Прескочи до съдържание

Бахрейн перлата на Персийският залив


ivan69

Препоръчани мнения

 

 

19,12,2023

Това беше едно от най-вълнуващите пътувания които съм имал. Всичко започна след поредната промоция на Пегасус, където купих билети SAW-BAH и обратно за по 30Е билета. Дотук добре, купих копчето, сега трябваше да се купя и балтона. Щяхме да пътуваме само двамата с Ради, а с моята кола не мога да влизам в Турция, трябваше да намеря начин да стигна и да се прибера до Сабиха. Полетите бяха 19.12.2023 21.25 SAW-BAH 24.12.2023 2.15 BAH-SAW. За щастие на 24,12 имаше полети SAW-AYT 9.45 и AYT-SOF 14.55, ако всичко беше наред трябваше да кацнем в София на 24,12 около 16 часа. За отиването имаше полети на Sunexpress SOF-AYT и Пегасус AYT-IST , но цената на Sunexpress беше 60Е(полетите на Пегасус бяха около 20е на посока всичките), а и ако имаше забавяне щяхме да провалим цялата почивка. Избрах нестандартно предвижване, Павел да ни закара до Одрин и оттам с автобус до Азиатската част на Истанбул и оттам с такси до Сабиха. Има 2 автобуса от Одрин до Азиатската част на Истанбул( Бурса и Измир като крайни дестинации) и двата тръгваха в 13.00 часа от Одрин( 12 наше време) и около 18 бяха единия в Дудулу(25 км от Сабиха), другият в Самардина(15 км от Сабиха). Идеята ми дойде от @Argentique, която беше споделила този маршрут във форума, Билетите бяха под 25 лв и щях да ги купя онлайн преди границата. Иначе на всеки час имаше автобуси до Истанбул , но аз исках да мина ужасяващият трафик на Босфора с автобуса от Одрин, а не с такси или метро. Павел дойде да спи в Къщи и малко преди 8 тръгнахме  от Княжево. След 5 светофара вече бяхме на магистралата, Някъде около 10 спряхме на бензиностанция преди границата за тоалетна и реших да купя билетите. Оказа се, че тези до Самардина са свършили , та купих за Дудулу. Минахме за 15 минути границата и малко след 11 бяхме на автогарата в Одрин. На информация потвърдиха че имаме билети и ни казаха откъде тръгва автобуса. Хапнахме на бързо и се качихме в автобуса. Хубавото е че минава по магистралата и спира само на централната гара в Истанбул. Имаше перфектен нет и автобуса беше полупразен. Към 16.30 пристигнахме на Централната гара в Истанбул и направихме над 30 минутна почивка. Пратих Ради да пита дали може да ни оставят на разклонението за Сабиха, но категорично отказаха. Задръстванията бяха зверски и се притесних, че може да закъснеем, до Дудулу бяха 32 км , но гугъл даваше над 2 часа път. Изненадващо за мен шофьорът избра да мине по новият мост и вместо 32 минахме над 100 км , но за 70 минути. Около 18 слязохме на Дудулу, което се оказа малка спирка, имаше само офис на автобусната компания, никакви таксита не се мяркаха. Изведнъж случайно се появи едно такси , което ни качи до Сабиха. Всички таксита имат апарати , които са на огледалото. Това го установих, когато Април месец оставихме колата на Сабиха и с такси се предвижихме до Златен Рог за около 600 лири при цена 10 лири за лев. Сега вече курса беше 16  лири за лев, а ни чакаха 25км до Сабиха. Изобщо не питах за цената предварително, защото нямах избор. Задръстването около автогарата беше нечовешко, но като стигнахме магистралата се отпуши и преди 19 бяхме на Сабиха. За 25 км с престоя апарата показваше 368 лири, което са около 20 лв. Оставих 500 и се насочихме към гишетата за чекиране. Опашката беше голяма, но вървеше бързо и към 19,30 се снабдихме с бордни карти. Време беше за вечеря. Хапнахме в макдонадс, където за 2 менюта платихме 750 лири и се насочихме към гейта. За щастие полета излетя навреме и около 1 часа кацнахме в Бахрейн. Учудващо за мен доста бързо минахме паспортен контрол, имаше 2-3 човека опа;ка на гише. Любезен служител ни попита колко време ще сме в Бахрейн след което ни подпечата паспортите , платихме с карта по 5 Динара( под 25 лв) за виза и се насочихме към изхода да си купя сим карта. Точно преди изхода има гишета на 3-те мобилни оператора, аз избрах STC, защото нямаше опашка, а и жената 8,5 Динара е най-евтината. Другите оператори са със сходни цени, за съжаление най-краткият срок е 1 месец , няма седмични. Взеха ми пръстови отпечатъци и ми поставиха картата в телефона, след минута имах нет. Писах на рентакара( предварително се бяхме разбрали да му напомня предният ден), но получих съобщение, че ще ми отговорят в работно време.....Бях предплатил скромна сума ( вероятно комисионната на посредника) и се чудех какво да правя. Бах предплатил Хотел Meshal през Агода за 5 нощувки, писах им няколко пъти предните дни, но никой не отговаряше, Добре започваше почивката в Бахрейн. Докато пушех нервно отвън whatsup-a ми звънна и момчето от рентаката ми каза, че след 10 минути ще дойде в Старбъкс. Точно на 10-тата минута се появи, разписах документите, платих 44 динара за колата и 150 динара депозит и се сдобих с чисто ново Митсубиши на 700 км. Резервоара беше наполовина и се разбрахме така да го върна. Насочихме се към хотела със свити сърца. след 15 минути паркирахме пред хотела, където ни посрещнаха като стари приятели и се настанихме. За под 80лв, на вечер получихме огромна стая, ежедневно почистване и смяна на чаршафи и много мило о топло отношение. Въпреки късният час, минаваше 3, решихме да се разходим за вода и закуска за Ради. Изненадващо всички магазини работеха, а точно до хотела имаше футболно игрище където ритаха футбол в 3 през нощта. Легнахме си след малко доволни и уморени.

