Прескочи до съдържание

За първи път в Лисабон


Balkanka

Препоръчани мнения

Здравейте, пътуващи!

 

Прочетох старите теми и доста неща ми се виждат неактуални. Пътуваме след 10 дни.

 

За първи път ще ходим в Лисабон и изобщо Португалия. Ще се получат 5 пълни дни за мен (кацане привечер в петък) и излитане пак превечер в сряда. Не шофираме. Искаме да влизаме в църкви, дворци и музеи.

 

Имам някоко въпроса:

1. Лисабон кард на място ли да я купим или онлайн? Има ли я на летището? Или там само картите за транспорт се продават?

2. Музея Гюлбекян ще посетим задължително. Кои други музеи препоръчвате в Лисабон? Нещо този на плочките не ни примамва (Азулейжу). Има музей на античното/старото изкуство и самия дворец Ажуда. Моля, посетилите ги да споделят впечатления и изобщо и за други музеи.

3. Кои църкви да посетим? Виждам има такива с вход.

4. С нещо могат ли да се скипват опашките на кулата Белем и манастира Жеронимуш (четох, че имало опашки из темите).

5. В Синтра също разбрах страшни опашки...с нещо скипват ли се?

6. Искаме повече неща от Синтра да видим - самия център, после дворците. Придвижването само с юбер ли е? Никога не сме ползвали и затова нямаме идея какво се прави.

7. В Синтра първо Пеня ли да гледаме, а Монсерат последно - Монсерат ли работи най-дълго?

8. Пеня, Морсерат, Мавъра, Националния дворец Синтра...Още виждам има и други - дворец и парк Биестер, хижа на графиня Едла - някое от тези посещавали ли сте и какво ви е мнението?

8. Ако съвсем изостанем с времето заради опашки, приджижване между обектите и т.н. и решим да ходим 2 дни лежерно до Синтра, на 2-рия ден ако съчетаем с Кабу да Рока, как да направим маршрута - първо Синтра, после Рока-та или обратно.

9. Във връзка с горната точка - транспортът Лисабон - Синтра се включва в Лисабон кард, а как стои въпросът с транспорта Лисабон-Кабу да Рока и/или Синтра-Кабу да Рока. Може ли да се плати билет на шофьора с банкова карта?

10. Мостът 25-ти април с какъв обществен транспорт се преминава, за да видим най-добре статуята на Христос?

 

Благодаря предварително и ви желая здрава и успешна нова година!

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Зимата на очаквам големи опашки. То и лятото нямаше (може би късмет), единствено в Белем 30-40 минути и то при положение , че беше ден с безплатен вход.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 38 минути , Balkanka каза:

Здравейте, пътуващи!

 

Прочетох старите теми и доста неща ми се виждат неактуални. Пътуваме след 10 дни.

 

За първи път ще ходим в Лисабон и изобщо Португалия. Ще се получат 5 пълни дни за мен (кацане привечер в петък) и излитане пак превечер в сряда. Не шофираме. Искаме да влизаме в църкви, дворци и музеи.

 

Имам някоко въпроса:

1. Лисабон кард на място ли да я купим или онлайн? Има ли я на летището? Или там само картите за транспорт се продават?

2. Музеят Гюлбекян ще посетим задължително. Кои други музеи препоръчвате в Лисабон? Нещо този на плочките не ни примамва (Азулейжу). Има музей на античното/старото изкуство и самия дворец Ажуда. Моля, посетилите ги да споделят впечатления и изобщо и за други музеи.

3. Кои църкви да посетим? Виждам има такива с вход.

4. С нещо могат ли да се скипват опашките на кулата Белем и манастира Жеронимуш (четох, че имало опашки из темите).

5. В Синтра също разбрах страшни опашки...с нещо скипват ли се?

6. Искаме повече неща от Синтра да видим - самия център, после дворците. Придвижването само с юбер ли е? Никога не сме ползвали и затова нямаме идея какво се прави.

7. В Синтра първо Пеня ли да гледаме, а Монсерат последно - Монсерат ли работи най-дълго?

8. Пеня, Морсерат, Мавъра, Националния дворец Синтра...Още виждам има и други - дворец и парк Биестер, хижа на графиня Едла - някое от тези посещавали ли сте и какво ви е мнението?

