, които отдават студиа и апартаменти под наем. При добър късмет можете да имате гледка към кулите от басейна или пък от апартамента.

Иначе Куала Лумпур е страхотен град, развит с много добра инфраструктура. Педполагам, че на цялата ви група ще ви е интересно да се качите на кулите Петронас, да се разходиге в парка зад тях и да видите представлението на пеещите фонтани. Можете да заведете децата в аквариума, който се намира в района и е много интересен. Акули, скатове и други най-различни и странни риби и същества. Иначе има птичи парк, пеперуден парк, сумати молове и търговски центрове, Петалинг стрийт в китайския квартал, където продават всичко, площад Мердека, Меджик Джемек, националната джамия, както и Jalan Alon Street и Букит Бинтанг. 

Можете да отидете и до Batu Caves, ако се интересувате от хиндуиски храмове. Много е цветно и красиво и има маймуни по стълбите. Намира се в покрайнините на града. Ползвахме Граб до там и ни излезе 8 лева в посока. За Граб обаче ще ви трябва локална СИМ карта. бяхме там в неделя и уцелихме много голяма и интересна хиндуиска церемония.

Карта за една седмица с 15 гб. интернет взехме за 7 лева. Продават ги навсякъде и ги активират директно в магазина. Сам трудно би се справил човек. Вкарват се сума ти кодове, включително и снимка на ползвателя.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Граб дали ще стане с регионална СИМ карта? Понеже ще обикаляме и в други държави, мисля да си взема направо един СИМ за всички, пък и няма да се занимаваме да купуваме всеки път карти, да ги активираме, сменяме и т.н.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дано някой просветен да обясни накрая защо аджеба има значение вида сим карта , при положение , че може да си свалиш Граб приложението от всяка точка по света , заредиш своя карта към Граб метод за плащане или да избереш Пейпал дори , а Граб акаунта може да верифицираш с имейл или всеки телефонен номер .

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, stanislavpp каза:

Дано някой просветен да обясни накрая защо аджеба има значение вида сим карта , при положение , че може да си свалиш Граб приложението от всяка точка по света , заредиш своя карта към Граб метод за плащане или да избереш Пейпал дори , а Граб акаунта може да верифицираш с имейл или всеки телефонен номер .

Не във всяка страна е толкова просто като в Куала Лумпур.  Във Виетнам например можеш да ползваш само карта към местна банка за зареждане.

 

Много шофьори са свикнали да звънят и ако не видят местен номер... така и няма да разбереш защо няма комуникация.

Връзка към мнение
преди 35 минути , T.E.Lawrence каза:

Във Виетнам например можеш да ползваш само карта към местна банка за зареждане.

картата ми не е местна , пропускам ли нещо?

 

IMG_2919.jpeg.64230a865e01ab2858d88a6eb43f3871.jpeg

Връзка към мнение

На Дуке например, не му приемаше българската кредитна карта, когато си инсталира приложението в БГ.

Да, тук също звънят някои от шофьорите и ако не ти е местна картата, няма да имаш комуникация и стават недоразумения.

Освен това при поръчка на кола, трябва да имаш нет. Българските сим карти са с брутални цени за този регион на света и по-добре да я държиш изключена. Местните симове са много евтини и е в пъти по-изгодно да имаш местна карта, отколкото да ти е включен нетът към бг сим картата.

Връзка към мнение

аз оригиналния въпрос го разбирам като за еСИМ карта (те имат регионални за няколко държави)

така ще имаш нет, но не телефонен номер (освен ако не си купиш нещо допълнително примерно Skype). Може да е трудна регистрацията без местен номер.

мен примерно не ме кефи идеята да ми звънят, няма ли текстови съобщения като в Убер например, тук пращат съобщения?

Връзка към мнение

Супер , значи да обобщим - изобщо не е задължително човек да си купува малайзийска карта за да ползува Граб , а всеки може да си избере (е)сим според собствените си предпочитания и разбирания за удобство !

Връзка към мнение
преди 23 минути , neuromancer каза:

аз оригиналния въпрос го разбирам като за еСИМ карта (те имат регионални за няколко държави)

така ще имаш нет, но не телефонен номер (освен ако не си купиш нещо допълнително примерно Skype). Може да е трудна регистрацията без местен номер.

мен примерно не ме кефи идеята да ми звънят, няма ли текстови съобщения като в Убер например, тук пращат съобщения?

 Добре си го разбрал въпроса 👍 , но Граб би могъл да свалиш и регистрираш от Бразилия , не е задължително да ходиш до Малайзия за това …

Връзка към мнение

Предплатените местни сим карти и местните еСим карти имат регионални пакети.