Следва

 

  • Харесвам 20
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 1 час, ivan69 каза:

Избрах нестандартно предвижване, Павел да ни закара до Одрин и оттам с автобус до Азиатската част на Истанбул и оттам с такси до Сабиха. Има 2 автобуса от Одрин до Азиатската част на Истанбул( Бурса и Измир като крайни дестинации) и двата тръгваха в 13.00 часа от Одрин( 12 наше време) и около 18 бяха единия в Дудулу(25 км от Сабиха), другият в Самардина(15 км от Сабиха). Идеята ми дойде от @Argentique, която беше споделила този маршрут във форума, Билетите бяха под 25 лв и щях да ги купя онлайн преди границата. Иначе на всеки час имаше автобуси до Истанбул , но аз исках да мина ужасяващият трафик на Босфора с автобуса от Одрин, а не с такси или метро. Павел дойде да спи в Къщи и малко преди 8 тръгнахме  от Княжево. След 5 светофара вече бяхме на магистралата, Някъде около 10 спряхме на бензиностанция преди границата за тоалетна и реших да купя билетите. Оказа се, че тези до Самардина са свършили , та купих за Дудулу. Минахме за 15 минути границата и малко след 11 бяхме на автогарата в Одрин. На информация потвърдиха че имаме билети и ни казаха откъде тръгва автобуса. Хапнахме на бързо и се качихме в автобуса. Хубавото е че минава по магистралата и спира само на централната гара в Истанбул. Имаше перфектен нет и автобуса беше полупразен. Към 16.30 пристигнахме на Централната гара в Истанбул и направихме над 30 минутна почивка. Пратих Ради да пита дали може да ни оставят на разклонението за Сабиха, но категорично отказаха. Задръстванията бяха зверски и се притесних, че може да закъснеем, до Дудулу бяха 32 км , но гугъл даваше над 2 часа път. Изненадващо за мен шофьорът избра

Защо не сте избрали с метрото от автогарата до летището.Струва 5 лв за под 2 часа.Метро М1,после Мармарай под морето и метро М4.