8. Ако съвсем изостанем с времето заради опашки, приджижване между обектите и т.н. и решим да ходим 2 дни лежерно до Синтра, на 2-рия ден ако съчетаем с Кабу да Рока, как да направим маршрута - първо Синтра, после Рока-та или обратно.

9. Във връзка с горната точка - транспортът Лисабон - Синтра се включва в Лисабон кард, а как стои въпросът с транспорта Лисабон-Кабу да Рока и/или Синтра-Кабу да Рока. Може ли да се плати билет на шофьора с банкова карта?

10. Мостът 25-ти април с какъв обществен транспорт се преминава, за да видим най-добре статуята на Христос?

 

Благодаря предлавително и ви желая здрава и успешна нова година!

 

 

 

В Синтра до гарата тръгваше маршрут на Хоп он хоп оф, който обикаля всички замъци и стига до Кабо да Рока. Там можете да останете за следващия курс или да тръгнете след малкия престой. Може да си вземете сертификат за посетител на най-източната точка на континента.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , Balkanka каза:

4. С нещо могат ли да се скипват опашките на кулата Белем и манастира Жеронимуш (четох, че имало опашки из темите).

Лисабон кард е категорично НЕПРЕПОРЪЧИТЕЛНА в някои ситуации. Безплатният вход ви приковава на опашки, от които няма излизане.

За Белем: 150 метра преди кулата в паркчето има каса за билети, откъдето си купуваш билет и ... прескачаш опашката за билети на самата кула и, ако не се лъжа, за карта , която беше от 200 човека, когато бяхме ние.

 

За Жеронимуш - грандиозна опашка за касата и за вход с Лисабон кард. В съседство се намира археологическият музей, откъдето се купува билет за там, както и за ... манастира и където рядко има опашка. Възползвахме се от врътката в системата и отново ... прескочихме опашката.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Преди няколко години съм ходила в Лисабон и вече ми се губят малко спомените. Бяхме февруари и опашки си имаше и на Белем и на Жеронимуш и на Синтра. Освен това и често валеше. Относно точка 6 за Синтра - не сме се придвижвали с Юбер, а с автобус между центъра на Синтра, Мавърската крепост и Пеня, след това обратно към центъра на Синтра. Вероятно до Синтра сме ходили с влак, но в момента не си спомням ясно. С това общо взето един ден замина при нас, беше и леко дъжделиво и мъгливо. До Кабо да Рока не сме ходили. Тук гледам описано как да се процедира, но ние го правихме наобратно т.е тръгнахме от центъра на Синтра, музея, после с автобус до Мавърската крепост, после Пеня и после пак към центъра на Синтра (доколкото си спомням автобуса на връщане беше бая пълен). Може би трябва да се прегледат текущите разписания и да се видят варианти. Лисабон кард не сме ползвали.

Screenshot_2024-01-17-20-58-39-071_com.android.chrome.jpg.08cd1e19653744ba7d9ef1a55eacde61.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Бяхме октомври 2022 г. За манастира Жеронимуш билетите се купуват от археологическия музей в съседство, но тогава вече я нямаше врътката за комбиниран билет и си чакахме с всички останали на общата опашка. Опашките всъщност пак са 2 - от едната страна е тази на организираните групи, а от другата на всички останали. Ако сте повече човека, единият остава да пази ред на опашката, докато другите купуват билетите.

За кулата Белем беше същото - билетите се купуват от една голяма будка преди Кулата, но опашката пак беше обща.

И на двете места пускат по малки групи вътре, но като цяло не сме чакали много време, за да влезем. Вие сте извън туристическия сезон и няма да има кой знае колко хора. Ако искате да има още по-малко хора, отидете следобед на манастира. Като минахме навръщане покрай него, беше някъде към 15 часа, почти нямаше хора на опашката.

Посетихме - Sé de Lisboa, Panteão Nacional, Igreja de São Vicente de Fora, Igreja da Graça, Carmo Convent, и още някоя друга църква, която сме видели, докато се разхождаме, ама къде сме плащали вход нямам спомен. Влязохме и в Castelo de S. Jorge и The Museu Nacional do Azulejo. На нас музея ни беше интересен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Balkanka От 27-ми до 31-ви януари ли сте? Ние от 31.01 до 05.02. 

За музеите, прочетох, че Археологическия си заслужава посещение. 

