Прескочи до съдържание

Виетнам- постоянно местожителство инфо


Препоръчани мнения

здравейте,от известно време се интересувам от ново място,на което да се установя за постоянно и Виетнам е една от дестинациите,които ме интересуват.Ще бъда признателен,ако някой може да подскаже или да ми даде съвет относно страната.

-документи-виза и как се оформят документи на  постоянна основа?(бизнес,брак,работа и прочее варианти)

-климат ?
-медицина,на какво ниво е?
-коя част(сигурно южната е по-добре)
-манталитет на местните 
-работа-трудоустройство 
-бизнес-отваряне на фирма(може ли чужденец или трябва с местен предствител,да се действа)

-кой град е най-подходящ и защо?
-езикова бариера-английски говорят ли свободно там или основно виетнамски?

-може ли без да говориш местният език да работиш в туристическата сфера или някъде другаде?

-в кое място/град е най-подходящо да се установи човек идващ от Европа,който не е привикнал с Азия?(на мен ми се струва Фукуока и Нa чанг)

-какъв месечен бюджет трябва да имаш за да ти стига,средно?
-на какво да се обърне внимание ,когато търсиш жилище/квартира?какви са цените които варират,примерно в курортните места?

Ако нещо важно съм пропуснал,моля да добавите.


Също така ще се радвам,ако има други места,които бихте препоръчали за постоянно пребиваване.

Връзка към мнение
преди 3 часа, ivaka83 каза:

здравейте,от известно време се интересувам от ново място,на което да се установя за постоянно и Виетнам е една от дестинациите,които ме интересуват.Ще бъда признателен,ако някой може да подскаже или да ми даде съвет относно страната.

-документи-виза и как се оформят документи на  постоянна основа?(бизнес,брак,работа и прочее варианти)

-климат ?
-медицина,на какво ниво е?
-коя част(сигурно южната е по-добре)
-манталитет на местните 
-работа-трудоустройство 
-бизнес-отваряне на фирма(може ли чужденец или трябва с местен предствител,да се действа)

-кой град е най-подходящ и защо?
-езикова бариера-английски говорят ли свободно там или основно виетнамски?

-може ли без да говориш местният език да работиш в туристическата сфера или някъде другаде?

-в кое място/град е най-подходящо да се установи човек идващ от Европа,който не е привикнал с Азия?(на мен ми се струва Фукуока и Нa чанг)

-какъв месечен бюджет трябва да имаш за да ти стига,средно?
-на какво да се обърне внимание ,когато търсиш жилище/квартира?какви са цените които варират,примерно в курортните места?

Ако нещо важно съм пропуснал,моля да добавите.


Също така ще се радвам,ако има други места,които бихте препоръчали за постоянно пребиваване.

Не е лошо да отидете няколко пъти натам като турист, това ще Ви отговори на доста от тези въпроси. И то по начина, по който Вие го разбирате. Коя част е най-хубава... най-хубава за какво? За пиене и нощен живот най-хубав е Хошимин сити. За море има други места, зa планинска природа - трети, за история - пети, девети и деветнайсети и т.н. Медицината е на добро ниво. Климатът е прекрасен. Манталитетът на местните... това са едни от най-френдли хората в света. Но предполагам, че едно е да си турист, а друго - да опиташ да се интегрираш. Последното, впрочем, също не е невъзможно, стига да имаш какво да им предложиш. Повече от всичко ги интересува някой да им учи децата на английски. Това е топ работната възможност за чужденци. Естествено, трябва да го знаеш добре и да имаш нужните тапии. Нещо, което трябва да се има предвид, е че Виетнам има 60% повече население от Тайланд и едва 60% от площта на Тайланд. Разбирай, на виетнамците им е малко тясно. Затова и жилищата са доста скъпи, даже и за тукашния стандарт, да не говорим за тамошния. За под наем възможностите са по-добри, но отново говоря за туризъм и за кратки срокове. За постоянно като че ли е дори по-скъпо. Фукуока е в Япония. Вероятно имате предвид остров Phu Quoc (който би трябвало да се чете като Фукуок). Нячанг е курорт, малко като Слънчака. В смисъл много големи хотели и заведения, един голям плаж - и това е горе-долу. Скука, най-общо казано. Нямам представа за постоянното пребиваване, но не мисля че е толкова лесно. То и за Тайланд не е, а както казах, там е доста по-рехаво като съотношение територия-население. Ако човек не е привикнал с Азия, не знам какво прави там. Освен ако не почне да я посещава, за да я разбере, опознае и привикне. Десетина пъти са едно добро начало.

Връзка към мнение

Живея в Ханой от 2 години. За документи не мога да кажа, защото на мен ми уредиха всичко от работата. Имам residence permit залепен в паспорта, валиден до края на договора ми. Наистина най-много чужденци са учители по английски, но има и други групи, като дипломати, NGO хора, бизнесмени. Манталитетът на север е много по-различен от този наюг, където хората са много по-отворени към чужденци, по усмихнати и като цяло по-лежерни. Като цяло в Ханой са по-традиционно настроени, по-консервативни и по-затворени, по-малко се говори и английски. В Сайгон е бизнеса, в Ханой правителството, Партията и посолствата. Но има и други места, като Дананг, Далат, примерно, където също живеят чужденци. 