Връзка към мнение

20.12.2023

Събудих се около 10 часа, оставих Ради да спи и тръгнах с колата да търся плаж. Малко инфо и за колата. Букнах я през economycarrentals, доставчик Europcar , веднага се свързах по whatsup , потвърдиха резервацията и казаха да им напомня ден преди пътуването. Цената както вече писах беше 212 лв ( толкова са ми таксували КК) и 712 лв депозит за 96 часа. Цената на бензина е 0,14 динара под 70 стотинки. Дадоха ми я с половин резервоар и така трябваше да я върна. Изминах почти 500 км , заредих за 4 динара и я върнах с повече гориво отколкото я взех, блазе им на местните бакшиши! За съжаление не успях да открия хубав плаж в района на Манама, бяха кални, потопих си все пак краката във водата и тръгнах да се прибирам. Обядвах в Един Ливански ресторант където за 3 динара си поръчах перфектен телешки дюнер ,Ради яде също дюнер на цена от 0,4динара, под 2 лв. Вярно не беше голям, но с 2 се наяждаш обилно. За съжаление там предлагаха само пилешки, а аз обичам телешки, Следобед решихме да се разходим до парка близо до хотела където имаше делфинариум . Декември месец явно е извън сезона и билетите бяха на 50% 2,75 вместо 5,5. Делфинариумът се оказа Тюленариум, видяхме 2 големи и един малък тюлен, нямаше делфини. Вечерта открих телешки дюнер за 0,5 динари и това беше мястото където вечерях всяка вечер. Разходихме се из града и се прибрахме да си отспим.

Следва

viber_image_2023-12-28_06-51-43-400.jpg

viber_image_2023-12-28_06-51-43-368.jpg

viber_image_2023-12-28_06-51-43-335.jpg

viber_image_2023-12-28_06-51-43-299.jpg

viber_image_2023-12-28_06-53-15-987.jpg

viber_image_2023-12-28_06-51-42-518.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 5 минути , dimitrov6 каза:

За моята онлайн платих 44 лв за началото на декември,но не ходих.

Защото през Април се опитахме да се предвижим с метрото от Сабиха до Златен рог , но опашката беше 100м пред машинките, а и не съм сигурен, че щях да се оправя с купуването и прекачването без нет.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , ivan69 каза:

Защото през Април се опитахме да се предвижим с метрото от Сабиха до Златен рог , но опашката беше 100м пред машинките, а и не съм сигурен, че щях да се оправя с купуването и прекачването без нет.

Трябвало е от София до автогара Истанбул с  директен автобус и после с метрото.Ще се оправиш,всеки ще помогне и за билет.На едно листче предварително да имаш от коя до коя спирка се пътува с кое метро.Няма нужда от нет,а такъв има безплатен на общината навсякъде Wifi.В метрото М4 над вратите има карта със  светещи червени лампички и показва до коя станция се намираш.От автогарата до морето с М1 е 18 минути,после Мармарай под Босфора е под 15,после с М4 до Сабиха крайна станция е 50.

Screenshot 2023-12-28 at 10-32-47 Google Maps.png

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 10 часа, dimitrov6 каза:

Трябвало е от София до автогара Истанбул с  директен автобус и после с метрото.Ще се оправиш,всеки ще помогне и за билет.На едно листче предварително да имаш от коя до коя спирка се пътува с кое метро.Няма нужда от нет,а такъв има безплатен на общината навсякъде Wifi.В метрото М4 над вратите има карта със  светещи червени лампички и показва до коя станция се намираш.От автогарата до морето с М1 е 18 минути,после Мармарай под Босфора е под 15,после с М4 до Сабиха крайна станция е 50.