За посещението в Синтра не съм съвсем наясно как да го организираме, ще чета тук съвети. Вероятно няма да ходим до Кабо да Рока, но ми иска да се разходя до Кашкайш. Не очаквам големи опашки никъде, все пак е нисък сезон.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всички билети може да си заупиш online и не е нужно да се редиш на опашки. Ние така направихме Ноември миналата година.

Аз бих си отделил два дни за Синтра, защото при нас беше голямо тичане (ходене), а освен самите замъци си заслужава да обходиш и парковете. На Пеня се събират групи на всеки половин час и е голяма лудница. Купуваш си билет за точно определен час. Ходите в редичка през стаите и няма път назад, докато не минеш през всички с мнооого бавно темпо. След това е по-свободно в двора.

Автобусите там са вече над 20 евро за деня, като може да се качаш и слизаш неогранич брой пъти. Ние ходихме, защото не са много редовни и като време излиза същото. Има отделен автобус, който ходи до Кабу да Рока и е 2.5 евто билетчето. Може да се ползва ако решите да не плащате Хопа. Също е много нередовен. От Кабу да Рока може да се върнете наобратно до Синтра или да продължите до Cascais (нови 2.5 евро) и от там пак с влакче до Лисабон.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, VVP каза:

На мен самото градче Синтра ми хареса много повече от тези прехвалени замъци.Егати бутафорията,егати чудото..

Това впечатление го срещам не за първи път. Между другото двореца Пена и на мен ми изглежда бутафорен на снимки, напомня ми за замъка-емблема на Дисни 😀 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Той си е такъв, правен е по модела на Нойшванщайн в Бавария (по който е правен и замъка на Дисни 😄)

Иначе има и стар замък в центъра на Синтра

  • Смея се 1
Връзка към мнение

 

@Balkanka по 7. и 8. За мен в Синтра най-голямото попадение е Quinta da Regaleira - пещери, езерца, тунели и т.н. Ако не сте го гледали - разгледайте. Ние попаднахме случайно на него, но ни хареса много повече от Pena Palace, Castle of the Moors и Monserrate Palace (беше в частичен ремонт когато ходихме).

https://www.regaleira.pt/en

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще бъда в Лисабон 20-23.02.тази година.Ще се радвам ако споделите какви са условията с транспорта от Синтра към Кабо да рока.Това ми е най-желаното място за посещение след всичко прочетено дотук.Пожелавам слънчево време!

Връзка към мнение

Благодаря на всички за споделените мнения и инфо!

 

Двама човека сме и един ще пази ред на опашката за влицане, друг ще купува билети. Дано да видим нещо като хората. 🙂 То не остана време до излитане.

Връзка към мнение

В Лисабон бяхме в музея на каретите, морския, зоопарка - харесаха ми доста. В кулата не влезнахме, макар че с лисабон  кард входът е безплатен - имаше огромна опашка. И за манастира чакахме около час, но направихме грешката да отидем рано, по обедно време нямаше толкова народ.

Гарите са много красиви, абе всичко е красиво:))) Акведукта погледнете, ако ви е интересен.

Синтра ми е на сърце - замъкът Монсерат, незнайно защо пренебрегван от туристите, остави отпечатък в сърцето ми:) 

Пеня се отказахме да разглеждаме, много ми е кичарски.  Кинта е разкошен, градският замък е приятен, влезте да го разгледате. До мавъра не стигнахме, тъй като запука дъжд, та решихме да използваме билета за транспорт и да отидем до края на Европата. Ще сложа карта на линиите на автобусите, които тръгват от гарата. Ако си вземете карта (11 евро май беше, но преди 2 години) важи за 24 часа, може да обиколите за два дена замъците, включва и пътя до Кабо да рока, но в рамките на тези 24 часа.
 

монсерат.jpg

монсерат1.jpg

карта синтра.jpg

 

 

Добавям  и нещо интересно, за което не ни остана време в Синтра -  11 километров маршрут с трамвай,  който свързва планината с океана - между Синтра и Плажа на ябълките( Praia das Maçãs) , пътува около 40 мин. Аз като фен на трамваите - наснимах и се возихме на повечето известни линии в Лисабон.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 19.01.2024 г. в 9:44, Jenbel каза:

@Balkanka От 27-ми до 31-ви януари ли сте? Ние от 31.01 до 05.02. 