Приложението може да си го свалиш и регистрираш, където си искаш, но за да го използваш, трябва интернет. КЛ може и да е лесен град в сравнение с другите в региона, но безплатен wi-fi има на не много места.

 

преди 35 минути , neuromancer каза:

аз оригиналния въпрос го разбирам като за еСИМ карта (те имат регионални за няколко държави)

така ще имаш нет, но не телефонен номер (освен ако не си купиш нещо допълнително примерно Skype). Може да е трудна регистрацията без местен номер.

мен примерно не ме кефи идеята да ми звънят, няма ли текстови съобщения като в Убер например, тук пращат съобщения?

Имат текстови съобщения, но не пишат, докато шофират. Понякога приложението не те локира правилно, но ти не познваш региона и потвърждаваш локацията. Шофьорът идва, а теб те няма. Или самият шофьор не може да се ориентира и звънни за допълнителни инструкции.

Връзка към мнение
На 18.11.2023 г. в 19:03, Diana Purvanova каза:

Здравейте, пътешественици! Плануваме пътуване до Сингапур и Куала Лампур две семейства сме с децата. Целта на пътуването е матиматическо състезание в Сингапур и за това мислим да сме три дни в Сингапур и после четири дни в Куала Лампур. В началото мислехме да летим София - Сингапур - Куала Лампур - София, но след разглеждане на полетите видяхме, че излиза по-изгодно да летим София - Сингапур - Куала Лампур - Сингапур- София. Разликата е 160 евро на човек, което за 8 души вече е сума 🙂 , а това е само още един полет за 1 час.... Мислите ли че, трябва да си причиняваме този допълнителен полет, предвид че сме с деца ( децата са големи - 9г, 15г и 16г) или да прежалим тази сума.

Ще съм много благодарна и ако споделите хотели за среден бюджет за двете дистинации. Изобщо всякаква информация ще ни бъде полезна, за първи път ще сме в Азия.

Предварително благодаря на отзовалите се 🙂

Има наистина много теми при това актуални за двете дестинации в подфорума за Югоизточна Азия: https://magelanci.com/forums/forum/101-югоизточна-азия/

 

Последните страници на темата Югоизточна Азия - бързи въпроси също е за тях

 

Тук съм описала много добре за Сингапур, стр.3:

 

Имам и пътеводител за Куала Лумпур и Малайзия

 

Ето ви и една брошура за КЛ

 

KL_Dazzling_small.pdf

 

Има безплатни автобусни линии в КЛ за туристи, въпреки че се използват и от местните:

https://www.malaysia-traveller.com/KL-City-Bus.html

 

Този един час в повече полет, за който питате, не е проблем. По-важното е кога кацате от КЛ в Сингапур и кога излитате от Сингапур за БГ? Тоест колко ви е престоят? Би ли бил достатъчен при закъснение на полета от КЛ или пък е прекалено дълъг и ще се чудите какво да правите на летището в Сингапур. Въпреки, че е едно от най-хубавите летища в света, Чанги е и доста скъпо летище.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 часа, T.E.Lawrence каза:

 Във Виетнам например можеш да ползваш само карта към местна банка за зареждане.

 

Много шофьори са свикнали да звънят и ако не видят местен номер... така и няма да разбереш защо няма комуникация.

 

преди 11 часа, stanislavpp каза:

картата ми не е местна , пропускам ли нещо?

 

IMG_2919.jpeg.64230a865e01ab2858d88a6eb43f3871.jpeg

 

Написах зареждане, не плащане. В страни, където можеш да зареждаш сумите в граб уолет, имаш огромно количество бонуси и бързо ъпгрейдване до следващи нива.

 

преди 7 часа, stanislavpp каза:

Супер , значи да обобщим - изобщо не е задължително човек да си купува малайзийска карта за да ползува Граб , а всеки може да си избере (е)сим според собствените си предпочитания и разбирания за удобство !

За можене може, но:

 

както обяснихме, чуждите номера носят дискомфорт за шофьора, съответно  и за теб. В час пик това струва много време и нерви. Той просто предпочита да вземе някой с местен телефон, без да се обясява и да губи ценно време.

 

Според телефонния ти номер получаваш по мейл бонус екстри за съответната страната, а при нужда от съпорт, пак според телефона такъв съпорт ти звъни. Не че няма да се оправиш, ама безмислени обяснения в стресови ситуации.