Климатът също е много различен, на север има 4 сезона, зимата ет между 10 ии 20 градуса, лятото над 45. Замърсяването на въздуха е голям проблем. В Сайгон има 2 сезона, сух и дъждовен, като температурите са около 30-35 градуса целогодишно. Основно се говори виетнамски, но много млади хора говорят английски. И в Ханой и в Сайгон има квартали за чужденци, където има всичко на което сме свикнали и където живеят повечето западняци. В Ханой са Tay Ho и Truc Bach, където има много заведения, бирарии, ресторанти, нощни клубове за експатското общество. Наемите са като в България, 350-500 долара на месец с всичко включено за едностаен апартамент. 

Фу Куок и Ня Чанг са курорти, не зная как стоят нещата, но не препоръчвам за живеене. За преподавател по английски вече искат диплома и над 7,5 на IELTS май. В туризма без език не зная как са нещата, но има достатъчно виетнамци, които говорят английски, френски, испански, китайски, корейски, японски и т.н., т.е. трудно ще се конкурираш с тях. В хотелите не плащат добре, впрочем средната заплата на виетнамец е около 350-400 долара на месец, на учител по английски чужденец около 1700-2300 долара, но по-скоро за native speakers. 

Честно казано, Бангкок и дори Пном Пен са къде по-приятни за живеене от Ханой и Сайгон, където заради хаоса в движението и замърсяването на въздуха е доста лудница. Мисля че поне 1500-2000 долара на месец за сам човек са необходими, полетът за връщане в Европа е много скъп, особено летните месеци, това е едно голямо перо, за което трябва да се пести. Също така и Ханой и Сайгон се чудесна база за посещение на целия прекрасен регион, от Тайланд, през Камбоджа и Лаос, до Бали, Филипините и Малайзия. Ако имаш други въпроси, ще се радвам да отговоря. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Здравей, @Kaloyan89, искам да ти благодаря за информацията и да ти пожелая успех в твоите начинания.
Като информация на този етап получих достатъчно,ще е нужно добре да я асимилирам и наистина,ако имам допълнителни въпроси ще пиша.
От сърце ти благодаря и желая успех.

Връзка към мнение
На 5.01.2024 г. в 17:25, ivaka83 каза:

здравейте,от известно време се интересувам от ново място,на което да се установя за постоянно и Виетнам е една от дестинациите,които ме интересуват.Ще бъда признателен,ако някой може да подскаже или да ми даде съвет относно страната.

-документи-виза и как се оформят документи на  постоянна основа?(бизнес,брак,работа и прочее варианти)

-климат ?
-медицина,на какво ниво е?
-коя част(сигурно южната е по-добре)
-манталитет на местните 
-работа-трудоустройство 
-бизнес-отваряне на фирма(може ли чужденец или трябва с местен предствител,да се действа)

-кой град е най-подходящ и защо?
-езикова бариера-английски говорят ли свободно там или основно виетнамски?

-може ли без да говориш местният език да работиш в туристическата сфера или някъде другаде?

-в кое място/град е най-подходящо да се установи човек идващ от Европа,който не е привикнал с Азия?(на мен ми се струва Фукуока и Нa чанг)

-какъв месечен бюджет трябва да имаш за да ти стига,средно?
-на какво да се обърне внимание ,когато търсиш жилище/квартира?какви са цените които варират,примерно в курортните места?

Ако нещо важно съм пропуснал,моля да добавите.


Също така ще се радвам,ако има други места,които бихте препоръчали за постоянно пребиваване.

 

На 5.01.2024 г. в 18:52, Mary каза:

Тагвам @Kaloyan89, той май е в района.

благодаря за помоща 

Връзка към мнение
На 5.01.2024 г. в 20:43, Гост каза:

Не е лошо да отидете няколко пъти натам като турист, това ще Ви отговори на доста от тези въпроси. И то по начина, по който Вие го разбирате. Коя част е най-хубава... най-хубава за какво? За пиене и нощен живот най-хубав е Хошимин сити. За море има други места, зa планинска природа - трети, за история - пети, девети и деветнайсети и т.н. Медицината е на добро ниво. Климатът е прекрасен. Манталитетът на местните... това са едни от най-френдли хората в света. Но предполагам, че едно е да си турист, а друго - да опиташ да се интегрираш. Последното, впрочем, също не е невъзможно, стига да имаш какво да им предложиш. Повече от всичко ги интересува някой да им учи децата на английски. Това е топ работната възможност за чужденци. Естествено, трябва да го знаеш добре и да имаш нужните тапии. Нещо, което трябва да се има предвид, е че Виетнам има 60% повече население от Тайланд и едва 60% от площта на Тайланд. Разбирай, на виетнамците им е малко тясно. Затова и жилищата са доста скъпи, даже и за тукашния стандарт, да не говорим за тамошния. За под наем възможностите са по-добри, но отново говоря за туризъм и за кратки срокове. За постоянно като че ли е дори по-скъпо. Фукуока е в Япония. Вероятно имате предвид остров Phu Quoc (който би трябвало да се чете като Фукуок). Нячанг е курорт, малко като Слънчака. В смисъл много големи хотели и заведения, един голям плаж - и това е горе-долу. Скука, най-общо казано. Нямам представа за постоянното пребиваване, но не мисля че е толкова лесно. То и за Тайланд не е, а както казах, там е доста по-рехаво като съотношение територия-население. Ако човек не е привикнал с Азия, не знам какво прави там. Освен ако не почне да я посещава, за да я разбере, опознае и привикне. Десетина пъти са едно добро начало.

благодаря за споделеното мнение и рекомендации.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.