За музеите, прочетох, че Археологическия си заслужава посещение. 

За посещението в Синтра не съм съвсем наясно как да го организираме, ще чета тук съвети. Вероятно няма да ходим до Кабо да Рока, но ми иска да се разходя до Кашкайш. Не очаквам големи опашки никъде, все пак е нисък сезон.

от 26-ти.

Връзка към мнение

Добър вечер от Лисабон! 

1 ден просто си напазарувахме. 4.5 часа полет е съсипия. Имахме наблизо Лидъл - ура!

2 ден посетихме Катедралата, крепостта Сао Жорже, църквите Санта Мария де Граса, църква с манастир Сао Висенте да Фора, манастир Кармо (археологически музей), видяхме асансьора Санта Жуста и гледахме от горната му площадка, но не се возихве, защото само нас ни нямаше на опашката. Влязохме в Пантеона,до входа, но решихме да не го посещаваме. Така или иначе най-високта точка е крепостта. Понеже се качихме на терасата на Сао Висенте да Фора, преценихме, че влизане и качване на по-ниския Пантеон е излишно. Ходихме до Търговския площад и до площада Росио. 

3 ден първо посетихме бившия кралски дворец Ажуда - силно препоръчвам! После манастира Жеронимуш и църквата му. Сред това кулата Белем, която можеше да си спестим. Тя е красива отвън , а отвътре е едно нищо. Гледката не е по-различна отвън, до нея, и чакане на опашка от 2 часа е безсмислено да се инвестира. Видяхме и паметника на мореплавателите. След като обядвахме, отидохме в музея Гюлбекян - силно препоръчвам и него.

4 ден отидохме до Синтра. Първо Пена с трансфер с екскурзовод, която ни остави горе и после ни свали в центъра. След това Кинта де Регалейра и накрая Двореца Синтра. 

5 ден най-напред отидохме в Кашкайш - нищо особено. Придвижихме се с автобус до Синтра. Поразгледахме малко стари улици и отидохме в двореца Монсерат - силно препоръчвам и него. И накрая до Кабу да Рока. Много живописно място наистина, основно пълно с азиатци и самотни руски девойчета с хиалуронови устни, които си правеха фото сесии за инстаграм. 

6 ден ще видим...

7 - храната не ни хареса. Вегетарианци сме и нищо не ни допадна. Мислехме, че южна държава може да предложи повече неща със зеленчуци и сирене. В магазина малко местни неща,. Като изключим чудесните портокали и нелоши домати, плодовете и зеленчуците не бяха впечатляващи. Имат хубава извара и сирена от овче мляко, но киселото мляко е вносно от Германия и не става за нашия вкус.

8. Половината са емигранти от къде ли не. Много палач, оставени чували с боклуци, нахвърляни по улиците опаковки, цигари и кенчета...Уриниращи мъже посред бял ден по площад Мартим Мониз и на Сао Жоржи...Очаквахме повече, явно бяхме тръгнали с големи намерения. 

9. Билети в автобусите (не метро, не трамваи) се плащат само кеш.

10. Макар и да не съм по тестени десерти, хапнах някои неща, които ми харесаха, но не мога да възпроизведа имената. Пълни са с яйчен крем.

11. Говорят шофьори и продавачи английски. 

Лека нощ и толкоз от мен!  😀 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Едното тестяно нещо сигурно е Pastéis de Nata (паштейш де ната, така се чете), наистина е вкусно. То си е португалско “откритие”. 😉

На нас храната ни хареса, но сме всеядни. 
За чистотата няма да коментирам, но не ни е направило някакво впечатление, хем бяхме в хотел баш до Elevador de Santa Justa. 
Отидете до Time Out Market Lisboa, има много щандове за храна, може да си намерите нещо по вашия вкус. 
И да имате страхотен последен ден в Лисабон! 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Горещо препоръчвам Sao Roque Church, на вид невзрачна, но вътре е Уау. Не коментирам кое откъде е взето и как, възхищението ми е пред човешката ръка, която го е сътворила. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Zara , благодаря Ви за предложението! Влязохме в Сао Роке и наистина е много, много красива отвътре!

@DaBo , благодаря Ви! Беше приятен и последният ден - присъединихме се към един безплатен тур, който продължи 3.5 часа и някои вече видени неща ни се понаместиха допълнително в съзнанието.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.