 

Миналата година точно в Куала Лумпур имах случка. Пристигам на летището, викам граб на wi-fi и той не идва. Оказва се близо до "пристигащи" няма интернет, а човекът се пробвал да ми звъни на тайландската карта към граб. Айде наново, пак вътре викане на нов и спринт навън. 🙂

 

А всичко може да е толкова по-лесно с местна евтина карта. Кеф ти нет, кеф ти разговори, буквално минаваш без будките на операторите като излизаш навън. 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Понеже Граб не съм ползвал досега - местните не ползват ли също WhatsApp?

И още едно питане - предполагам не е проблем да се плаща и кеш, а не с карта от аппа дирекно?

 

Иначе да, за есим говорих. Сигорен съм, че ще е по-евтино да си вземем карта на място, но пък така имаме удобството да имаме нет още с кацането. Отделно ние като цяло кацаме в Сингапур и мислиме дирекно да си вземем полет към КЛ, а после ще бръмчиме на други места.

 

Wi-fi има на повечето летища, но съм имал и проблеми и като цяло знам, че не трябва да се разчита на него. Примерно има нет само в чекираната зона, излезнеш ли вече отвът това умира.

Друг проблем, който сме имали беше в Индия, имахме поръчано такси да ни чака. Дал съм whatapp номера ми, ако нещо не се намираме. Правиме сметка да си вземем местни сим карти от летището. Взимаме си и ни казват, че ще се активират до към 2 часа, питах не ставали веднага, казаха не. Питам, а нещо wifi - пак отрицателен отговор. За късмет намерихме таксито, но после имаше леко лутане докато намериме хотела, понеже беше пешеходна зона там и едни тесни улички та.... 🙂 


Някой лев отгоре за един есим предварително, да знаеш, че може да разчиташ на нет предварително и не зависиш от месните оператори да работят на летището (ако вообще има).

Връзка към мнение

в тази връзка, ако сте повече хора и не мислите да карате с един телефон може да вземете предварително един еСИМ за всеки случай и някой да вземе местна карта...

Връзка към мнение

Тук използват what‘s app основно, за Вайбър не са чували. Шофьорите обаче звънят на местния ти номер, не използват what‘s app.

В брой може да платиш, ако при регистрацията си заявил в брой като опция. Реално винаги можеш да преминеш от в брой на карта и обратно. 
На Чанги има интернет и пред вратите.

 

В Сингапур има и други като граб:

 

IMG_7261.jpeg.2946d83d6a353dfa6d7f931f6b03f9d8.jpeg 

Връзка към мнение
преди 18 минути , dafigg каза:

Понеже Граб не съм ползвал досега - местните не ползват ли също WhatsApp?

 

WhatsApp е месинджър, Grab е апликация за превоз като Uber.

Връзка към мнение
3 hours ago, DaBo said:

Ето регионална предплатена сим карта (малайзийска):

 

IMG_7446.png.3a7f5e3d845858cf9887ad937333ab6a.png

 

И другите провайдъри имат подобни.

Мерси, сега влезнах да разгледам, но като гледам тези регионалните са само по 7 дена, ние ще сме месец там. Сигорно може да се удължават, но не знам дали ако сме някъде в "нищото" дали ще се справиме.

 

ПС аз вайбър даже нямам, ползвам whatsapp още сигорно от 2011. Казал съм на всичките си познати, както и на колегите от работа, че могат да забравят да си сложа 🙂

Връзка към мнение

В нищото едва ли ще ти трябва сим карта 😉. По всяка вероятност има и за повече време. Освен това локалните провайдъри имат и е-сим карти. Като цяло, ако нямате фиксиран план, ще я карате с картите, както дойде на място. 

Връзка към мнение
преди 13 часа, T.E.Lawrence каза:

Миналата година точно в Куала Лумпур имах случка. Пристигам на летището, викам граб на wi-fi и той не идва.

Е , точно ти , да не си вземеш малайзийска сим карта и то в Куала Лумпур , еле пък някакъв Есим от 22век  , и да го караш на wi-fi - това не съм го очаквал … 😉

 

Така като прочетох задълбочено мненията - който иска безстресово пътуване - минимум задължително трябва да купува една местна физическа сим и една местна Есим едновременно. Хем комфорт , хем гарантирана липса на стрес , хем бонуси и други гъдели … 

Връзка към мнение

Аз си посипвам главата с пепел, защото плащане в брой е премахнато. Предполагам, че е в следствие на ковидските мерки. 
 

IMG_7450.png.acd6e1f36730b7169520ff85b89eea1e.png

Връзка към мнение
преди 29 минути , Адриан ХН каза:

Само в брой плащахме на Граб.

Това е сега, когато бяхте тук ли? Много странно, доста рових в апп-а и при мен няма такава възможност. Обадих се на мъжа ми и при него не може в брой.

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.