Screenshot 2023-12-28 at 10-32-47 Google Maps.png

Целта ми беше да пестя време не пари, все пак пътувахме по 17 часа в посока , не исках да са 30....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, ivan69 каза:

Целта ми беше да пестя време не пари, все пак пътувахме по 17 часа в посока , не исках да са 30....

Да,наистина по моя начин нямаше да ви хареса, защото в метрото е голяма навалица и си прав през цялото време.  За куфари няма място и туристите май ползват повече шатъл автобуси до Таксим или таксита.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

21,12,2023

Този ден реших да отида на Aldar Island.https://www.aldarislands.com/

Станах около 9, Ради категорично отказа, той си беше на режима от София, лягане в малките часове на деня и ставане около и след 12. Оставих му 10 динара да обядва и тръгнах към пристанището, Паркирах на паркинга и се насочих към пристанището да си купя билет. Цената е 6 Динара, като в нея влиза и 2 Динара консумация на острова. Наложи се да се върна пак до колата, защото за да стигна до острова трябваше да си взема паспорта. Документите и парите си държах в жабката на колата. След като ми разгледаха паспорта изчаках няколко минути и се качих на лодката. Пристигнах на острова след около 10 минути. На острова бяхме 5 човека, доста по малко от обслужващият персонал. Има възможност да се наеме шатра или бунгало, аз си метнах кърпата на безплатните шезлонги и чадъри. Острова е малък, обикаля се пеша за около 15 минути, има различни активности, но извън сезона не знам дали се предлагат. Отдадох се на плаж и релакс. Водата е кристално чиста, малки рибки плуват по крайбрежието, пясъкът е фин, Водата беше около 22 градуса, малко хладна за плуване, но ставаше. Към обяд хапнах в ресторанта една паста с морски дарове за 4,20 динара, но платих само 2,2, останалите ги приспаднаха от ваучера с билета. Сервира се и алкохол, но аз от 13,09 не бях близвал, та не погледнах цените, предполагам са доста високи. По едно време ми звънна Ради и ми каза, че съм му оставил 10SAR ВМЕСТО 10BHD , а това си е 1 Динар. Успял да си купи закуска от магазина и имал някакви монети да обядва....Погледнах си парите и видях, че от Пристанището са ми върнали 100SAR, вместо 10BHD.Загложди ме мисълта дали не са ме измамили предният ден връщайки ми 10SAR ВМЕСТО 10BHD. Така и не разбрах, но се надявам да не са. Към 16 си взех лодката за обратно и даже видяхме делфини, капитана спря и се опитахме да ги снимаме. На кея помолих да ми сменят 100SAR ЗА 10BHD,смениха ми ги като ми обясниха, че са си законно платежно средство в Бахрейн. Слънцето вече залязваше и се насочих към Дървото на живота, природен феномен, който се намира в пустинята и незнайно как оцелява там стотици години. Пуснах си гугъл мапс, но след няколко км. ме спряха и казаха, че това е частен път, наложи се да се върна и заобиколя и пристигнах по тъмно. Десетки семейства си правеха пикник в околността, разходих се и се върнах в хотела. Вечерта излязохме да вечеряме обичайните дюнери, аз телешки, Ради пилешки, като вече внимателно гледах какво ми връщат при рестото. След вечеря отидохме на футболното игрище където Ради се включи в изпровизираният футболен мач. За съжаление си контузи крака и се прибрахме в хотела.

Следва

viber_image_2023-12-28_06-53-12-899.jpg

viber_image_2023-12-28_06-53-13-596.jpg

viber_image_2023-12-28_06-51-42-579.jpg

viber_image_2023-12-28_06-51-42-673.jpg

viber_image_2023-12-28_06-53-13-707.jpg

viber_image_2023-12-28_06-53-13-455.jpg

viber_image_2023-12-28_06-51-43-729.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.